28 MAYIS  -   MAY 28
Tarihte Bugn  -  Today in History


 

28 Mayıs 1936
Harp akademileri tatbikatında


28 Mayıs 1922 Ramazan Bayramı sebebiyle ordularımızın muzaferiyeti iin T.B.M.M. nnde Abdullah Azmi Efendi tarafından dua okunurken

28 Mayıs 1936
İstanbul Metriste Harp Akademilerinin dzenlendiği
askeri tatbikatta


1938 - Atatrk'n, akşamzeri Dolmabahe'den otomobille Florya'ya gelişi, akşam saat 21 .00'de tekrar Dolmabahe Sarayı'na dnş.

Atatrk'n, akşam Florya'dan Dolmabahe Sarayı'na dnerken bir fenalık geirmesi.


1937 - Atatrk'n,  murassa madalya alması  nedeniyle Sabiha Gken'i ankaya'da kutlaması ve gece Marmara Kşk'ndeki sofrada syledikleri: "Trk Hava Kurumumuzun, Gken'e murassa madalya vermesi, bir takdirin, bir değerbilirliğin rneğidir. Ama bizim bir tek değil, birlerce Gken'e   ihtiyacımız  olduğu   unutulmamalıdır!"  


1936 - Atatrk'n, İstanbul'da Harp Akademisi asker tatbikatını izlemek zere Topu Atış Mektebi'ne gitmesi ve geceyi tatbikat sahasında geirmesi.


1935 - Atatrk'n, akşamzeri motorla Adalar yresinde bir gezinti yaptıktan sonra Suadiye'de Falih Rıfkı Atay'ın evine uğraması, burada bir sre dinlendikten sonra Dolmabahe Sarayı'na dnş.

Fransa Cumhurbaşkanı Albert Lebrun'un, bir grşme esnasında Paris Bykelimiz Suat Davas'a syledikleri: "Ben Mussolini'nin siyasetini hi beğenmiyorum; kararsız bir siyaset izlediğini zannediyorum. Gazi Mustafa Kemal emsalsiz bir asker ve dhi bir komutan olduğu halde ne kadar barışsever; bunu takdir etmek lzımdır, insaniyet barışa muhtatır; barışı her halde temin etmek zorunluğu karşısında bulunuyoruz."


1928 - Hkmet Millet Mektepleri aılması konusunda karar aldı.


1927 - Yzellilikler'in vatandaşlıktan ıkarılmasına dair kanun TBMM'de kabul edildi.


1920 - Osmaniye, Fransızlarca işgal edildi.


1920 - Taşnak Ermeni Hkmetinin Trkiye'nin doğu illerini ilhak edeceğine dair bildiri yayınlaması.


1919 - Atatrk'n, Havza'dan, 3., 15. ve 20. Kolordu Komutanlıklarına yazısı: "...Milletin esaretten kurtuluşu, hkim ve mstakil olarak topraklarımızda yaşayabilmesi ancak azimkar ve namuslu ellerin milleti kısa ve doğru yoldan hukukunu ve bağımsızlığını savunmaya sevk ile mmkn olacaktır. Mlkiye memurlarının itimat edilir zevat ile el ele vererek bağımsızlığımızın savunulması yolunda gereken rgt -şphesiz mahrem- kurmalarını zorunlu sayıyorum. Bu husus, ihtisası dolayısıyla biz askerlerin vatanseverlik grevini gerektiriyor."

Atatrk'n İzmir, Manisa ve Aydın'ın işgali zerine Havza'dan valilere, mstakil mutasarrıflıklara ve bazı kolordu komutanlıklarıyla Konya'da Ordu Mfettişliği'ne bildirisi: "Siyas btnlğmzn muhafazası iin, mill gsterilerin daha canlı olarak belirtilmesi ve devamı gereklidir. ...Byk ve heyecanlı mitingler yapılmasıyla mill gsterilerde bulunulması ve bunun tm memleketi kapsaması ve btn Byk Devletler mmessilleriyle Babıli'ye etkili telgraflar verilmesi ve ecnebi olan yerlerde ecnebilere de tesir yapılmakla beraber mill gsterilerde dap ve sknetin fevkalde korunması ve Hristiyan halka karşı bir taarruz ve nmayiş ve dşmanlık gibi tavır alınmaması zorunludur."

Ayvalık sahillerine ıkarma yapan Yunan kuvvetlerine 172. Piyade Alay Komutanı Yarbay Ali Beyin (etinkaya) silahla karşı koyması.

Yunanlıların Tire'yi işgal etmesi.

İngilizlerin İstanbul'da Bekirağa Blğ'nde tutulan 67 siyasi tutukluyu Malta'ya srmesi.


1917 - Atatrk'n, ğleden sonra dağ bataryalarını denetlemesi.


1913 - Mdafaa-i Hukuk-u Nisvan Cemiyeti (Osmanlı Kadınının Hakkını Savunma Derneği) 28 Mayıs 1913te kuruldu.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com