7 Temmuz 2007
Ankara'da Teröre Karşı Miting


 

Teröre Karşı Birlik Mitingi  

 

Ankara (AA) 07.07.2007- Çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen ''Teröre Karşı Birlik Mitingi'' Tandoğan Meydanı'nda yapıldı.
 
''Teröre Karşı Birlik Mitingi'' için aralarında şehir dışından gelen vatandaşların da bulunduğu grup, AKM alanında toplandı. Buradan Tandoğan Meydanı'na yürüyen grup, miting alanındaki yerini aldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan mitingde konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, siyasi parti temsilcilerinin mitingde bulunmamalarını eleştirdi. Sarıhan, ''partilerin oy peşinde koştuklarını, vatan peşinde olanların ise mitinge katıldıklarını'' söyledi.
 
''Her yerden kan, can sesi geliyor'' diyen Sarıhan, emperyalizmin oyununa gelmediklerini ifade etmek için ülkenin dört bir yanında mitingler yaptıklarını kaydetti.
 
Mitingin amacının ''terör için birlik'' olduğunu vurgulayan Sarıhan, mitinglerin, hiçbir ayrıma gitmeden bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının emperyalizme karşı kararlılığını gösterme mitingleri olduğunu kaydetti.
 
Emperyalizmle işbirliği içinde bir iktidar istemediklerini dile getiren Sarıhan, şunları kaydetti:
 
''Ulusalcı, kendi değerlerine sahip çıkan, vatanı bölen değil yücelten bir iktidar istiyoruz. Bir halk iktidarı istiyoruz. 22 Temmuza giderken yeniden seçim meydanlarında ya da sandık başlarında bölünmeye değil, birleşmeye; parçalanmaya değil, daha güçlü olmaya; bir başkasına boyun eğmeye değil, başkalarını bizim örneklerimizden yararlanmaya yöneltenbir iktidar için yola çıkmalıyız. Bu ancak ve ancak halk iktidarıdır. Bu vatan üzerinde onurla yaşamak istiyoruz, bu onuru sizin birliğiniz sağlayacaktır.''
 
Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Birten Gökyay da gazeteci Uğur Mumcu'dan alıntılar yaptığı konuşmasında terörün yurt dışı bağlantılarına işaret ederek, ''iplerle değil, ip uçlarıyla ilgilendiklerini'' söyledi.
 
Ülkeye karşı oynan oyunlara ''dur'' demenin zamanının geldiğini ifade eden Gökyay, ordunun yıpratılmasına da izin vermeyeceklerini dile getirerek, ''Yaşasın ordumuz'' dedi.
 
Gökyay'ın bu sözleri üzerine mitinge katılanlar ''Orduya uzanan eller kırılsın'' şeklinde slogan attı.
 
Cumhuriyet Okurları İzmir Temsilcisi Demet Günoğlu ise son 5 ayda 64 şehit verildiğine işaret ederek, anaların ''yarın hangi can toprağa düşecek diye'' beklediğini söyledi.
 
Terörün emperyalizm tarafından beslendiğini belirten Gökyay, Büyük Orta Doğu Projesi'yle parçalanmaya çalışılan ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu savundu.
 
Günoğlu, Türkiye'ye yönelik oynan oyunlara karşı bir şeyler yapılması gerektiğini, bunun birlikte olmaktan geçtiğini vurgulayarak, ''Bugün en büyük silahımız birlik'' diye konuştu.
 
Gazeteci Tuncay Özkan da mitingdeki konuşmasında sözlerine, ''Ateş sadece düştüğü yeri yakmıyor. Gelincikler yasta, gelincikler boynunu bükmüş'' diyerek başladı. Bu tablonun karşısında kendisinin de içinin yandığını belirten Özkan, ''Bir tek devlet adamı, 'vatan sağ olsun' dese, kanını, canını, oğlunu bu işin içine katabilse bu iş çoktan biterdi'' görüşünü dile getirdi.
 
''Ben artık, ABD ve AB'ye kızmıyorum, onların ne yaptığına bakmıyorum. Biz ne yapıyoruz ona bakıyorum'' diyen Özkan, artık bu kanın dinmesi gerektiğini söyledi.
 
Bu ülkenin evlatlarının vatanın bölünmemesi için şehit düştüklerini dile getiren Özkan, alandakilere, ''Bu ülkeyi, Barzani, Talabani çapulcularının bölmesine izin verecek misiniz?'' diye sordu.
 
Türkiye'nin önünde 2 hafta sonra seçimlerin bulunduğunu hatırlatan Özkan, ''Bu seçimlerde ülkenin ulusalcı partilerine oy verin. Şehitliğin ne olduğunu anlayan partilere oy verin'' çağrısında bulundu.
 
Katılımcılardan mitingden ayrıldıktan sonra evlerine kapanmak yerine komşularına gidip birliğin, beraberliğin önemini anlatmalarını, gençlere ve ülkenin geleceğine sahip çıkmalarını isteyen Özkan, ''Buradan sesleniyorum. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun'' dedi.
 
Şehit Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu'nun oğlu Emre Armutçuoğlu da, babasının ''hain, şerefsiz'' PKK tarafından şehit edildiğini belirterek, ''Benim babam yan gelip yatmadı, 1 ABD dolarına ülkesini satmadı'' dedi.Miting alanında vatanseverlerin yer aldığını dile getiren Armutçuoğlu, ''Onların bizleri saymaya akılları yetmez'' diye konuştu.
 
Şehit Er Hasan Güreşen'in babası Nuri Güreşen ise evladını vatana şehit verdiğini ve hakkını da helal ettiğini söyledi.
 
Türk vatanının 1071'den bu yana ayakta olduğunu ifade eden Güreşen, ''Bir Hasan Güreşen vardı, şehit oldu. Ama benim 73 milyon Hasan Güreşen'im oldu. Benim atalarım yedi düvelden korkmadı, biz mi korkacağız? Bu vatan hiç bir zaman bölünmeyecek. Kan vereceğiz, can vereceğiz. Atalarımızın verdiği gibi vereceğiz'' sözleriyle acısını dile getirdi.

Miting için yapılan yürüyüş sessiz başladı.
 
Topluluktan, Tandoğan Meydanı'na yaklaşırken, ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Yan gelip yatmadı, vatanı satmadı'', ''Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz'', ''Hepimiz Kemal'iz, hepimiz Türk'üz'', ''Alt, üst kimlik yok. Ne Mutlu Türk'üm diyene'', ''Askere uzanan eller kırılsın'' şeklinde sloganlar yükseldi.
 
Miting alanında sık sık ''Onuncu Yıl Marşı'', ''Çanakkale Türküsü'' ile ''Memleketim'', ''Ölürüm Türkiyem'' adlı parçalar çalındı.Mitingi düzenleyenler, alanındakilere, ''Kaç kişiyiz?'' sloganlarının atılmaması uyarısında bulundu.
 
Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile alana gelenlerin ellerinde ayrıca şehitlerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler de yer aldı.Mitinge katılan bir vatandaşın ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın kara kalem portresini taşıdığı görüldü.
 
Katılımcılar, ''Vatan toprağı kutsaldır, satılamaz'', ''Unutulmak bir şehidi öldürür, unutmak ise insanlığı'', ''Yan verip yatmadı, can verip yattı'' şeklinde dövizler de taşırken, zaman zaman Hükümet aleyhine sloganlar atıldı.
 
Şehit ailelerinin de katıldığı mitingde, gaziler ile şehit aileleri sık sık gözyaşı döktü.
 
Sıcak altında gerçekleştirilen mitingde sık sık fenalaşanlar olurken, bu kişiler alanda bekleyen ambulanslarda tedaviye alındı.
 
Mitingde, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Mehmet Ege şiirler okudu.Miting sonunda CHP, MHP, İP ile bağımsız milletvekili adaylarının alanda bulunduğu anonsu yapıldı.
 
Ankara'dan Bağımsız milletvekili adayı Hulki Cevizoğlu ile Yaşar Okuyan da alanda yer aldı.

Tandoğan’da teröre karşı miting

Başkentte düzenlenen Teröre Karşı Birlik mitinginde terör olayları lanetlendi. 
36 sivil toplum örgütünün destek verdiği mitingde, şehit aileleri ellerinde Türk bayrağı ve teröre kurban verdikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

NTV 08 Temmuz 2007 Pazar

ANKARA - Tandoğan Meydanı’nda düzenlenen teröre karşı birlik mitingine aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Eğitim-Sen’in de bulunduğu 36 kuruluş katıldı.

Mitinge katılanlar ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile terörü lanetleyen sloganlar attı.

Mitinge katılan şehit aileleri ellerinde teröre kurban verdikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

Mitingde bir konuşma yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Saruhan, Petkim’in özelleştirmesini hatırlatarak; “Giderayak topraklarımızı pazarlıyorlar, vatan üzerinde onurumuzla yaşayacağımız ulusalcı bir halk iktidarı istiyoruz” diye konuştu.


 Ankara'da terör lanetlendi

CNNTurk 7 Temmuz 2007

Ankara'da 36 kuruluşun destek verdiği yürüyüş gerçekleşti

Çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen ''Teröre Karşı Birlik Mitingi'' Ankara Tandoğan Meydanı'nda yapıldı. Hükümet aleyhine sloganların atıldığı mitingde ''Alt, üst kimlik yok. Ne Mutlu Türküm diyene'', ''Askere uzanan eller kırılsın'' şeklinde sloganlar yükseldi.

"Teröre Karşı Birlik Mitingi" için aralarında şehirdışından gelen vatandaşların da bulunduğu grup, AKM alanında toplandı. Grup buradan Tandoğan Meydanı'na yürüdü.
 
Topluluktan, Tandoğan Meydanı'na yaklaşırken, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Yan gelip yatmadı, vatanı satmadı", "Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz", "Hepimiz Kemaliz, hepimiz Türküz", "Alt, üst kimlik yok. Ne Mutlu Türküm diyene", "Askere uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar yükseldi.
 
Miting alanında sık sık "Onuncu Yıl Marşı", "Çanakkale Türküsü" ile "Memleketim", "Ölürüm Türkiyem" adlı parçalar çalındı.
 
Mitingi düzenleyenler, alandakilere, "Kaç kişiyiz?" sloganlarının atılmaması uyarısında bulundu. Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile alana gelenlerin ellerinde ayrıca şehitlerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler de yer aldı.
 
Mitinge katılan bir vatandaşın ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın kara kalem portresini taşıdığı görüldü.
 
Hükümet aleyhine sloganlar
 
Katılımcılar, "Vatan toprağı kutsaldır, satılamaz", "Unutulmak birşehidi öldürür, unutmak ise insanlığı", "Yan verip yatmadı, can verip yattı" şeklinde dövizler de taşırken, zaman zaman hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

 

Şehit ailelerinin de katıldığı mitingde, gaziler ile şehit aileleri sık sık gözyaşı döktü. Sıcak altında gerçekleştirilen mitingde sık sık fenalaşanlar olurken, bu kişiler alanda bekleyen ambulanslarda tedaviye alındı.
 
MİTİNGDEKİ KONUŞMALAR
 
Mitingde konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, siyasi parti temsilcilerinin mitingde bulunmamalarını eleştirdi. Sarıhan, "partilerin oy peşinde koştuklarını, vatan peşinde olanların ise mitinge katıldıklarını" söyledi.
 
Sarıhan, "Ulusalcı, kendi değerlerine sahip çıkan, vatanı bölen değil yücelten bir iktidar istiyoruz. Bir halk iktidarı istiyoruz. 22 Temmuz'a giderkenyeniden seçim meydanlarında ya da sandık başlarında bölünmeye değil,birleşmeye; parçalanmaya değil, daha güçlü olmaya; bir başkasına boyun eğmeye değil, başkalarını bizim örneklerimizden yararlanmaya yönelten bir iktidar için yola çıkmalıyız. Bu ancak ve ancak halk iktidarıdır" dedi.
 
Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Birten Gökyay da gazeteci Uğur Mumcu'dan alıntılar yaptığı konuşmasında terörün yurtdışı bağlantılarına işaret ederek, "iplerle değil, ip uçlarıyla ilgilendiklerini" söyledi.

 

Ülkeye karşı oynan oyunlara "dur" demenin zamanının geldiğini ifade eden Gökyay, ordunun yıpratılmasına da izin vermeyeceklerini dile getirerek, "Yaşasın ordumuz" dedi.
 
Gökyay'ın bu sözleri üzerine mitinge katılanlar "Orduya uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan attı.
 
Gazeteci Tuncay Özkan da mitingdeki konuşmasında sözlerine, "Ateş sadece düştüğü yeri yakmıyor. Gelincikler yasta, gelincikler boynunu bükmüş" diyerek başladı. Bu tablonun karşısında kendisinin de içinin yandığını belirten Özkan, "Bir tek devlet adamı, 'vatan sağ olsun' dese, kanını, canını, oğlunu bu işin içine katabilse bu iş çoktan biterdi" görüşünü dile getirdi.
 
"Ben artık, ABD ve AB'ye kızmıyorum, onların ne yaptığına bakmıyorum. Biz ne yapıyoruz ona bakıyorum" diyen Özkan, artık bu kanın dinmesi gerektiğini söyledi.
 
"Bizi saymaya akılları yetmez"
 
Şehit Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu'nun oğlu Emre Armutçuoğlu da, babasının "hain, şerefsiz" PKK tarafından şehit edildiğini belirterek, "Benim babam yan gelip yatmadı, 1 ABD dolarına ülkesini satmadı" dedi.
 
Miting alanında vatanseverlerin yer aldığını dile getiren Armutçuoğlu, "Onların bizleri saymaya akılları yetmez" diye konuştu.

Şehit Er Hasan Güreşen'in babası Nuri Güreşen ise evladını vatana şehitverdiğini ve hakkını da helal ettiğini söyledi. 
 
Genelkurmay çağrıda bulunmuştu
 
Genelkurmay Başkanlığı, 8 Haziran'da gecesi internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terörle mücadele konusunda sarsılmaz bir kararlılığa sahip olduğunu duyurmuştu.
 
Genelkurmay'ın basın açıklamasında ''TSK'nın beklentisi; bu tür terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir'' denilmişti.
 
Açıklamada, “Her fırsatta, yurtiçinde ve yurtdışında barış, özgürlük ve demokrasi gibi insanlığın yüksek değerlerini, terör örgütüne paravan olarak kullanan kişi ve kuruluşların, bu olayların gerçek yüzlerini görme zamanı artık gelmiştir” ifadeleri yer almıştı.
 
Genelkurmay Başkanlığı'nın bu açıklamasının ardından, çeşitli illerde 'teröre lanet' mitingleri düzenleniyor.
 
Terör 23 Haziran'da İstanbul Çağlayan Meydanı'nda ''Sessiz Yürüyüş'' ile protesto edilmiş, 2 bin kadar kişinin katıldığı yürüyüşte hükümet protesto edilmişti.

* * *
"Sessiz Yürüyüş"te hükümete protesto

CNNTurk 23 Haziran 2007

Terör İstanbul'da ''Sessiz Yürüyüş'' ile protesto edildi. 2 bin kadar kişinin katıldığı yürüyüşte hükümete yönelik protestolar da oldu. Yarın Çağlayan Meydanı'nda Şehit Aileleri Derneği'nin organize ettiği bir eylem daha yapılacak.

Çağlayan Meydanı'ndaki miting Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları tarafından organize edildi.
 
Sabah saatlerinde toplanmaya başlayan grup, saat 11.00'den itibaren Perpa önünden Çağlayan Meydanı'na doğru yürüdü.
 
Yürüyüşte, "Sessiz toplumun gürleyen sesiyiz", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "PKK'ya karşı tüm halkımız tek yürek, tek yumruk" yazılı pankartlar vardı.
 
Yürüyüşte slogan atılmaması çağrısına rağmen, hükümete yönelik protestolar da oldu.

Yürüyüş Perpa önünden hareketle Çağlayan Meydanı'na kadar yapıldı. Meydanda kurulan platform üzerinde grup adına basın açıklamasını ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Meriçli okudu.

Meriçli, 29 Nisan'da Çağlayan Meydanı'nda düzenledikleri mitingi hatırlatarak, "Bugün de terörün toprağa düşürdüğü Mehmetçiklerimiz, yolda yürürken veya çocuğuna ayakkabı alırken terör eylemiyle yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımız için toplandık" dedi.

Meriçli, "Bizler çağdaş Türkiye'nin bireyleri olarak şiddetin ve terörün her türlüsüne karşıyız. Terörün dini, milleti yoktur. Hepimizi, tüm dünyayı, hatta terörü üretenleri bile tehdit etmektedir. Bu nedenle içeride ve dışarıda terörü örgütleyenleri, bebeklerden, masum çocuklardan teröristler yaratanları, onlara silah sağlayanları lanetliyoruz. Para ve silah desteği vererek PKK terörünü ülkemizin başına bela eden tüm ülkeleri de lanetliyoruz. Bu ülkelerin halklarının ve sivil toplum örgütlerinin de teröre karşı çıkmalarını ve hükümetlerini uyarmalarını istiyoruz" diye konuştu.

"Terör siyasete malzeme yapılmamalı"
 
Meriçli, "Terörün iç ve dış siyasete, kısır siyasi tartışmalara malzeme yapılmasını istemiyoruz. Barış ve kardeşlik içinde, insan onuruna yakışır, terörsüz, şiddetsiz, darbesiz bir yaşam istiyoruz. Bu ülkenin insanları olarak hepimiz, terörün her türlüsünü ve terörü yaratanları bir kez daha lanetliyoruz. Kardeşçe, barış içinde bir yaşam için, terörsüz bir Türkiye için, var gücümüzle çalışacağımızı dosta düşmana bir kez daha haykırıyoruz" ifadesini kullandı.
 
Miting ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Meriçli'nin konuşmasının ardından sona erdi.
 
ÜLKE GENELİNDE TERÖR MİTİNGLERİ
 
Adana:
Adana'da da Türkiye Kamu-Sen tarafından "Teröre Lanet, Şehide Saygı ve Ülkene Sahip Çık" mitingi düzenlendi.
 
Kamu-Sen il temsilciliği önünde toplanan sendika üyeleri ve çok sayıda vatandaş, ellerinde Türk bayrağı ve dövizlerle Atatürk Parkı'na kadar yürüyerek, terörü protesto ettiler.
 
Eskişehir:
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şubesi, kentteki bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin desteğiyle "Teröre Karşı El Ele Yürüyüşü" düzenledi.
 
Akarbaşı mahallesi'ndeki Hava Şehitliği'nde toplanan grup, burada ziyaret ettikleri şehit mezarlarına karanfiller bıraktı. Pankart ve dövizler eşliğinde ellerindeki Türk bayraklarıyla trafiğe kapatılan güzergahta yürüyüşe geçen grup, polisin geniş güvenlik önlemi aldığı Vilayet Meydanı'na ulaştı.
 
Grup, "Teröre lanet barışa evet", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Devleti bölmeye çapulcuların gücü yetmez", "Ne mutlu Türküm diyene", "Terör en büyük insan ihlalidir" yazılı pankartlar taşıdı.
 
Ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayrakları bulunan grup, terörü lanetleyen dövizler eşliğinde yürüyüş yaptı.

Zonguldak:
Zonguldak'ta, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Karadeniz Platformu'nca düzenlenen "Teröre Karşı Birlik Batı Karadeniz Mitingi"nde, terör protesto edildi.
 
Madenci Anıtı önünde, ellerinde Türk Bayrağı ve Atatürk posterleriyle toplanan çok sayıda vatandaş, şehit aileleri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ile siyasi parti temsilcileri, teröre karşı tepkilerini gösterdi.
 
Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin okunduğu mitingde, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı söylendi, terör örgütü PKK aleyhine çeşitli sloganlar atıldı.
 
Tunceli:
Tunceli'de güvenlik güçleriyle halkın teröre karşı birlikte mücadele etmesini sağlamak amacıyla "Teröre Hayır, Sevgiye Evet" adlı mektup kampanyası başlatıldı.
 
Tunceli Emniyet Müdürlüğü'nce başlatılan "Teröre Hayır, Sevgiye Evet" adlı kampanya kapsamında hazırlanan mektuplar, il genelinde halka dağıtılmaya başlandı.
 
Mektupta, şu ifadelere yer verildi:
 
"Ülke güvenliğini tehdit eden terör, ülkenin en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Ülkemizin geleceğini, terör örgütlerinin her türlü hain emellerine karşı korumak için vatandaş ve güvenlik kuvvetlerinin ele ele vermesiyle sağlanacağını unutmamalıyız."
 
Mardin:
Türk Kamu-Sen Mardin İl Temsilciliği'nce gerçekleştirilen "terörü kınama" mitingine, aşırı sıcak nedeniyle beklenen katılım olmadı.
 
Cumhuriyet meydanında ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan grup, sık sık, "Kahrolsun PKK", "Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı.
 
Balıkesir:
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde "Terörü Kınama, Şehitleri Anma" yürüyüşü düzenlendi.
 
Atatürkçü Düşünce ve Çağdaş Yaşamı Destekleme derneklerinin Ayvalık şubeleri ile Türk Anneler Derneği Ayvalık Şubesi'nce ortaklaşa düzenlenen yürüyüşe katılan yaklaşık 600 kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla sahil yolunda bir kilometre yürüyerek Cumhuriyet meydanına ulaştı.
 
Yürüyüş sırasında "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Orduya uzanan eller kırılsın", "Ne mutlu Türk'üm diyene" sloganları atan grup, meydandaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyup saygı duruşunda bulunduktan sonra dağıldı.
 
Genelkurmay: "Kitlesel refleks" demişti
 
Genelkurmay Başkanlığı, 8 Haziran'da gecesi internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terörle mücadele konusunda sarsılmaz bir kararlılığa sahip olduğunu duyurmuştu.
 
Genelkurmay'ın basın açıklamasında ''TSK'nın beklentisi; bu tür terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir'' denilmişti.
 
Açıklamada, “Her fırsatta, yurtiçinde ve yurtdışında barış, özgürlük ve demokrasi gibi insanlığın yüksek değerlerini, terör örgütüne paravan olarak kullanan kişi ve kuruluşların, bu olayların gerçek yüzlerini görme zamanı artık gelmiştir” ifadeleri yer almıştı.
 
Genelkurmay Başkanlığı'nın bu açıklamasının ardından, çeşitli illerde 'teröre lanet' mitingleri düzenleniyor.

7 Temmuz Cumartesi - Ankara'da Teröre Karşı Miting

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, Ankaralıları, "Teröre Karşı Miting" için davet etti.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, Ankaralıları, 7 Temmuz Cumartesi günü çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla düzenleyecekleri, "Teröre Karşı Miting" için Tandoğan Meydanı'na davet etti. Sarıhan, yaptığı basın toplantısında, "giderek artan şehit cenazelerinin, bütün yurtta ciddi bir infiale ve acıya yol açtığını" belirterek, "Ülkemizde ikilik çıkarmaya çalışan ve terörü destekleyen güçlerle ona alet olanlara karşı en önemli silahımız, vatan toprakları üzerinde birlik olmayı başarabilmektir" dedi.

Bugüne dek çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, bu amaçla, bir çok kentte tepkilerini sessiz yürüyüş ve mitinglerle gösterdiklerini belirten Sarıhan, şöyle konuştu:
"Ankara'da da aynı amaçla 7 Temmuz Cumartesi günü saat 17.00'de Tandoğan Meydanı'nda 'Teröre Karşı Miting' düzenliyoruz. Kardeşliği, barışı, vatan sevdası ve cumhuriyet ülküsünü en yüce değer sayan herkesi bu mitinge davet ediyoruz. Teröre karşı tek vücut, tek yürek ve tek akıl olacağız. Terörü yenecek güç birliğimiz ve kararlılığımızdır."

Sarıhan'ın verdiği bilgiye göre saat 16.00'da AKM önünde başlayacak sessiz yürüyüş, Tandoğan Meydanı'nda son bulacak. Aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Bağımsız Cumhuriyet Partisi, Sosyal Demokrat Halkçı Parti, Eğitim-Sen, Türkiye Barolar Birliği ve ODTÜ Mezunları Derneği'nin de bulunduğu 36 kuruluşun katılacağı mitingin Tandoğan Meydanı bölümünde, çeşitli örgüt temsilcileri, basın açıklamaları yapacak.


7 Temmuz Cumartesi - Ankara, Tandoğan Meydanı

Cumhuriyet Kadınları Derneği, CUMOK, Üniversiteli Kadınlar Derneği ve Kanaltürk’ün tertiplediği “teröre lanet” mitingi

Değişik dernek, kurum ve kuruluşlarca tertiplenen "teröre lanet, şehitlere saygı" mitinglerine katılım konusunda üyelerimizden gelen sorular üzerine açıklayıcı duyurular yapılmıştı. ADD Genel Yönetim Kurulunun, üyelerimizin maddi durumu da göz önünde bulundurularak, miting tertiplenmesi hususunda herhangi bir kararı bulunmamakla beraber, üyelerimizin nerde olursa olsun, bu anlamda tertiplenmiş ve tertiplenecek mitinglere kişisel katılımlarının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği, CUMOK, Üniversiteli Kadınlar Derneği ve Kanaltürk’ün tertiplediği “teröre lanet” mitingi 7.7.2007 Cumartesi günü saat 17.00 de Ankara’da Tandoğan Meydanında yapılacaktır. 
Üyelerimize duyurulur. www.add.org.tr 


Cumhuriyet Kadınları teröre karşı Tandoğan Meydanı'nda
Ankara Tandoğan Meydanı, 7 Temmuz Cumartesi günü "Teröre karşı birlik ve beraberlik" için biraraya gelenleri ağarlayacak. Otuzun üzerinde sivil toplum kuruluşunun destek verdiği miting de "ülkede ikilik çıkarmaya çalışanlara, teröre destekleyen güçlere ve ona alet olanlara karşı vatan toprakları üzerinde birlik olalım" mesajı verilecek.

Ülkenin çeşitli illerinde düzenlenen "teröre karşı birlik mitingi"ne bu kez de Ankara Tandoğan meydanı ev sahipliği yapıyor. Tandoğan Meydanı, 14 Nisan'daki Cumhuriyet Mitingi'nden sonra 7 Temmuz'da Teröre Karşı Birlik mitinginde vatandaşları ağırlayacak.

Mitinge, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi otuzun üzerinde sivil toplum kuruluşu destek veriyor.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, düzenlediği basın toplantısında  7 Temmuz Cumartesi günü Saat 16:00'da Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanarak sessiz bir şekilde yürüyüşe geçeceklerini ve saat  17:00'de Tandoğan Meydanın'nda seslerini duyuracaklarını söyledi. Saruhan, Ankaralıları, Cumartesi günü "Teröre Karşı Birlik" için Tandoğan Meydanı'na davet etti.

KANAL B www.kanalb.com.tr 


YouTube.com (Tıklayınız)


Lütfen Dikkat!

Teröre Karşı Birlik Mitingi 7 Temmuz 2007 tarihine alındı...

Tertip Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre; Ankara Tandoğan meydanında 14 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan Teröre Karşı Birlik Mitingi, aynı gün AKP Mitingi olmasından dolayı, 7 Temmuz 2007 tarihine alındı.

www.tuncayozkan.com/haber