13 HAZİRAN  -   JUNE 13

Tarihte Bugn  -  Today in History

 

Gazi Mustafa Kemal Fransa Temsilcisi Franklen Buyyon'la
(Franklin Bouillon - 1921)
Dokuzuncu Ordu Mfettişi Mustafa Kemal Paşa, Amasya'da (Haziran 1919)


1937 - Atatrk'n, iftliklerini hazineye bağışlaması nedeniyle millet ve Meclis adına kendisine teşekkr telgrafı eken Başbakan İsmet İnn'ye cevabı: "...Sz konusu olan hediye, yksek Trk milletine benim asıl vermeyi dşndğm hediye karşısında hibir kıymete sahip değildir. Ben, gerektiği zaman en byk hediyem olmak zere Trk milletine canımı vereceğim!"

Atatrk'n, iftliklerini hazineye bağışlaması nedeniyle Trkiye Byk Millet Meclisi'nin samim hislerini ve teşekkrlerini bildiren telgrafına cevabı: "Yapılan bir vazifedir!"

Atatrk'n, İzmir vapuru ile Trabzon'dan İstanbul'a gelişi.

Sabiha Gkenin, kendi kullandığı uakla Boğaz'ın girişinde, akrobasi hareketleri yaparak İzmir vapurunu karşılaması, Atatrk'n gverteden gsteriyi izlemesi.

Atatrk'n, gece Dolmabahe Sarayı'nda -davet ettiği- Mnir Nurettin Seluk'un konserini izlemesi.


1930 - Atatrk'n, Dolmabahe'den motorla Beylerbeyi Sarayı'na gidişi, akşama doğru Boğazii'nde bir gezinti yapması, akşam Sığırtma Mustafa'yı grmek zere Şişli Sıhhat Yurdu'na gidişi. (Doktorlar, Sığırtma Mustafa'nın Hastane'den ıktığı sylemişlerdir). [Kocatrk]


1928 - Trkiye Cumhuriyeti ile Dyun-ı Umumiye (Osmanlı Genel Borları) alacaklıları arasında demeye ilişkin szleşme imzalandı.

Atatrk'n, Dolmabahe Sarayı'nda Yksek Asker Şra yelerinden Cevat (obanlı) ve Yakup Şevki (Subaşı) Paşalarla, Kolordu Komutanlarından Ali Hikmet (Ayerdem) ve Şkr Naili (Gkberk) Paşaları kabul


1926 - Atatrk'n, sabah saat 8.00'de Bursa'dan hareketle Mudanya'ya, buradan da Karadeniz vapuruyla Bandırma'ya gelişi.

Atatrk'n, Karadeniz vapurunda aılan gezici sergiyi ziyareti ve geminin hatıra defterine yazdıkları: "Sergi, başarıya ulaşmış bir eserdir. Bende gayet iyi izlenimler meydana getirdi. Sunuş tarzı ok iyidir. Hazırlayıcısını takdir ve tebrik ederim."

Atatrk'n akşam Bandırma'dan Balıkesir'e gelişi.


1922 - Atatrk'n, Mill Mdafaa Vekili Kzım (zalp) Paşa ile beraber Sarıky istasyonuna gelişi ve vagonda Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile grşmesi. (Atatrk, bu grşmeyi takiben otomobille Adapazarı'na hareket etmiştir). 

Atatrk'n annesi Zbeyde Hanım ve kız kardeşi Makbule Hanım'ın İstanbul'dan Adapazarı'na gelişi. [Kocatrk]


1921 - Mustafa Kemal, Ankara'ya gelen Fransa Temsilcisi Franklin Bouillon ile grşt.

Atatrk'n başkanlığındaki Trk Heyeti ile Franklin Bouillon başkanlığındaki Fransız Heyeti arasında Ankara'da grşmelerin başlaması.


1920 - Yozgat'ta apanoğulları ayaklanması ıktı.

İsyancılar, Khne kasabasını bastı.


1919 - Havza'dan Amasya'ya geen Mustafa Kemal, burada yaptığı konuşmada "Memleket elden gidiyor, arığımızı giyip dağlara ıkmamız gerekecek" dedi.  

Atatrk'n, sabah, kendisini ziyaret eden Amasya heyetine syledikleri: "Ortada ittihatılık, İtilfılık yoktur; memleket meselesi vardır!"

Atatrk'n, Amasya'dan, 17. Kolordu Komutan Vekili Albay Bekir Sami (Gnsav) Bey'e telgrafı: "...Btn Anadolu halkı, bağımsızlığı iin tek vcut olmuştur. Tm komutanlar, valiler ve mutasarrıflar kutsal amacımız iin işbirliği yapmaya karar vermişlerdir. ...Sivas'ta bir kongre yapılması, kongreye tm vilyetlerin delegelerinin katılımı ile kuvvetli bir mill merkez oluşturulması kararlaştırılmıştır."

Amasya Sultan Beyazıt Camii'nde Mft Abdurrahman Kmil Efendi'nin vaazı: "Yegne kurtuluş aresi halkın doğrudan doğruya egemenliği eline alması ve iradesini kullanmasıdır. Hep beraber Mustafa Kemal Paşa'nın etrafında toplanarak vatanı kurtaracağız!" [Kocatrk]

Dikili'nin Yunanlılar tarafından işgali.


1917 - Atatrk'n, sabah, anakı'dan hareket ederek Uzunmestan yresine gelişi, buradaki mevzii incelemesi, Sphan Tepesi'ne ıkışı, akşam Sekerat'a dnş.


1891 - İstanbul Arkeoloji Mzesi ziyarete aıldı.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com