21 EKIM  -   OCTOBER 21
Tarihte Bugn  -  Today in History

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Erzurum'da komutanlar ve subaylar ile birlikte 
(Ekim 1924)


1938 - Atatrk'n, saat 11.10'da Başbakan Cell Bayar'ı kabul ve 6 dakika grşmesi. 

Atatrk'n sağlığı hakkında yayımlanan iki bildiride "geceyi ve gndz rahat geirdikleri ve umum durumda iyiliğin devam ettiği"nin bildirilmesi.


1937 - Atatrk'n, ankaya'da Başbakan Vekili Cell Bayar ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rşt Aras'ı kabul.


1936 - Atatrk'n, Genelkurmay Başkanlığı'nı ziyareti ve doğu seyahatinden dnmş olan Fevzi akmak'la iki saat kadar grşmesi.


1935 - Genliğin, Atatrk'e suikast girişimini lanetleme amacıyla İstanbul niversitesi'nde byk mitingi (erkeş Ethem ve kardeşi Resifin hazırlattığı dşnlen bu suikast girişimi elebaşlarından 5 kişi, Suriye sınırından yurda girmiş ve biri gvenlik kuvvetleri tarafından yakalanmıştı. Bu olayın meydana ıkışı memlekette byk zntye sebep olmuş, bu arada birok şehirlerde suikastı lanetleme mitingleri dzenlenmiştir).

Atatrk'n, suikast girişimini lanetleyen kurum ve fertlere teşekkr: "Byk milletimin bana karşı gsterdiği derin ilgi ve sevgiden kıvan duydum!" [Kocatrk]


1933 - Atatrk'n, ankaya'da Macar Başbakanı Gmbş ve Dışişleri Bakanı M. De Kanya'yı kabul.


1932 - Atatrk'n, akşamzeri otomobille Topkapı, Bakırky, Yedikule yoluyla Beyoğlu'ndan Şişli'ye gelişi, Tnel, Tophane yoluyla Dolmabahe Sarayı'na dnş.


1931 - Kıbrıslı Rumlar, Enosis iin ayaklandı. İngilizler ok sert nlemler alarak ayaklanmayı bastırdı.


1928 - Atatrk'n, ankaya'da İran Elisi Furugi Muhammed Ali'nin gven mektubunu kabul.


1926 - Atatrk'n, ankaya'da, Polonya Elisi Wierusz Kowalski'nin gven mektubu kabul ve Eli'nin sylevine cevap konuşması.


1925 - Atatrk'n, trenle Konya'dan Afyon'a gelişi ve Belediye Dairesi'nde şerefine verilen ziyafette konuşması: "...Ben vazifemin bitmediğini, yklendiğim sorumluluğun da yksek ve etin olduğunu idrak ediyorum. Arkadaşlar! Bu vazife bitmeyecektir, ben toprak olduktan sonra da devam edecektir. Ben ise, sevine sevine btn varlığımı bu kutsal vazifeme hasredeceğim ve onun yksek sorumluluğunu yklenmekle mesut olacağım. Vazifeye başarı ile devam edeceğim. nk byk milletimizin kalp ve vicdanında, bana karşı sarsılmaz bir gven ve itimat taşımakta olduğunu gryorum. Bu benim iin byk kuvvettir, byk yetkidir!"

Atatrk'n, ğleden sonra trenle Afyon'dan Ankara'ya hareketi.


1924 - Atatrk'n, İstanbul'da Fransız Hastanesi'nde tedavi grmekte olan byk Trk dşnr Ziya Gkalp'e telgrafı: "Rahatsızlığınızdan ok znt ile haberdar oldum. İyileştiğiniz haberi btn memlekete beklenmektedir. Sratle iyileşmeniz iin Avrupa'da tedavinize ihtiya varsa gereken her şeyin yapılmasını zerime alıyorum."

Atatrk'n, Fransa ile Trkiye arasında gerekleştirilecek hava ulaşımı hakkında Fransa Cumhurbaşkanı Doumergue'e cevap mektubu: "...Memleketlerimizi birbirine bağlayan ilişkilerin daha fazla kuvvetlenmesini grmek hususunda en samim temennilerimi arz ederim." [Kocatrk]


1923 - Atatrk'n, "Subay ve asker memurların maaş ve fevkalde denekleri hakkındaki Kanun" nedeniyle Trkiye Byk Millet Meclisi'nde konuşması: "...Memleketimiz ve milletimiz her ne vakit felketlere maruz kaldıysa, hi şphesiz ki btn vatan evldı, memleket evldı, en byk fedakrlığa katlanmaktan ekinmemiştir. Yalnız, btn bu memleket evldını, vatanın mdafaası iin lme sevk etmek sorumluluğunu zerine alan ve aynı zamanda onların ilerisinde gğsn dşman kurşunlarına geren subaylardır, komutanlardır." [Kocatrk]


1922 - Refet Paşa, 100 jandarmayla İstanbul'a geldi.


1921 - İşgal edilen Trk toprakları zerinde başarı kazanamayacağını anlayan Fransız hkmeti, TBMM ile Ankara Antlaşması'nı imzaladı. Fransa adına Franklin Bouillon'un srdrdğ grşmeler sonrasında Fransa işgal ettiği blgelerden ekildi.


1920 - Damat Ferit Paşa istifa etti.
Tevfik Paşa Osmanlı sadrazamı oldu.
Tevfik Paşa'nın kabine kurması.
(
Tevfik Paşa başkanlığında İstanbul'da son Osmanlı Hkmeti kuruldu).  

Damat Ferit'in istifasıyla boşalan sadaret mevkiine drdnc kez Tevfik Paşa getirildi.
Damat Ferit Paşa'nın istifası zerine Tevfik Paşa'nın kabine kuruşu (bu kabine, son Osmanlı kabinesi olup 4 Kasım 1922 tarihinde istifa etmiştir).


1919 - Mustafa Kemal'in, İstanbul'dan gelen Bahriye Nazırı Salih Paşa ile Amasya'da grşmesi (Amasya Mlakatı).

Atatrk'n, Ermeni Patriği Vekili Zaven Efendi'nin Neologos gazetesinde "Ermeni ailelerinin ge başladıklarını syleyen ve mill hareketi bir azınlık aleyhtarlığı şeklinde gsteren" mektubu zerine Amasya'dan basına gnderdiği cevabın gazetelerde yayımlanması: "Patrik Vekili Zaven Efendi'nin Neologos gazetesinde ne amala yayımladığı bizce bilinen mektubun ieriğine gereğinden fazla nem vermeyi lzumsuz grrz." [Kocatrk]

Atatrk'n, mill rgte hizmetleri ve halkı aydınlatmadaki yardımları nedeniyle Eskişehir Mutasarrıfı Sabri Bey'e teşekkr telgrafı.


1916 - Allied offensive on the Salonika Front.


1915 - Atatrk'n, Anafartalar Grubu Kararghı'nda Esat Essefit Efendi başkanlığında Suriye edeb heyetini kabul, heyet yelerinin daha sonra cepheleri dolaşması.


1911 - Atatrk'n, İstanbul'dan İskenderiye'ye gelişi. [Kocatrk]


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com