16 OCAK  -   JANUARY 16

Tarihte Bugn  -  Today in History16 Ocak 1923
Gazi Mustafa Kemal, Bilecik-Osmaneli istasyonunda bir ğrencinin okuduğu şiiri dinlerken


16 Ocak 1923
TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Bilecik Osmaneli İstasyonu'nda 
bir ğrencinin okuduğu şiiri dinlerken


1937 - Atatrk'n, Yksek Ticaret Okulu'nun 54. kuruluş yıldnm nedeniyle gece Pera Palas salonlarında dzenlenen toplantıyı şereflendirmesi ve genlerle grşmesi.

Atatrk'n, Cenevre'de bulunan Afet (İnan)'a mektubu: "Hatay zntsne, Nuri Conker'in lm acısı karıştı; bu acının atığı yaranın derinliğini tahmin edersin!"


1933 - Atatrk'n, Eskişehir'de Valiliği, Belediye'yi, Komutanlığı, Halkevi'ni ziyareti, Eskişehir Lisesi'nde derslere girişi ve saat 18.00'de trenle Derince'ye hareketi.


1932 - Atatrk'n, saat 16.00'da Dolmabahe Sarayı'ndan hareketle Fatih, Aksaray, Edirnekapı ve Şişli taraflarında otomobille bir gezinti yapması, saat 18.00'de Dolmabahe Sarayı'na dnş.


1924 - Atatrk'n, İzmir'de Blge Sanat Okulu'nu ziyareti; ğrenciler tarafından verilen msamereyi izlemesi ve Okul'un şeref defterine yazdıkları: "...Trkiye Cumhuriyeti, bu sanat mekteplerinin tam gelişmesine ok muhtatır."


1923 - Mustafa Kemal İzmit'te yaptığı basın toplantısında "İnkılbın kanunu mevcut kanunların stndedir" dedi.

Atatrk'n, Arifiye'ye gelişi ve konuşması: "...Tarihimiz birok parlak zaferler kaydeder. Fakat, zaferle beraber her şey bırakılmış ve semerelerini toplamayı ecdadımız ihmal etmiştir."

Atatrk'n, İzmit'e gelişi.

1923 (16-17) - Atatrk'n, İzmit'te İstanbul gazetecileriyle basın toplantısı: "...Aydınlar gidecekleri muhitlerde başlı başına bir lem yaratabilirler. Memleketin yalnız bir yerinde değil, beş on yerinde birer bilim merkezi, ışık merkezi, kltr merkezi yapmalıyız, millet bahtiyar olsun. ...Bu Devletin halife ile alka ve mnasebeti yotur. ...Halkı kendi halinde terk edersek bir adım ileri atamayız. ...İnkılbın kanunu, mevcut kanunların stndedir. ...Dış siyasetin dayanağı, kuvvetli bir i siyasettir." 


1922 - Atatrk'n, Trkiye Byk Millet Meclisi'nin gizli oturumunda, yargılanmasına karar verilen sabık Merkez Ordusu Komutanı Nurettin Paşa'dan gelen -savunma niteliğindeki- raporun grşlmesi sırasında konuşması: "...Bendenizde oluşan kanaat şudur ki, Nurettin Paşa hakkında Yksek Heyetinizce verilmiş olan karar biraz ağır bir karar olmuştur. Bununla beraber bunu, adalete uygun olarak dzeltmek yine Yksek Heyetinizin elindedir." [Kocatrk]


1916 - Atatrk'n, kararghı Edirne'de bulunan 16. Kolordu Komutanlığı'na atanması.


1912 - Atatrk komutasındaki yerel kuvvetlerin, Derne'de İtalyanlara karşı baskın şeklinde taarruzu. [Kocatrk]


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com