9 MART  -  MARCH 9

Tarihte Bugn  -  Today in History

 

9 Mart 1930
Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Antalya'da Aspendos'un nnde


1938 - Atatrk'n, Ankara Halkevi'nde greş karşılaşmalarını izlemesi.


1937 - Atatrk'n, akşam trenle İstanbul'dan Ankara'ya hareketi.


1936 - Atatrk'n, ğleyin Sakarya motoruyla Bykdere'ye kadar bir gezinti yapması.


1935 - Atatrk'n, akşamzeri otomobille ubuk Barajı'na gidişi, daha sonra Gazi Orman iftliği'ne uğrayarak ankaya'ya dnş.


1930 - Atatrk'n, Antalya Mzesi'ni gezişi, Aspendos'a giderek tarih incelemelerde bulunması.


1922 - zdemir Bey'in Musul blgesine takviye etmek zere, Revandiz'e hareketi.

Atatrk'n, sabah Sivrihisar'dan hareketle saat 10.00'da Aktaş'a, saat 12.00'de Belpınar'a, saat 14.00'te Batık'a gelişi, buralardaki asker kuvvetleri teftişi, saat 16.00'da Aziziye'ye gelişi.

Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa'nın, saat 20.00'de Akşehir'den Aziziye'ye gelişi ve Başkomutan Atatrk ile buluşması.


1921 - Londra Konferansı'nda Trk ve Yunan delegasyonunun bulunmadığı toplantıda Yunanistan askeri harektına izin verildi.


1920 - Atatrk'n, 3., 12., 13. ve 20 Kolordu Komutanlıklarına telgrafı: "Kilikya blgesinde beliren Ermeni zulmlerinin bir an evvel bastırılması lzımdır. Yalnız şu aralık her trl İslm harektını Ermeni kırımı şeklinde gstermek istenildiği anlaşıldığından harektın herhalde bu gibi yanlış sylenti ve sulamalara yer bırakmayacak şekilde idaresi."

Atatrk'n, Anadolu Kadınları Mdafaa-i Vatan Cemiyeti'ne yazısı: "Anadolu kadınlarının vatan hizmetlerine iştiraklarının devam etmekte olduğunu grmekle pek ziyade duygulandık. zel takdirlerimizi ve teşekkrlerimizi sunar, kıymetli alışmalarınızda başarı kazanmanıza dualar ederek hrmetlerimizi takdim ederiz." [Kocatrk]


1919 - Aralarında Sait Halim Paşa, Fethi Bey (Okyar), Halil Bey (Menteşe), şeyhlislm Musa Kazım Efendi'nin bulunduğu bazı İttihatılar tutuklandı.  


1916 - Mareşal Liman von Sanders'in, sabah, Atatrk'le beraber 11. Tmen'i denetlemesi, ğleyin Lleburgaz'a dnmek zere Edirne'de ayrılışı.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com