25 EKIM  -   OCTOBER 25
Tarihte Bugn  -  Today in History

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Erzurum'da komutanlar ve subaylar ile birlikte 
(Ekim 1924)


1938 - Atatrk'n, Cumhuriyet'in 15. yıldnm nedeniyle orduya gndereceği mesajı, Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak'a dikte etmesi.

Atatrk'n, kk lk ve annesini kabul.


1937 - İsmet İnn'nn Başbakanlıktan ekilmesi (aynı gn Celal Bayar'ın kurduğu hkmet aıklandı).

İsmet İnn'nn Başbakanlıktan istifası ve yeni Kabine'yi Cell Bayar'ın kuruşu.
Atatrk'n, Başbakanlıkla Cell Bayar Kabinesi'nin ilk toplantısına başkanlık yapması.


1935 - Atatrk'n,  akşamzeri  Keiren'e giderek kır gazinosunda bir sre dinlenmesi, dnşte Manisa Milletvekili Hikmet Bayur'un evine uğradıktan sonra ankaya'ya gelişi.


1932 - Atatrk'n, ankaya'da İtalya Elisi Lojacone, Yugoslavya Elisi Dr. Yankovi ve ispanya Elisi Juan Manuel de Aristejui'nin gven mektuplarını kabul ve Elilerin sylevlerine cevap konuşmaları.


1930 - Atatrk'n, ankaya'da İsve Elisi M.de Heidenstan ve Irak Elisi Naci Şevket Bey'in gven mektuplarını kabul ve Elilerin sylevlerine cevap konuşmaları.


1928 - Atatrk'n ankaya'da Irak Elisi Suphi Bey, Mısır Elisi Ratip Bey ve Polonya Elisi Kazimierz Olszovvsky'in gven mektuplarını kabul ve Elilerin sylevlerine cevap konuşmaları.


1924 - Trk milliyetiliğinin nemli isimlerinden Ziya Gkalp ld.


1922 - Ltife Hanım'ın, İzmir'den Atatrk'e mektubu: "Mukaddes Paşam, pek mesut dakikalar yaşadım. Şimdi de derin bir teessrn altında ezilmekteyim. Burada bırakmış olduğunuz şeref, btn ailemin saadet halesidir. Fakat yalnız bendenizin olan ok kıymetli ve ebed bir şey daha vardır. O da canlı hatıranızdır. ...Meşguliyetiniz arasında, kalbimin en derin kşesinden fışkıran cmlelere gz atmak isterseniz mesut olacağım. Daima emirlerinizi bekler, iki ellerinizi hrmetle perim, mukaddes Paşam." [Kocatrk]


1920 - Ali Fuat Paşa'ya (Cebesoy) bağlı birliklerle erkez Ethem'in komutanlık ettiği Kuva-yı Seyyare kuvvetleri Gediz'i Yunanlılardan geri aldı.

Atatrk'n, Berlin'de bulunan Talt Paşa'ya yurt dışında yapacağı girişimlerden Ankara'nın haberdar edilmesini bildiren mektubu: "...Batı'da yapacağınız alışma ve işlerden buraya kısım kısım bilgi verildiği takdirde karar ve eylemlerde tam ahenk meydana gelerek amaca erişmek kolaylaşır." [Kocatrk]


1919 - Manyas blgesinde başlayan ve Susurluk - Gnen - Ulubat'ı iine alan blgeye yayılan Birinci Anzavur Ayaklanması. (Bastırılması 30 Kasım 1919)

Atatrk'n, Anzavur isyanı zerine 61. Tmen Komutanı Albay Kzım (zalp) ve 56. Tmen Komutanı Albay Bekir Sami (Gnsav) Beylere blgelerinde fevkalde yetkiler verildiğini bildiren bildirgesi.

Atatrk'n, Amasya'da Le Temps gazetesi muhabirine Kuva-yi Milliye hakkında demeci: "...Milli rgtn her husustaki grş noktalarını, Sivas Kongresi'nde tespit olunup Eyll 1919 tarihinde yayımlanan bildirge tamamen kapsamaktadır."

Konya'ya gelerek greve başlayan 12. Kolordu Komutanı Albay Fahrettin (Altay) Bey'in, Atatrk'e bağlılık telgrafı.


1918 - Halep'te, İngilizler ve Araplarla Atatrk ynetimindeki kuvvetler arasında şiddetli sokak muharebeleri olması ve dşmanın pskrtlmesi.

7. Ordu birliklerinin, Halep'in 5 km kuzeyine alınması ve 7. Ordu Kararghı'nın Halep'ten Katma'ya nakli.


1916 - Allied offensive on the Salonika Front.


1915 - Atatrk'n, 8. Tmen Kararghı ile 15. Kolordu Kararghı'nı ziyareti, daha sonra Anafartalar Grubu Kararghı'na dnş.


1906  (Ekim) - Mustafa Kemal'in bazı arkadaşlarıyla birlikte Şam'da gizli "Vatan ve Hrriyet" cemiyetini kurması.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com