22 ŞUBAT  -   FEBRUARY 22
Tarihte Bugn  -  Today in History
 

1921 Sevr Antlaşmasına Gre Osmanlı İmparatorluğunun Paralanması


1938 - Atatrk'n, halkevlerinin 6. kuruluş yıldnm nedeniyle İişleri Bakanı ve C.H.P. Genel Sekreteri Şkr Kaya'nın 19 Şubat 1938 tarihli telgrafına cevabı: "Kltr alanındaki gelişmemizde nemli bir vazife gren halkevlerinin yıldnm mnasebetiyle gnderdiğiniz telgraftan ok duygulandım. Teşekkr eder ve halkevlerine bilinli ve ışıklı alışmalarında başarılar dilerim." [Kocatrk]


1935 - Atatrk'n, Ege vapuru ile saat 20.35'de Fethiye'ye gelişi.


1933 - Atatrk'n, akşamzeri otomobille Beyazıt ve Şişli taraflarında bir gezinti yapması.


1932 - Atatrk'n, George Washington'un 200. doğum yıldnm nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Hoover'e telgrafı.

Atatrk'n, akşamst otomobille Fatih, Edirnekapı ve Şişli taraflarında bir gezinti yapması.


1931 - Atatrk'n, Konya Orduevi'nde konuşması: "...Btn tarih bize gsteriyor ki, milletler yksek amalarına erişmek istediği zaman, bu atılımları karşısında niformalı ocuklarını bulmuşlardır. Tarihin bu genelliği iinde yksek bir istisna bizim tarihimizde, Trk tarihinde grlr. Bilirsiniz ki, Trk milleti ne vakit ykselmek iin adım atmak istemişse, bu adımların nnde daima baş olarak, daima yksek mill ideali gerekleştiren hareketlerin nderi olarak kendi kahraman ocuklarından oluşan ordusunu grmştr!"


1926 - Atatrk'n, akşam Fransız Bykelisi Albert Sarraut tarafından Fransız Eliliği'nde şerefine verilen ay ziyafetinde bulunması.

Atatrk'n, Erzurum Belediye Başkanı Nafiz ve Erzurum Meclis-i Umum yesi Tevfik Beyleri Ankara'da kabul ve ziyaretilerin Erzurum'un Trk İnkılbı'na bağlılığını belirtmeleri.


1924 - Atatrk'n, İzmir'de dzenlenen harp oyunlarının sona erişi nedeniyle komutanlara hitaben konuşması: "...Benim iin ordumuzun kıymetini ifadede l şudur: Trk ordusunun bir birliği, eşitini mutlaka mağlup eder; iki mislini durdurur ve tespit eder. Şimdilik bundan fazlasını istemiyorum. nk fazlasını milletimizin yaradılıştan sahip olduğu cengverlik zaten temin etmektedir."

Atatrk'n, Ltife Hanım'la beraber İzmir'den Ankara'ya hareketi.


1921  (21 Şubat - 2 Mart) - Londra Konferansı devam ediyor (Sevr Antlaşmasından bazı tavizler verip, antlaşmayı onaylatmak amacıyla dzenlenmiş).


1921 (21 February - 2 March) - London conference on revision of treaty of Svres.


1920 - Mttefik ltimatomlarına karşılık olmak zere, Mustafa Kemal Paşa, İstanbul Hkmeti'ne cevap verdi.

Atatrk'n, Anadolu ve Rumeli Mdafaa-i Hukuk Cemiyeti rgtne, bağımsızlık savaşı uğrunda gsterilen birlik ve beraberliğin sonuna kadar srdrlmesini isteyen genelgesi.


1919 - Maraş'ın İngilizler tarafından işgal edilmesi.


1916 - Başkomutanlık Vekleti'nin, kararghı orlu'da bulunan 2. Ordu'yu Doğu blgesine nakletme kararı.


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com