8 ARALIK  -   DECEMBER 8

Tarihte Bugün  -  Today in History

 

İngilizler Kudüs'te
Kudüs, Osmanlı Devleti’nin elinden çıktı (1917)


1936 - Atatürk'ün, Balıkçılar Kongresi adına Ekonomi Bakanı Celâl Bayar'ın gönderdiği saygı ve bağlılık telgrafına teşekkürü: "Ekonomi hayatımızda yeni bir atılım oluşturan deniz ürünlerimizin işletilmesini incelemek üzere toplanan Kongre'de bana gösterilen yüksek hislerden duygulandım. Teşekkür ve başarılar dilerim."

Atatürk'ün, Adana ve çevresindeki su baskını sebebiyle zarar gören vatandaşlara yardım için Kızılay'a 10 bin lira bağışta bulunması.

Atatürk'ün, akşamüzeri kız kardeşi Makbule Hanım'ın kaldığı köşke gelişi, akşam yemeğini burada yemesi.


1934 - Atatürk'ün, Mühendisler Birliği'nin yeni binasının açılışı nedeniyle Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya'nın mühendisler adına kendisine gönderdiği bağlılık telgrafına cevabı: "Değerli Türk mühendisleri arkadaşlarımızın bildirdiğiniz temiz duygularından dolayı duyduğum kıvancın büyük olduğunu bildiririm. Kendileri için bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de büyük işler başarmalarını dilerim."


1929 - Atatürk'ün, Ankara'dan Yalova'ya gelişi.


1925 - Maarif Vekaleti "Türk Birliğini Parçalamaya Çalışan Cereyanlar" üzerine bildiri yayınladı. (Kürt, Laz, Çerkez, Kürdistan, Lazistan adlarının kullanılmaması, bu konularda mücadele edilmesi gerektiği belirtildi).


1921 - Atatürk'ün, Hariciye Vekili Yusuf Kemal Beyle Ankara'dan Batı Cephesi'ne hareketi.

İstanbul Fener Patrikliğine, IV. Meletios seçildi.


1920 - Çerkez Ethem ile Ankara arasında anlaşmazlıklar artıyor.


1919 - Batı Anadolu hareketinin yönetimi, Ali Fuat Paşa'ya verildi.

Atatürk'ün, Salihli Cephesi Komutanlığı'na telgrafı: "Batı Anadolu millî hareketinin birleşik yönetimi 20. Kolordu Komutanı Ali Fuat Paşa'ya verilmiştir."


1918 - Allied Military Administration in Constantinople.

The Allied powers established a military administration in Constantinople to supervise the governance of Turkey until the conclusion of a peace treaty (the Treaty of Lausanne signed on July 24, 1923 was the final treaty concluding World War I, and superceded the 1920 Treaty of Sèvres). 


1917 - Kudüs, Osmanlı Devleti’nin elinden çıktı.


1916 - Atatürk, Kurmay Başkanı İzzettin (Çalışlar) Bey ve bir kısım subaylarla Silvan'ın güney tarafında tavşan avına gitti ve akşama doğru Silvan'a döndü.


1915 - Fethi (Okyar), Dr. Bahattin Şakir ve Dr.Tevfik Rüştü (Aras) Beyler, Atatürk'ün misafiri olarak Anafartalar Grubu Karargahı'na geldiler. Atatürk'ün aldığı hava değişimi izni üzerine Anafartalar Grubu Komutan Vekilliğine atanan Fevzi (Çakmak) Paşa, Anafartalar Grubu Karargahı'na geldi.


1915 - Monro ordered to evacuate Suvla and Anzac.


1911 - Atatürk ve arkadaşlarının, Mısır sınırını geçerek Bingazi toprağına geçişleri. (Atatürk, burada Tobruk Bölgesi Komutanı Ethem Paşa'nın Kurmay Başkanı olarak göreve başlamıştır. [Kocatürk]

Mustafa Kemal, Bingazi-Derne-Tobruk bölgesinde yerli halkı örgütleyerek, İtalyan kuvvetlerine karşı başarılı direnişlerde bulundu.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com