28 EKIM  -   OCTOBER 28
Tarihte Bugn  -  Today in History

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Erzurum'da komutanlar ve subaylar ile birlikte 
(Ekim 1924)


1938 - Ankara Radyosu bir yıl gibi kısa srede tamamlanarak hizmete girdi.

Atatrk'n, akşam Sabiha Gken'i kabul ve syledikleri: "Yarın bayram, değil mi Gken? Bu gn halkımla, halkımın iinde kutlamak isterdim. Beni Cumhuriyet Bayramı'nda halkımdan uzak tutan bu hastalığa lanet ediyorum."


1937 - 28-30 Ekim tarihleri arasında Atatrk, Ankara'da son defa Cumhuriyet Bayramı trenlerine katıldı.

Atatrk'n, ankaya'da Romanya Başbakanı Georges Tataresco'yu kabul ve grşmesi.

Başbakan İsmet İnn, Ankara'da paraşt kulesinin aılışını yaptı.


1936 - Atatrk'n, ankaya'da Yugoslavya Başbakanı Stoyadinovi'i kabul.


1935 - Atatrk'n, ğleden sonra ankaya'da Alman Bykelisi Frederich von Keller, Meksika Elisi Ramon Negri ve Mısır Elisi Mofty El-Gazaerly'nin gven mektuplarını kabul ve Elilerin konuşmalarına cevap sylevleri.


1934 - Atatrk'n, ankaya'da Romanya Dışişleri Bakanı Titulesco'yu kabul.


1933 - Atatrk'n, ankaya'daki kitaplığında sohbet esnasında Afet (İnan) Hanım'a syledikleri: "...Tarih olayların seyri sırasında, bazen fizyolojik arızalar mhim rol oynarlar. Tabiat ya engel olur veyahut yardım eder!"


1930 - Atatrk'n, Ankara'ya gelen Macar Başbakanı K. Bethlen'i kabul.


1927 -  Trkiye Cumhuriyeti'nde ilk kez nfus sayımı yapıldı.
Resmi sonulara gre nfus 13 milyon 648 bin 270 kişi olduğu kaydedildi.


1927 - First census is taken in the Turkish Republic (previous census taken during the Ottoman Empire)


1926 - Atatrk'n, ankaya'da, yeni Fransız Elisi Daeschner'in gven mektubunu kabul ve Eli'nin sylevine cevap konuşması.


1925 - Trkiye Cumhuriyeti adına basılan ilk 5 liralık altının, Maliye Bakanı Abdlhalik (Renda) Bey tarafından Atatrk'e takdimi.

Trkiye İle Sırp-Hırvat ve Sloven devleti arasında Dostluk Antlaşması imzalandı.


1923 - Mustafa Kemal Paşa, ankaya Kşk'nde verdiği akşam yemeğinde, hazır bulunanlara sz: "Yarın Cumhuriyet'i iln edeceğiz!"

Mustafa Kemal Paşa, ankaya Kşk'nde verdiği bir akşam yemeğinde sofradakilere, "Yarın Cumhuriyet'i iln ediyoruz!" diyerek yeni devletin şeklini belirledi.

Atatrk'n, gece İsmet Paşa ile Anayasa'nın bazı maddeleri hakkında değişiklik teklifi hazırlamaları ve kanun teklifine "Trkiye Devleti'nin hkmet şekli Cumhuriyettir" kaydının konulması.

Curtis Lafrance adlı on yaşlarında Amerikalı ocuğun, Atatrk'e mektubu: "Trkiye hakkında yazılan yazıları bir araya topluyoruz. Ltfen imzalı bir resminizle ufak bir mesaj gnderir misiniz?" 
[
27 Kasım 1923 Atatrk'n Curtis Lafrance mektubuna cevabı: "...Amerika'nın zeki ve alışkan ocuklarına yegne tavsiyem, Trkler hakkında her işittiklerine gerek gzyle bakmayıp grşlerini mutlaka ilm ve esaslı incelemelere dayandırmaya bilhassa nem vermeleridir." ]


1921 - Atatrk'n, ordu komutanlarına, zerinde bulunan Başkomutanlık grevinin 5 Kasım 1921'den itibaren biteceğini Trkiye Byk Millet Meclisi'ne arz ettiğini bildiren genelgesi.


1919 - Atatrk'n, Tokat'ta "İhtiyat Zabitleri Teavn Cemiyeti"ni ziyareti ve genlerle konuşması. Mustafa Kemal gizli bir genelgeyle milli mfrezelerin kurulmasını ve eli silah tutan genlerin askere alınmasını istedi.

Heyet-i Temsiliye, Ali Rıza Paşa kabinesini destekleme kararı aldı.

Atatrk'n, Tokat'tan sabah hareketle ğleden sonra Sivas'a dnş.

Atatrk'n, Tokat-Sivas yolunda, otomobilde arkadaşlarına syledikleri: "...İstanbuldakiler, rtbelerimi, nişanlarımı geri alacaklarmış! Hakları yok ya! nk ben onların her birini bir harp meydanında, bir hizmet karşılığı kazanmıştım. Salonlarda, saraylarda değil! Haydi kordonumu alsınlar; o sarayındı. Fakat her ne ise... Zaten ben, o kimselerden nce davranarak istifamı verdim. Varsın alsınlar! Ancak (gğsndeki altın harp imtiyaz madalyasını gstererek) bunu vermem! Bunu benden kimse alamaz! Bunu, Anafartalar'da harp meydanında, ateşin karşısında benim gğsme taktılar!"

Anadolu ve Rumeli Mdafaa-i Hukuk Cemiyeti tzğne ek olarak hazırlanan ynetmeliğin Atatrk'n imzası ve gizli kaydıyla rgte duyurulması.  


1918 - Yeniden dzenlenen, Yıldırım Ordular Grubu, Halep'in kuzeyine ekildi.

Atat
rk'n, akşam Katma'dan Kilis'e gelerek, İngiliz tehdidine karşı gereken nlemleri alması. (Kilis'e, İngiliz kuvvetlerinin muhtemel bir taarruzuna karşı kk bir mfreze gnderilmiştir). [Kocatrk]


1916 - Allied offensive on the Salonika Front.


1915 - Dardanelles: Monro arrives at Gallipoli, takes command of expedition, and recommends evacuation three days later.

General Monro arrives to assume command of the Mediterranean Expeditionary Force. 

Sir Charles Carmichael Monro (1860-1929) was responsible for overseeing the evacuation of the Gallipoli peninsula in October 1915, placed into effect in December 1915/January 1916.

In July 1915 Monro was in charge of the new British Third Army. Three months later he was despatched to the Gallipoli peninsula to replace Sir Ian Hamilton as regional Commander-in-Chief.  Within a matter of days Monro issued his recommendation to Lord Kitchener, the minister of war, "to evacuate" the peninsula.


1914 - Alman subaylar ynetimindeki Trk savaş gemilerinin Karadeniz'de Rus gemi ve limanlarını bombalaması.


1914 - Turkish fleet raids Russian Black Sea ports including Odessa and Sevastopol.

The German battleships, Goeben and Breslau, which entered the Bosphorus are purchased by the Ottoman government. These ships bombard Russian ports on the Black Sea (the Ottoman navy under German command shells Russian targets on Ocotober 29 1914, including Odessa and Sevastopol).


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com