20 MAYIS  -   MAY 20

Tarihte Bugn  -  Today in History20 Mayıs 1938
Cumhurbaşkanı Atatrk, Mersin'de izcilerle


1938 - Atatrk'n, saat 13.00'te Ankara'dan trenle Mersin'e gelişi, asker birliklerin geit trenini izlemesi ve geceyi Mersin'de Vali Konağı'nda geirişi.


1932 - Atatrk'n,  ankaya'da  Amerika  Bykelisi  General Sherrill ve Litvanya Elisi Jurgis Baltrusaitis'in gven mektuplarını kabul ve Elilerin sylevlerine cevap konuşmaları.


1928 - Milletlerarası rakamların kullanılması hakkında Kanun'un kabul.

Afgan Kralı Amanullah Han'ın Gazi Mustafa Kemal'i Ankara'da ziyareti.
Atatrk'n, Ankara'ya gelen Afganistan Kralı Amanullah Han ve Kralie Sreyya'yı istasyonda karşılaması.

Atatrk'n, Afganistan Kral ve Kraliesi'yle beraber, Trkiye Byk Millet Meclisi'ndeki grşmeleri izlemesi ve İstikll Madalyası takılışı treninde hazır bulunması.

Atatrk'n, Afganistan Kralı Amanullah Han ve Kralie Sreyya şereflerine Ankara Palasla verilen ziyafette konuşması: "...Geleceğin yksek ufuklarından doğmaya başlayan gneş, asırlardan beri ıstırap eken milletlerin talihidir! Bu talihin artık bir daha siyah bulutlara brnmemesi, milletlerin ve onların nderlerinin dikkat ve fedakrlığına bağlıdır!"


1926 - Atatrk'n, Konya'dan trenle saat 10.00'da Bozyk'e gelişi. Bozyk Kereste Fabrikası'nı ziyareti ve konuşması: "...Cumhuriyet hkmetinin, namuslu, vatansever, cumhuriyeti iş adamlarına daima yardımcı olacağına şphe edilmemelidir!"

Atatrk'n, ğleden sonra Bozyk'ten otomobille Bilecik'e gelişi, akşama doğru Bursa'ya hareketi.

Atatrk'n, akşam Bursa'ya gelişi. (Atatrk'n. Sabiha Gken'i tanıması, 13 Haziran'a kadar kaldığı bu Bursa seyahatinde gerekleşmiştir. O zamanlar 12-13 yaşlarında olan Sabiha Hanım, Atatrk'n kaldığı -kendi evlerine komşu- kşke gelerek Atatrk'n elini pmş, okuma isteğinde olduğunu sylemiştir. Kk Sabiha, konuşması ve isteğiyle Atatrk'n takdirini kazanmış; o gnden itibaren Atatrk'n yksek himayelerine kavuşarak manev kızı sıfatıyla yanında bulunmuştur. [Kocatrk]


1920 - Atatrk'n, vatana ihaneti ispatlanmış bulunan Damat Ferit Paşa ve arkadaşlarının vatandaşlık hukukundan ve milletimiz arasından ıkarılmasına dair 19.5.1920 tarihli Byk Millet Meclisi kararını bildiren genelgesi. [Kocatrk]


1919 - Atatrk'n, Samsun'dan Sadrazam Damat Ferit Paşa'ya telgrafı: "İzmir'in Yunan askerleri tarafından işgali hadisesi, yakından temasta bulunduğum milleti ve orduyu tasavvur ve tasvir edilemeyecek derecede zmştr. Ne millet ve ne ordu, mevcudiyetine karşı yapılan bu haksız tecavz kabul etmeyecektir!"

Atatrk'n, İngilizlerin Samsun'a bir kısım asker ıkarmaları sebebiyle, bu gibi tecavzlerin men'i ile siyas vaziyetten gerektike haberdar edilmesi hakkında, Harbiye Nezareti'ne telgrafı.

Samsun'da grevli İngiliz asker temsilci Yzbaşı Hurst'un, Atatrk ile blgedeki umum durum hakkında grşmesi. (Bu grşmenin 19 veya 21 Mayısla yapılmış olması ihtimali de vardır). [Kocatrk]


1919 - Milne Hattı 
İtilf devletleri tarafından Ege blgesinde Yunanlıların işgal etmelerini ngrdkleri blge. İngiliz generalinin adı ile tanınır. Kk Menderes nehri ağzından Aydın doğusu, Marmara gl batısı, Soma doğusu, Ayvalık. kuzeyinde Edremit krfezine kadar izilen hattın batışıdır. Yunanlılar bu hatta kadar Mondros barışına gre işgal edeceklerdi. Bu byle olmadı. Yunanlılar 13 ay sonra bu hattı aştılar.
Kaynak: Trkiye Cumhuriyeti Tarihi Szlğ 1918-2000, M. Orhan Bayrak

İstanbul'da "İngiliz Muhipleri Cemiyeti"nin kuruluşu. 

Yunan kuvvetlerinin Torbalı'yı işgali. 

İstanbul'da, skdar Doğancılar'da İzmir'in işgalini protesto mitingi.  


1917 - Atatrk'n, 4. Kolordu Komutanlığı'ndan 20. Kolordu Komutanlığı'na atanan Albay İsmet (İnn) Bey hakkında verdiği ayrılış sicili: "Cidd, faal, gayet zeki, yksek fikirli, astlarına ve savaş ruhiyatına hkim ve etkili, iyi bir grşe ve sratli bir kavrayışa sahip. Kolordu'nun her trl ihtiyacını dşnmekten ve sağlamaya alışmaktan bir an uzak kalmaz ve başarır. Asker bilgisi ve anlayışı gzel ve geniş; doğru, kesin ve tereddtsz karar sahibi, cesur ve kişisel kararıyla hareket etmek kabiliyetine sahip. Ordu ve memlekette, zerine alacağı mhim vatan grevlerde kendisinden byk hizmetler beklenir." [Kocatrk]


1916 - Atatrk'n, beraberindekilerle Kulp'tan Diyarbakır'a dnş (Dicle kprs civarında, 2. Ordu Kurmay Başkanı Albay İsmet (İnn) Bey tarafından karşılanmıştır.

Atatrk'n, Diyarbakır'da 2. Ordu Kararghı'na giderek Ahmet İzzet Paşa ile grşmesi.


1915 - Turkish attacks at Anzac.

Mass Turkish attacks at Anzac lead to heavy Turkish losses.

The Australian 2nd Light Horse Brigade arrives as reinforcements.


1910  (Mayıs) - Mustafa Kemal'in Mahmut Şevket Paşa'nın Kurmay Başkanı olarak Arnavutluk hareketlerinde bulunması.


1909 - Atatrk'n, İstanbul'dan Selnik'e hareketi. [Kocatrk]


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com