23 MART  -  MARCH 23

Tarihte Bugn  -  Today in History


Latife Hanım ile Afyondaki Vilayet Binasına gelişinde (23 Mart 1923)

Arriving at the municipality building in Afyon with his wife Latife (March 23 1923)


23 Mart 1923 Afyon Belediyesi'nin nnde Afyonlulara hitap ederken


1936 - Atatrk'n, ankaya'da Başbakan İsmet İnn ve Adalet Bakanı Şkr Saraoğlu'nu kabul.


1935 - Atatrk'n, suikasttan kurtulan Suudi Arabistan Kralı Abdlaziz İbn-i Suut'a gemiş olsun telgrafı.


1934 - Atatrk'n, akşamzeri Nuri (Conker) Bey'in evine uğrayışı, bir sre dinlendikten sonra Marmara Kşk'ne gidişi, akşam ankaya'ya dnş.


1932 - Atatrk'n, ğleden sonra Ankara Orduevi'ni ziyareti, daha sonra Marmara Kşk'ne gidişi, saat 19.00'da Anadolu Kulb'ne gelişi.


1931 - TBMM'de ilkğretimin Trk okullarında yapılmasını zorunlu hale getiren yasa kabul edildi.


1925 - Doğu illerinin bir blmnde ilan edilen sıkıynetim 1 ay daha uzatıldı.

Atatrk'n, vatandaşlara bayram mesajı: "...Bugnlerde Cumhuriyet, şanlı ordusunun kahramanlığı ve btn vatan evltlarının koruma ve yardımı ile byk bir gericilik tehlikesini bastırmak ve isyan ve ihanetin başlarını Cumhuriyet mahkemelerinin adaletinin penesine teslim etmiş olmakla bir defa daha parlak bir zafer kazanmıştır."

Atatrk'n, orduya bayram mesajı: "...Memleketi byk bir gericilik ve gerileme tehlikesine karşı savunma yolunda yeniden byk zafer kazanan komutanlarımızı, subaylarımızı ve askerlerimizi bu vesile ile selmlarım." [Kocatrk]


1923 - Atatrk'n, Ltife Hanım'la beraber sabah Konya'dan Afyon'a hareketi.

Atatrk'n Ltife Hanım'la beraber Afyon'a gelişi ve Belediye binası nnde halka sylevi: "...Felketlerden ancak mill benliğinize hkim olduğunuz iin kurtuldunuz!"

Atatrk'n, Afyon Trkocağı'nda genlere seslenişi: "...Milletin her vesile ile her vasıta ile byle gven ve itimadını grdke kuvvetim artıyor!"

Atatrk'n, Afyon Trkocağı şeref defterine yazdıkları: "...Afyon halkının, genliğinin, aydınlarının kıymetli duygularını, mill egemenliğin korunmasındaki kesin kararlılıklarını kendi heyecanlı dillerinden işitmek benim iin pek ok gnl ferahlığı ve gvene sebep olmuştur. Afyon halkı cidden memleketlerine, mill lkye sahiptirler."

Atatrk'n, Afyon Belediyesi tarafından şerefine verilen ziyafette konuşması: "...Milletimiz, son bulmuş Osmanlı Devleti yerine yeni Trkiye Devleti halinde varlığını gstermişse, bu milletimizin kendi hukukuna, kendi egemenliğine, kendi benliğine sahip olmasından ve mill menfaatleri dışında emellerden uzaklaşarak yrmesinden meydana gelmiştir.

Atatrk'n, Ltife Hanım'la beraber gece Afyon'dan Ktahya'ya hareketi. [Kocatrk]


1921 - İkinci İnn Zaferi (23 Mart-1 Nisan 1921)

Yeni Yunan taarruzları.

Yunan kuvvetleri Bursa ve Uşak ynlerinde, iki ayrı koldan ileri bir saldırıya başladı.


1920 - Atatrk'n, vilyetlere, bağımsız livalara ve kolordulara dşman lehine alışanlar hakkında telgrafı: "Dşman lehinde propaganda yapanlar, herhangi şekilde dşmanla haberleşenler ve mill uygulama ve kararlara karşı koyarak dşmanların amaların gerekleşmesine yardım ve herhangi şekilde casusluk yapanlar derhal tutuklanarak o husustaki kanun maddelerine dayanarak sratle cezalandırılacaklardır."

Atatrk'n, kolordulara telgrafı: "...Mill emeller aleyhinde propaganda yapan Peyam-ı Sabah, Serbesti, Alemdar, Bosfor, Entanet gazeteleriyle aynı  nitelikte  olan  btn Rumca ve Ermenice gazetelerin Anadolu'ya sokulmaması uygun grlmştr. Postanelerde sansr vazifesiyle grevlendirilenler tarafından bu hususun temin ettirilmesini arz ederiz."

Atatrk'n, İstanbul hkmeti ile ilişkiyi srdrmenin lke iin yararlı olacağını bildiren 14. Kolordu Komutanı Yusuf İzzet Paşa'nın telgrafına cevabı: "...İstanbul'daki Nezaretlerle bu koşullar altında haberleşmek, İngilizlerle haberleşmekten başka bir şey değildir!"[Kocatrk]


1916 - Atatrk'n, Halep'ten trenle Reslayn (Ceylanpınar)'a gelişi.


1915 - Gelibolu/anakkale'de 5. Ordu'nun kurulması.

Gelibolu'da 5. Ordu'nun kurulması kararı ve komutanlığına Alman Generali Liman von Sanders'in atanması. (26 Mart 1915 gn Gelibolu'ya gelmiştir)

anakkale Mstahkem Mevki Komutanlığı'nın emriyle Maydos Blgesi Komutanlığı'nın genişletilerek "Mstahkem Mevki Rumeli Blgesi Komutanlığı" adını alması ve komutanlığına -9. Tmen Komutanı- Albay Halil Sami Bey'in getirilişi (Bu dzenlemede Atatrk'n komuta ettiği 19. Tmen, ordu yedeğine alınarak 3. Kolordu Komutanlığı'nın emrinde olmak zere yine Maydos'ta bırakılmıştır.

Atatrk'e, Bulgar Hkmeti tarafından Sen Aleksandır Nişanı'nın Komandr rtbesi verilmesi.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com