29 OCAK  -   JANUARY 29

Tarihte Bugn  -  Today in History

 

29 Ocak 1923
Atatrk eşi Latife Hanımın ailesiyle

Atatrk with his wife Latife and her family (January 29 1923)


Mustafa Kemal, Latife Hanım (Uşaklıgil) ile evlendi.
(29 Ocak 1923)


1937 - "Hatay davasının başarılması nedeniyle Atatrk'e, İsmet İnn Hkmeti'ne ve Genelkurmay Başkanı Fevzi akmak'a teşekkr edilmesi" ve "Kahraman orduya selm gnderilmesi" hakkında Trkiye Byk Millet Meclisi kararları.


1933 - Atatrk'n, saat 17.30'da Glcemal vapuruyla Mersin'den Antalya'ya gelişi. (Atatrk, karaya ıkmamış, Antalya'da bulunan Başbakan İsmet Paşa ve bazı heyetleri vapurda kabul etmiştir).

Atatrk'n, saat 21.00'de Glcemal vapuru İle Antalya'dan İzmir'e hareketi. [Kocatrk]


1932 - Atatrk'n, gece Beyoğlu'nda Turkuvaz Lokantası'na gelişi, ge saatlerde Dolmabahe Sarayı'na dnş.


1931 - Menemen Olayı davası sonulandı. 37 kişiye idam cezası verildi.

Atatrk'n, İzmir'de Vilyet'i, Belediye'yi, Mstahkem Mevki Komutanlığı'nı ve Cumhuriyet Halk Partisi Merkezi'ni ziyareti.

Atatrk'n, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Kongresi'nde konuşması: "...Vatandaşlara, kamuoyuna daima gereği sylemek vazifemiz olsun. Herkese, arzularının tamamen yapılabilir olduğuna dair fikir vermek bizim iin fayda vermez. Partimizin amacı, byle gn kazanmak değildir!"


1925 - Atatrk'n, Taşucu'ndan Tekir kyne gidişi. (Atatrk burada iftlik (Gazi iftliği) kurmak zere bir miktar arazi satın almıştır).

Atatrk'n,   Tekir  kynden   Mersin'e  dnş.  


1923 - Mustafa Kemal, Latife Hanım ile evlendi.

Atatrk, İzmir'de Ltife (Uşaklıgil) Hanım'la evlendi. Nikh, Muammer Bey'in Gztepe'deki kşknde yapılmış, sonra Anadolu Ajansı ile duyurulmuştur. Nikhta Atatrk'n şahitliğini Fevzi (akmak) ve Kzım Karabekir, Ltife Hanım'ın şahitliğini ise İzmir Valisi Abdlhalik (Renda) ve Salih (Bozok) yapmışlardır.  İzmir'in tanınmış iş adamlarından Uşakzade Muammer Bey'in kızı olan Ltife Hanım, 1898 yılında İzmir'de doğmuştu, İstanbul Amerikan Kolejini bitirdikten sonra bir yıl Londra'da kalmış, birka yılda Paris'te kalarak Hukuk Fakltesi'ne devam etmişti, İzmir'in işgalinden bir sre sonra, Yunanlılar tarafından baskı ve kontrol altında tutulan babası Muammer Bey, ailesiyle beraber Fransa'ya gitmişti. Ltife Hanım, 1921 yılı sonbaharında, yalnız olarak İzmir'e dnd. 11 Eyll 1922'de Atatrk'le tanıştı ve bu tanışma 29 Ocak 1923'te evlilikle sonulandı. 2.5 yıllık bir evlilikten sonra 5 Ağustos 1925'te Atatrk'le ayrıldılar. Ltife Hanım, bu ayrılıktan sonra bir sre İzmir'de yaşadı; daha sonra İstanbul'a yerleşti ve 12 Temmuz 1975'te burada ld. [Kocatrk]

MUSTAFA KEMAL-LATİFE HANIM EVLİLİĞİ
Trk Ordusunun İzmire girişinin ikinci gn Başkumandan Mustafa Kemalin şehre geldiğini duydu. (11 Eyll 1922). Bunun zerine Latife Hanım Kumandanlık karargahına giderek Atatrkten gvenlik gerekesiyle Gztepedeki konaklarında kalmasını istedi. Atatrk bu ağrıyı memnunlukla karşıladı. Bu tanışma taraflar arasında devamlı haberleşmenin başlangıcı oldu. Mustafa Kemal 1923te annesinin lm dolayısıyla gittiği İzmirde Latife hanımla evlendi (29 Ocak 1923). 1925 yazında Doğu Anadolu gezisinde aralarında geen tatsız bir tartışmadan sonra 5 Ağustos 1925 tarihinde boşandılar. ldğ 1976 yılına kadar İzmirde ve İstanbulda yaşayan Latife Hanım, tm ısrarlara rağmen anılarını anlatmamıştır. NTV


1923 - Atatrk marries Latife Hanım in Izmir.


1921 - Atatrk'n, Londra Konferansı'na gnderilecek delege heyeti vesilesiyle, Sadrazam Tevfik Paşa ile yapılan yazışmalara dair Trkiye Byk Millet Meclisi'nde konuşması: "...Millet ve memleket nam ve hesabına yegne başvurulacak yer burasıdır, yani Meclis-i li'nizdir. Bu meşru hakkı, bu mill hakkı, bu tabi hakkı hibir sebep ve bahane ile ve hibir mtala ile hibir şahsa hibir heyete terk edemeyiz."


1920 - Atatrk'n, İstanbul'da dzenlenen "Pierre Loti"ye anma trenine telgrafı: "Pierre Loti, hakkı temsil eden ve mazlumlar adına haykıran ilk ve son Avrupalıdır. Avrupa'dan en ziyade mitsiz olduğum şu gnlerde, Avrupa'dan ykselen bu yegne hak sesinin sahibini kutlarım."

Atatrk'n, Balıkesir'de 61. Tmen Komutanı Albay Kzım (zalp) Bey'e -Akbaş baskını nedeniyle- telgrafı: "Kprll Hamdi Bey'in fedakrane ve cesurane hareketle elde ettiği imrenilecek başarı nedeniyle teşekkrlerimizin kendisine bildirilmesine aracı olmanızı rica eder, byle byk bir başarıya neden olan sizi tebrik ederiz."

Atatrk'n, Maraş'ta Fransız ve Ermenilerin yaptıkları katliamlar sebebiyle Anadolu ve Rumeli Mdafaa-i Hukuk Cemiyeti şubelerine telgrafı: "...Her tarafta mitingler yapılarak Hkmet Merkezi ve yabancı temsilcilerine bu zulmlere bir son verilmesi iin mracaat olunması."

1920  (28-29) - Atatrk'n, ğt gazetesinin İtalyanlar tarafından kapatıldığını bildiren Konya Mdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanlığı'na telgrafı: "...Diğer bir gazete imtiyazı alarak onu yayımlamak uygun olur. İstanbul katında şikyetinize devam ediniz. Biz de girişimlerinizi takip eder ve sonucu bildiririz." [Kocatrk]


1818 - Atatrk'n, Sina cephesindeki başarıları ve generalliğe ykselişi nedeniyle Ali Fuat (Cebesoy) Paşa'ya kutlama mektubu: "..Byk hizmetlerinizin generalliğe terfi etmenizle resmen teyit ve iln edildiğini işitmekle iftihar ettim. zel olarak tebrik ve bu rtbede vatanımızı kurtarma uğrunda parlak başarılara erişmenizi temenni ederim."


1917 - 2. Kolordu Komutanı Cafer Tayyar (Eğilmez) Bey'in, 2. Ordu Kararghı'na gelişi, gece Atatrk'n evinde misafir kalışı.


1916 - Atatrk'n, Edirne'de Kurmay Başkanı İzzettin Beyle beraber ğleden evvel 17. Tmen Kararghı'na gelişi, tmene ait birlik ve kışlaları gezmesi, daha sonra Edirne Valisi ve Belediye Başkanı'nı ziyareti. 

5. Ordu Komutanı Mareşal Liman von Sanders'in, Kurmay Başkanı Kzım (İnan) Bey'le beraber ğleden sonra Lleburgaz'daki kararghından Edirne'ye gelerek Atatrk' ziyareti.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com