16 MAYIS  -   MAY 16

Tarihte Bugn  -  Today in History

1919 Paris Barış Konferansı


1936 - Atatrk'n, ankaya'da, 8. Edward'ın tahta ıkışı nedeniyle İngiliz Bykelisi Percy Loraine'in yeni gven mektubunu kabul.

Atatrk'n, ankaya'da Fransız Bykelisi Henri Ponsot'un gven mektubunu kabul.

Atatrk'n, akşam trenle Ankara'dan İstanbul'a hareketi.


1935 - Atatrk'n, ankaya'da in Elisi General Ho-Yao-Tsu'nun gven mektubunu kabul.


1934 - Atatrk'n, Cumhuriyet gazetesinin kuruluşunun 10. yıldnm nedeniyle Yunus Nadi'ye telgrafı: "Gazetenizin onuncu yıl dnmn idrak etmesinden memnun oldum. Başarı temenni ederim."

Atatrk'n, atla bir saatlik bir gezinti yapması.


1926 - Atatrk'n Mersin'den Adana'ya gelişi. Vilyet'i, Belediye'yi, Cumhuriyet Halk Partisi Merkezi'ni, Trkocağı'nı ziyareti ve akşamzeri Adana'dan Drtyol'a hareketi.


1923 - Atatrk'n, bayram nedeniyle Anadolu ve Rumeli Mdafaa-i Hukuk Cemiyeti rgtne, belediye heyetlerine ve millet fertlerine tebrik telgrafı: "...Nihayetsiz glkler iinde meydana getirdiği orduların kazandığı zaferlerle ebed iftihara hak kazanan millet, siyas ve toplumsal faaliyet alanlarında da aynı liyakati gsterecek ve inşallah mill ilerlemenin tam gelişimi iinde ok mesut bayramlara erişecektir." 

Atatrk'n, bayram nedeniyle orduya mesajı: "...Btn silh arkadaşlarımın tam bağımsızlık mcadelesinde zafer ve mutluluğa kavuşmalarını, bu feyizli gnn kutsallığı hrmetine Cenabıhak'tan dilerim." [Kocatrk]


1919 - Mustafa Kemal'in Samsun'a gitmek zere Bandırma vapuru ile İstanbul'dan ayrılması.  

Atatrk'n, 9. Ordu Kıtaatı Mfettişliği karargh mensuplarıyla beraber  akşamzeri,   Bandırma vapuru  ile  İstanbul'dan ayrılışı. (Atatrk, Galata rıhtımından bir motorla Kızkulesi aığında demirli bulunan Bandırma vapuruna gemiş, vapur buradan hareket etmiştir).

Atatrk'n,   Bandırma vapurunun   Kızkulesi  aıklarında aranmasını takiben dşman zırhlıları arasından geerek İstanbul'u terk ederken, gvertede arkadaşlarına syledikleri: "Bunlar işte byle yalnız demire, eliğe, silh kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hrriyet uğruna lmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu'ya ne silh, ne cephane gtryoruz; biz ideali ve imanı gtryoruz!"

Atatrk'n,   gece   Bandırma vapuru  kaptanına direktifi: "Dşman devletlerinin herhangi bir vasıtasının gadrine uğramamak iin sahile yakın bir rota tutunuz! Şayet kesin tehlike grrseniz gemiyi karaya, en yakın sahile oturtunuz!" [Kocatrk]


1919 - Telgraflar ekilmeye, mitingler yapılmaya, direniş iin rgtlenilmeye başlandı.

İzmir'in işgali btn Anadolu'da protesto edilmeye başladı.

Atatrk'n, Yıldız'da Hamidiye Camii'ndeki cuma selmlığından sonra mahfil-i hmayun'da Padişah Vahdettin tarafından kabul ve veda etmesi.  

Atatrk'n, cuma selmlığını takiben Şişli'deki evine dnş, annesi ve kız kardeşine veda etmesi.

Denizli, Tavas, Kastamonu'da İzmir'in işgalini protesto mitingleri.

Seferi Hisar'ın Yunanlılar tarafından işgali.

Gllk'n İtalyanlar tarafından işgali.


1919 - Mustafa Kemal leaves Istanbul for Samsun on the Bandırma vessel. 


1917 - Atatrk'n, Başkomutanlık Vekleti'nin, 2. Ordu cephesindeki dşman konuşu hakkında bilgi isteyen şifre emrine, cephedeki dşman birliklerinin ayrıntılı durumunu ve grşlerini bildiren rapor şeklindeki cevabı: "...2. Ordu, btn cephesi karşısındaki dşmanın hal ve hareketini byk bir dikkat ve zel bir nemle izlemektedir."


1916 - Atatrk'n, Kurmay Başkanı İzzettin (alışlar) Bey'le beraber cepheyi gezmesi; Rus kuvvetlerinin mevzilerini grmesi.


1915 - Atatrk'n, 19. Tmen birliklerine gnlk emri: "...Dşman tarafında ortaya ıkan nemli hedeflere ateş aılması iin, her defasında benim dikkati ekmem veya topu alay komutanının emir vermesini beklemek doğru değildir!"

Edirne Valisi Hacı Adil Bey, Gelibolu Mutasarrıfı Rıfat, Maydos (Eceabat) Kaymakamı Rahmi, Keşan Kaymakamı, Gelibolu Jandarma Komutanı'nın oluşturduğu heyetin, 3. Kolordu Komutanı Esat Paşa'yla beraber Kemalyeri'nde Atatrk' ziyaretleri, cephede gsterdiği fedakrlık ve kahramanlık nedeniyle kendisini tebrik edişleri. [Kocatrk]


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com