28 AĞUSTOS  -   AUGUST 28
Tarihte Bugn  -  Today in History

 

Zafer HaftasıBaşkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Byk Taarruz'u ynetiyor
(26-30 Ağustos 1922)


1938 - Atatrk'n, Doğu Manevrala'nın bitişi nedeniyle Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi akmak'ın telgrafına cevabı: "Trk ordusunun yarattığı zaferin bu yıldnm gnlerinde kalbim orduya karşı takdir ve şkran hisleriyle doludur. Sizin ve tercman olduğunuz aziz silh arkadaşlarımın hakkımda gsterdikleri samim ve asil duygular, o gnlerdeki hatıralarımı canlandırdı, heyecanlarımı artırdı."

Atatrk'n, Dolmabahe Sarayı'nda Sabiha Gken'i kabul ve syledikleri: "30 Ağustos'u bensiz kutlayacaklar! Oysa o kadar isterdim ki trene katılmayı.. ocuklarımızı grmeyi, modern ara ve gerelerle donanan ordumuzun geişini grmeyi.. Biliyor musun Gken, bayrağımızı da zledim; onun şyle anlı şanlı dalgalanışını, gklerle btnleşmesini."


1937 - Atatrk'n, akşamzeri Florya'dan Dolmabahe Sarayı'na gelişi, Başbakan İsmet İnn ve Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi akmak'ı kabul, tekrar Florya'ya dnş.


1936 - Atatrk'n, ğleden sonra Dolmabahe Sarayı'nda 3. Trk Dil Kurultayı'nın alışmalarını izlemesi.


1935 - Atatrk'n, Florya'da denize girişi, sandalla bir gezinti yapması.


1934 - Atatrk'n, akşam motorla Bykada Yat Kulb'ne gelişi, buradan gece Ertuğrul yatıyla Yalova'ya gidişi.


1930 - Edirne'de hkmetin kuruluşuna izin vermediği Trk Cumhuriyet Amele ve ifti Partisi girişimi sonusuz kaldı.


1929 - Atatrk'n, akşama doğru Ertuğrul yatı ile İstanbul'dan Yalova'ya gidişi.

Genelkurmay Başkanı Fevzi (akmak) Paşa'nın 30 Ağustos Zaferi'nin 7. yıldnm nedeniyle Atatrk'e tebrik telgrafı: "Yksek dehalarının ve mucizeler yaratan isabetli ve kudretli irade ve idarelerinin yadigrı olan Zafer Bayramı'nı, btn silh arkadaşlarım adına tebrik eder, Cumhuriyet ordusunun sonsuz bağlılık ve saygılarını arz ederim." 

Atatrk'n, Yalova'dan Ertuğrul yatı ile İstanbul'a dnş.


1928 - Atatrk'n, ğretmenlerin yeni yazıyı ğrenme ve ğretmedeki fedakr alışmaları nedeniyle Mill Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey'e telgrafı: "Yeni Trk yazısını ğrenmek ve ğretmek hususunda memleketin her tarafında sarf edilen ateşli faaliyet ve alışmaları derin bir haz ve memnuniyetle gryorum. ğretmenlere teşekkr ve selmlarımın iletilmesini rica ederim." [Kocatrk]


1927 - Atatrk'n başkanlığında, Dolmabahe Sarayı'nda Bakanlar Kurulu toplantısı. (Seim işleri grşlmştr).


1925 - Atatrk'n, elinde panama şapkası ile sabah, İnebolu'dan Devrekani'ye gelişi, ğle yemeğinden sonra tekrar Kastamonu'ya dnş.

Atatrk'n, saat 15.00'te Kastamonu'dan Taşkpr'ye hareketi, burada Belediye ve Hkmet dairelerini ziyareti, tekrar Kastamonu'ya dnş.


1924 - İş Bankasının tesisi.


1922 - Byk Taarruz, Başkomutan Meydan Muhaberesi ve Byk Zafer (26 Ağustos - 9 Eyll).
26 Ağustos - Gazi Mustafa Kemal'in Kocatepe'den Byk Taarruz'u ynetmesi.
30 Ağustos - Gazi Mustafa Kemal'in Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Savaşı'nı kazanması.
1 Eyll - Gazi Mustafa Kemal'in "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir, İleri !" emrini vermesi.
9 Eyll
- Trk Ordusu'nun İzmir'e girmesi.
10 Eyll - Gazi Mustafa Kemal'in İzmir'e gelişi.

Yunan ordusu byk kayıplar vererek geri ekilmeye başladı. Yunan kuvvetleri yarıldı, İzmir'e giden mevziler Trk birliklerinin eline gemeye başladı. 

Atatrk'n, İcra Vekilleri Heyeti Başkanı Rauf Bey'e telgrafı: "...Askerlerimiz pek keyiflidir. Yorulmak bilmiyorlar. Bu gece Afyonkarahisar'dayım, halk şenlik yapıyor."

Atatrk'n, cepheden, annesi Zbeyde Hanım ve Fikriye Hanım'a telgrafı: "Buraya geldikten sonra dşmanı kovmak gerektiğinden taarruz ederek Allah'ın ltfuyla attık. Afyonkarahisar'ı aldık. Bu nedenle daha birka gn buralarda kalmak lzım gelecektir. Siz msterih olunuz! İnşallah duanız berektıyla btn memleketimizi dşmandan kurtarmak nasip olacaktır." [Kocatrk]

Atatrk'n, akşam Afyonkarahisar'a gelişi. 


1921 - Sakarya Zaferi (23 Ağustos-13 Eyll 1921)


1921 - Greeks thrown back at Battle of Sakarya, led by Mustafa Kemal.


1920 - Yunan kuvvetlerinin Elvan blgesinde taarruzu.

Atatrk'n, Fevzi (akmak) Paşa, İsmet (İnn) ve Salih (Omurtak) Beylerle Eskişehir'den Afyon'a gelişi, Uşak cephesinin durumu hakkında Fahrettin (Altay) Bey'le grşmesi ve Yunan taarruzuna karşı strateji tespiti. [Kocatrk]


1916 - Italy declares war on Germany.


1915 - Battle of Sari Bair continues (the "August Offensive" between August 6-29).
Last attempt by the British to seize the Gallipoli peninsula).


1910 - Karadağ, Osmanlı devletinden bağımsızlığını ilan etti.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com