16 TEMMUZ  -   JULY 16 
Tarihte Bugn  -  Today in History16 Temmuz 1929
Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, ankaya Kşk'nde, ktphanesinde alışırken


16 Temmuz 1934
Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Kızılcahamam'da


1938 - Prof. Dr. Fiessinger'in, Paris'ten nc defa gelişi ve Savarona yatında Atatrk' muayenesi.


1935 - Atatrk'n, Uludağ'da bir gezinti yapması.

Atatrk'n, akşam sofrada, bir mzik ğretmenine utla bir para aldırdıktan sonra syledikleri: "Bu paralar, atalarımızın yadigrı kıymetli eserlerdir. Bunların kaybolmamaları lzımdır."


1934 - Atatrk'n, otomobille Ankara'dan Kızılcahamam'a hareketi ve geceyi yolda adırda geirişi.


1933 - Atatrk'n, akşamzeri motorla Boğaz'da bir gezinti yapması, Rasim Ferit (Talay) Bey'in evine uğraması, gece Dolmabahe Sarayı'na dnş.


1932 - Atatrk'n, trenle Ankara'dan Derince'ye gelişi, buradan Ertuğrul yatı  ile Yalova'ya geişi.  


1927 - Atatrk'n, Dolmabahe Sarayı'ndan hareketle Beylerbeyi Sarayı'na gidişi, bir sre istirahat ettikten sonra tekrar Dolmabahe Sarayı'na dnş.


1922 - Atatrk'n, Anadolu ve Rumeli Mdafaa-i Hukuk Grubu toplantısında Tabi Başkanlığa seilmesi.

Gazi Mustafa Kemal, Anadolu ve Mdafaa-i Hukuk Grubu toplantısında doğal başkan, Ali Fuat (Cebesoy) Paşa ise Grup Başkanı oldu. ''Misakı Milli'' temel ilke kabul edildi.


1921 - Kprhisar'ın milli kuvvetler tarafından işgali.

Ankarada Maarif Kongresi aıldı ve Mustafa Kemal Paşa aılış konuşması yaptı. 
(Maarif Kongresi 16-21 Temmuz 1921'de yapıldı) 

Atatrk'n, Ankara'da toplanan ve 21 Temmuz 1921'e kadar alışmalarına devam eden Maarif Kongresi'ni aış konuşması: "...ocuklarımız ve genlerimiz yetiştirilirken onlara bilhassa varlığı ile, hakkı ile, birliği ile elişen btn yabancı unsurlarla mcadele lzumunu ve mill dşnceleri tam bir imanla her karşı fikre karşı şiddetle ve fedakrane savunma gereği telkin edilmelidir."
(Atatrk ve Trk Genliği)

Enver Paşa'nın, Moskova'dan Atatrk'e uzun mektubu "...Dışarda kalmanın, umum maksadımız olan başta Trkiye olmak zere kurtarmaya alıştığımız İslm lemi iin faydasız ve belki de tehlikeli olduğunu hissettiğimiz anda memlekete geleceğiz. İşte o kadar (!)" [Kocatrk]


1917 - Atatrk'n, Diyarbakır'dan Mardin-Halep yoluyla İstanbul'a gelişi (Atatrk, İstanbul'a gelişini takiben Başkomutan Vekili Enver Paşa ve Yıldırım Orduları Grubu Komutanı Mareşal Falkenhayn ile grşmş, kısa sre iinde harekete hazır olmak zere 7. Ordu Kararghı'nı oluşturmuştur. [Kocatrk]


1915 - Gazeteci, yazar ve şairlerden oluşan bir edeb heyetin, harp alanını ziyaret etmek zere, İstanbul'dan anakkale'ye gelişi (Hamdullah Suphi [Tanrıver], Ahmet Ağaoğlu, Ali Canip [Yntem], mer Seyfettin, Mehmet Emin [Yurdakul], İbrahim Alettin [Gvsa], Hakkı Sha [Gezgin], Enis Behi [Koryrek]'in de iinde bulunduğu heyet, anakkale cephesine gelerek 5. Ordu ve 3. Kolordu Kararghlarını ziyaret etmiş, Arıburnu ve Seddlbahir harp blgelerini gezmiştir. Heyet, Cesarettepesi'ne giden yolun dşman kontrolnde ve tehlikeli oluşu nedeniyle Atatrk' ziyaret edememiş, ancak telefonla konuşarak başarılarını kutlamıştır. [Kocatrk]


1914 - In a dispatch to the Ministry of War, Mustafa Kemal, seeing the approach of World War I, calls attention to the dangers to the Ottoman State, and argues against entering the war.


1912 - Sait Paşa'nın istifası zerine Sadrazamlığa Gazi Ahmet Muhtar Paşa'nın getirilişi. [Kocatrk]


Ataturk Gunlugu.com | Ataturk Today.com