29 Nisan
Çağlayan'da Yazılan Tarih

Türkiye Böyle Miting görmedi - İstanbul’da milyonlar toplandı


Dünya da gördü: Cumhuriyet mitingi dünya basınında geniş yer aldı. 

Sesimizi Türkiye’deki büyük meydan mitinglerinden dünyaya duyurduk.
1. Bölüm > tıklayınız (International Press)
2. Bölüm > tıklayınız (International Press - ENGLISH)


Cumhuriyet Mitingleri Sürüyor
Devam > Tıklayınız

Milyonlarca insan tek bir ağızdan
"Laik ve Demokratik Cumhuriyeti koruyacağız"

Cumartesi günü Çanakkale ve Manisa’da düzenlenen Cumhuriyet mitingleri
14 Nisan Tandoğan ve 29 Nisan Çağlayan’ın devamı olacak

5 Mayıs Cumartesi Günü Manisa, Çanakkale ve Marmaris

13 Mayıs Pazar Günü İzmir

20 Mayıs Samsun

Cumhuriyet rejimine, Atatürk ilkelerine ve devrimlere yine milyonlar sahip çıkacak


İstanbul'daki mitingde rekor sayıda Atatürkçü laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetine sahip çıktı.
600'e yakın sivil toplum örgütü mitinge destek verdi.Tarihin en büyük mitingi

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

NTV Foto Galeri: Cumhuriyet için Çağlayan

CNNTurk Foto Galeri için tıklayınız

HaberTurk Fotoğraflar için tıklayın


İstanbul’da milyonlar toplandı
Yeni bir rekor kırıldıÇağlayan’da Abide-i Hürriyet meydanında toplanan 10 binlerce insan 
alana sığmayınca Mecidiyeköy, Şişli bölgesi tamamen doldu.

İSTANBUL - Sabahın erken satlarinden itibaren katılımcılar alanı doldurmaya başladı. Türkiye’nin her tarafından otobüslerle gelen halk bayraklarıyla birlikte Abide-i Hürriyet meydanına geldiler.

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen “Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi”ne katılacak gruplar, polisin oluşturduğu kontrol noktalarından geçerek alana alındı.

Mitinge katılmak üzere çeşitli güzergahlarda toplanan gruplar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına geldi. Buralarda üst aramalarından geçirilen gruplar, alana giriş yaptı.

Miting için çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı’ndan miting alanına ulaştı.

Bu arada polisin, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. NTV’nin sorularını yanıtlayan katılımcılar, ‘Çankaya’ya laik bir cumhurbaşkanı çıksın’ görüşünü savundular. Alanı dolduran kalabalık ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ sloganı atıyor.

Vatandaşlar “Ahmet Necdet Sezer gibi hukuka saygılı, laik düzenini savunan bir cumhurbaşkanı istiyoruz” görüşünü seslendiriyorlar. Vatandaşlar ayrıca sosyal demokrat partilerin birleşmesi isteğini dile getiriyorlar.

600’e yakın sivil toplum örgütünün katılım kararı aldığı mitingde 3 kadın profesör Türkan Saylan, Nur Serter ve Necla Arat birer konuşma yapacak.

NTV’ye konuşan miting tertip komitesi üyesi Profesör Arat, “Biz ne şeriat ne darbe tam demokratik Türkiye diyoruz. Emperyalizme karşı olduğumuzu söylüyoruz, ulusal değerlerimize onuna kadar savunacağımızı söylüyoruz. Laikliğin kadınlarımızın güvencesi ve kadınlarımızın duyarlılıklarını bu yönde yansıttıklarını söylüyoruz” dedi.

NTV www.ntv.com.tr  13:22 TSİ 29 Nisan 2007 Pazar


İstanbul İstanbul olalı böyle kalabalık görmedi...

İstanbul İstanbul olalı böyle kalabalık görmedi...       Bugüne dek sayısız mitinge tanıklık etmiş İstanbul'da bugün bir tarih yazıldı.
      Taksim Meydanı, Çağlayan, Kadıköy Meydanı'nda bugüne dek çok sayıda miting, gösteri ve toplantı yaşandı.
      Ancak böylesi bir kalabalığa hiç tanıklık edilmedi.
      Sabahın erken saatlerinde mitingin yapılacağı Çağlayan meydanı ve Çağlayan'ı çıkan tüm yollar tıklım tıklım doldu.
      Gelenlerin bir ucu Ali Sami Yen Stadı'na dayandı. Meydana giremeyen onbinlerce kişi ellerindeki Türk bayrakları ile bulundukları yerde sloganlar atıp gösteri düzenledi.
      Kalabalığın bir başka ucu ise Dolapdere'ye kadar indi. Çağlayan'ı Dolapdere'ye bağlayan yolları dolduran binlerce kişi de Türk bayrakları ile görkemli bir görünt oluşturdu.
      Kalabalığın üçüncü kolu ise Beşiktaş'a doğru dayandı.
      Kalabalığın hiçbir parti yada dernek üyesi olmamasına karşın müthiş disiplinli davranması, taşkınlığa kaçmaması dikkat çekti.
      Mitinge gelenler Türk bayrağı dışında hiçbir parti yada dernek amblemi taşımadı.

Milliyet 29 Nisan 2007 Pazar www.milliyet.com.tr Yüz binler ‘Cumhuriyet için Çağlayan’daydı

NTV Güncelleme: 19:53 TSİ 29 Nisan 2007 Pazar

14 Nisan’da Ankara’da düzenlenen Cumhuriyet Mitingi’nin ardından bu kez de İstanbul’da bir miting yapıldı. 600’e yakın sivil toplum örgütünün desteğiyle Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı’nda yapılan mitinge yüz binlerce kişi katıldı.

İSTANBUL - Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerince Çağlayan Meydanı’nda düzenlenen “Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi”, müzik grubu Bulutsuzluk Özlemi ve Sadık Gürbüz’ün konserleriyle başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından meydanda bulunanlar, hep birlikte 10. Yıl Marşı’nı söyledi.

Çağlayan Meydanı’na çıkan yolları tamamen dolduran katılımcılar, “Ne şeriat ne darbe, tam demokratik Türkiye”, “Toprak vatandır, satılamaz”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Çankaya yolları, şeriata kapalı”, “Devrim yasalarına saygılı bir cumhurbaşkanı istiyoruz” pankartları açtı.

Mitinge katılanlar, “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Alt-üst kimlik yok, ne mutlu Türküm diyene”, “Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana” sloganları attı.

Şarkıcı Ayten Alpman, Tolga Çandar, Edip Akbayram, Hasan Karayol da mitingde sahne alarak şarkılarıyla katılımcıları coşturdu. Tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz de, sahneye çıkarak Nazım Hikmet’in “Memleketim” adlı şiirini okudu.

ARAT: 14 NİSAN’DAKİ DİP DALGASI TSUNAMİYE DÖNÜŞTÜ
Mitingde konuşan Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, bugün Çağlayan Meydanı’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların toplandığını belirterek, “14 Nisan’da Tandoğan’da yükselen dip dalgası, bugün Çağlayan Meydanı’nda bir tsunamiye dönüştü” dedi.

Arat, “Türkiye’nin laik yapısını kararlılık ve cesaretle savunmak, yasal ortamı aşındırıp daraltmaya çalışarak laik rejimi sinsi bir biçimde ve adım adım değiştirmek isteyenleri durdurmak için buradayız. İktidarlarını Müslümanlık kavgasında yeni bir başlangıç olarak niteleyenlere ‘siyasal İslam önce karar mekanizmalarını ele geçirmelidir’ diyenlere bunun çıkmaz yol olduğunu, dini araç olarak kullanan iktidarların eninde sonunda yok olduklarını göstermek için buradayız” diye konuştu.

‘DEVRİM YASALARINA SAYGILI CUMHURBAŞKANI İSTİYORUZ’
Sağ ve soldaki partilelere birleşme çağrısı yapan Arat, “Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi çok önemli bir olayı yasallığı kuşkulu bir sürece dönüştürenleri, demokrasinin açıklık, şeffaflık ilkesini çiğneyenleri, milletvekili borsaları söylentilerine yol açanları, TBMM’nin saygınlığını zedeleyenleri kınamak, ‘Devrim yasalarına saygılı bir iktidar ve cumhurbaşkanı istiyoruz’ demek için buradayız” dedi.

SAYLAN: DARBELER ÇÖZÜM DEĞİL
Mitingde daha sonra konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan ise kadını erkekle eşit kılan, devlet yönetimini din kurallarının dışına çıkaran laik düzenin demokrasinin temeli ve ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı.

Saylan “Ülkemizde bölücülük, terör istemiyoruz. Küçücük beyni yıkanmış zavallı evlatların birer robot katile dönüştürülmesini ve bunları yönlendiren birtakım büyüklerin kanlı ve ırkçı söylemlerle cinayet emirleri vermelerinin karşısındayız. Şiddeti değil, barışı ve kardeşliği savunuyoruz” dedi.

Darbelerin çözüm olmadığının altını çizen Saylan, “Bizler bütün bunların çözümünün darbeler olmadığını da yaşayarak kurbanlar vererek öğrendik. Ordumuz sınırlarımızı korur, kuşkusuz ordu laik Cumhuriyet’in korunmasında hepimiz gibi taraf olarak vardır ve var olacaktır. Darbelerin çözüm olmadığı ise çok ama çok açıktır. Biz Cumhuriyet’in laik düzeninin, demokrasinin çağdaşlaşmanın gerçekten temelimiz olduğunun bilincindeyiz” dedi.

Seçim barajının indirilmesi gerektiğini savununan Prof. Dr. Saylan, “Çankaya’da laik Cumhuriyeti içine sindirmiş çağdaş bir çift istiyoruz. En kısa sürede seçim barajı indirilerek demokratik ve dürüst bir seçimle biz ülkenin asıllarının onaylayacağı oyumuzun parlamentoya yansıyacağı bir seçimle çağdaş ve laik bir yönetimi ve herkese eşit tek bir hukuk düzenini sağlayarak demokrasimizi yeniden temellendirmeliyiz” diye konuştu.

SERTER: BİNDİRİLMİŞ KITA DEĞİL, TÜRKİYE’NİN SESİYİZ
Mitingde konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, 14 Nisan’da Tandoğan’dan yola çıktıklarını ve bugün Çağlayan’ı kuşattıklarını dile getirerek, “Bize, ‘bindirilmiş kıtalarsınız’ dediler. Bindirilmiş kıtalar değiliz, olmadık. Biz Türk milletiyiz. Türkiye’nin sesiyiz” dedi.

“Genelkurmay Başkanı’na memur diyen bir zihniyete karşı, Türk ordusunun önünde saygıyla eğildiklerini” ifade eden Serter, “Türk ordusu, 27 Nisan’da laik Cumhuriyet’e, Türk milletinin gerçek iradesine sahip çıkmıştır. Türk ordusunun karalanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Serter, “Siyasi iktidara sesleniyoruz: Atatürk ilke ve devrimleriyle çatışmaktan vazgeçin. Cumhuriyet’le ve kurumlarıyla uğraşmaktan, dini sömürmekten vazgeçin. Çankaya’yı kuşatma planından vazgeçin. Türkiye’yi erken seçime götürün” diye konuştu.

Muhalefet partilerine de seslenen Serter, “Muhalefete ‘birleşin’ diyoruz. Bir seçim daha kaybetmek istemiyoruz. Yeni siyasi partiler kurmak istemiyoruz. Halkın sesini duyun, birleşin” dedi.

ÇELEBİ: İKTİDAR MİTİNGİ DİKKATE ALMALI
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise bu mitingin son yıllarda yapılan en geniş katılımlı mitinglerden birisi olduğunu belirtti. Demokrasi, temel insan hakları ve çağdaşlık konusunda Türkiye’nin kaygıları bulunduğunu ifade eden Çelebi, bu mitingi iktidarın dikkate alması gerektiğini söyledi.

Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilerek derhal seçime gidilmesi gerektiğini savunan Çelebi, mitingde sosyal demokrat partilerin biraraya gelmesi talebinin ortaya çıktığını vurgulayarak, bu partilerin bu çağrıya kulak vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Gazeteci Tuncay Özkan mitingde halkın hükümete muhtıra verdiğini savunarak, hükümetin ve Abdullah Gül’ün meydanların sesini dinlemek zorunda olduğunu kaydetti.

SİYASİLERDEN MİTİNGE YOĞUN İLGİ
Çağlayan’daki mitinge CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, aralarında Nurettin Sözen ve Birgen Keleş’in de bulunduğu bazı milletvekilleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Şener Eruygur, aralarında Tarık Akan, Sibel Tüzün’ün de yer aldığı sanatçılar ile 500’e yakın sivil toplum örgütünün temsilcileri katıldı.

Öte yandan, sıcak ve kalabalık nedeniyle zaman zaman baygınlıkların yaşandığı miting sırasında fenalaşan bazı kişilerin, ambulanslarla hastaneye götürülmesi için yoğun çabalar harcandığı gözlendi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı miting, olaysız şekilde dağıldı.


Tarihin en büyük mitingi

İstanbul dün tarihinin en büyük mitingini yaşadı. Çağlayan Meydanı ve meydana çıkan caddeler, Türk bayraklarıyla kırmızıya boyandı.

30.04.2007 VATAN www.gazetevatan.com 

14 Nisan’da Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen ’Cumhuriyet Mitingi’nin ikincisi dün İstanbul Çağlayan Meydanı’nda yapıldı. Meydan’da bir araya gelen 1 milyonu aşkın kişi, hükümeti istifaya davet etti. Diğer partiler için de birleşin çağrısı yapıldı. Özellikle gençlerin yoğun olarak katıldığı mitingte tepkiler hükümete, Başbakan Erdoğan’a, Meclis Başkanı Bülent Arınç’a ve Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül’e yönelikti. Miting alanına gelenler “Ölürüm Türkiye”, “Bir Başkadır Benim Memleketim” ve “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” şarkılarıyla çoştu.

Kalabalık meydana aktı
Sabah saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı’na gelmek üzere çeşitli güzergahlarda toplanan kalabalık, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına geldi. Buralarda üst aramalarından geçirilenler, gruplar halinde alana giriş yaptı. Miting için çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı’ndan miting alanına ulaştı. Polis, panzerler eşliğinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren, Çağlayan Meydanı’na ulaşan tüm yollar da araç trafiğine kapatıldı. Miting saatinin yaklaşmasıyla birlikte artan kalabalık, sloganlar eşliğinde meydanı doldurdu.

‘Yemin ederiz’
Program, Bulutsuzluk Özlemi’nin konseriyle başladı. Ardından Sadık Gürbüz bağlamasıyla Çanakkale türküsünü seslendirdi. Ünlü sanatçılar Tarık Akan, Rutkay Aziz, İzzet Türker’in yanı sıra emekli orgeneral Şener Eruygur da platformun önünde yer aldı. Sürekli olarak ’Türkiye laiktir laik kalacak“ sloganının yankılandığı meydan, Tolga Çandır’ın türküleriyle coştu.
Medya yine hedefti
Çandar, ”Çökertme“ türküsünü okurken ”Gavur İzmir diyenlere inat zeybek oynayalım“ diye seslendi. “Laikliğe ve Cumhuriyet’e sahip çıkacağımıza söz veriyor musunuz? Yemin ediyor musunuz” diyerek de katılımcılara yemin ettirdi. Mitingte sloganlardan medya da payını aldı. Kalabalık “Satılmış medya” diye bağırdı ve “Satılmış medya görüntü alamaz” dövizleri taşındı.

‘Baykal nerede?’
Mitinge siyasetçiler de büyük ilgi gösterdi. İşçi Partisi Başkanı Doğu Perinçek, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, SHP Başkanı Murat Karayalçın, Yaşar Okuyan gibi isimler mitinge katılarak destek verdi. DSP Başkanı Zeki Sezer’in miting alanına girişi sırasında vatandaşlar ”birleşin“ sloganı attı. Bir vatandaş Sezer’e, ”Siz buradasınız Deniz Baykal nerede, o niye gelmiyor“ diye sordu. Sezer de, ”O da gelir, o da gelir“ yanıtını verdi. İşçi Partisi Başkanı Doğu Perinçek de, ”Bu kalabalık milletin iradesi, bu millet yeni bir meclis yeni bir hükümet yaratacak. Geleceğe ağırlığını koydu ve bu milli hareket AKP Hükümeti’ni alaşağı edecek. Başbakan koltuğunu işgal eden Erdoğan’ı istifaya davet ediyorum. Bütün milletimizi, partileri, birleşmeye çağırıyorum. AKP tabanını da milli iradenin yanına davet ediyorum“ dedi.

‘Çözüm darbe değil’
Gençlerin ve kadınların damga vurduğu mitingte konuşmaları da kadınlar yaptı. İlk olarak mitingin düzenleyicilerinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan konuştu: ”Türk kadınını yeniden tesettüre büründüren yönetim, şimdi de Mustafa Kemal’in Çankaya’sını ’tarikat sarayına’ dönüştürmeye çabalıyor. Küçücük beyni yıkanmış zavallı evlatların birer robot katile dönüştürülmesinin karşısındayız. Şiddeti değil, barışı ve kardeşliği savunuyoruz. Bizler, bütün bunların çözümünün darbeler olmadığını da yaşayarak kurbanlar vererek öğrendik. Kuşkusuz ordu laik Cumhuriyet’in korunmasında hepimiz gibi taraf olarak vardır ve var olacaktır. Darbelerin çözüm olmadığı ise çok ama çok açıktır. Çankaya’da laik Cumhuriyeti içine sindirmiş çağdaş bir çift istiyoruz. En kısa sürede seçim barajı indirilerek demokratik ve dürüst bir seçimle demokrasimizi yeniden temellendirmeliyiz. Bu meydanı dolduran herkesle birlikte bunları yapacağımıza ant içiyorum.“

‘Sağ da sol da birleşsin’
14 Nisan’da Tandoğan’da yükselen dip dalgasının, Çağlayan’da bir tsunamiye dönüştüğünü söyleyen Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ise ”Bağımsızlığımıza göz dikmiş olanlara ders vermek için buradayız. Türkiye’nin laik yapısını kararlılık ve cesaretle savunmak, yasal ortamı aşındırıp daraltmaya çalışarak laik rejimi sinsi bir biçimde değiştirmek isteyenleri durdurmak için buradayız. TBMM’nin saygınlığını zedeleyenleri kınamak, devrim yasalarına saygılı bir iktidar ve cumhurbaşkanı istiyoruz demek için buradayız. Sağda ve solda bulunanlara artık yeter birleşin demek için buradayız“ dedi.

NOTLAR...
Miting alanında açılan siyasi parti ve örgüt pankartları uyarılar üzerine indirildi. Mitinge gelenler Türk Bayrağı dışında hiçbir şey taşımadı.

Miting nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kriz masası oluşturuldu.Vali yardımcısının başkanlık ettiği merkezde Emniyet, MİT, Sahil Güvenlik, İtfaiye, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri görev aldı. Bölgedeki MOBESE kameralarının yanı sıra Foto Film Şube Müdürlüğü ekiplerinin birçok kamerayla miting alanından çektiği görüntüler, bilgiler eşliğinde merkeze aktarıldı.

Sık sık Asayiş Harekat Merkezi’nden bilgi alan İstanbul Valisi Muammer Güler de polis helikopteriyle bölgeyi havadan denetledi. Ayrıca mitingin yapıldığı bölge, hava trafiğine kapatıldı.

Miting sırasında polisin, cep telefonuyla uzaktan kumandalı bomba düzeneklerinin patlatılmasını engellemek için hatları bloke ettiği söylendi.

Türkiye’nin dört bir yanından Çağlayan’daki mitinge gelen katılımcılar, sabah 08.00’den itibaren alanı doldurmaya başladı. Seyyar tuvaletlerin kurulduğu alanda bayraklar 5 YTL’ye, daha büyükleri 10 YTL’ye satıldı.

Saat 13:00’e doğru Çağlayan Meydanı dolunca E-5 Karayolu’nda trafik kilitlendi. Çağlayan’a doğru tüm yollar, ellerinde bayraklarla miting alanına ulaşmaya çalışan insanlarla doldu.

Mitinge, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (STKB), Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), Cumhuriyet Okurları (CUMOK), Türkiye Gençlik Birliği’nin de (TGB) aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü, bazı siyasi parti liderleri, sanatçılar
ve vatandaşlar katıldı.

‘Cumhuriyet Mitingi’, KanalTürk, Kanal B, SkyTürk ve Avrasya TV’den canlı olarak yayınlandı. Haber kanalları NTV, CNNTürk çok sık bağlantılar yaparak gelişmeleri duyurdu, ayrıca söyleşi programlarında pencere açarak mitingten görüntü verdi. Kanal 7, Samanyolu ve 24 kanalları ise mitinge çok az yer verdi. Tandoğan mitingini naklen yayınlamadığı için eleştirilen TRT ve TRT2 kanalları da Çağlayan’daki mitinge geniş yer verdi. Özellikle saat 13.00’dan itibaren miting meydanından yayına geçen TRT2, yayınını uzun süre sürdürdü.

Genç Parti, Çağlayan’da düzenlenen “Cumhuriyet Mitingi”ne çıkarma yaptı. Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan’ın eşi Alara Uzan da miting meydanına geldi.

“ANAMIZ DA BURADA BABAMIZ DA”
Erdoğan’ın bir çiftçiye söylediği “Ananı da al git” sözünü eleştiren Mersinli çiftçiler, “Anamız da burada, babamız da burada” yazılı pankart açtı. Bir kadın da “Anamı da aldım geldim” pankartı taşıdı...

İŞTE AÇILAN PANKARTLAR..
-Demokrasi, gericiliğe hoşgörü değildir
-İslami faşizme hayır
-Atam izindeyiz
-Anamız da burada, babamız da burada.
-Ata öyle binilmez, böyle binilir
-19 Mayıs1919’da başladı dava, gericilerle kavgamız devam ediyor hala
-Tehlikenin farkındayız
-Parola: Vatan, İşaret: Namus
-Yıl 1920 babaannem Sultanahmet mitingindeydi, 200 bin bindirilmiş kıtayla... Yıl 2007 ben Çağlayan mitingindeyim, kaç bin kıtayla, say bakalım.

Miting öncesİ 2 bombacı yakalandı
Miting alanında belirlenen 4 ayrı yerde de çevik kuvvet ekipleri hazır bekledi. Göreve hazır tutulan 7 bin polisle birlikte miting için toplam 12 bin polis görev aldı. İstanbul’da Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, bir ihbar üzerine önceki gün canlı bomba olabileceğinden şüphelenilen 2 kişiyi gözaltına aldı. Ancak bu kişilerin kaldığı yerlerde yapılan aramada patlayıcı madde bulunamadı. Dün akşam bir televizyon kanalında ve bir internet sitesinde yayınlanan, terör örgütü üyelerinin miting öncesi Mardin’den gönderilen iki UZI’yle Bursa ve Kocaeli’nden gelecek otobüslere ateş açacağı yönündeki haberleri polis doğrulamadı.

100 OTOBÜS ÜCRETSİZ SEFER YAPTI
Çağlayan Meydanı’nda düzenlenen miting sonrası vatandaşların sorunsuz dağılmaları için ücretsiz ek otobüs seferleri konuldu. İETT’nin ücretsiz 100 ek otobüsünün yanı sıra, metro, İDO ve şehir hatları da mitinge katılanlar için saat 19.00’a kadar ek sefer yaptı.

Şehrazat’ın Onur’u “Hitabe”yi okudu
MİTİNGE katılan sanatçı Halit Ergenç de Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Ama hitabedeki eski sözcüklerin Öztürkçe’ye çevrilmesi dikkat çekti. Ergenç daha sonra kalabalığa 10’uncu Yıl Marşı’nı söyletti...

MİTİNGE DAMGA VURAN SLOGANLAR
-‘İmam olmasın dedik müezzin seçtiler’-Çankaya yolu şeriata kapalı -Türkiye laiktir laik kalacak
-Mollalar Çankaya’ya çıkamaz -Alt kimlik, üst kimlik yok, Ne mutlu Türküm diyene
-Orduya uzanan eller kırılsın -Farkındayız
-Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana -Kasımpaşa İmamı kaça sattın vatanı
-Birleşin -Ya özgürlük ya vatan -Vatan yoksa namus da yok
-Büyük Cumhuriyet, büyük yürüyüş -Bindirilmiş kıtalar değiliz, Bin-dirilmiş kıtayız
-İmam olmasın dedik, müezzini seçtiler -Çankaya’ya sahip çık yarın çok geç olacak
-Tandoğan’da bindirdik, Çağlayan’da indirdik -Cumhuriyet düşmanı Meclis Başkanı
-İmam bayıldı, millet ayıldı -Tayyip alana, Abdullah Gül bedava


 

Atatürkçu Türk kadınları
Çağlayan'da Kadın Muhtırası

Büyük Miting Çağlayan'da Başladı

Katılımcılar, Çağlayan´a sığmadı!

14 Nisan´da Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen ve yankı uyandıran cumhuriyet mitinginin ardından beklenen İstanbul Çağlayan Mitingi başladı.

14 Nisan´da Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen ve yankı uyandıran cumhuriyet mitinginin ardından beklenen İstanbul Çağlayan Mitingi başladı.

Mitingi, Türk medyası dışında BBC ve CNN International da canlı olarak veriyor.

Çağlayan Meydanı tamamıyla dolmuş durumda. Ara sokaklardan gelen katılıncıların ise yoğun kalabalık nedeniyle meydana ulaşamadığı belirtiliyor.

Mitingde, Ankara´dakinden farklı olarak, gençlerin ve katın katılımcıların fazlalığı dikkat çekiyor.

Kalabalığın bir ucu Mecidiyeköy, bir ucu Dolapdere'ye uzandı. Miting düzenleyicileri katılıncıları izdiham olmaması için sürekli uyarıyor.

Miting programı

DİSK'in de aralarında bulunduğu 500'ün üzerinde kuruluş ve dernek tarafından desteklenen İstanbul Çağlayan mitingi, bugün gerçekleştiriliyor.

Çağlayan'daki miting için saat 13.00'te katılımcılar toplanmaya başlayacak. Saat 13.00'te başlayacak mitingde, düzenleme komitesinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter birer konuşma yapacaklar.

Bulutsuzluk Özlemi ve Edip Akbayram'ın da bulunduğu müzik grupları ve sanatçıların da destek vereceği mitingde, Ayten Alpman "Memleketim" şarkısını söyleyecek. Ayrıca, sanatçı Rutkay Aziz Nâzım Hikmet'ten bir şiir, Halit Ergenç ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyacak.

Çağlayan Meydanı´na akın!Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen 'Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi'ne katılacak gruplar, polisin oluşturduğu kontrol noktalarından geçerek alana alınıyor.

Çağlayan Meydanı'nda yapılacak mitinge katılmak üzere çeşitli güzergahlarda toplanan gruplar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına geldi. Buralarda üst aramalarından geçirilen gruplar, alana giriş yapıyor.

Miting için çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı'ndan miting alanına ulaşıyor.

Bu arada polisin, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Öte yandan, sabahın erken saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı'na ulaşan tüm yollar araç trafiğine kapatıldı.

İstanbul´da kapalı yollar!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, miting dolayısıyla saat 07.30'dan itibaren miting bitimine kadar trafiğe kapatılacak yollar şöyle:

Darülaceze, Piyalepaşa, Çağlayan Vatan, Kağıthane, Dr. Cemil Bengü, İzzet Paşa, Abide-i Hürriyet, 28 Nisan, Halide Edip Adıvar ve Fevzi Çakmak caddeleri ile Feriköy Kasap, Akar, Eğitim, Ayazma, Gürun ve Fırın Arkası, Fırın Aralığı, Çınar, Çağlayan Top Sahası Yanı, Egemen, Yurt, Kanarya, Zafer, Yavuz, Avcılar, Yeniyol ve İdil sokaklar.

Kasımpaşa'dan Piyalepaşa Bulvarına katılım, Çağlayan Piyalepaşa Bulvarına katılım, Okmeydanı Piyalepaşa Bulvarından Çağlayan istikametine katılım, D-100'den Çağlayan katılımı, D-100'den Kasımpaşa katılımı, Vatan caddesi Çağlayan çıkışı, Mecidiyeköy'den Çağlayan'a gidiş Kuştepe ışıklar, Şişli istikametinden Çağlayan'a gidiş Hürriyet Tepe ışıklar, Kağıthane caddesinden Çağlayan'a çıkış, Okmeydanı kavşağından Darülaceze caddesine çıkış, TEM'den Darülaceze caddesine geliş, Piyalepaşa Darülaceze gelişi, Perpa Darülaceze gelişi, Gürsel Mahallesi gelişi, Halide Edip Caddesi Şişli gelişi ve Şişli'den Çağlayan'a geliş.

Alternatif yollar

Açıklamada, sürücülerin kullanabilecekleri alternatif yollar da belirtildi. Buna göre,

- Kasımpaşa'dan Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı ve Kağıthane istikametini

-Okmeydanı'ndan Piyalepaşa yönüne gidecekler Haliç Hasköy istikametini

- D-100'den Çağlayan ve Piyalepaşa Bulvarına gidecekler Okmeydanı-Mecidiyeköy-Balmumcu istikametini

- Kağıthane'den Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı-Sütlüce-Çeliktepe-Gültepe istikametini,

- Vatan caddesinden Çağlayan istikametine gidecekler Kağıthane-Gülbağ-Mecidiyeköy istikametini

- Mecidiyeköy'den Çağlayan yönüne gidecekler E-5 veya Şişli yönünü

- Şişli'den Çağlayan yönüne gidecekler E-5'den Mecidiyeköy-Kuştepe-Dereyolu istikametini

- Okmeydanı'ndan Mecidiyeköy'e gidecekler E-5 istikametini

- TEM ve Okmeydanı'ndan Şişli istikametine gidecekler de Haliç veya Mecidiyeköy istikametini kullanabilecek.

İstanbul´da miting zamanı!

Ankara'da akıllara kazınan Cumhuriyet Mitingi'nin bir benzeri bugün İstanbul'da düzenleniyor. Şişli-Çağlayan meydanında düzenlenecek mitingin organizasyonunda öncülüğünü kadınlar yapıyor.

Prof. Dr. Necla Arat mitingle ilgili olarak ''Kadınlar düzenleyecek ama Türkiye’nin dört bir yanından katılım bekliyoruz. Ankara’daki mitinge katılan veya katılamayıp içinde ukte kalan herkesi'' açıklamasını yaptı.

Arat, “Sloganımız ne şeriat ne darbe, yaşasın tam demokratik Türkiye olacak” dedi.

Müzisyenlerin ezgileriyle destek vereceği miting saat 13.00'te Bulutsuzluk Özlemi’nin konseri ile başlayacak.

Miting, saat 16.15'te Rutkay Aziz'in okuyacağı Nazım Hikmet'in "Memleketim" şiiri ile sona erecek.

Cumhuriyet Mitingi’nin Ankara ve İstanbul'dan sonra, diğer şehirlerde de sürdürülmesi hedefleniyor.

SkyTurk 2007-04-29 www.skyturk.tv 


Yüzbinler kolkola! 
"Bütün Türkiye Bizi Duysun"
 

İstanbul adeta gelincik tarlasına dönüştü, 7'den 70'e Cumhuriyet sevdalıları Çağlayan meydanını doldurdu, adım atacak yer yok, insanların coşkusu görülmeye değer.. Mitingin bir ucu Beşiktaş iskelesine diğer ucu Mecidiyeköy'e bir başka ucu da Dolapdere'ye kadar uzanıyor.

Mitingden "Türkiye laiktir laik kalacak", "Parola vatan işaret namus", "Hükümet istifa" sesleri yükseliyor.

Mitingdeki izdiham nedeniyle bazı vatandaşlar baygınlık geçirdi, ambulanslar hazır bekletiliyor...

Sanatçı Sadık Gürbüz, miting alanını dolduran kalabalığı 'çatlamaya hazır sabır taşları' diye selamlayıp Çanakkale Türküsü'nü yüzbinlerle birlikte söyledi.

Bulutsuzluk Özlemi 4 şarkı seslendirdi, meydandaki yüzbinlerce insan hep bir ağızdan şarkılara eşlik etti, kalabalık "acil demokrasi" "acil laiklik" ve "acil bağımsızlık" istedi..

Ankara'da açılan 2 km uzunluğundaki Türk Bayrağı Çağlayan Meydanında da açıldı. Mitinge katılanlar hep bir ağızdan "Hepimiz Kemaliz, hepimiz Türküz", "Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye", "Çankaya yolları şeriata kapalı", "Türküz güçlüyüz Atatürkçüyüz", "Türkiye Laiktir Laik Kalacak" "Alt üst kimlik yok, Ne Mutlu Türküm diyene" sloganları atılıyor...

Miting alanındakiler sadece Türk bayrağı taşıyorlar. E-5 karayolu tamamen ulaşıma kapanmış durumda. Aynı şekilde Beşiktaş iskelesinde de yığılma var. Çağlayan Meydanı'na çıkan tüm yollar kırmızı beyaz bayraklarla donatılmış durumda...cep telefonları dahi kilitlendi. Şu anda meydanda bulunanlar telefonlarını kullanamıyor. Çağlayan Mitingi'ne birçok ilden katılım var 'Hepimiz Biriz, Hepimiz Mustafa Kemal'iz' şeklinde slogan atılıyor. Siyasi partilerin de destek verdiği mitingde katılımcılar hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı'nı söylüyor. Mitingde çok sayıda genç yaştan katılımcının olması dikkat çekiyor.

Mitinge katılmak için çok sayıda vatandaş başta Ankara olmak üzere diğer illerden İstanbul'a geldi. Mitinge, CHP, DSP, SHP, İP gibi çeşitli siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek veriyor. Miting için geniş güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşlar, kontrol noktalarından geçerek Çağlayan Meydanı'na geliyor.

Miting Programı

DİSK'in de aralarında bulunduğu 500'ün üzerinde kuruluş ve dernek tarafından desteklenen İstanbul Çağlayan mitingi, bugün gerçekleştiriliyor.
Çağlayan'daki miting için saat 13.00'te katılımcılar toplanmaya başlayacak. Saat 14.00'te başlayacak mitingde, düzenleme komitesinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter birer konuşma yapacaklar.
Bulutsuzluk Özlemi ve Edip Akbayram'ın da bulunduğu müzik grupları ve sanatçıların da destek vereceği mitingde, Ayten Alpman "Memleketim" şarkısını söyleyecek. Ayrıca, sanatçı Rutkay Aziz Nâzım Hikmet'ten bir şiir, Halit Ergenç ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyacak.

Trafiğe kapatılacak yollar

İstanbul Emniyeti'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün düzenlenecek miting dolayısıyla saat 07.30'dan itibaren miting bitimine kadar trafiğe kapatılacak yollar şöyle:
Darülaceze, Piyalepaşa, Çağlayan Vatan, Kâğıthane, Dr. Cemil Bengü, İzzet Paşa, Abide-i Hürriyet, 28 Nisan, Halide Edip Adıvar ve Fevzi Çakmak caddeleri ile Feriköy Kasap, Akar, Eğitim, Ayazma, Gürun ve Fırın Arkası, Fırın Aralığı, Çınar, Çağlayan Top Sahası Yanı, Egemen, Yurt, Kanarya, Zafer, Yavuz, Avcılar, Yeniyol ve İdil sokaklar. Kasımpaşa'dan Piyalepaşa Bulvarına katılım, Çağlayan Piyalepaşa Bulvarı'na katılım, Okmeydanı Piyalepaşa Bulvarı'ndan Çağlayan yönüne katılım, D-100'den Çağlayan katılımı, D-100'den Kasımpaşa katılımı, Vatan Caddesi Çağlayan çıkışı, Mecidiyeköy'den Çağlayan'a gidiş Kuştepe ışıklar, Şişli yönünden Çağlayan'a gidiş Hürriyet Tepe ışıklar, Kâğıthane Caddesi'nden Çağlayan'a çıkış, Okmeydanı Kavşağı'ndan Darülaceze Caddesi'ne çıkış, TEM'den Darülaceze Caddesi'ne geliş, Piyalepaşa Darülaceze gelişi, Perpa Darülaceze gelişi, Gürsel Mahallesi gelişi, Halide Edip Caddesi, Şişli gelişi ve Şişli'den Çağlayan'a geliş.

Alternatif yollar

Açıklamada, sürücülerin kullanabilecekleri alternatif yollar da belirtildi. Buna göre, Kasımpaşa'dan Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı ve Kâğıthane istikametini, Okmeydanı'ndan Piyalepaşa yönüne gidecekler Haliç Hasköy istikametini, D-100'den Çağlayan ve Piyalepaşa Bulvarına gidecekler Okmeydanı-Mecidiyeköy-Balmumcu istikametini, Kâğıthane'den Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı-Sütlüce-Çeliktepe-Gültepe istikametini, Vatan Caddesi'nden Çağlayan istikametine gidecekler Kâğıthane-Gülbağ-Mecidiyeköy istikametini, Mecidiyeköy'den Çağlayan yönüne gidecekler E 5 veya Şişli yönünü, Şişli'den Çağlayan yönüne gidecekler E-5'den Mecidiyeköy-Kuştepe-Dereyolu istikametini, Okmeydanı'ndan Mecidiyeköy'e gidecekler E-5 istikametini, TEM ve Okmeydanı'ndan Şişli istikametine gidecekler de Haliç veya Mecidiyeköy istikametini kullanabilecekler.

KanalTurk 2007-04-29  www.kanalturk.com.tr Yüzbinler bu kez Çağlayan'da

29 Nisan, 2007 15:10:00 (TSİ)

Yüzbinler bu kez Çağlayan'da
500'e yakın sivil toplum örgütleri Çağlayan Meydanı'nı doldurdu

CNNTURK 29.04.2007 www.cnnturk.com 

Ankara'da büyük yankı uyandıran Cumhuriyet Mitingi'nin bir benzeri bugün İstanbul Çağlayan Meydanı'nda düzenleniyor. Miting nedeniyle yüzbinlerce kişi Çağlayan Meydanı'nda buluştu.

"Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi" saat 13.00'te Bulutsuzluk Özlemi'nin konseriyle başladı.
 
Yüzbinlerce kişinin katıldığı miting nedeniyle Çağlayan Meydanı hıncahınç doldu. Mitingden "Türkiye laiktir laik kalacak", "Parola vatan işaret namus", "Hükümet istifa" sesleri yükseliyor. 
 
Çağlayan Meydanı'nda zaman zaman izdiham da yaşanıyor.
 
Mitinge, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de aralarında bulunduğu yüzlerce sivil toplum örgütü destek veriyor.
 
Miting nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kriz masası oluşturuldu. Polis de panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldı. 
 
Sabahın erken saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı'na ulaşan tüm yollar da araç trafiğine kapatıldı.

Bu arada İETT mitinge katılanlar için 100 ek otobüs seferi koydu.

"Hiçbir sıkıntı yok"
 
İstanbul Valisi Muammer Güler, Çağlayan Meydanı'nda yapılan mitinge ilişkin alınan güvenlik önlemlerinin planlandığı şekilde yürüdüğünü belirterek, "Hiçbir sıkıntı yok" dedi.
 
Güler, Çağlayan'da düzenlenen miting nedeniyle geldiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde yaklaşık 2 saat kaldı.
 
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile emniyetten ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Güler, "Güvenlik önlemleri çok güzel, planladığımız şekilde yürüyor. Hiçbir sıkıntı yok. Bütün önlemler planlandığı şekilde uygulanıyor" dedi.

Miting, saat 16.15'te Rutkay Aziz'in okuyacağı Nazım Hikmet'in "Memleketim" şiiri ile sona erecek.

Cumhuriyet Mitingi’nin Ankara ve İstanbul'dan sonra, diğer şehirlerde de sürdürülmesi hedefleniyor.Mitingde kadınların aktif rol aldığı görülüyor. Prof. Dr. Necla Arat mitingle ilgili olarak ''Kadınlar düzenleyecek ama Türkiye’nin dört bir yanından katılım bekliyoruz. Ankara’daki mitinge katılan veya katılamayıp içinde ukte kalan herkesi'' açıklamasını yaptı. 
 
Trafiğe kapatılacak yollar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, miting dolayısıyla saat 07.30'dan itibaren miting bitimine kadar trafiğe kapatılan yollar şöyle:
 
Darülaceze, Piyalepaşa, Çağlayan Vatan, Kağıthane, Dr. Cemil Bengü, İzzet Paşa, Abide-i Hürriyet, 28 Nisan, Halide Edip Adıvar ve Fevzi Çakmak caddeleri ile Feriköy Kasap, Akar, Eğitim, Ayazma, Gürun ve Fırın Arkası, Fırın Aralığı, Çınar, Çağlayan Top Sahası Yanı, Egemen, Yurt, Kanarya, Zafer, Yavuz, Avcılar, Yeniyol ve İdil sokaklar.

Kasımpaşa'dan Piyalepaşa Bulvarına katılım, Çağlayan Piyalepaşa Bulvarına katılım, Okmeydanı Piyalepaşa Bulvarından Çağlayan istikametine katılım, D-100'den Çağlayan katılımı, D-100'den Kasımpaşa katılımı, Vatan caddesi Çağlayan çıkışı, Mecidiyeköy'den Çağlayan'a gidiş Kuştepe ışıklar, Şişli istikametinden Çağlayan'a gidiş Hürriyet Tepe ışıklar, Kağıthane caddesinden Çağlayan'a çıkış, Okmeydanı kavşağından Darülaceze caddesine çıkış, TEM'den Darülaceze caddesine geliş, Piyalepaşa Darülaceze gelişi, Perpa Darülaceze gelişi, Gürsel Mahallesi gelişi, Halide Edip Caddesi Şişli gelişi ve Şişli'den Çağlayan'a geliş.
 
Alternatif yollar
 
Açıklamada, sürücülerin kullanabilecekleri alternatif yollar da belirtildi. Buna göre,
 
* Kasımpaşa'dan Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı ve Kağıthane istikametini
* Okmeydanı'ndan Piyalepaşa yönüne gidecekler Haliç Hasköy istikametini
* D-100'den Çağlayan ve Piyalepaşa Bulvarına gidecekler Okmeydanı-Mecidiyeköy-Balmumcu istikametini
* Kağıthane'den Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı-Sütlüce-Çeliktepe-Gültepe istikametini,
* Vatan caddesinden Çağlayan istikametine gidecekler Kağıthane-Gülbağ-Mecidiyeköy istikametini
* Mecidiyeköy'den Çağlayan yönüne gidecekler E-5 veya Şişli yönünü
* Şişli'den Çağlayan yönüne gidecekler E-5'den Mecidiyeköy-Kuştepe-Dereyolu istikametini
* Okmeydanı'ndan Mecidiyeköy'e gidecekler E-5 istikametini
* TEM ve Okmeydanı'ndan Şişli istikametine gidecekler de Haliç veya Mecidiyeköy istikametini kullanabilecek.14 Nisan'da yüzbinler Ata'nın huzuruna çıktı
 
14 Nisan'da Atatürkçü Düşünce Derneği'nin öncülüğünde düzenlenen ''Cumhuriyet Mitingi'' için Ankara Tandoğan Meydanı'nda toplanan yüzbinlerce kişi Anıtkabir'e yürüdü ve mozoleye çelenk bıraktı.
 
Anıtkabir Özel Defteri'ne yazı yazan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ercan, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bugün 14 Nisan 2007. Aramızdan ayrılışının 24 bin 992'nci gününde huzurunuza hüzün ve utançla geliyoruz. Ne yazık ki, kan ve irfanla kurulan ve Türk gençliğine emanet edilen Cumhuriyet'e tam anlamıyla sahip çıkılamadı" dedi.
 
"Çankaya yolu şeriata kapalı", "Türkiye laiktir, laik kalacak" şeklinde sloganların atıldığı mitingi çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci izledi.
 
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Ankara'da düzenlenen "Cumhuriyet Mitingi"nde onbinlerce kişinin laikliğe destek için toplandığını duyurdu.

BBC, internet sitesinde verdiği haberde, "Laik miting Türk Başbakanı'nı hedef aldı" başlığını kullandı.Tandoğan'ı geçti

Çağlayan mitingine katılımlar sürüyor. Sivas'tan, Trabzon'dan, hatta Artvin'den bile gelenler var...

29.04.2007 14:12

Sadece İstanbul'dan değil, İstanbul'a komşu illerden de otobüsler dolusu irnsan "Cumhuriyet Mitingi"ne katılabilmek için Çağlayan Meydanı'nı tıka basa doldrurdu.Sivas'tan, Trabzon'dan, hatta Artvin'den bile katılımların olduğu belirtiliyor. Alevilerin de büyük destek verdiği "Cumhuriyet Mitingi"ne katılan kalabalığın Ankara Tandoğan'daki kalabalığı geçtiği belirtiliyor.

HÜRRİYET 29.04.2007


''CUMHURİYET İÇİN ÇAĞLAYAN MİTİNGİ''

   İSTANBUL - Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen ''Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi''ne katılacak gruplar, polisin oluşturduğu kontrol noktalarından geçerek alana alınıyor.
Çağlayan Meydanı'nda yapılacak mitinge katılmak üzere çeşitli güzergahlarda toplanan gruplar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına geldi. Buralarda üst aramalarından geçirilen gruplar, alana giriş yapıyor.
Miting için çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı'ndan miting alanına ulaşıyor.
Bu arada polisin, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.
Öte yandan, sabahın erken saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı'na ulaşan tüm yollar araç trafiğine kapatıldı.
Anadolu Ajansı 29.04.2007 www.aa.com.tr  Cumhuriyet Buluşması Mitingi
Açık hava toplantısı saat 14.00'te başlayacak.

   TRT 29.04.2007 13:36 www.trt.net.tr

İstanbul Çağlayan Meydanı'nda yapılan "Cumhuriyet Mitingi"ne çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk fotoğraflarıyla katılıyor.

Çağlayan Meydanı'na çıkan tüm yollar doldu.

Yaklaşık 600 sivil toplum örgütünün organizasyonunda yer aldığı Cumhuriyet Mitingi için vatandaşlar Çağlayan'da buluştu.

Sanatçıların şarkılarını seslendirdiği mitingde saat 14.00'ten itibaren saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak.

Saat 16.30'da sona erecek miting için trafik akışında da düzenlemer yapıldı.

"Cumhuriyet Mitingi" nedeniyle sabah saat 07.30'dan itibaren Çağlayan yönüne çıkan Kasımpaşa, Piyalepaşa , Vatan Caddesi Okmeydanı, Darülaceze Mecidiyeköy ve Şişli yönündeki birçok yol trafiğe kapatıldı.

Miting dolayısıyla İstanbul'da geniş güvenlik önlemleri alındı.

7 bin polisin görev yaptığı mitingde 19 kontrol noktası bulunuyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kriz masası oluşturuldu.


Halk toplanmaya başladı

Halk özellikle PERPA'dan inip Piyade Paşa Bulvarı üzerinden Çağlayan Meydanı'na giriş yapıyor

HABERTURK 29.04.2007 11:38

Meydana 19 ayrı güvenlik kapısından giriş yapılıyor. Alanda 7 bin polis görev yapıyor. Çağlayan Meydanı'na açılan bütün yollar trafiğe kapatıldı. Özellikle Taksim yönünden alana akın akın insanlar geliyor.
     
Saat 09.30 sıralarında yaklaşık 200-250 kişilik Ankara Atatürkçü Düşünce Derneği'nin üyeleri PERPA'nın bulunduğu alana geldi. Halk otobüsü ve belediye otobükleri ile halk alana gelerek küçük küçük gruplar oluşturarak meydana inmeye başladı. Halk özellikle PERPA'dan inip Piyade Paşa Bulvarı üzerinden Çağlayan Meydanı'na giriş yapıyor.
     
Saat 09:45... Mitinge katılmak için çok sayıda vatandaş başta Ankara olmak üzere diğer illerden İstanbul’a geldi. Mitinge, CHP, DSP, SHP, İP gibi çeşitli siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek veriyor. Miting için geniş güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşlar, kontrol noktalarından geçerek Çağlayan Meydanı’na geliyor.
     
Saat 10:15... Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı AKP İl Başkanlığı'nın önünde toplanan insanlar, ellerinde Türk bayrakları, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül posterleriyle birlikte binanın önünden geçerken yuhalayarak protesto ediyorlar. 'Çankaya yolu şeriata kapalı', 'Çankaya'da imam istemiyoruz' sloganları atıyorlar.
     
Saat 10:30...
Taksim Meydanı'nda ise sakin, henüz kalabalık yok. Burada saat 13:00'te AGOS Gazetesi önünde eylem yapılacak.
     
Saat 11:20... Çağlayan Mitingi'ne birçok ilden katılım var ancak Ege çıkartması hakim denebilir. Çankaya Belediyesi çalışanları meydana geldi. Alana kırmızı-beyaz renkler damgasını vuruyor. 'Hepimiz Biriz, Hepimiz Mustafa Kemal'iz' şeklinde slogan atılıyor. Siyasi partilerin de destek verdiği mitingde katılımcılar hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı'nı söylüyor. Mitingde çok sayıda genç yaştan katılımcının olması dikkat çekiyor ve bu bugünkü mitingi, Ankara'daki mitingden ayıran en önemli fark olarak gösteriliyor.
     
Saat 11:45... Çeşitli güzergahlarda toplanan gruplar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına gelmeyi sürdürüyor. Buralarda üst aramalarından geçirilen gruplar, alana giriş yapıyor. Çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı’ndan miting alanına ulaşıyor. Bu arada polisin, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görülüyor.
     
Saat 12:05... Mitinge 1 saatten az bir süre kaldı şu anda meydan tıka basa dolu. Ankara'da açılan 2 km uzunluğundaki Türk Bayrağı buraya da getirildi. Katılımcılar hep bir ağızdan şarkılar, marşlar söylüyor, sloganlar atıyor. Şehir dışından meydana gelen katılımcılar izdiham nedeniyle E-5 karayolunda kalmış durumda. Otobüsler yolda hareket edemeyecek şekilde kaldı ve katılımcılar alana ulaşmakta güçlük çekiyor. Halk açılan pankartlarla hükümeti hedef alıyor, cumhurbaşkanlığı seçimine göndermede bulunuyor. Etraf Türk bayraklarıyla kıpkırmızı oldu. 'Türkiye Laiktir Laik Kalacak' sloganı atılıyor.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı AKP İl Başkanlığı'nın önünde toplanan insanlar, ellerinde Türk bayrakları, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül posterleriyle birlikte binanın önünden geçerken yuhalayarak protesto ediyorlar. 'Çankaya yolu şeriata kapalı', 'Çankaya'da imam istemiyoruz' sloganları atıyorlar.

Çağlayan Meydanı'nda şu an için ciddi bir kalabalık yok. Halk yavaş yavaş meydanda toplanmaya başladı. Taksim Meydanı'nda ise sakin, henüz kalabalık yok. Burada saat 13:00'te AGOS Gazetesi önünde eylem yapılacak.

Miting programı

DİSK'in de aralarında bulunduğu 500'ün üzerinde kuruluş ve dernek tarafından desteklenen İstanbul Çağlayan mitingi, bugün gerçekleştiriliyor.

Çağlayan'daki miting için saat 13.00'te katılımcılar toplanmaya başlayacak. Saat 13.00'te başlayacak mitingde, düzenleme komitesinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter birer konuşma yapacaklar.

Bulutsuzluk Özlemi ve Edip Akbayram'ın da bulunduğu müzik grupları ve sanatçıların da destek vereceği mitingde, Ayten Alpman "Memleketim" şarkısını söyleyecek. Ayrıca, sanatçı Rutkay Aziz Nâzım Hikmet'ten bir şiir, Halit Ergenç ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyacak.

Trafiğe kapatılan yollar

İstanbul Emniyeti'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün düzenlenecek miting dolayısıyla saat 07.30'dan itibaren miting bitimine kadar trafiğe kapatılan yollar şöyle:

Darülaceze, Piyalepaşa, Çağlayan Vatan, Kâğıthane, Dr. Cemil Bengü, İzzet Paşa, Abide-i Hürriyet, 28 Nisan, Halide Edip Adıvar ve Fevzi Çakmak caddeleri ile Feriköy Kasap, Akar, Eğitim, Ayazma, Gürun ve Fırın Arkası, Fırın Aralığı, Çınar, Çağlayan Top Sahası Yanı, Egemen, Yurt, Kanarya, Zafer, Yavuz, Avcılar, Yeniyol ve İdil sokaklar. Kasımpaşa'dan Piyalepaşa Bulvarına katılım, Çağlayan Piyalepaşa Bulvarı'na katılım, Okmeydanı Piyalepaşa Bulvarı'ndan Çağlayan yönüne katılım, D-100'den Çağlayan katılımı, D-100'den Kasımpaşa katılımı, Vatan Caddesi Çağlayan çıkışı, Mecidiyeköy'den Çağlayan'a gidiş Kuştepe ışıklar, Şişli yönünden Çağlayan'a gidiş Hürriyet Tepe ışıklar, Kâğıthane Caddesi'nden Çağlayan'a çıkış, Okmeydanı Kavşağı'ndan Darülaceze Caddesi'ne çıkış, TEM'den Darülaceze Caddesi'ne geliş, Piyalepaşa Darülaceze gelişi, Perpa Darülaceze gelişi, Gürsel Mahallesi gelişi, Halide Edip Caddesi, Şişli gelişi ve Şişli'den Çağlayan'a geliş.

Alternatif yollar

Açıklamada, sürücülerin kullanabilecekleri alternatif yollar da belirtildi. Buna göre, Kasımpaşa'dan Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı ve Kâğıthane istikametini, Okmeydanı'ndan Piyalepaşa yönüne gidecekler Haliç Hasköy istikametini, D-100'den Çağlayan ve Piyalepaşa Bulvarına gidecekler Okmeydanı-Mecidiyeköy-Balmumcu istikametini, Kâğıthane'den Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı-Sütlüce-Çeliktepe-Gültepe istikametini, Vatan Caddesi'nden Çağlayan istikametine gidecekler Kâğıthane-Gülbağ-Mecidiyeköy istikametini, Mecidiyeköy'den Çağlayan yönüne gidecekler E 5 veya Şişli yönünü, Şişli'den Çağlayan yönüne gidecekler E-5'den Mecidiyeköy-Kuştepe-Dereyolu istikametini, Okmeydanı'ndan Mecidiyeköy'e gidecekler E-5 istikametini, TEM ve Okmeydanı'ndan Şişli istikametine gidecekler de Haliç veya Mecidiyeköy istikametini kullanabilecekler.

3500 polis görev yapacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs için alınacak önlemler kapsamında, 50'den fazla şehirden 3 bin 500 kişilik takviye polis kuvvetini İstanbul'a gönderdi. Çevik Kuvvet timleri uçakla getirilirken, 20'ye yakın panzer takviyesi yapılacak. 1 Mayıs Platformunu'nun Taksim ısrarı, güvenlik birimlerinde "provokatif eylemler" beklentisine neden oldu.

* * *

Bugün bu yollara dikkat

Çağlayan Meydanı'nda 29 Nisan Pazar günü düzenlenecek miting nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, pazar günü
düzenlenecek miting dolayısıyla saat 07.30'dan itibaren miting bitimine kadar
trafiğe kapatılacak yollar şöyle:

Darülaceze, Piyalepaşa, Çağlayan Vatan, Kağıthane, Dr. Cemil Bengü, İzzet
Paşa, Abide-i Hürriyet, 28 Nisan, Halide Edip Adıvar ve Fevzi Çakmak caddeleri
ile Feriköy Kasap, Akar, Eğitim, Ayazma, Gürun ve Fırın Arkası, Fırın Aralığı,
Çınar, Çağlayan Top Sahası Yanı, Egemen, Yurt, Kanarya, Zafer, Yavuz, Avcılar,
Yeniyol ve İdil sokaklar.

Kasımpaşa'dan Piyalepaşa Bulvarına katılım, Çağlayan Piyalepaşa Bulvarına
katılım, Okmeydanı Piyalepaşa Bulvarından Çağlayan istikametine katılım,
D-100'den Çağlayan katılımı, D-100'den Kasımpaşa katılımı, Vatan Caddesi Çağlayan çıkışı, Mecidiyeköy'den Çağlayan'a gidiş Kuştepe ışıklar, Şişli istikametinden Çağlayan'a gidiş Hürriyet Tepe ışıklar, Kağıthane Caddesinden Çağlayan'a çıkış, Okmeydanı Kavşağından Darülaceze Caddesine çıkış, TEM'den Darülaceze Caddesine geliş, Piyalepaşa Darülaceze gelişi, Perpa Darülaceze gelişi, Gürsel Mahallesi gelişi, Halide Edip Caddesi Şişli gelişi ve Şişli'den Çağlayan'a geliş.

HABERTURK 29.04.2007 www.haberturk.com 

* * *

DİSK de Çağlayan'da

Bugün Çağlayan Meydanı'nda düzenlenecek mitinge, Türkiye'nin dört bir yanından 500'ün üzerinde kuruluş ve derneğin destek verdiği açıklandı.

Bugün Çağlayan Meydanı'nda düzenlenecek mitinge, Türkiye'nin dört bir yanından 500'ün üzerinde kuruluş ve derneğin destek verdiği açıklandı. DİSK Genel Başkanı Çelebi, "Mitingin yaklaşımı bizimle örtüşüyor" dedi

Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen cumhuriyet mitingi ardından gözlerin çevrildiği İstanbul mitinginin hazırlıkları tamamlandı. Bugün Çağlayan Meydanı'nda düzenlenecek mitinge, Türkiye'nin dört bir yanından 500'ün üzerinde kuruluş ve derneğin destek verdiği açıklandı.

"Cumhuriyet için Çağlayan" mitingi bugün saat 14.00'te başlayacak. Miting sırasında düzenleme komitesinde yer alan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter birer konuşma yapacak.

Bulutsuzluk Özlemi ve Edip Akbayram'ın da aralarında bulunduğu bazı müzik grupları ve sanatçıların da destek vereceği mitingde, Ayten Alpman "Memleketim" şarkısını söyleyecek. Rutkay Aziz, Nâzım Hikmet'ten bir şiir, Halit Ergenç de Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyacak.

Düzenleme Komitesi üyesi Saylan, bu mitingle Türkiye'nin sahipsiz olmadığını göstereceklerini belirterek şöyle konuştu:

"Çağdaş laik bir Türkiye olmalıyız. Çağdaş insanlar el ele verecek. İnsanlar her zaman için demokratik tepkilerini göstermekten korkmayacaklar ve üstümüzdeki 12 Eylül ölü toprağı kalkacak diye düşünüyorum. Amerika'dan, Almanya'dan, Edirne'den Van'a, Kars'tan Adana'ya kadar katılım olacak. 'Çankaya laiktir, laik kalacak!' En baş sözümüz bu."

500 dernekten destek

Komite üyesi Arat ise "Şişli, Ataköy, Bakırköy'den miting duyurularının Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldığını öğrendim, bir engelleme olduğu kanaatindeyiz" diye konuştu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de mitinge katılacaklarını açıkladı. Çelebi, "Bu mitingin konsepti ve vizyonu bizim açımızdan çok anlamlı. Türkân Saylan'ın yaptığı değerlendirme bizim daha önceki DİSK yaklaşımıyla çok örtüşüyor. Darbeciliğe, ırkçılığa, şeriata karşı ve ülke bütünlüğünden yana olanların buluşacağı bir miting yaklaşımı, bizim yıllarca söylediğimiz bir yaklaşım, bizimle çok örtüşüyor" dedi.
Mitinge destek veren 500 dernek ve kuruluştan bazıları şöyle:
İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (36 kuruluş), Atatürkçü Düşünce Derneği (149 şube), Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (45 dernek), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (95 şube), Cumhuriyet Kadınların Derneği, Bizim İlke Derneği, Bakırköy STK Platformu (68 dernek), Cumhurbaşkanlığında Toplumsal Uzlaşma Platformu (150 dernek), İÜ Öğretim Üyeleri Derneği, Karacaahmet Derneği, Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri Odası, Y.K. Milliye Hareketi, İstanbul Tabip Odası.

3500 polis geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs için alınacak önlemler kapsamında, 50'den fazla şehirden 3 bin 500 kişilik takviye polis kuvvetini İstanbul'a gönderecek. Çevik Kuvvet timleri uçakla getirilirken, 20'ye yakın panzer takviyesi yapılacak. 1 Mayıs Platformunu'nun Taksim ısrarı, güvenlik birimlerinde "provokatif eylemler" beklentisine neden oldu.

HABERTURK 29.04.2007 www.haberturk.com


ÇAĞLAYAN'DA BAYRAK DENİZİ...

Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı’ndaki “Mitingi”te, yüzbinler katıldı...

Çağlayan’daki Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen “Cumhuriyet Mitingi”, yüzbinlerce insanın katılımıyla devam ediyor. Yavaş yavaş sona yaklaşan miting, vatandaşların coşkusu ile, herhangi bir taşkınlık yaşanmadan sürüyor.

SEZER, PERİNÇEK VE KARAYALÇIN VAR, BAYKAL YOK

Miting esnasında, mitingi düzenleyen çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de birer konuşma yaptı. Konuşmalar esnasında “Hükümet İstifa” ve “Türkiye Laiktir Laik Kalacak” sloganları atılırken, muhalefet partilerine de “birleşin” mesajı verildi. Mitinge katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sevingen, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan da vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı.

“TANDOĞAN’DAKİ DALGA ÇAĞLAYAN’DA TSUNAMİYE DÖNÜŞTܔ

Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat, mitinde yaptığı konuşmada, 14 Nisan’da Tandoğan’da yükselen dalganın bugün Çağlayan’da daha da coştuğunu ve “tsunamiye” dönüştüğünü söyledi. “Ulusal omurumuzu ve bağımsızlığı savunma kararlılığımızı göstermek üzere buradayız” diyen Arat, meydanları dolduran milyonlarca insanın laik rejimi değiştirmek isteyenleri durdurmak için bir araya geldiğini ifade etti. Arat, Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi çok önemli bir olayı yasallığı kuşkulu bir sürece dönüştürenleri protesto ettiğini dile getirerek, “Cumhuriyet yasalarına saygılı bir Cumhurbaşkanı istiyoruz” dedi.

“ÜLKE YÖNETİMİ TARİKATLARIN ELİNE TESLİM EDİLDİ”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkân Saylan da, ülke yönetiminin laik Cumhuriyetin altını oymaya yeminli tarikatların eline teslim edildiğini savunarak, “Türk aydınlanma devriminin en parlak ışığını söndürmek için her türlü oyunu, bir araç gördükleri demokrasiyi kullanarak gerçekleştirmeye çabalıyorlar” dedi. Saylan, şöyle konuştu:

“Şiddeti değil barışı ve kardeşliği savunuyoruz. Bütün bunların çözümünün darbeler olmadığını da yaşayarak, kurbanlar vererek öğrendik. Ordumuz sınırlarımızı korur, terörle savaşırken, bir yandan da bir sivil toplum örgütü gibi doğal afetlerde, eğitimde ve laik Cumhuriyetin korunmasında hepimiz gibi vardır var olacaktır. Bu ülke rayından çıkarılmaya çalışılmaktadır. En kısa sürede seçim barajı indirilerek, biz ülkenin asıllarının onaylayacağı, oyumuzun parlamentoya yansıyacağı bir seçimle herkes için eşit tek bir hukuk düzenini sağlamalıyız.”

“ŞANLI ORDUMUZUN ÖNÜNDE EĞİLİYORUZ”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter ise sivil darbe girişimi yapmakla suçladığı AKP’nin oyunlarına geçit vermeyeceklerini ifade ederek, “Genelkurmay Başkanımıza ‘memur’ diyen bir zihniyete karşı, şanlı Türk Ordumuzun önünde eğiliyoruz. Türk Ordusu, 27 Nisan’da bizim sesimizi duyurmuş, laik Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkmıştır” dedi. Serter, AKP’ye seslenerek, “Atatürk’le çatışmaktan, Cumhuriyet ile ve kurumları ile uğraşmaktan, dini sömürmekten vazgeçin, emperyalizm ile işbirliği yapmaktan vazgeçin. Milyonlar sizi izliyor. Türkiye’de laik Cumhuriyete sahip çıkanların sesini kısamazsınız. Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı seçimi ile krize sürüklemeyi durdurup erken seçime götürün” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Edip Akbayram ve Hasan Karayol şarkılarını seslendirdi. Bu arada, sahneden yapılan bir anonsla Kahramanmaraş, Gazi Antep, Trabzon, Diyarbakır ve Aydın’da bazı ilçelere mitingin izlenmesini engellemek amacıyla elektrik verilmediği iddia edildi.

İETT’DEN ÜCRETSİZ 100 EK OTOBÜS

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çağlayan Meydanı’nda toplananların miting sonrasında sorunsuz dağılması için, saat 19.00’a kadar çalışacak ücretsiz 100 ek İETT otobüsü tahsis edildiğini açıkladı.

ANKA - MİLLİYET 29 Nisan 2007


Kalabalık Tandoğan'ı da geçti...
Meydan dolu, kalabalığın ucu bucağı yok...
Türkiye'nin dört bir yanından gelenler Çağlayan'da...

      Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen ve büyük ses getiren cumhuriyet mitinginin ardından beklenen İstanbul Çağlayan Mitingi saat 13.00'te başladı... Çağlayan Meydanı hınca hınç dolmuş durumda, alana akın akın katılımcılar geliyor, özellikle genç katılımcıların fazlalığı dikkat çekiyor. Kalabalığın bir ucu Mecidiyeköy, bir ucu Dolapdere'ye uzandı. Kürsüden izdiham uyarısı yapılıyor...

Şenol Demirci, Şakir Aydın, Tahsin Aksu, Haluk Atalay, Osman Kara'dan oluşan Milliyet Ekibi, İstanbul Çağlayan Mitingi'ni Milliyet.com.tr için adım adım izliyor...

      Meydana 19 ayrı güvenlik kapısından giriş yapılıyor. Alanda 7 bin polis görev yapıyor. Çağlayan Meydanı'na açılan bütün yollar trafiğe kapatıldı. Özellikle Taksim yönünden alana akın akın insanlar geliyor.
      Saat 09.30 sıralarında yaklaşık 200-250 kişilik Ankara Atatürkçü Düşünce Derneği'nin üyeleri PERPA'nın bulunduğu alana geldi. Halk otobüsü ve belediye otobükleri ile halk alana gelerek küçük küçük gruplar oluşturarak meydana inmeye başladı. Halk özellikle PERPA'dan inip Piyade Paşa Bulvarı üzerinden Çağlayan Meydanı'na giriş yapıyor.
      Saat 09:45... Mitinge katılmak için çok sayıda vatandaş başta Ankara olmak üzere diğer illerden İstanbul’a geldi. Mitinge, CHP, DSP, SHP, İP gibi çeşitli siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek veriyor. Miting için geniş güvenlik önlemleri alınırken, vatandaşlar, kontrol noktalarından geçerek Çağlayan Meydanı’na geliyor.
      Saat 10:15... Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı AKP İl Başkanlığı'nın önünde toplanan insanlar, ellerinde Türk bayrakları, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül posterleriyle birlikte binanın önünden geçerken yuhalayarak protesto ediyorlar. 'Çankaya yolu şeriata kapalı', 'Çankaya'da imam istemiyoruz' sloganları atıyorlar.
      Saat 10:30... Taksim Meydanı'nda ise sakin, henüz kalabalık yok. Burada saat 13:00'te AGOS Gazetesi önünde eylem yapılacak.
      Saat 11:20... Çağlayan Mitingi'ne birçok ilden katılım var ancak Ege çıkartması hakim denebilir. Çankaya Belediyesi çalışanları meydana geldi. Alana kırmızı-beyaz renkler damgasını vuruyor. 'Hepimiz Biriz, Hepimiz Mustafa Kemal'iz' şeklinde slogan atılıyor. Siyasi partilerin de destek verdiği mitingde katılımcılar hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı'nı söylüyor. Mitingde çok sayıda genç yaştan katılımcının olması dikkat çekiyor ve bu bugünkü mitingi, Ankara'daki mitingden ayıran en önemli fark olarak gösteriliyor.
      Saat 11:45... Çeşitli güzergahlarda toplanan gruplar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle polislerin oluşturduğu kontrol noktalarına gelmeyi sürdürüyor. Buralarda üst aramalarından geçirilen gruplar, alana giriş yapıyor. Çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı’ndan miting alanına ulaşıyor. Bu arada polisin, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görülüyor.
      Saat 12:05... Mitinge 1 saatten az bir süre kaldı şu anda meydan tıka basa dolu. Ankara'da açılan 2 km uzunluğundaki Türk Bayrağı buraya da getirildi. Katılımcılar hep bir ağızdan şarkılar, marşlar söylüyor, sloganlar atıyor. Şehir dışından meydana gelen katılımcılar izdiham nedeniyle E-5 karayolunda kalmış durumda. Otobüsler yolda hareket edemeyecek şekilde kaldı ve katılımcılar alana ulaşmakta güçlük çekiyor. Halk açılan pankartlarla hükümeti hedef alıyor, cumhurbaşkanlığı seçimine göndermede bulunuyor. Etraf Türk bayraklarıyla kıpkırmızı oldu. 'Türkiye Laiktir Laik Kalacak' sloganı atılıyor.
      Saat: 12:45... PERPA civarında yoğunluk da iyice arttı. Katılımcılar park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı'ndan hınca hınç dolu olan miting alanına ulaşıyor. Vatandaşların mitinge yoğun ilgisi, Çağlayan Meydanı’nın vaktinden önce dolup taşmasına neden oluyor. Miting alanından taşarak, Kağıthane ve Şişli yönüne doğru kuyruklar oluşturan kalabalık, şarkılar ve sloganlar eşliğinde mitingin başlama saatini bekliyor. Hoparlörlerden devamlı olarak başta “10. Yıl Marşı" olmak üzere çeşitli marşlar çalınıyor. Yüzlerce Türk bayrağı ve Atatürk posterinin açıldığı meydanda, sık sık “Hepimiz Kemalist, Hepimiz Türk’üz" sloganı atılıyor.
      Saat 13:10... Ve Miting büyük bir katılımla başladı. Burada kadın, erkek, genç, yaşlı, çoluk çocuk demeden her yaş grubundan insan bulunuyor. Bulutsuz Özlemi konser veriyor. Meydanda adım atmak mümkün değil inanılmaz bir kalabalık var. Ayrıca izdiham nedeniyle telefonlar da kilitlendi.
      Saat 13:25... Bulutsuzluk Özlemi'nin konsenin sona ermesinin ardından, halk 10. Yıl Marşı'nı hep bir ağızdan söylüyor. Giriş noktaları özellikle Beşiktaş iskelesi, PERPA ve Şişli yönünden tamamen tıkanmış durumda. Sivil toplum örgütleri, sanatçılar da katılımcılar arasında. Çoğunlukta 'Çankaya Yolları Şeriata Kapalı' pankartı açılmış durumda.
      Saat 13:30... Sanatçı Sadık Gürbüz, miting alanını dolduran kalabalığı 'çatlamaya hazır sabır taşları' diye selamlayıp Çanakkale Türküsü'nü yüzbinlerle birlikte söyledi...
      Saat 13:35... Mitingdeki izdiham nedeniyle bazı vatandaşlar baygınlık geçirdi, ambulanslar hazır bekletiliyor...
      Saat 13:55... Mitingden "Türkiye laiktir laik kalacak", "Parola vatan işaret namus", "Hükümet istifa" sesleri yükseliyor.
      Saat 14:00... Saat 14:00'te miting katılımcıların hep bir ağızdan söylediği İstiklal Marşı'yla resmi olarak başladı.
      Saat 14:05... Miting kalabalığı "Çankaya'ya şeriat çıkmayacak" sloganları atarken metrelerce uzunluktaki Türk bayrakları yolları süslüyor. Tolga Çandar'ın söylediği Ege türkülerine kalabalık eşlik etti.
      Saat 14:08... Güvenlik görevlileri mitinge katılanların sayısını yüzbinler olarak ifade ederken kalabalığın ucu Ali Sami Yen Stadyumu'na dayandı.
      Saat 14:10... Oyuncu Halit Ergenç mikrofondan Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu, mitinge katılanlar hep bir ağızdan tekrarladı.
     
İşte atılan sloganlar
      eydanda "Hepimiz Kemalistiz, Hepimiz Türküzö, "Ne ABD, Ne AB, Tam Bağımsız Türkiye", "Türkiye Laiktir Laik Kalacak", "Yarın Çok Geç Olacak", "Her şey Vatan İçin", "Atatürk Gençliği Görev Başında" şeklinde sloganlar atıldı. Meydanda bazı küçük çocukların asker kıyafeti ile dolaştırılması dikkat çekti. Bu arada, sahneden İstanbul’da hizmet veren halk otobüslerinin, mitinge katılmak isteyenleri otobüslere almadığı yönünde iddialar dile getirildi. Konuşmaların yapılacağı ve çeşitli sanatçıların şarkı söyleyip, şiir okuyacağı sahnenin yanına kurulan dev sinevizyon ekranından Mustafa Kemal Atatürk’e ve Kurtuluş Savaşı yıllarına ait görüntüler yayınlanıyor.
      Mitinge İstanbul dışındaki illerden çok sayıda katılım olduğu belirtilirken, Çağlayan’a çıkan yollarda ve özellikle E-5’te ciddi trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Perpa-Çağlayan Meydanı Şişli Camii hattındaki yaklaşık 10 kilometrelik yol vatandaşlarla dolup taşarken, yüzlerce polisin görev yaptığı miting alanının etrafı da İstanbul Emniyeti’ne bağlı helikopterler tarafından sürekli olarak izleniyor. Miting sırasında olumsuz olaylar yaşanmaması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bir "Kriz Masası" oluşturulurken, İstanbul Valisi Muammer Güler’in de çalışmaları yakından izlemek için İstanbul Emniyeti’ne geldiği bildirildi.
      Çağlayan’da düzenlenen "Cumhuriyet Mitingi", KanalTürk, Kanal B, Sky Turk ve Avrasya TV’den canlı olarak yayınlanırken, NTV, CNN Turk ve 24 kanallarında ise zaman zaman gerçekleştirilen canlı yayınlar ve mitinge ilişkin tartışma programları ile ekrana geliyor. Mitingi, TRT 2’de ara ara canlı olarak aktarıyor.(ANKA)

 ÇAĞLAYAN MİTİNGİ TRT 2’DEN NAKLEN YAYINLANIYOR

      14 Nisan’da Ankara’da yapılan Cumhuriyet Mitingini naklen yayınlamadığı için eleştirilere maruz kalan TRT, TRT 2 kanalından Çağlayan’daki mitingi naklen yayınlıyor. TRT 2 saat 13.00’dan itibaren mitingi naklen vermeye başladı. TRT 2 yayını şu saat itibariyle devam ediyor.
     
     İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞܒNDE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

      Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen "Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi" nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kriz masası oluşturuldu.
      Emniyet Müdürlüğü "A" Blok’taki Asayiş Harekat Merkezi içinde oluşturulan kriz masasında, İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, emniyet ve diğer ilgili birimlerin temsilcileri yer aldı. Kriz masasında, MOBESE kameraları aracılığıyla miting alanından aktarılan görüntüler de izleniyor.
      Bu arada İstanbul Valisi Muammer Güler de Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte emniyet müdürlüğüne geldi.
     
     Miting programı

      DİSK'in de aralarında bulunduğu 500'ün üzerinde kuruluş ve dernek tarafından desteklenen İstanbul Çağlayan mitingi, bugün gerçekleştiriliyor.
      Çağlayan'daki miting için saat 13.00'te katılımcılar toplanmaya başlayacak. Saat 13.00'te başlayacak mitingde, düzenleme komitesinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter birer konuşma yapacaklar.
      Bulutsuzluk Özlemi ve Edip Akbayram'ın da bulunduğu müzik grupları ve sanatçıların da destek vereceği mitingde, Ayten Alpman "Memleketim" şarkısını söyleyecek. Ayrıca, sanatçı Rutkay Aziz Nâzım Hikmet'ten bir şiir, Halit Ergenç ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyacak.

Milliyet 29.04.2007  www.milliyet.com.tr 


Milyonlar Çağlayan'da

Detaylı Resim

Akın akın Çağlayan Meydanı'na koşan yüzbinlerce vatandaş, alanı tıka basa doldurdu. Çağlayan'daki kalabalığın Tandoğan'daki kalabalığı geçtiği söyleniyor.

29.04.2007 Vatan www.vatanim.com.tr 

Ankara’da 14 Nisan’da gerçekleştirilen ve büyük yankı uyandıran “Cumhuriyet Mitingi”nin büyük bir kalabalığa sahne olmuştu. Ancak İstanbul'da gerçekleştirilen miting, Tandoğan'ı solladı.

Ön sıralarda yerlerini almak için sabahın erken saatlerinden itibaren miting alanına akın etmeye başlayan vatandaşlar, müthiş bir görüntü oluşturdu. Ellerindeki Türk bayraklarıyla hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nı söyleyen yüzbinlerce vatandaş, "Türkiye laiktir, laik kalacak" diye sloganlar attılar. Şişli Cami'nden başlayıp Çağlayan'a kadar uzanan kalabalık, görülmeye değerdi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin öncülüğünde olmak üzere, yaklaşık 500 dernek ve kuruluşun destek verdiği miting, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter’in yapacağı birer konuşma ile başladı.

TANDOĞAN'I GEÇTİ

Sadece İstanbul'dan değil, İstanbul'a komşu illerden de otobüsler dolusu irnsan "Cumhuriyet Mitingi"ne katılabilmek için Çağlayan Meydanı'nı tıka basa doldrurdu. Sivas'tan, Trabzon'dan, Ankara'dan, Sakarya'dan, Konya'dan hatta Artvin'den bile insanlar Cumhuriyet mitingi'ne katılmak için İstanbul'a koşmuştu.

ALTERNATİF YOLLAR

Açıklamada, sürücülerin kullanabilecekleri alternatif yollar da belirtildi. Buna göre, Kasımpaşa'dan Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı ve Kâğıthane istikametini, Okmeydanı'ndan Piyalepaşa yönüne gidecekler Haliç Hasköy istikametini, D-100'den Çağlayan ve Piyalepaşa Bulvarına gidecekler Okmeydanı-Mecidiyeköy-Balmumcu istikametini, Kâğıthane'den Çağlayan yönüne gidecekler Okmeydanı-Sütlüce-Çeliktepe-Gültepe istikametini, Vatan Caddesi'nden Çağlayan istikametine gidecekler Kâğıthane-Gülbağ-Mecidiyeköy istikametini, Mecidiyeköy'den Çağlayan yönüne gidecekler E 5 veya Şişli yönünü, Şişli'den Çağlayan yönüne gidecekler E-5'den Mecidiyeköy-Kuştepe-Dereyolu istikametini, Okmeydanı'ndan Mecidiyeköy'e gidecekler E-5 istikametini, TEM ve Okmeydanı'ndan Şişli istikametine gidecekler de Haliç veya Mecidiyeköy istikametini kullanabilecekler.

SEYYAR TUVALETLER KURULDU

Miting alanına gelenler için Çağlayan'da seyyar tuvaletler bile kuruldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren ellerine Türk bayraklarını alan herkes, miting alanında yer bulabilmek amacıyla Çağlayan'a koştu.

İstanbul Emniyet müdürlüğü'ne bağlı binlerce polis de çevrede geniş çapta güvenlik önlemleri aldı. Otobüslerle mitinge gelenler, E-5 üzerinde durduruluyor ve aramadan geçirildikten sonra Çağlayan Meydanı'na alınıyor. Mitinge katılanlar arasında 80 yaşında dedeler bile var.

TRT 2 MİTİNGİ NAKLEN VERDİ

4 Nisan'da Ankara'da yapılan Cumhuriyet Mitingini naklen yayınlamadığı için eleştirilere maruz kalan TRT, TRT 2 kanalından Çağlayan'daki mitingi naklen yayınlıyor. TRT 2 saat 13.00'dan itibaren mitingi naklen vermeye başladı.


Gözler bugün Çağlayan’da

Detaylı Resim

14 Nisan Mitingi'nin ardından, bu kez Çağlayan Mitingi AKP'ye ve Gül'e tepki göstermek isteyenlerin buluşma noktası

29.04.2007 Vatan www.vatanim.com.tr 

Siyasiler tırmanan krize Ankara’da çözüm ararken, gözler bugün saat 13.00’te ’cumhurun’ meydanlara döküleceği İstanbul Çağlayan’a çevrilecek. Tandoğan’daki Cumhuriyet mitinginin ardından Abdullah Gül’ün adaylığı açıkça protesto edilecek. Mitingin girişimcilerinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan “Türk halkı milli görüşçü, eşi türbanlı cumhurbaşkanına izin vermeyecek. Tepkisini de Çağlayan Meydanı’nda gösterecek” dedi. Saylan “14 Nisan’da Ankara’ya gidenlere, hatta gidemeyenlere, Atatürk’ün çocuğuyum diyenlere, Çankaya laiktir laik kalacak diyenlere çağrıda bulunuyorum. Gelin sesinizi duyurun. Zaten iktidarda islam kökenli bir parti var. Başı türbanlı karısı olan 3 milli görüşçü ülke yönetiminde aktifti. Şimdi üçünden biri Çankaya’ya çıkartılmak isteniyor” diye konuştu.

CHP, ANAP, SHP katılıyor
Mitinge aralarında Türk-İş, Maden-İş, Eğitim-İş, ADD, 68’liler Vakfı, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Türk Kadınlar Birliği’nin de aralarında olduğu 300’ün üzerinde sivil toplum örgütü katılacak. Siyasi partilerden CHP, ANAP; SHP; İşçi Partisi katılacağını açıkladı. DYP’den henüz yanıt gelmedi.

Tolon Paşa, Gül karşıtı mitingde
Ankara, dün bir mitinge daha evsahipliği yaptı... TGB (Türkiye Gençlik Birliği) Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde düzenlenen “Atatürk’ün emrindeyiz” adlı mitinge emekli Orgeneral Hurşit Tolon da elinde bayraklarla katıldı. Harbiyelilere ait olduğu iddiasıyla yazılı bir mesajın okunduğu mitinge 2 bin kişi katıldı. Askeri yetkililer Kara Harp Okulu öğrencilerinin resmi bir mesaj göndermesinin söz konusu olmadığını belirtti. Gösteride okunan mesajda “Yepyeni bir aydınlık için buradayız” denildi. 10. Yıl ve Harbiye marşı okunarak “Çankaya laiktir, laik kalacak” ve “Amerikan Gül’ü Çankaya’ya çıkamaz” sloganları atıldı.


Çağlayan'da bayrak seli

Çağlayan mitingi Tandoğan Meydanı'ndaki rekor katılımlı mitingi de geride bıraktı

29.04.2007 Vatan www.vatanim.com.tr 

Ankara Tandoğan Meydanı'ndaki rekor katılımla yapılan mitingin ardından kısa bir süre geçtiği için Çağlayan Mitingi'nde aynı coşkunun yakalanıp yakalanamayacağı merak konusuydu. Ancak soru işaretleri, sabahın erken saatlerinden itibaren yanıtını buldu.

Ancak İstanbul mitingi 14 Nisan Tandoğan mitingini de geride bırakan kalabalıklara sahne oldu. Çoğunluğunu gençler ve kadınların oluşturduğu yüzbinler İstanbul caddelerini doldurdu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turundaki gerginliklerin de etkisiyle Türkiye'nin dört yanından gelen insanlar Çağlayan Meydanı'nı ve meydana çıkan yolları tamamen doldurdu. Coşkulu kalabalık ellerinde Türk bayraklarıyla ve sık sık söyledikleri 10. Yıl Marşı'yla Cumhuriyete sahip çıktıkları mesajını yüksek sesle duyurdular. Tandoğan Meydanı'ndaki mitinge göre kadın ve genç katılımcıların daha yüksek oranda olduğu gözlenirken, tüm katılımcıların ellerinde bulunan Türk bayrakları alanı kırmızıya kapladı.

Mitingle ilgili polis telsizinden kalabalığın yaklaşık 200 bin kişi olduğu şeklinde anonslar geçse de, televizyon ekranlarına ve objektiflere yansıyan görüntü, Beşiktaş'tan Dolapdere'ye Şişli'ye kadar caddelerin 1 milyonun da çok üzerinde insanla dolu olduğunu gösterdi.

"Darbeye de şeriata da karşıyız" sloganlarıyla düzenlenen mitinge katılanların boy hedefinde ise AKP Hükümeti yer aldı. Kalabalık AKP'ye ve Cumhurbaşkanlığı seçimine tepkisini esprili sloganlar ve pankartlarla dile getirdi. AKP'nin ampul şeklindeki amblemine atıfta bulunanlar, "O da birşey mi Edison bile pişman" pankartlarını taşırken, "Çankaya yolları mollalara kapalı", "Çankaya'da imam istemiyoruz", "Tayyip baksana kaç kiyiz saysana", "İşte meydan işte Çağlayan ananı da al gel Tayyip Erdoğan" sloganları ve pankartlarıyla mitingi renklendirdiler. Miting alanına kurulan dev sinevizyon ekranında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntüsünün her yansıyışında meydanı yuhalama sesleri kapladı. Kalabalığın en çok rağbet gösterdiği slogan ise, "Türkiye laiktir laik kalacak" oldu. 72 yaşındaki Türkan Sevinç'in "Elhamdülillah Müslüman’ız ama şeriata karşıyız" sözleri de kalabalığın ruh halini yansıtan ilginç örneklerden birini oluşturdu.


Çağlayan meydanı doldu taştı

Bugün saat 14.00'te başlaması planlanan "Cumhuriyet Mitingi"ne katılmak için Türkiye'nin dört bir yanından Çağlayan'daki Abide-i Hürriyet Meydanı'na gelen vatandaşlar, mitingin başlamasına iki saat kala tüm meydanı doldurdu.

"Cumhuriyet Mitingi" için saat 13.00'te Çağlayan'da toplanılması ve saat 14.00'te mitinge başlanması planlanırken, vatandaşların mitinge yoğun ilgisi, Çağlayan Meydanı'nın vaktinden önce dolup taşmasına neden oldu.

Miting alanından taşarak, Kağıthane ve Şişli yönüne doğru kuyruklar oluşturan kalabalık, şarkılar ve sloganlar eşliğinde mitingin başlama saatini bekliyor.

Meydanda, 14 Nisan'da Ankara Tandoğan Meydanı'nda da açılan 4 kilometrelik Türk bayrağı açılırken, hoparlörlerden devamlı olarak başta "10. Yıl Marşı" olmak üzere çeşitli marşlar çalınıyor. Yüzlerce Türk bayrağı ve Atatürk posterinin açıldığı meydanda, sık sık "Hepimiz Kemalist, Hepimiz Türk'üz" sloganı atılıyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin öncülüğünde olmak üzere, yaklaşık 500 dernek ve kuruluşun destek verdiği miting, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkân Saylan, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Dr. Necla Arat ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter'in yapacağı birer konuşma ile başlayacak. Daha sonra, aralarında Tolga Çandar, Ayten Alpman, Bulutsuzluk Özlemi ve Edip Akbayram gibi sanatçıların da sahneye çıkarak destek vereceği mitingde, Rutkay Aziz Nâzım Hikmet'ten bir şiir, Halit Ergenç ise Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuyacak. Miting, hep bir ağızdan söylenecek "10.Yıl Marşı" ile sona erecek.

Bu arada, geniş katılım olması beklenen miting için Çağlayan Meydanı'na üç koldan yürünecek. İstanbul içinden mitinge katılacak olanlar, Perpa ve Şişli Camii'nin önünden, şehir dışından gelen katılımcılar ise Okmeydanı'nda toplanıp, Piyale Paşa Bulvarı'ndan Çağlayan'a doğru yürüyecek. Çağlayan ve çevresindeki bazı yollar da miting için trafiğe kapatıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, saat 07.30'dan itibaren miting bitimine kadar trafiğe kapatılacak yollar şöyle sıralandı: Darülaceze, Piyalepaşa, Çağlayan Vatan, Kağıthane, Dr. Cemil Bengü, İzzet Paşa, Abide-i Hürriyet, 28 Nisan, Halide Edip Adıvar ve Fevzi Çakmak caddeleri ile Feriköy Kasap, Akar, Eğitim, Ayazma, Gürun ve Fırın Arkası, Fırın Aralığı, Çınar, Çağlayan Top Sahası Yanı, Egemen, Yurt, Kanarya, Zafer, Yavuz, Avcılar, Yeniyol ve İdil sokaklar. (ANKA) Sabah 29 Nisan 2007


Yazarlar miting için ne dedi

Hürriyet yazarları Çağlayan Mitingi'ni değerlendirdi. Yalçın Doğan, "Umarım iktidar sahipleri, bu gerekli uyarıyı almışlardır" derken, Bekir Coşkun, "Ben bu görüntüyü patlayan bir yanardağdan akan lavlara benzetiyorum" değerlendirmesinde bulundu. Tufan Türenç ise "En büyük endişem iktidar olmanın AKP'nin gözlerini kör etmesidir" dedi.

İşte Hürriyet yazarlarının Çağlayan Mitingi ile ilgili değerlendirmeleri:

Yalçın Doğan (Hürriyet)

İstanbul Çağlayan'daki Cumhuriyet Mitingi, hem katılım, hem de heyecan açısından sanıyorum Ankara'daki mitingi geride bıraktı. Bunun sebebi, her şeye rağmen AKP'nin uzlaşmaz tutumu ve eşi türbanlı birini Çankaya'ya aday göstermesidir. Tabi ki Genelkurmay Başkanlığı'nın uyarısı da katılımın büyüklüğünde etkili oldu. Ancak en enteresan olan şey, CNN International, BBC ve Al Jezire gibi televizyon kanallarının Çağlayan'daki mitingin büyük bir bölümünü canlı olarak yayınlayıp birinci haber olarak geçmeleriydi. Umarım iktidar sahipleri, bu gerekli uyarıyı almışlardır.

Bekir Coşkun(Hürriyet)

Bir kere Çağlayan Mitingi, Ankara Mitingi'nden daha büyük. Ben bu görüntüyü patlayan bir yanardağdan akan lavlara benzetiyorum. Muhteşem bir görüntü. Şu anda iktidar mensuplarının hepsi ekran başında. Hepsinin yüzünü merak ediyorum aslnıda. Ama en çok da Bülent Arınç'ın. Bu miting burada kalmayacak. Bunun devamı var. Devamındaki kitle hareketleri çok daha yaygın ve ulusal boyutta olacak.

Tufan Türenç (Hürriyet)

Bu mitingler hiç kuşkusuz halkın tepkisinin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Benim en büyük endişem iktidar olmanın AKP'nin gözlerini kör etmesidir. Bu büyük tepkiyi görememektedirler.
Bu tepkileri iyi görmek, iyi değerlendirmek Türk demokrasisi için çok önemlidir. Dilerim bu sağduyuyu gösterir iktidar. 

Rahmi TURAN (Hürriyet)

Çağlayan'daki muhteşem kalabalık, Türkiye'de AKP iktidarına oy vermeyen yüzde 74'lük kesimin sesiydi. Gerçekten çok muhteşem bir miting oldu. Yollar silme insanlarla dolup taştı. En gurur verici yanı hemen hemen herkesin elinde Türk bayrağı olması ve bu bayrakları gururla sallamalarıydı. Umarım AKP bu miting sayesinde Türkiye'nin sadece yüzde 26'sının oyunu aldığının farkına varmıştır. Yüzde 26'nın geri kalan yüzde 74'ünün yürekleri dün Çağlayan'daydı. Bu manzara, laik cumhuriyet karşıtı olanlara güzel bir cevap oldu. Bundan herhalde iktidar mensupları da gereken dersi çıkarırlar. Daha da önemli olan Türk insanı bu mitingle her zaman Cumhuriyet rejimine sahip çıkacağını göstermiştir.

Hurriyet www.hurriyet.com.tr  29 Nisan 2007


Cumhurbaşkanı Sezer, Köşk'e veda etmesine günler kala 7 yıldır sürdürdüğü bir çalışmayı yayımladı: "Atatürk Terekesi"

İşte Atatürk'ün bilinmeyen fotoğrafları

Milliyet Gazetesi yazarı Can Dündar'ın köşe yazısı... HABERTURK 29.04.2007 13:38

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Köşk'e veda etmek üzere olduğu bugünlerde yedi yıldır sürdürdüğü bir çalışmayı yayımladı: "Atatürk Terekesi" çalışması altında Atatürk'ün tüm eşyaları belgelenip kayıt altına alındı; bu liste, Ata'nın bulunan tüm fotoğraflarıyla birlikte arşive kazandırıldı

Sürpriz fotoğraflar

 


İşte Atatürk'ün bilinmeyen fotoğrafları

Çankaya günışığına çıkmamış fotoğrafları toplayıp yayımladı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Köşk'e veda etmek üzere olduğu bugünlerde yedi yıldır sürdürdüğü bir çalışmayı yayımladı: "Atatürk Terekesi" çalışması altında Atatürk'ün tüm eşyaları belgelenip kayıt altına alındı; bu liste, Ata'nın bulunan tüm fotoğraflarıyla birlikte arşive kazandırıldıGeçen yıl bir araştırma için Çankaya Köşkü'ne gittiğimde görmüştüm bu fotoğraflardan birkaçını... Doğrusu hayretler içinde kalmıştım.
İnsan bunca yıl Atatürk ve yakın Türkiye tarihi üzerine belgeseller yapınca arşivlerdeki görsel malzemeye kısmen aşina oluyor.
Bunlar, hiç görmediğim karelerdi.
Nitekim Çankaya'daki yetkili söz konusu fotoğrafların, Köşk'ün özel fotoğrafçısı tarafından çekilen ve bugüne dek yayımlanmayan pozlar olduğunu söyledi.
O günden beri heyecanla bu arşivin açılacağı günü bekliyordum.
O gün, -biraz da manidar bir şekilde- tam Ahmet Necdet Sezer'in Köşk'ten ayrılacağı aya denk geldi.
Ve Atatürk'e ait 26 bin fotoğraflık arşiv günışığına çıkarıldı.

Nasıl derlendi?
Süreç, Sezer'in Köşk'ü devraldığı 2000 yılında başladı.
Basında Atatürk'ün bazı eşyalarının kayıp olduğu yolunda haberler yayımlanıyordu. Müzayedelerde Atatürk eşyaları, fotoğrafları, mektupları satışa çıkıyordu.
Köşk'te kaydı bulunan eşyalar bir başka il müzesinde saklanıyordu.
O zaman fark edildi ki, devletin elinde bir "Atatürk envanteri" yoktur. Yani hangi kurumda Ata'ya ait ne olduğunun kaydı tutulmamıştır.
Kargaşa oradan kaynaklanmaktadır.
Bunun üzerine bir "Atatürk envanteri" (yeni deyimle "tereke"si) oluşturabilmek için seferberlik başlatıldı.
Çankaya önce kendi kayıtlarını inceledi. Köşk'ün emekliye ayrılmış arşiv yetkilileriyle konuşuldu. Kendisinden geriye kalan özel anı ve fotoğrafları ile giysileri dahil tüm malvarlığı, 3. Sulh Hukuk Hakimliği'nce kayıt altına alınmıştı.
1937 sayfalık bu arşiv açıldı; bilgisayara girildi.
Listedeki eşyaların peşine düşüldü.
İlgili tüm kurumlara yazı yazıldı. Yurttaşlara duyuru yapıldı.
Ellerinde Atatürk'e dair ne varsa bildirmeleri istendi.
Ve zaman içinde cevaplar gelmeye, bağışlar yağmaya başladı.

Ortaya çıkan eşyalar
Görünen oydu ki, eşyaların çoğu kayıt altındaydı.
Saptanan hemen tüm eşya, kardeşi Makbule Hanım dahil herhangi bir mirasçısına bırakılmadığı için, doğrudan halka ve devlete kalmıştı.
Makbule Hanım kendisinde kalan eşyaları da, isteyen kuruluşlara bağışlamış, bu eşyalar 15 ayrı kuruma dağılmıştı.
Mesela İstanbul Belediyesi'nin elinde bu yolla bağışlanmış 62 parça Atatürk eşyası vardı.
Köşk'teki eşyaların bir kısmı Anıtkabir'e, Ziraat Bankası'na, Türk Ocağı'na, belediyelere veya başka kurumlara gönderilmişti. Onlar da sergileyemedikleri eşyaları başka kurumlara yönlendirmişlerdi.
O arada bazı değerli eşyalar da dağılmış gitmişti. Örneğin Atatürk'ün tek daktilosu Konya Müzesi'ne yollanmıştı.
Ona ait bir yorgan, Adapazarı Müzesi'nden çıkmıştı.
Kitapların bir kısmı Türk Dil Kurumu'nda, Türk Tarih Kurumu'nda, il halk kütüphanelerindeydi.
Köşk, bu çalışma sonunda kaydı bulunan eşyaların bir dökümünü yaptı ve geçen hafta tüm bunları "Atatürk Terekesi" başlıklı bir kitapla yayımladı.


Sürpriz fotoğraflar
Fotoğraflara gelince...
Aynı şekilde Köşk'teki fotoğraflar, albümler tarandı.
300 fotoğraf bulundu.
Sonra ilgili kurumlara yazıldı. Onlardan ellerindeki fotoğraf malzemesini yollamaları istendi.
TRT'den Ordu Foto Film'e, Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nden Anıtkabir'e kadar devlet kuruluşlarından gelen fotoğraflar arşive eklendi.
Özel arşivler açıldı.
81 il valiliği yanı sıra 30 farklı kişi ve kurumdan 26 bin 604 fotoğraf derlendi.
Cemal Işıksel, Weinberg gibi önemli fotoğrafçıların albümlerinin yanı sıra gazete arşivleri ve Sipa Press gibi dünyanın itibarlı fotoğraf ajanslarının koleksiyonları da tarandı.
Çok kıymetli cam negatiflere ulaşıldı.
Bu arada Köşk'ün görevlileri müzayedelere katılıp bazı fotoğraflar satın aldılar.
Yedi yıllık bu çalışmanın sonunda 57 bin karelik dev bir arşiv oluşturuldu.
Buradan en iyi fotoğraflar ayıklandı.
Nerede, kaç yılında, kim tarafından çekildiği araştırıldı.
Fotoğraf derleme çalışması sırasında değişik arşivlerde farklı bilgilerle yeralan bazı fotoğraflara ait gerçek bilgiler ortaya konduğu gibi, kimi fotoğrafların öncesi ve sonrası da belgelenerek öyküler tamamlanmış oldu.
Ve fotoğraflar Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından Atatürk'ün 125'inci doğum yıldönümü anısına iki CD'de toplandı.
"Atatürk Terekesi", "Atatürk'ün Kitaplığı", "Atatürk'ten Kültürel Miras: Çankaya Köşkü Halıları" da kitap haline getirildi.
Şimdi Köşk, yedi yıllık bir dev çalışmayı bitirmiş ve Atatürk'ün arşivini nihayet belgelemiş olmanın huzuru içinde yurttaşlardan ya da kurumlardan gelecek yeni bağışları bekliyor.

Sofra şefinin objektifinden
Çalışmanın en önemli sürprizi bir özel arşivden çıktı:
Köşk'te Atatürk devrinde 13 yıl sofra şefi olarak çalışan ve Ata'nın büyük güvenini kazanan İbrahim Ergüven, görev yaptığı süre içinde sürekli fotoğraf da çekmiş ve bunların negatiflerini 1938'den 2003'e kadar 65 yıl saklamıştı.
Köşk müracaat edince, 103 yaşında ölen Ergüven'e ait 65 makara fotoğraf Çankaya'ya bağışlandı. Bunlar tab edildi. Ve Atatürk'ün hiç görülmemiş fotoğrafları böylece ortaya çıkarıldı.
Bazı örnekleri bu sayfada ilk kez yayımlanan 2 bin 300 fotoğraflık bu koleksiyon, Köşk arşivinin en nadide parçalarını oluşturdu.

Milliyet 29.04.2007 www.milliyet.com.tr  can.dundar@e-kolay.net


Cumhuriyet mitingi dünya basınında geniş yer aldı


In recent weeks millions of Turks have taken to the streets to show their support for Turkey's secular system

Reuters Sunday April 29, 2007 2:49PM EDT

One million Turks rally against government

By Paul de Bendern

Reuters1.jpg (28083 bytes)

Tens of thousands of Turks wave their national flags to oppose the government's presidential candidate during a rally in Istanbul April 29, 2007. Foreign Minister Abdullah Gul refused on Sunday to withdraw from Turkey's presidential vote, ignoring pressure from the army and calls from tens of thousands of demonstrators worried about his Islamist past. REUTERS/Osman Orsal

ISTANBUL (Reuters) - As many as one million people rallied in a sea of red Turkish flags in Istanbul on Sunday, accusing the government of planning an Islamist state and demanding it withdraw its presidential candidate.

Despite the protests and a threat from the powerful army to intervene in the election, Foreign Minister Abdullah Gul, architect of Turkey's EU membership drive, said he would remain the ruling AK Party's candidate for head of state.

The protesters flooded the streets of Turkey's largest city, praising the army and denouncing Gul and Prime Minister Tayyip Erdogan, whose AK Party enjoys a huge parliamentary majority, as a threat to a secular order separating state and religion.

"Turkey is secular and will remain secular", and "shoulder to shoulder against sharia (Islamic law)," they chanted carrying portraits of the nation's founder Mustafa Kemal Ataturk.

The AK Party faces its biggest crisis since it was elected in 2002. Parliament picks the president, who carries great symbolic weight and has important veto and appointment powers.

"We are here to stop the creation of an Islamic state," said businessman Irfan Kadim, 35. "We fear for the secular republic."

Many secularists are worried by Gul's Islamist past and the fact his wife wears the Muslim headscarf, banned in universities and public offices. They fear she will wear it as a first lady.

The AK Party, which has vigorously pressed liberal reforms and overseen strong economic growth, denies any Islamist agenda

Police told Reuters more than 750,000 attended, while CNN Turk said the district town hall put attendance at 1.2 million.

Many analysts say the only way to defuse the crisis would be to call early general elections, scheduled for November.

Turkey's top business association, TUSIAD, backed a call for early elections, which opinion polls showed the AK Party would be well placed to win. Secularists hope a newly elected parliament would choose a consensus president.

"Gul's candidacy is in jeopardy. I have serious doubt he can continue as if nothing has happened," Turkish commentator Cengiz Aktar told Al Jazeera television.

"I think we are in the middle of a crisis...but I don't think the armed forces is willing or wants to do another coup."

DEFIANCE

Gul, a soft-spoken diplomat known to EU leaders and viewed with confidence on markets, gave no ground.

"The process (of electing a president) has begun and will continue ... There can be no question of my candidacy being withdrawn," Gul told reporters in the capital Ankara.

Only 10 years ago the army, with public support, hounded out of office a democratically elected Islamist government.

Secularists, including army generals and judges, say Erdogan and Gul will show their true colors once they have the presidency, the last major state institution outside their control, and boost the role of religion in Turkish life.

The army General Staff raised the stakes on Friday, hours after an inconclusive first round of voting in parliament on Gul's nomination, with a threat to intervene in the election.

The Istanbul protesters said they backed the army, long viewed here as the ultimate guardian of the secular republic.

The opposition has criticized the ruling AK Party for failing to consult with them on a candidate and ignoring their calls for a person who would be accepted by the majority.

The Istanbul rally mirrored a smaller one of 350,000 in Ankara two weeks ago against Erdogan running for president. After that protest, Erdogan nominated the more conciliatory Gul.

A second round of voting in parliament on Gul's nomination is set for Wednesday, though he is not expected to secure enough votes from deputies until a third round scheduled for May 9.

But the main secularist opposition party has asked the Constitutional Court to rule the presidential election invalid. The court says it will try to deliver its verdict by Wednesday.

If the strongly secularist court upholds the opposition appeal, Erdogan must call an early parliamentary election. Outgoing secularist President Ahmet Necdet Sezer would remain in office until a new parliament could choose his successor.

The EU, which began accession talks with Turkey in 2005, and the United States, Ankara's NATO ally, have both called for a democratic and constitutional resolution of the crisis.

Reuters2.jpg (32405 bytes)

Protesters march past the building housing the city headquarters of the ruling AK Party, watched by riot police (top right), during a rally to oppose the government's presidential candidate in Istanbul April 29, 2007. Foreign Minister Abdullah Gul refused on Sunday to withdraw from Turkey's presidential vote, ignoring pressure from the army and calls from tens of thousands of demonstrators worried about his Islamist past. REUTERS/Fatih Saribas

Reuters3.jpg (36087 bytes)

Tens of thousands of Turks wave their national flags to oppose the government's presidential candidate during a rally in Istanbul April 29, 2007. Foreign Minister Abdullah Gul refused on Sunday to withdraw from Turkey's presidential vote, ignoring pressure from the army and calls from tens of thousands of demonstrators worried about his Islamist past. REUTERS/Fatih Saribas

A protester gestures towards the building housing the city headquarters of the ruling AK Party as riot police watch, during a rally to oppose the government's presidential candidate in Istanbul April 29, 2007. Foreign Minister Abdullah Gul refused on Sunday to withdraw from Turkey's presidential vote, ignoring pressure from the army and calls from tens of thousands of demonstrators worried about his Islamist past. REUTERS/Fatih Saribas


Million+ protest in Turkey
29/04/2007 20:55 Breaking News www.news24.com 

Istanbul - More than a million Turks rallied here on Sunday in support of secular democracy amid an unprecedented stand-off between the Islamist-rooted government and the army about presidential elections.

As calls for calm mounted, foreign minister Abdullah Gul, a former Islamist and the sole candidate in the race to become president, ruled out withdrawing his bid, defying the army's threat of intervention in politics.

The prospect of Gul becoming head of state has alarmed secularists who fear the strict separation of state and religion will be eroded and Islam will creep into all fields of life if he is elected.

"Turkey is secular and will remain secular," chanted the protestors who filled up Istanbul's sprawling Caglayan square.

"Neither sharia, nor coup d'etat. Democratic Turkey," they shouted, carrying Turkish flags and portraits of the country's founding father Mustafa Kemal Ataturk.

Vote boycotted

Police said the number of demonstrators was well more than a million. It was the second such rally in two weeks, after a similar one in Ankara on April 14.

Tensions rose after Gul narrowly missed becoming the country's next president in a first round of voting in parliament on Friday.

The ruling Justice and Development Party (AKP) dominates the 550-seat parliament, but does not have the required two-thirds majority of 367 to get Gul elected in the first two rounds of voting.

The opposition, which opposes Gul as president, boycotted Friday's vote.

The army, which has toppled four governments in as many decades, responded that that it was determined to protect the secular system and take action if the need arose.

This made it clear, many analysts said , that Gul's candidacy was not welcome with the army top brass.

The government retorted by calling the army to order and Gul said he would remain in the race.

"It is out of the question for me to withdraw my candidacy in any way," he told reporters in Ankara.

The main opposition party has asked the constitutional court to cancel Friday's presidential vote in parliament, arguing that the assembly did not have the necessary quorum to open the voting session.

Third round of voting

If the court annuls the vote, general elections set for November 4 could be brought forward.

If it does not, Gul could be elected president in a third round of voting on May 9, when an absolute majority of 276 votes would suffice.

The court's president said they would make a decision before the second round of voting on Wednesday.


Million rally for secularism in Turkey

Police said more than 1 million people rallied in Istanbul on Sunday in defence of Turkey's secular system and against the military's threat of intervention amid a political crisis over presidential elections.

"Turkey is secular and will stay that way," chanted the protestors, who carried Turkish flags and portraits of the founder of modern Turkey, Mustafa Kemal Ataturk.

"We want neither Sharia, nor a coup, but a fully democratic Turkey," they said.

The crowd also called for the resignation of Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's Islamist-rooted government which many accuse of raising tensions over presidential elections.

Police, backed by armoured vehicles and helicopters, beefed up security for the gathering and blocked several roads leading to the venue, Istanbul's sprawling Caglayan square.

The Istanbul rally, supported by some 600 non-governmental organisations, followed a similar demonstration in Ankara on April 14 which drew up to 1.5 million people, according to some estimates.

Tensions rose on Friday after parliament held a first round of presidential voting in which the sole candidate was Foreign Minister Abdullah Gul, a former Islamist fielded by the ruling Justice and Development Party (AKP).

The army responded with a threat to act to defend the secular system.

Turkey's secularist elite, including army generals, fear Mr Gul and the AKP could tamper with the strict separation of state and religion in the overwhelmingly Muslim country.

But Mr Gul, architect of Turkey's European Union membership bid, says he will remain his party's candidate.

"The process (of electing a president) has begun and will continue ... There can be no question of my candidacy being withdrawn," Gul told reporters in televised comments.

A second round of voting in parliament, where the AKP has a majority, is set for Wednesday.

-AFP/Reuters Sunday, April 29, 2007. 9:42pm (AEST)


Mass rally backs secular Turkey
The EU and the US have both called for a democratic and constitutional resolution of the crisis
Mass rally backs secular Turkey
5.29, Sun Apr 29 2007

Up to one million people have attended a rally in Istanbul accusing the Turkish government of planning an Islamist state and demanding it withdraw its presidential candidate.

But despite the Istanbul protests and a threat from the powerful army to intervene in the election, Foreign Minister Abdullah Gul, architect of Turkey's EU membership drive, said he would remain the ruling AK Party's candidate for head of state.

The protesters flooded the streets of Turkey's largest city, praising the army and denouncing Gul and Prime Minister Tayyip Erdogan, whose AK Party enjoys a huge parliamentary majority, as a threat to a secular order separating state and religion.

Business leaders called for early parliamentary elections, which the AK party would appear well placed to win.

Many secularists are worried by Gul's Islamist past and the fact his wife wears the Muslim headscarf banned in universities and public offices.

The EU, which began accession talks with Turkey in 2005, and the United States, Ankara's Nato ally, have both called for a democratic and constitutional resolution of the crisis. ITV www.itv.com/news/index 


Turks protest Islamic-rooted government

Tens of thousands gather in Istanbul as secular, religious divide deepens

Associated Press - 5:41 a.m. ET April 29, 2007

ISTANBUL, Turkey - Tens of thousands of secular Turks gathered in Istanbul Sunday, chanting slogans against the pro-Islamic government that has faced severe criticism from the country’s powerful military.

It was the second large demonstration against the government in just two weeks and shows a deepening division between secular and Islamist camps in Turkish society. More than 300,000 secular Turks staged a similar rally in Ankara two weeks ago.

“Turkey is secular and will remain secular,” shouted thousands of flag-waving protesters, who traveled to Istanbul from across the country overnight.


Pro-secular government demonstrators during a rally in Istanbul, on Sunday. (Murad Sezer/AP)

Thousands of Turks protest pro-Islamic government

Thousands of Turks protest pro-Islamic government
International Herald Tribune -
At least 300,000 secular Turks waving the red national flag flooded central Istanbul on Sunday to demand the resignation of the pro-Islamic government.
Read Article >>
Secularists in Turkey boycott presidential vote in Parliament

ISTANBUL, Turkey: At least 300,000 secular Turks waving the red national flag flooded central Istanbul on Sunday to demand the resignation of the pro-Islamic government.

The second large anti-government demonstration in two weeks, it followed a sharp rise in tension between Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and the country's powerful pro-secular military, which accuses the government of tolerating the activities of radical Islamic circles.

"Turkey is secular and will remain secular," shouted thousands of flag-waving protesters, who traveled to Istanbul from across the country overnight.

The demonstrators sang nationalist songs and demanded the resignation of the government, calling Erdogan a traitor.

"This government is the enemy of Ataturk," said 63-year-old Ahmet Yurdakul, a retired government employee, invoking the memory of Mustafa Kemal Ataturk, who founded the modern republic as a secular nation. "They want to drag Turkey to the dark ages.

The packed meeting area in the Caglayan district was a sea of red, with Turkish flags draped on people like capes and hung from cars, motorcycles and buildings.

Small girls wore red headbands that read "We are following your footsteps," in reference to Ataturk.

Police cordoned off the area and conducted body searches at several entry points.

More than 300,000 took part in a similar rally in Ankara two weeks ago.

This one was organized more than a week ago, but it came a day after Erdogan's government rejected the military's warning about the country's disputed presidential election and called it interference that is unacceptable in a democracy.

The ruling party candidate, Foreign Minister Abdullah Gul, failed to win a first-round victory Friday in a parliamentary presidential vote marked by tensions between secularists and the pro-Islamic government. Most opposition legislators boycotted the vote and challenged its validity in the Constitutional Court.

The military said Friday night that it was gravely concerned and indicated it was willing to become more openly involved in the process — a statement some interpreted as an ultimatum to the government to rein in officials who promote Islamic initiatives.

"The roads to Cankaya (the presidential palace) are closed to imams," the crowd chanted.

Some said Parliament Speaker Bulent Arinc was an enemy of the secular system, because he said the next president should be "pious."

In the 1920s, with the Ottoman Empire in ruins, Ataturk set about a series of secular reforms that imposed Western laws, replaced Arabic script with the Latin alphabet, banned Islamic dress and granted women the right to vote.

The ruling party, however, has supported religious schools and tried to lift the ban on Islamic head scarves in public offices and schools. Secularists are also uncomfortable with the idea of Gul's wife, Hayrunisa, being in the presidential palace because she wears the traditional Muslim head scarf.

"We don't want a covered woman in Ataturk's presidential palace," said Ayse Bari, a 67-year-old housewife. "We want civilized, modern people there."

The military, one of the most respected institutions in Turkey, regards itself as the guardian of the secular system and has staged three coups since 1960.

"Neither Sharia, nor coup but fully democratic Turkey," read a banner carried by a demonstrator on Sunday.

Associated Press Writer Selcan Hacaoglu in Ankara contributed to this report.


BBC: Türk laikliği için dev miting

      Ankara’da Tandoğan’ın ardından İstanbul’un Çağlayan Meydanı’nda düzenlenen “Cumhuriyet mitingi", dünya basınında da yankılandı. İngiliz yayın kurumu BBC, Türkiye’de sonraki cumhurbaşkanına ilişkin tartışmaların arasında on binlerce kişinin İstanbul’da toplanmakta olduğunu belirtti. Mitingi “büyük bir güç gösterisi" olarak nitelendiren BBC, “Türk laikliği için dev miting" ifadesini de kullandı.
      BBC, Çağlayan mitingine ilişkin haberinde "Türk laikliği için dev miting" başlığını kullandı. Mitingin bir "büyük güç gösterisi" olarak nitelendirildiğine dikkat çeken BBC “Ülkenin yeni cumhurbaşkanına ilişkin oylama konusundaki tartışmalar arasında on binlerce kişinin, laikliği desteklemek üzere İstanbul’da toplanıyor" dedi.
      İstanbul’daki göstericilerin “iktidardaki partinin adayın İslamcı köklerine sadık olmayı sürdürmesinden kaygı duyduklarını" belirten BBC, Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ise, karşıtlarının ve ordusunun eleştirilerine rağmen çekilmeyeceğini söylediğini kaydetti.

     
     LE MONDE: 1 MİLYONU AŞKIN KİŞ LAİKLİK İÇİN YÜRÜDÜ

      İstanbul’daki dev mitingin yurt dışındaki yankıları sürüyor. Fransız Le Monde gazetesi, “Bir milyonu aşkın kişi, laikliği savunmak için İstanbul’da gösteri yaptı" dedi. Gazete, göstericileri “Türkiye laik ve laik kalacak" ve “Ne şeriat ne darbe" gibi sloganlarını kullandıklarına dikkat çekti.
      Le Monde gazetesi, internet sayfasındaki haberinde polis kaynaklarına dayanarak bir milyonu aşkın kişinin gösteriye katıldığını belirtti. “Bir milyonu aşkın kişi, laikliği savunmak için İstanbul’da gösteri yaptı" başlığını kullanan gazete, bu insanların “Türkiye’nin laik ilkelerine bağlılıklarını teyit etmek için İstanbul’da toplandığıönı belirtti.
      Göstericilerin kullandıkları sloganlarına da dikkat çeken gazete, bu çerçevede “Türkiye, laiktir ve laik kalacakö, “Ne şeriat ne darbe" gibi slonganlara işaret etti. Gazete, göstericilerin, “Hükümet istifa" gibi, geçen Cuma günü ordu tarafından “güçlü bir biçimde kınanan hükümeti" hedef alan sloganları da attıklarını kaydetti.
      Binlerce polisin görev yaptığı miting sırasında hiçbir olay yaşanmadığını da kaydeden Le Monde, gösterinin 600 kadar sivil toplum kuruluşunun çağrısı üzerine düzenlendiğini belirtirken de gösterinin, daha önce Ankara’da “1.5 milyon kadar insanın katıldığı mitingiönin ardından gerçekleştiğinin altını çizdi.

Milliyet 29 Nisan 2007 www.milliyet.com.tr LE MONDE: MİLYONLAR LAİKLİK İÇİN YÜRÜDÜ!

Gazete, “Türkiye laiktir ve laik kalacak” ve “Ne şeriat ne darbe” gibi sloganların atıldığına dikkat çekti.

ANKA29.04.2007 17:30


Le Monde gazetesi, internet sayfasındaki haberinde polis kaynaklarına dayanarak bir milyonu aşkın kişinin gösteriye katıldığını belirtti. “Bir milyonu aşkın kişi, laikliği savunmak için İstanbul’da gösteri yaptı” başlığını kullanan gazete, bu insanların “Türkiye’nin laik ilkelerine bağlılıklarını teyit etmek için İstanbul’da toplandığı”nı belirtti.

Göstericilerin kullandıkları sloganlarına da dikkat çeken gazete, bu çerçevede “Türkiye, laiktir ve laik kalacak”, “Ne şeriat ne darbe” gibi slonganlara işaret etti. Gazete, göstericilerin, “Hükümet istifa” gibi, geçen Cuma günü ordu tarafından “güçlü bir biçimde kınanan hükümeti” hedef alan sloganları da attıklarını kaydetti.

Binlerce polisin görev yaptığı miting sırasında hiçbir olay yaşanmadığını da kaydeden Le Monde, gösterinin 600 kadar sivil toplum kuruluşunun çağrısı üzerine düzenlendiğini belirtirken de gösterinin, daha önce Ankara’da “1.5 milyon kadar insanın katıldığı mitingi”nin ardından gerçekleştiğinin altını çizdi.


Huge rally for Turkish secularism

BBC NEWS Sunday 29 April 2007, 13:00 GMT 14:00 UK


Huge rally for Turkish secularism.
Tens of thousands gather in Istanbul in support of secularism in Turkey, amid a row over a presidential vote.

Tens of thousands of people are rallying in Istanbul in support of secularism in Turkey, amid a row over a vote for the country's next president.

The protesters are concerned that the ruling party's candidate for the post remains loyal to his Islamic roots.

The candidate, Abdullah Gul, earlier said he would not quit despite growing criticism from opponents and the army.

Mr Gul failed to win election in a first round vote in parliament as opposition MPs boycotted the vote.

They are also challenging its validity in the Constitutional Court.

An army statement on Friday accused the government of tolerating radical Islam and vowed to defend secularism.

 
ABDULLAH GUL
1950: Born in Kayseri
1991: Elected to parliament for pro-Islamist Welfare Party
2001: One of founders of AK
2002-03: Prime minister
2003: Foreign minister, leading EU accession talks

Mr Gul has steered Turkey's European Union accession talks as foreign minister and is seen as less confrontational than Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, the leader of his Islamist-rooted Justice and Development (AK) party.

"The president must be loyal to secular principles. If I am elected, I will act accordingly," he said after his nomination for the presidency.

But some analysts say he is closer to his religious roots, and his wife would be the first First Lady to wear a headscarf, a deeply divisive statement in Turkey.

'Test case'

The BBC's Sarah Rainsford says secularists are concerned that if he is elected, the AK party will control the presidency, the government and parliament.

Protesters at rally:
We want neither Sharia, nor a coup, but a fully democratic Turkey

Sunday's "Republican Meeting", planned by dozens of non-governmental organisations, took place in Caglayan Square in Istanbul.

"Turkey is secular and will remain secular," shouted demonstrators from all over the country as they waved flags and pictures of Mustafa Kemal Ataturk, the founder of the Turkish Republic.

"We want neither Sharia, nor a coup, but a fully democratic Turkey," they added.

Many sang nationalist songs and called for the government's resignation.

Our correspondent describes the rally as an enormous show of force. More than 300,000 people attended a similar event two weeks ago.

On Saturday, AK spokesman Cemil Cicek responded to Friday's unusually forthright army statement.

The military, which led coups in the past, said it was concerned by the party's choice of presidential candidate.

Mr Cicek said any intervention was "inconceivable in a democratic state".

"The chief of the general staff is answerable to the prime minister," he added.

History of coups

Our correspondent in Istanbul says the army statement late on Friday night caused a real stir in Turkey.

Many also believe that it is also a message to the judges in the constitutional court to declare the vote invalid and dissolve parliament, she adds.

The army has carried out three coups in the last 50 years - in 1960, 1971 and 1980 - and in 1997 it intervened to force Turkey's first Islamist Prime Minister, Necmettin Erbakan, from power.

The AK is an offshoot of Mr Erbakan's Welfare Party, which was banned in 1998.

The secularist Republican People's Party (CHP), which boycotted Friday's vote, said it would challenge the election in court because a quorum of MPs had not been obtained - a charge the AK denies.

A second round of voting is due on Wednesday and the court has said it will try to rule on the appeal before the vote.

BBC NEWS 29 April 2007 http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6604643.stm 


İstanbul'da Cumhuriyet Mitingi

İstanbul'da laiklik yanlısı bir gösteri yapılıyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen ''Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi''ne katılacak gruplar, polisin oluşturduğu kontrol noktalarından geçerek alana alınıyor.

Çağlayan Meydanı'nda yapılacak mitinge katılmak üzere çeşitli güzergahlarda toplanan gruplar, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle alana giriş yapıyor.

Miting için çeşitli illerden otobüslerle gelen gruplar da, PERPA civarında park edilen araçlardan inerek Piyalepaşa Bulvarı'ndan miting alanına ulaşıyor.

Bu arada polisin, panzerlerin de desteğiyle çevrede çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Öte yandan, sabahın erken saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı'na ulaşan tüm yollar araç trafiğine kapatıldı.

BBC Turkish 29 April 2007 www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2007/04/070429_turkey_update.shtml


700,000 Protest Turkey's Pro-Islamic Gov't

Protestors Flood Istanbul Demanding Resignation Of Officials Accused Of Threatening Secular Rule

ISTANBUL, Turkey, April 29, 2007 CBS News

(AP) Some 700,000 Turks waving the red national flag flooded central Istanbul on Sunday to demand the resignation of the government, saying the Islamic roots of Turkey's leaders threatened to destroy the country's modern foundations.

Like the protesters — who gathered for the second large anti-government demonstration in two weeks — Turkey's powerful secular military has accused Prime Minister Recep Tayyip Erdogan of tolerating radical Islamic circles.

"They want to drag Turkey to the dark ages," said 63-year-old Ahmet Yurdakul, a retired government employee who attended the protest.

More than 300,000 people took part in a similar rally in Ankara two weeks ago. Police, who said Sunday's demonstrators numbered around 700,000, cordoned off the area and conducted body searches at several entry points.

Sunday's demonstration was organized more than a week ago, but it came a day after Erdogan's government rejected the military's warning about the disputed presidential election and called it interference that is unacceptable in a democracy.

The ruling party candidate, Foreign Minister Abdullah Gul, failed to win a first-round victory Friday in a parliamentary presidential vote marked by tensions between secularists and the pro-Islamic government. Most opposition legislators boycotted the vote and challenged its validity in the Constitutional Court.

The military said Friday night that it was gravely concerned and indicated it was willing to become more openly involved in the process — a statement some interpreted as an ultimatum to the government to rein in officials who promote Islamic initiatives.

Sunday's crowd chanted that the presidential palace was "closed to imams."

Some said Parliament Speaker Bulent Arinc was an enemy of the secular system, because he said the next president should be "pious."

In the 1920s, with the Ottoman Empire in ruins, Mustafa Kemal Ataturk imposed Western laws, replaced Arabic script with the Latin alphabet, banned Islamic dress and granted women the right to vote.

The ruling party, however, has supported religious schools and tried to lift the ban on Islamic head scarves in public offices and schools. Secularists are also uncomfortable with the idea of Gul's wife, Hayrunisa, being in the presidential palace because she wears the traditional Muslim head scarf.

"We don't want a covered woman in Ataturk's presidential palace," said Ayse Bari, a 67-year-old housewife. "We want civilized, modern people there."

The military, one of the most respected institutions in Turkey, regards itself as the guardian of the secular system and has staged three coups since 1960.

"Neither Sharia, nor coup but fully democratic Turkey," read a banner carried by a demonstrator on Sunday.

By Benjamin Harvey, Associated Press; the AP's Selcan Hacaoglu in Ankara contributed to this report.Thousands of Secular Supporters Rally in Istanbul

EuroNews April 29, 2007  www.euronews.net 
In Turkey, thousands of people are gathering in Istanbul in defence of the country's secular system. 

It comes amid a growing political crisis over the future of the presidency. Secularists believe the ruling Islamist-rooted AK Party's candidate, Abdullah Gul, would chip away at the secular state system if he wins. The foreign minister narrowly lost in the first round of the election in parliament on Friday.

The EU has warned the military, which has ousted four governments in the past 50 years, not to intervene after it threatened to defend the secular system which separates the state from religion. A similar rally in the capital Ankara two weeks ago attracted an estimated half a million people on to the streets.

At least 700,000 secular Turks gather in anti-government protests in Istanbul

CNN International April 29, 2007 www.cnn.com 

On Sunday at least 700,000 demonstrators gathered in Istanbul, Turkey's largest city, to protest against Erdogan's Islamist-influenced government in defense of the country's secular political traditions, The Associated Press reported. Local media estimated that around one million people took part.Massive anti-government rally held in Istanbul

4/29/2007 1:00:00 PM GMT(Reuters) Protestors rally in Istanbul to oppose the government's presidential candidate

 

More than one million people are rallying in Istanbul to support Turkey's secularism, amid a political crisis over the country's next presidential elections, police sources said on Sunday.

"Turkey is secular and will stay that way," chanted the protestors, who carried Turkish flags and portraits of the founder of mainly Muslim but secular Turkey, Mustafa Kemal Ataturk.

The rally, backed by about 600 non-governmental organizations, follows a similar protest in Ankara on April 14 which drew up to 1.5 million people.

Tensions escalated in Turkey on Friday after parliament held a first round of voting in which the only presidential candidate is Foreign Minister Abdullah Gul, who was fielded by the Islamist-rooted Justice and Development (AK) party.

The Turkish army responded by threatening to defend secularism, the separation of religion and state.

The government hit back by rejecting any undemocratic moves to resolve the dispute. 

The Turkish army has carried out three coups since 1960 and forced the resignation of the country's first Islamist prime minister in 1997.

Abdullah Gul, who steered Turkey's European Union membership talks as foreign minister, is seen as less confrontational than Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, the leader of the Justice and Development Party.

Gul failed to win election in a first round vote in parliament as opposition lawmakers boycotted the vote.

Despite the growing opposition, Gul said he wouldn’t quit the presidential race.

"The president must be loyal to secular principles. If I am elected, I will act accordingly," he said after his nomination for the presidency.

Aljazeera www.aljazeera.com --AJP and Agencies April 29, 2007Neither Sharia, nor a coup, but a fully democratic Turkey


Daily Star Lebanon www.dailystar.com.lb  April 29, 2007

There is something impressive about a city - Istanbul - that once ruled much of the heart of the Islamic world struggling today to define that same landscape in political and ideological terms. The events unfolding in Turkey, culminating to date in the pro-secularism demonstration of nearly a million people Sunday, will have much more impact regionally and globally than other similar demonstrations of flag-waving citizens in nearby lands in recent years, including Lebanon., Ukraine and Georgia. This is because Turkey is situated geographically, culturally and ideologically at the crossroads of Europe, Asia and the Middle East, and its trajectory is linked with, and impacts on, all three areas.

The battle for the soul of Turkish identity has been defined in recent years by four primary forces: the mild Islamists of the ruling Justice and Development Party, the pull and push of Europe and its values, a vibrant business community, and the immense power of the traditionally dominant armed forces. These four players have been in dynamic tension for some years, though broadly have moved together towards a republican, democratic system of governance that accommodated the mild Islamism of the ruling party. Now they are in temporary crisis and confrontation, as many Turks, including powerful army generals, fear that the nomination of Foreign Minister Abdullah Gul to be the next president will tip the balance towards Islamist identity at the expense of secular republicanism. The issue at stake was captured by the chants of some demonstrators: "We want neither Sharia, nor a coup, but a fully democratic Turkey".

The challenge facing Turkey is similar to that which confronts much of the Middle East: how to reconcile populist and Islamist identities that define much of the citizenry with the modern secular tradition and the armed forces' focus on security and national unity? The generals' sudden pronouncements of caution on the Gul nomination must be taken seriously, given that the armed forces have carried out three coups in the last 50 years; only a decade ago they forced the resignation of Turkey's first democratically elected Islamist prime minister and banned his party, which was later replaced by the incumbent Justice and Development Party.

Rallies in the streets are a legitimate and important form of political expression; so are the results of free and fair elections. Turkey is the only land in this region that enjoys both. We hope that legacy persists.


More than a million attend Turkey rally
Iran Press TV Sun, 29 Apr 2007 18:02:09 www.presstv.ir 

More than one million people have rallied Sunday in support of democracy amid a political crisis over presidential elections.

Police officers at the scene of the mass demonstration in the European side of Istanbul told AFP that the crowd had swelled beyond a million people.

The rally at the city's sprawling Caglayan square was supported by some 600 non-governmental organizations and follows a similar demonstration in Ankara on April 14 which drew up to 1.5 million people, according to some estimates.

AGB/IS


One million rally to keep Turkey secular

AUSTRALIA April 30, 2007 www.brisbanetimes.com.au 

More than a million Turks rallied here today in support of secular democracy amid an unprecedented stand-off between the Islamist-rooted government and the army over presidential elections.

As calls for calm mounted, Foreign Minister Abdullah Gul, a former Islamist and the sole candidate in the race to become president, ruled out withdrawing his bid, defying the army's threat of intervention in politics.

The prospect of Gul becoming head of state has alarmed secularists who fear the strict separation of state and religion will be eroded and Islam will creep into all fields of life if he is elected.

"Turkey is secular and will remain secular," the protesters who filled up Istanbul's sprawling Caglayan square chanted.

"Neither Sharia, nor coup d'etat. Democratic Turkey," they shouted, carrying Turkish flags and portraits of the country's founding father, Mustafa Kemal Ataturk.

Police at the scene told AFP the number of demonstrators was well over one million. It was the second such rally in two weeks, following a similar one in Ankara on April 14.

Tensions rose after Gul narrowly missed becoming the country's next president in a first round of voting in parliament on Friday.

The ruling Justice and Development Party (AKP) dominates the 550-seat parliament, but does not have the required two-thirds majority of 367 to get Gul elected in the first two rounds of voting.

The opposition, which opposes Gul as president, boycotted Friday's vote.

The army, which has toppled four governments in as many decades, responded by saying it was determined to protect the secular system and take action if the need arose.

This made it clear, many analysts said, that Gul's candidacy was not welcome with the army top brass.

The government retorted by calling the army to order and Gul said he would remain in the race.

"It is out of the question for me to withdraw my candidacy in any way," he told reporters in Ankara.

The main opposition party has asked the Constitutional Court to cancel Friday's presidential vote in parliament, arguing that the assembly did not have the necessary quorum to open the voting session.

If the court annuls the vote, general elections set for November 4 could be brought forward.

If it does not, Gul could be elected president in a third round of voting on May 9, when an absolute majority of 276 votes would suffice.

The court's president said they would make decision before the second round of voting on Wednesday.


Analysis: Turkey Faces Identity Crisis

By CHRISTOPHER TORCHIA
The Associated Press
Sunday, April 29, 2007; 4:16 PM Washington Post

ISTANBUL, Turkey -- The possibility of an observant Muslim president is pitting Turkey's deeply secular military and civilian establishment against its religiously oriented ruling party in a fundamental struggle over national identity.

At least 700,000 people marched against Foreign Minister Abdullah Gul's candidacy in Istanbul Sunday, waving the red national flag and invoking Turkey's long secular tradition. Powerful generals hinted they may step in to resolve the deadlock over Gul in parliament, which elects the president. And many Turks are calling for early elections in the hope of replacing the parliament, which is dominated by Gul's pro-Islamic party.


Pro-secular demonstrators wave Turkish flags during a rally in Istanbul, Turkey, Sunday, April 29, 2007. Hundreds of thousands of pro-secular Turks flooded central Istanbul to demand the resignation of the government, which they fear is leading Turkey toward Islamic rule. The demonstrators took to the streets following a sharp rise in tension between Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's government and the country's powerful pro-secular military, which accuses the government of tolerating or encouraging the activities of radical Islamic circles. (AP Photo/Murad Sezer) (Murad Sezer - AP)

Protesters and the military fear Gul would use the presidency _ a post with veto power over legislation _ to assist his ally, Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, in chipping away at the separation of state and religion. For example, secularists want to preserve a ban on Islamic headscarves in government offices and other public places; Gul's wife, Hayrunisa, once appealed to the European Court of Human Rights for the right to wear the scarf to a university.

The heart of the problem is a conflict over Turkey's national identity that has brewed since Mustafa Kemal Ataturk, an army officer in World War I, founded the secular republic after the collapse of the Ottoman Empire. He gave the vote to women, restricted Islamic dress and replaced the Arabic script with the Roman alphabet.

But Islam remained potent at the grassroots level, and some leaders with a religious background have portrayed themselves as an alternative to the secular establishment.

"We don't want a covered woman in Ataturk's presidential palace," said Ayse Bari, a 67-year-old housewife at the Istanbul protest. "We want civilized, modern people there."

On Friday, opposition lawmakers boycotted the first round of parliamentary voting for Gul and appealed to the Constitutional Court to annul the process. That night the military threatened to intervene in the presidential election and warned the government to curb Islamic influences.

"It should not be forgotten that the Turkish armed forces is one of the sides in this debate and the absolute defender of secularism," the military said in a statement. "When necessary, they will display its stance and attitudes very clearly. No one should doubt that."

A day later, the government, showing confidence unknown in past civilian administrations, rebuked the military and said it was "unthinkable" for the institution to challenge its political leaders in a democracy.

"It is out of the question to withdraw my candidacy," Gul said Sunday.

The current president, Ahmet Necdet Sezer, is a strong secularist who acted as a check on the pro-Islamic government.

A decade ago, the Turkish military sent tanks into the streets in a campaign that forced the pro-Islamic prime minister to resign. Now Turks are wondering again how far the armed forces will go to settle another power struggle between their government and the secular establishment.

The pro-secular military's threat to intervene in a disputed presidential election could also damage Turkey's troubled efforts to join the European Union, which has urged the Muslim nation to reduce the political influence of the army.

"We hope that one day Turkey can join the European Union, but for that, Turkey has to be a real European country, in economic and political terms," European Commission President Jose Manuel Barroso said on CNN's "Late Edition."

Turkish police, who said the demonstrators numbered around 700,000, cordoned off the area of the protest and conducted searches at several entry points.

"Turkey is secular and will remain secular!" shouted thousands of flag-waving protesters, many of whom traveled to Istanbul from across the country overnight.

The demonstrators sang nationalist songs and demanded the resignation of the government, calling Erdogan a traitor.

More than 300,000 took part in a similar rally in Ankara, the capital, two weeks ago.

"This government is the enemy of Ataturk," said 63-year-old Ahmet Yurdakul, a retired government employee, invoking the memory of Ataturk. "It wants to drag Turkey to the dark ages."

Much has changed, however, since Prime Minister Necmettin Erbakan resigned on July 18, 1997, ceding power to a pro-Western coalition partner in what was labeled a "soft" coup. Under the current government, Turkey has reined in inflation and implemented reforms backed by the EU.

These ingredients, signs of a maturing democracy, suggest the military would be very reluctant to topple the elected government of Erdogan, a drastic step that could represent a return to a chaotic, polarized era that most Turks would rather forget. Yet, if it feels pushed, few doubt that the military will challenge the politicians.

The court's ruling on whether a quorum was present at the vote on Friday is expected soon. A ruling for the government could lead to a second round of voting on Wednesday. Gul is the only candidate and is expected to prevail by a third round planned for May 9. A ruling for the opposition would stop the vote, possibly leading to early general elections.

Associated Press writers Benjamin Harvey in Istanbul and Selcan Hacaoglu in Ankara contributed to this report.


Gul defiant as secular Turks rally

Story Highlights April 29, 2007 International Herald Tribune

• Turkish Foreign Minister Gul vows to continue campaign for presidency
• At least 300,000 secular Turks gather in anti-government protests in Istanbul
• Friday's statement by military chiefs condemned by government, EU, U.S.
• Gul's candidacy has raised fears about threat to Turkey's secular political order

ANKARA, Turkey (CNN) -- Turkish Foreign Minister Abdullah Gul has vowed to continue in his bid to become the country's next president despite opposition from lawmakers and military chiefs and a massive public demonstration in Istanbul on Sunday.

Gul's nomination, supported by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, has raised concerns among Turkey's secular establishment over growing Islamist influence within government.

In a parliamentary vote on Friday, Gul fell short of the two-thirds majority necessary to be elected after opposition lawmakers boycotted the process and called on Turkey's constitional court to render it void.

On Friday evening military chiefs said in a statement they could intervene if the election process threatened to undermine Turkish secularism.

But Gul told reporters on Sunday: "It is out of the question to withdraw my candidacy. The Constitutional Court will make the right decision."

On Sunday at least 300,000 demonstrators gathered in Istanbul, Turkey's largest city, to protest against Erdogan's Islamist-influenced government in defense of the country's secular political traditions, The Associated Press reported.

"Turkey is secular and will remain secular," flag-waving protesters shouted as they demanded the resignation of the government and called Erdogan a traitor.

"This government is the enemy of Ataturk," said 63-year-old Ahmet Yurdakul, a retired public worker, invoking the memory of Mustafa Kemal Ataturk, the founded of the modern Turkish republic. "They want to drag Turkey to the dark ages.

The rally was the second anti-government demonstration in two weeks after around 300,000 people gathered in the capital, Ankara, a fortnight ago.

"Neither Sharia, nor coup but fully democratic Turkey," read a banner carried by a demonstrator, in reference to Friday's statement by the military which attracted condemnation Saturday by Turkey's government as well from the European Union, the U.S. and human rights groups.

Justice Minister Cemil Cicek said Erdogan had spoken to Turkey's top general, Yasar Buyukanit, adding that the military statement was "not acceptable in a democratic order."

"The chief of the General Staff is answerable to the Prime Minister," Cicek said, AP reported.

In Brussels, EU enlargement chief Olli Rehn said it was watching events in Ankara with concern, Reuters reported.

"It is important that the military leaves the remit of democracy to the democratically elected government and this is a test case if the Turkish armed forces respect democratic secularism and the democratic arrangement of civil-military relations," said Rehn.

U.S. Assistant Secretary of State Dan Fried called for democracy to be respected: "We hope and expect that the Turks will work out these political issues in their own way, in a way that's consistent with their secular democracy and constitutional provisions."

Turkish human rights campaigners also condemned the statement by the army, which has ousted four governments in the past 50 years -- most recently in 1997 when it overthrew an Islamist-influenced government in which Gul and Erdogan served.

"The statement has damaged our country's democracy and our state of law," said the Ankara-based Human Rights Association.

Mehmet Agar, leader of the center-right opposition True Path Party, told reporters: "Turkey's problems must be solved by civilian politics."

Emergency talks

Erdogan and Gul held emergency talks on Saturday following Gul's failure by 10 votes to secure his election in Friday's parliamentary session.

Parliament members are slated to vote a second time next Wednesday. A two-thirds majority again will be needed to elect a president in the second round. If voting goes to a third round a simple majority will do.

Opposition lawmakers want Erdogan, who leads the Justice and Development Party, to call an early general election instead, according to journalist Andrew Finkel in Ankara.

The probability that Gul, whose wife wears the traditional Muslim head scarf, will become the president -- possibly bolstering the role of religion in politics -- has caused unease in the vastly secular nation.

"We don't want a covered woman in Ataturk's presidential palace," said Ayse Bari, a 67-year-old housewife, during Sunday's protests, AP reported. "We want civilized, modern people there."

Part of the president's role includes veto power on legislation. With a record number of vetoed legislative bills, the country's current president, Ahmet Necdet Sezer, is widely viewed as fulfilling a checks-and-balances roll in the government, according to Finkel. Sezer leaves office May 16.

-- CNN's Talia Kayali in Atlanta and journalist Andrew Finkel in Ankara contributed to this report.


Turks Rally in Support of Secularism
By SABRINA TAVERNISE 1:22 PM ET New York Tımes www.nytimes.com 

Thousands gathered to protest what they see as the government’s move away from Turkey’s secular legacy.

NewYorkTimes.jpg (123758 bytes)

By SABRINA TAVERNISE Published: April 29, 2007

ISTANBUL, April 29 — A huge crowd that appeared to number in the hundreds of thousands gathered in central Istanbul today to protest against the government of Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, and what they said was his agenda to move Turkey away from the country’s secular legacy.

In a growing political showdown in Turkey, the country’s long-ruling secular establishment, backed by its powerful military, is confronting a new class of Islamic-influenced political modernizers, led by Mr. Erdogan. The confrontation has burst into public view over Mr. Erdogan’s choice for president: Abdullah Gul, his foreign minister and a close ally.

The presidency is the most important post in the secular establishment, and the prospect that it could be occupied by a man whose background is in political Islam is seen as deeply threatening. Voters do not choose the president directly; instead, the country’s parliament elects the president.

On Friday, the military, which has ousted four elected governments since 1960, warned that it would intervene again if the government did not demonstrate sufficient respect for the secular state.

The confrontation seemed to harden further today as Mr. Gul, an affable figure whose wife wears an Islamic headscarf, a practice that secular Turks find unacceptable for a presidential candidate, declared that he would not withdraw his candidacy.

“The process has begun and will continue,” Mr. Gul said today in Ankara, Reuters reported. “There can be no question of my candidacy being withdrawn.”

That stance has set his party, and the emerging middle class of religiously observant Turks that it represents, on a collision course with the secular establishment and the military.

On Tuesday, the constitutional court is expected to rule on whether Mr. Gul can indeed be a candidate. If it rules against Mr. Gul, Mr. Erdogan has promised to call national parliamentary elections, a move that may redraw Turkey’s political map, perhaps even more favorably for Mr. Erdogan and his party, the leading force in the current parliament.

Protestors joining the huge crowds in Istanbul wore and waved Turkish flags and chanted “Government resign!” in Caglayan Square, on the European side of this vast port city. Municipal authorities refused to give any official estimates of the crowd’s size: Both sides in the political standoff are trying to put them to political use. Aerial views showed a sea of Turkish flags, and crowds overflowing highway dividers.

The gathering seemed to draw Turks from a variety of backgrounds. The uniting factor seemed to be their distrust of Mr. Erdogan’s government, though they disagreed broadly on the reasons for distrusting him.

“Their constitution is the Koran,” said Yalcin Turkdogan, a 61-year-old architect who had not been to a protest since 1977.

The evidence, he said, was “their behavior, their speech, their ideas, and their religious education.”

For others, the sorest points were Mr. Erdogan’s policy of selling off state assets. His government has pushed to modernize the state, including sales of state-owned companies, a process that has made some Turks uncomfortable.

A serious problem for secularist Turks is the lack of an agile, articulate political party that could unite them and mount a serious challenge to Mr. Erdogan.

There appeared to be broad agreement that Deniz Baykal, the current leader of the main opposition party, was not up to the task.

Gokay Gedik, a 20-year-old student at Marmara University who had come to the rally with his friends, all members of the same rock band, described that political party with an idiomatic Turkish phrase that his friend said would translate roughly as “Blah, blah, blah.”


Secularists in Turkey boycott presidential vote in Parliament
By Sabrina Tavernise
April 27, 2007 International Herald Tribune

ANKARA: In a defining moment for modern Turkey, the secular establishment that has controlled the state since its founding boycotted a vote for president Friday, declaring that the candidate, whose background is in political Islam, would lead to the end of an era that began with the Ataturk revolution.

The confrontation unfolded on the floor of the Parliament, where Turkey's secular establishment mounted its final stand against an emerging class of Islamic-influenced political leaders and its candidate for president, Abdullah Gul, the foreign minister.

Late in the day in a last-ditched attempt to block what is likely to be Gul's eventual confirmation - two more parliamentary votes remain in the coming weeks in which Gul is likely to prevail - secularists appealed to the Constitutional Court to annul the vote.

But although the leaders spoke in dire terms about the end of Turkey's closely guarded secularism, that prospect seemed distant, and their words sounded more like those of a ruling elite trying hard to hold on to power in a state they helped shape 80 years ago.

"They will create for the first time in Turkey a very dangerous situation and upset all the balances," said Onur Oyman, a senior leader in the main secular opposition party.

"In a country with a Muslim population, you can't have democracy without secularism."

But in the paradox that is modern Turkey, it has been political leaders like Gul, and his closest political ally, Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, both important thinkers in Turkey's movements of political Islam of the 1990s, who have been most aggressive in modernizing the state.

Gul, an inspiring English speaker, has tirelessly lobbied for Turkey's membership in the European Union. Under Erdogan and Gul, the Turkish economy has had unprecedented growth during the past four years.

"This government has been in power for four years and they have done nothing to put Islam in politics," said Metin Heper, a political science professor at Bilkent University in Ankara.

"They are hard workers. They learn. They don't make the same mistake twice."

On Friday, they also were trying hard to win over the opposition. In an elegant chamber of a building designed in the late 1930s, party workers distributed small pots of rice pudding, ice cream and much Turkish delight.

The ice cream was circulated widely, but the two camps remained separate, with nearly half of the chamber's orange-upholstered seats empty, their secular occupants in a back room smoking, sipping tea and watching the proceedings on a flat-screen television.

"I am utterly sad that such a scene is now taking place in Turkey," said Akif Hamzacebi, an opposition politician in the room.

Everyone seemed to have a sense of the historical importance.

Suleyman Gunduz, another lawmaker, was taking photographs of scenes, including one of Gul, Erdogan and other party members praying in a courtyard.

"The reason I'm taking photographs is that the country will never have the same picture again," he said, smiling.

"It's the struggle of the oligarchs and the democratic forces."

Sebnem Arsu contributed reporting.