Cumhuriyet Mitingleri Düzenleniyor


Türkiye Tarihi Günlerden Geçiyor
Milyonlarca insan tek bir ağızdan
"Laik ve Demokratik Cumhuriyeti koruyacağız"

Denizli Cumhuriyet Mitingi
Teröre Lanet Mitingi
(Devam>Tıklayınız)

Berlin "Cumhuriyete Sahip Çık" Mitingi (Devam>Tıklayınız)

20 Mayıs Samsun (Devam>Tıklayınız)

20 Mayıs Washington (Devam>Tıklayınız)

13 Mayıs Pazar Günü İzmir (Devam>Tıklayınız)

5 Mayıs Cumartesi Günü Manisa, Çanakkale ve Marmaris

5 Mayıs "Cumhuriyete Sahip Çık" Duisburg Mitingi (Devam>Tıklayınız)

14 Nisan Tandoğan ve 29 Nisan Çağlayan’ın devamı olacak

Cumhuriyet rejimine, Atatürk ilkelerine ve devrimlere yine milyonlar sahip çıkacak

(ENGLISH)


Sıra Çanakkale, Manisa ve Marmaris'te
FOTO GALERİ - Cumhuriyet Mitingi Manisa ve Çanakkale’de (Tıklayınız)

Bugün Manisa, Çanakkale ve Marmaris’te "Cumhuriyet’e Sahip Çık" mitingleri düzenleniyor

Demokratik kitle örgütleri, kadın dernekleri ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin desteklediği mitingler için polis, geniş önlemler aldı.

Manisa’da türkülü program
Manisa Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nalan Güler, Sultan Meydanı’nda saat 12.30’da başlayacak mitingte, katılanların tanıtım pankartı, Türk Bayrağı ve Atatürk posteri dışında hiçbir flama ve pankart açmayacağını söyledi. Mitingte Tolga Çandar ve Yunus Kırılmış’ın türküler söyleyeceğini belirten Güner, “Yazar Sevgi Özel, gazeteci Şükran Soner ve Hulki Cevizoğlu konuşma yapacak” dedi.

Çanakkale ve Marmaris programı
Çanakkale’de Atatürkçü Düşünce Derneği’nce organize edilen miting bugün Cumhuriyet Meydanı’nda saat 13.30’da gerçekleşecek. Mitinge ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter ve gazeteci Tuncay Özkan konuşmacı olarak katılacak.

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde de bugün ’Cumhuriyet İçin Sen De Katıl’ sloganıyla yürüyüş yapılacak. Miting saat 11.00’de Adliye önünden başlayacak ve Atatürk Anıtı önünde sona erecek.

VATAN 05.05.2007 www.vatanim.com.tr  


Bir Günde İki Miting

Bugün Manisa ve Çanakkale yürüyor

CNNTurk 5 Mayıs 2007 www.cnnturk.com 

Ankara, İstanbul, Adana yürüdü, şimdi sırada Manisa ve Çanakkale var. Demokratik kitle örgütleri ve kadın derneklerinin destek verdiği Cumhuriyet mitingi bugün Manisa ve Çanakkale'de düzenlenecek. Her iki kentteki mitinge onbinlerce vatandaşın katılması bekleniyor.

İzmir'deki Cumhuriyet Mitingi ise 13 Mayıs'ta yapılacak. Aynı tarihte Almanya'nın Duisburg kentinde de bir miting düzenlenmesi planlanıyor.

Ankara, İstanbul, Adana yürüdü, şimdi sırada Manisa ve Çanakkale var. Demokratik kitle örgütleri ve kadın derneklerinin destek verdiği Cumhuriyet mitingi bugün Manisa ve Çanakkale'de düzenlenecek.

İzmir'deki Cumhuriyet Mitingi ise 13 Mayıs'ta yapılacak. Aynı tarihte Almanya'nın Duisburg kentinde de bir miting düzenlenmesi planlanıyor.
 
Bugünkü Çanakkale mitinginin organizasyonunu yine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği birlikte yürütüyor. Mitingin başlama saati 13.30. Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşecek mitinge 25 bin kişinin katılması bekleniyor.
 
Yapılacak miting öncesinde bayrak satıcıları da Çanakkale'ye akın etti. Birçok ev ve işyerine Türk bayrakları asıldı.
 
Çanakkale Emniyeti'nden yapılan açıklamada mitingde 400 polisin görev yapacağı, 7 ayrı arama noktası oluşturulacağı bildirildi.
 
Manisa'daki miting saat 12.30'da
 
Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın memleketi olan Manisa'daki miting ise saat 12.30'da başlayacak.
 
Manisa Atatürkçü Düşence Derneği (ADD) Başkanı Nalan Güler saat 10.00'dan itibaren, Manisa Öğretmenevi önünde toplanmaya başlayanların aralıklarla mitingin yapılacağı Sultan Meydanı´na gönderileceğini açıkladı.
 
Miting sırasında Tolga Çandar ve Yunus Kırılmış´ın türküler söyleyeceğini açıklayan Nalan Güner, yazar Sevgi Özel, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Şükran Soner, Kanaltürk'ün sahibi Tuncay Özkan, gazeteci ve program yapımcısı Hulki Cevizoğlu, Manisa Tabip Odası Başkanı Devrim Akseki ve Manisa Eczacı Odası Başkanı Özgür Özel'ün konuşma yapacaklarını belirtti.
 
Manisa İl Emniyeti mitingin olaysız geçmesi  için sıkı güvenlik önlemi aldı. Tüm polislerin izinleri kaldırılırken, çevre illerden istenen takviye ekiple mitingte bin 600 çevik kuvvet polisi görev yapacak.
 
Seyyar bayrak satıcılarından protesto
 
Manisa'da bugün yapılacak Cumhuriyet Mitingi öncesinde başta İstanbul olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinden geldikleri belirtilen seyyar satıcılar, bayrakların zabıta görevlileri tarafından toplandığını öne sürerek, protestoda bulundu.
 
100'e yakın seyyar bayrak satıcısı Manisa’ya giderek, satış yapmaya başladı.
Kent merkezinde ellerinde bayraklarla dolaşan satıcılar, zabıtanın müdahalesiyle karşılaştıklarını öne sürdü.
 
Manisa Belediyesi Zabıta Müdürü Hakkı Doymaz ise bayrak toplama şeklinde bir girişimlerinin olmadığını iddia etti.


3 Miting Tek Mesaj

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR - Ersan KÜÇÜKKURU, DHA 

Ankara Tandoğan ve İstanbul Çağlayan Meydanları’nda düzenlenen mitinglerin devamı niteliğinde bugün Manisa, Çanakkale ve Marmaris’te "Cumhuriyet’e Sahip Çık" sloganıyla 3 miting gerçekleştirilecek.

Demokratik kitle örgütleri, kadın dernekleri ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin desteklediği mitingler için polis geniş güvenlik önlemleri aldı. TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın memleketi Manisa’daki miting, Sultan Meydanı’nda saat 12.30’da başlayıp 14.00’de sona erecek. Mitingde, katılan sivil toplum kuruluşunu tanıtan pankart, Türk Bayrağı ve Atatürk posteri dışında hiçbir flama ve pankart açılmayacak. Düzenleme komitesinin belirleyip valilik tarafından onaylanmış slogan ve dövizler dışında da herhangi bir pankart kullanılmayacak, slogan atılmayacak. Miting sırasında Tolga Çandar ve Yunus Kırılmış türküler söyleyecek.

ÇANAKKALE 13.30’DA Çanakkale’de Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından organize edilen ’Cumhuriyete Sahip Çıkalım’ mitingi de bugün saat 13.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayıp, saat 16.00’da sona erecek. Yaklaşık 25 bin kişinin katılmasının beklendiği miting öncesi Çanakkale’de birçok ev ve işyerine Türk bayrakları asıldı. Mitingde 400 polis görev yapacak, 7 ayrı arama noktası oluşturulacak.

ANNELER İÇİN İzmir’de 13 Mayıs Anneler Günü’ne rastlayan miting, annelere ithaf edilecek. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği ve Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi öncülüğünde 291 sivil toplum örgütünün katılımıyla gerçekleşecek olan miting, "Cumhuriyet, laiklik, demokrasi şenliği" olacak.

Hürriyet 5 Mayıs 2007  www.huriyet.com.tr Çanakkale ve Manisa’da Mitingleri bugün

Ankara ve İstanbul’un ardından bugün Manisa ve Çanakkale’de miting var. Manisa’daki miting saat 10’da, Çanakkale’deki ise 14’te başlayacak.

AA - İSTANBUL - Cumhuriyet mitingi öncesinde değişik kentlerden Manisa’ya gelen bayrak satıcıları, bayrak satışlarının zabıta tarafından engellendiğini belirterek protesto eyleminde bulundu. Bugün Sultan Meydanı’nda düzenlenecek Manisa Cumhuriyet Mitingi öncesinde 100’e yakın seyyar bayrak satıcısı kente gelerek, satış yapmaya başladı.

Kent merkezinde ellerinde bayraklarla dolaşan satıcılar, zabıtanın müdahalesiyle karşılaştıklarını öne sürdü. Manolya Meydanı’nda toplanan satıcılar, zabıtanın tutumunu protesto ederek, ellerinde kalan bayrakla Manisa Belediyesi’ne yürüdüler.

Belediye binası önünde güvenlik görevlileri ile kısa süreli gerginlik yaşandı. Seyyar satıcılar, bayrakların zabıta görevlileri tarafından toplandığını öne sürerek, protestoda bulundu.

Bayrak satıcılarından Erdal Çelik ile Celal Gezer, zabıtadan kaçmak zorunda kaldıklarını belirterek, “İstanbul’dan bayrak satışı için Manisa’ya geldik. Daha önce İstanbul ve Ankara’da da satış yapmıştık. Ancak orada zabıtadan görmediğimiz muameleyi Manisa’da gördük. Bazı arkadaşların bayrakları toplandı” dediler.

BELEDİYE İZİN VERDİ
Belediye Başkan Yardımcısı Recep Kafes, seyyar satıcılar arasından seçilen temsilciyle yaptığı görüşmede, satışa izin verildiğini bildirdi. Manisa Belediyesi Zabıta Müdürü Hakkı Doymaz ise bayrak toplama şeklinde bir girişimlerinin olmadığını iddia etti.

NTV 5 Mayıs 2007 www.ntv.com.tr 


Çanakkale ve Manisa Hazır

Manisa'daki "Cumhuriyete Sahip Çıkalım" mitinginin yapılacağı alana yakın olan Arınç'ın evinin etrafında güvenlik önlemleri alınacak. Çanakkale'deki mitingin de festival havasında yapılacağı açıklandı. Marmaris'te yürüyüş var. İzmir mitingi ise 13 Mayıs'ta yapılacak

Milliyet 5 Mayıs 2007 www.milliyet.com.tr

ÇANAKKALE, MANİSA, İZMİR DHA

Manisa ile Çanakkale'de bugün yapılacak olan "Cumhuriyete Sahip Çıkalım" mitingleri ve Marmaris'teki yürüyüş için hazırlıklar tamamlandı. Demokratik kitle örgütleri, kadın dernekleri ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) desteklediği mitingler için geniş güvenlik önlemleri alındı. Miting alanına yakın olan TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın evinin civarında önlemin artırılacağı belirtildi.
Manisa Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nalan Güler, saat 10.00'dan itibaren Manisa Öğretmenevi önünde toplananların aralıklarla mitingin yapılacağı Sultan Meydanı'na yürüyeceğini söyledi.
Güler, saat 12.30 - 14.00 arasında yapılacak mitingde, katılan sivil toplum kuruluşunu tanıtan pankart, Türk bayrağı ve Atatürk posteri dışında hiçbir flama ve pankart açılmayacağını, valilik tarafından onaylanmış slogan ve dövizler dışında herhangi bir pankart kullanılmayacağını, slogan atılmayacağını bildirdi.
Mitingde Tolga Çandar ile Yunus Kırılmış türkü söyleyecek. Yazar Sevgi Özel, yazar Şükran Soner, gazeteciler Tuncay Özkan ile Hulki Cevizoğlu, Manisa Tabip Odası Başkanı Devrim Akseki ve Manisa Eczacı Odası Başkanı Özgür Özel konuşma yapacak.

Çanakkale 13.30'da

Çanakkale'deki miting de bugün Cumhuriyet meydanında gerçekleşecek. ADD Çanakkale Şube Başkanı Necmi Akyalçın, 13.30 - 16.00 saatleri arasında yapılacak olan mitingde bir şölen havası yaratılacağını söyledi.
Akyalçın, "Mitingde Prof. Nur Serter ile Tuncay Özkan konuşacak. Tekirdağ, Edirne, İstanbul, Bursa ve diğer civar illerden 25 bin kişinin katılmasını bekliyoruz" dedi.

Marmaris'te Yürüyüş 

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bugün Armutalan Güzelleştirme ve Kültür Derneği'nin (ARDER) organize ettiği yürüyüşün sloganı "Cumhuriyet İçin Sen de Yürüyüşümüze Katıl" olacak. Katılımcıların beyaz kıyafetler giyeceği yürüyüş saat 11.00'de Marmaris Adliyesi önünden başlayacak ve Atatürk Anıtı önünde sona erecek. ARDER Başkanı Şennur Ünlü, "Beyaz kıyafetler içinde ellerimizde Türk bayraklarıyla yürüyeceğimiz yolu lale bahçesine çevireceğiz" dedi.

Anneler Günü'nde

İzmir'deki cumhuriyet mitingi ise Anneler Günü olan 13 Mayıs Pazar günü düzenlenecek. Alsancak Limanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na yürüyecek olan katılımcılar, mitingde sadece Türk bayrağı taşıyacak.
İzmir Barosu'nda önceki gün yapılan toplantıya Atatürkçü Düşünce Derneği, Kadın Kuruluşları Birliği, İzmir Barosu, Tabipler Odası, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Okurları, Eğitimciler Derneği, Emekli Subaylar Derneği, Ege Öğretim Elemanları Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Ege Sivil Toplum Birliği, CHP, DSP, İP, GP, HYP, Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Vakfı katıldı.
Ege Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurselen Toygar, 13 Mayıs'ın Anneler Günü'ne denk gelmesinin kadın katılımını daha da artıracağına söyledi.

Duisburg'da da Bugün Miting Var

FRANKFURT Milliyet
Cumhuriyet mitinglerinin bir diğer halkası da bugün Almanya'nın Duisburg kentinde düzenleniyor. "Cumhuriyete Sahip Çıkalım" başlığıyla sosyal demokrat Halk Dernekleri Federasyonu'nun (HDF) eski Başkanı Ahmet Işık Aydın'ın çağrısıyla düzenlenen mitinge, Avrupa'nın dört bir yanından katılım olması bekleniyor. Aydın, "Türkiye Cumhuriyeti'nin yurtdışındaki vatandaşları olarak bizler de Duisburg'da cumhuriyetimizin temel değerlerine sahip çıkma kararlılığımızı göstereceğiz" dedi. Bugün saat 15.00'de Duisburg'da belediye binası önünde başlayacak mitinge 50 kadar kurum ve kuruluş destek veriyor. 

Bazı kuruluşlar şöyle:

Öğretmenler Dernekleri Federasyonu, Hollanda Demokratik Sosyal Dernekleri Federasyonu, bazı Alevi Dernekleri, Türk Sosyal Demokratları Derneği, Türk - Alman Dostluk Derneği, Yeşiller, Sol Parti.
Cumhuriyet Mitingleri İzmir Manisa ve Çanakkale'de

İZMİR - Cumhuriyet ve laikliğe sahip çıkma mitingleri, Ankara ve İstanbul'un ardından Ege Bölgesi'ndeki illerde de gerçekleştirilecek. İzmir'deki miting tarihi hafta sonu netleşecek. Manisa ve Çanakkale'de 5 Mayıs'ta, Denizli'de ise 26 Mayıs'ta miting düzenlenecek.
14 Nisan'da Ankara'da, 29 Mayıs'ta İstanbul'da milyonlarca kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Cumruriyet Mitingi'nin bir benzerini düzenlemek için İzmir Kadın Kuruluşları Birliği, Ege Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (EKAM) toplantı yaptı. EKAM Müdürü Prof. Dr. Nurselen Toygar, Cumhuriyet ve laikliğe sahip çıkma konusunda İzmirli kadınlardan yoğun talep geldiğini, yapılacak miting öncesi güç birliği oluşturmak amacıyla toplantı düzenlediklerini belirtti. Toygar, "Laikliğin ve demokrasinin kalesi İzmir'e yakışır bir miting için harekete geçtik. Ancak mitingin görkemli ve kente yakışır olabilmesi için ADD'nin de desteği şart" dedi.
ADD Manisa Şube Başkanı Nalan Güner, 5 Mayıs'ta Manisa'da yapılacak Cumhuriyet'e ve laikliğe sahip çıkma mitinginin düzenleme komitesinde ADD, Tabipler Odası, Eczacılar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Diş Hekimleri Odası ve Emekli Subaylar Derneği'nin olduğunu belirtti.

ELİF DEMİRCİ  Radikal 02/05/2007 www.radikdal.com.tr


Beyazlarla Yürüyecekler

MUĞLA’nın Marmaris İlçesi’nde bugün Armutalan Güzelleştirme ve Kültür Derneği’nin (ARDER) organize ettiği Cumhuriyet yürüyüşü yapılacak. Marmarisliler’in beyaz kıyafetler giyerek katılacakları yürüyüş saat 11.00’de Marmaris Adliyesi önünden başlayacak ve Atatürk Anıtı önünde sona erecek. ARDER Başkanı Şennur Ünlü, "Yürüyüş Atatürk ve cumhuriyetine bağlılığının bir göstergesi olacak. Beyaz kıyafetler içinde ellerimizde Türk bayraklarıyla yürüyeceğimiz yolu bayraklarımızla lale bahçesine çevireceğiz" dedi. Yürüyüşte sadece Türk bayrakları taşınacak.

Hürriyet 5 Mayıs 2007 www.hurriyet.com.tr


Çanakkale ve Manisa’da tarihi miting
Ankara ve İstanbul’un ardından, bugün de Manisa ve Çanakkale’de “Cumhuriyete Sahip Çıkalım Mitingi” yapıldı. Onbinlerce kişinin katıldığı mitinglerde Cumhuriyete bağlılık mesajları verildi.

Miting5Mayis.jpg (58436 bytes)

MANİSA / ÇANAKKALE - Manisa’nın yüz yıllardır mesir şenliklerine evsahipliği yapan Sultan Meydanı bu kez Cumhuriyet mitinginin adresiydi. Mitinge çevre il ve ilçelerden de yoğun katılım oldu. Uzun araç kuyruğu nedeniyle Manisa-İzmir karayolu bir süre trafiğe kapalı kaldı.

Türk bayraklarıyla süslenmiş otobüslerle Manisa’ya gelen katılımcılar, öğretmenevi önünde toplanarak, İbrahim Gökçen Bulvarı güzergahından Sultan Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında Türk bayrakları taşıyan kalabalık, laiklik sloganları attı ve Onuncu Yıl Marşı’nı söyledi.

Katılımcılar ellerinde “Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana”, “Cumhuriyete sahip çık, yarın çok geç olacak”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Çankaya’da türban istemiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.

Toplanma yeni ile yürüyüş güzergahı ve miting alanındaki ev ve iş yerlerinin balkon ve vitrinlerine Türk bayrakları asarak destek verdikleri gözlendi.

Dil Derneği Başkanı Sevgi Özen, mitingde yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yoldan, akıldan, bilimden dışarı çıkılmaması gerektiğini söyledi. Mitingde ADD Genel Başkanı Şener Eruygur’un mesajı da okundu.

Sanatçılar Tolga Candar ve Yunus Kırılmış’ın türkülerden oluşan konserlerinin ardından kalabalık, “Dağ Başını Duman Almış” ve “10. Yıl Marşı”nı hep birlikte söyledi.

Hüseyin Özlük isimli Güneydoğu gazisi yaptığı ise konuşmada, gözlerini vatan uğruna kaybettiğini belirterek, “Yine vatan uğruna iki kolumu, iki bacağımı ve canımı da verebilirim” dedi.

Öte yandan, komite görevlisinin “Bugün Manisa’da toplandık. Biliyorsunuz, birilerinin memleketinde toplandık” deyince, kalabalıktan ıslıklar yükseldi.

Bu arada, CHP’li milletvekillerinin alana geldiğinin anons edilmesi üzerine kalabalık “birleşin” sloganları attı.

Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri de, Spil Dağı’ndan yamaç paraşütleriyle miting alanına indi.

Mitinge DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Müjdeci, ADD Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan, CHP İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa milletvekilleri, çeşitli ilçe ve belde belediye başkanları da katıldı.

Bin 600 polisin görev yaptığı miting yaklaşık 5 saat sürdü.

ÇANAKKALE’DEKİ MİTİNG
Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan mitinge, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri bulunan kalabalığa, miting komitesince çalınan 10. Yıl Marşı’na eşlik etti.

Meydanı çevreleyen binalarda oturan vatandaşlar da ellerinde Türk bayraklarıyla mitinge destek verdiler. Müzik gruplarının konser verdiği mitingde, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”ni seslendiren üniversite öğrencisine, katılımcılar bir ağızdan “Gençliğin Ata’ya Cevabı” ile karşılık verdiler.

ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, burada yaptığı konuşmada, “Cumhuriyete sahip çıkmak için meydanlara dökülen vatanseverler olarak” özgürlük ve bağımsızlığın kalbinin attığı topraklarda, şehitler ve kahramanlar diyarında buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Sol partilere “birleşin” diyen Serter, “Haykırıyoruz meydanlardan; ‘birleşin’ diyoruz birleşin. Ulusalcı sol partiler, ulusal solu birleşmek için atacağınız her adım, yapacağınız her fedakarlık milletin kalbinde yer bulacaktır” dedi.

Sertel, “Türk ulusu haykırıyor, yalvarıyor diyor ki; biz Türk ulusu olarak her türlü özveriye hazırız. Biz ulusalcı sol partilerden biraz özveri istiyoruz. Ulusalcı sol partiler bir çatı altında birleşmenizi bekliyoruz. Çok bekleyemeyiz, zaman dar. Birleşmezseniz bunun vebalini ödeyemezsiniz. Meydanlar bunun için toplanıyor.”

Mitinge, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, On Sekiz Mart üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, CHP milletvekilleri İsmail Özay ile Ali Kemal Deveciler, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve bazı ilçe belediye başkanları da katıldı.

BAYRAK SATICILARI BİRBİRİNE GİRDİ
Öte yandan, saat 11.00’de arabalı vapur ile Eceabat’tan il merkezine Trakya bölgesinden yaklaşık 2 bin kişinin geldiği haberini alan bayrak satıcıları, vapur iskelesinin önüne akın etti.

Arabalı vapurun iskeleye yanaşmasının ardından bayrak satmak için iskeleye girmek isteyen satıcılar, kendi aralarında tartışmaya başladı.

Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Bayrak sopaları ile birbirlerine saldıran satıcılara polis müdahale etti. Olaylar sonucunda 7 kişi gözaltına alındı.

MARMARİS’TE YÜRÜYÜŞ
Marmaris’teki sivil toplum örgütlerinin düzenlediği yürüyüşe Muğla merkez ve çevre ilçelerden çok sayıda katılım oldu. Yürüyüşe katılanlar sabah erken saatlerden itibaren emniyet kavşağında toplandı.

Saat 11.00’de başlayan yürüyüşte 3 bini aşkın kişi, laiklik sloganları ile Atatürk Bulvarı’na kadar yürüdü. Atatürk anıtında yürüyüş, mitinge dönüştü.

Yaklaşık 7 bin kişinin toplandığı alanda hep birlikte Onuncu Yıl Marşı söylendi. Gezi tekneleri de sirenleriyle, etkinliğe destek verdi.

Yapılan konuşmalarda Cumhuriyet ve laikliğe bağlı kalınacağı vurgulandı.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR 5 Mayıs 2007


İste Kızların Atam

’Cumhuriyetine Sahip Çık’ mitingleri dalga dalga tüm Türkiye’ye yayılıyor. Başta TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın memleketi Manisa olmak üzere Çanakkale ve Marmaris’te yapılan mitinglerde yüz bini aşkın kişi iktidarı eleştirdi ve "Cumhuriyetine" sahip çıktı. Dünkü mitinglerde de genç kızlar ve kadınlar en ön saflarda yürüyerek "Ata"nın kızları olduklarını gösterdiler.

MANİSA Geleneksel Mesir saçma törenlerinin yapıldığı Manisa Sultan Meydanı, miting nedeniyle son yılların en kalabalık ve tarihi günlerinden birini yaşadı. Mitinge 100 bini aşkın yurttaşın katıldığı tahmin edilirken, polis, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, alana 500 metre mesafedeki evinin bulunduğu caddede ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Polis, evin bulunduğu İzmir Caddesi’ni, yan sokaklarıyla birlikte trafiğe kapattı. Tolga Çandar’ın konseriyle başlayan Yunus Kırılmış’ın konseriyle sona eren mitingde ’Ulusal egemenlik ulusun namusudur-onurudur-şerefidir’, ’Kemalist düşünce engellenemez’, ’Türkiye İran olamaz’, ’Anamı atamı da aldım geldim’, ’Çankaya yolları mollalara kapalı’, ’At kadar olamadık’, ’İrticaya hayır’, ’Ne ABD, ne AB tam bağımsız Türkiye’, ’Gavur İzmir burada tay-yeap ABDullah Bülent nerede’ yazılı döviz ve pankartlar dikkat çekti.

Çanakkale

Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen "Cumhuriyete sahip çıkalım" mitingi çok sayıda ilden kente gelen yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla Cumhuriyet şölenine dönüştü. Vatandaşlar, mitingin gerçekleşeceği Cumhuriyet Meydanı’na 7 ayrı arama noktasında üst araması yapıldıktan sonra alındı. Kalabalık, ellerindeki Türk bayraklarıyla meydanı gelincik tarlasına dönüştürdü. Toplanan kalabalık "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları atarak Cumhuriyete bağlılıklarını ifade etti. Mitingte konuşan ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran solda birlik çağrısı yaptı. Sıcaktan bayılan 10 kişi hastaneye kaldırıldı.

MARMARİS

Binlerce kişi üzerlerindeki ve ellerindeki Türk Bayraklarıyla sabah saat 10.00 sıralarında Marmaris’teki Emniyet Kavşağı’nda toplandı. Grup, 11.00’de kortej oluşturarak 3 kilometre uzaklıktaki Atatürk Heykeli’ne doğru yürümeye başladı. Katılımcılar ’Türkiye laiktir laik kalacak’, ’Ordu Millet el ele’, ’Orduya uzanan eller kırılsın’, ’Genciz, güçlüyüz Atatürkçüyüz’ sloganları attı. Atatürk Heykeli’nin önünde toplanan ve sayıları 8 bini bulan eylemciler 40 dakika süren konuşmaların ardından olaysız dağıldı.

Kenan Evren katılmadı

MARMARİS’te ikamet eden 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren dünkü yürüyüş ve mitinge katılmadı. Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Evren’e özel bir davette bulunmadıklarını açıkladı.

MARMARİS

90’lık teyze 3 km yürüdü

MARMARİS’teki yürüyüşte uzunluğu 1 kilometreyi bulan kortejde kadınların ve genç kızların çoğunlukta olması dikkat çekti. 90 yaşındaki Hatice Zeybek de 30 derece sıcağın ve yakıcı güneşin altında binlerce kişiyle birlikte 3 kilometre yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık 10’uncu Yıl Marşı çalındı.

ÇANAKKALE

Torunun mesajı

ŞEHİTLER diyarı Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı’nda dün 15 bin kişi toplandı. Hükümete verilen en anlamlı mesaj ise, "Şehitler konuşamaz, ama torunları konuşur. Saygılı ol. Atatürkçüyüz" yazılı dövizdi.

DUİSBURG

Laikliğe bağlıyız

AVRUPA’nın birçok ülkesinden Almanya’nın Duisburg kentine gelen 3 bin 500 Türk cumhuriyet ve laikliğe bağlılık mesajı verdiler. Belediye Sarayı meydanını dolduran Türkler, çağdaş Türkiye’nin koruyucusu olacaklarını vurgularken, şeriat ve darbe istemediklerini de taşıdıkları pankartlarla ifade ettiler.

DUİSBURG

MANİSA

Aileler yürüdü

MANİSA’da 100 bini aşkın kişi cumhuriyetine sahip çıkarken, ellerinde bayraklarla başörtülü kadınlar da Atatürk’ün kalpaklı posterlerinin önünde eyleme katıldı. Manisalılar ve çevre illerden gelen aileler küçük bebeklerini bile dünkü yürüyüşe getirmişti.

Vefa’nın vefası

VEFA Liseliler, 135. kuruluş yılı kutlamalarını, Galatasaray Lisesi’nden Taksim Cumhuriyet Anıtı’na "Ata’ya bağlılık yürüyüşü" yaparak başlattılar. Marşlar eşliğinde, ellerinde Türk bayrakları ve okul flamalarıyla yürüyen öğrenciler, Atatürk fotoğrafı ve Atatürk’ün "Vefalılık Türklüğün ilkelerindendir" sözü yazılı pankartlar da taşıdı.

6 Mayıs 2007 Hürriyet

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR- Ertan KORKMAZ- Evren KASIRGA, Ender TÜRKKAN - Ali GÜNDOĞAN, Erdem SÜREK- Ümit KOZAN- Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU, DHA


Çağlayan mitingiyle başlayıp tüm Türkiye'ye yayılmaya hazırlanan hareketin arkasında dokuz kadın duruyor

'İyi olacağına dair kadınca bir sezgi vardı'

Organizasyon komitesinin istediği sanatçılar arasında Sezen Aksu ve Kenan Doğulu da vardı. Sezen Aksu Kıbrıs'ta olduğu için gelemedi. Özellikle gençlerin seveceğini düşündükleri Doğulu da yurtdışında olduğu için katılamadı

ÜMRAN AVCI

Ankara'da 14 Nisan'da düzenlenen Tandoğan mitinginden sonra, Cumhuriyet'in dokuz kadını, bu defa 29 Nisan'da İstanbul'a öncülük etti ve Çağlayan'a topladığı milyonların hep bir ağızdan "Türkiye laiktir laik kalacak" diye bağırmasına önayak oldu.
Miting günü platformda yan yana oturan kadınlar, çocuğunun düğününde ev sahibi olarak konukları karşılayan, gelen her misafirle gözleri parlayıp gururlanan annelere benziyordu.
Bu dokuz Cumhuriyet annesinin Çağlayan'da, Cumhuriyet için yükselen gür sesten sonra içlerinden "Gözümüz arkada kalmaz" diye düşündüklerini söylemek de mümkün.
İşte biz bu kadınları bir araya getirdik ve Çağlayan mitinginin nasıl doğduğunu, perde arkasında yaşananları, izlenimlerini ve hissettiklerini sorduk.

Bu miting nasıl ortaya çıktı?
Necla Arat: Uzun zamandır böyle bir şey yapılması için çeşitli örgütlerden de baskılar vardı. Fakat iyi hazırlanalım diye bunu erteleme kararı almıştık. Nitekim Ankara'nın miting yapacağı haberi gelince biz öncelikle Ankara'ya destek verelim dedik. Ankara'dan döndükten sonra "Bu iş mutlaka yapılmalı" şeklindeki talepler daha da arttı. Sonra bir dostumuzun yemek davetinde böyle bir niyetimiz olduğunu söyledik. Dostumuz bize "Size her türlü desteği veririz, arkanızda oluruz" deyince hazırlıklara başladık.

Bu dostunuzu öğrenebilir miyiz?
Necla A.: Tuncay Özkan. Bizi, Ankara'daki mitinge katkımızdan dolayı teşekkür için yemeğe davet etmişti. O yemekte ses düzeni ve platform konusunda destek sözü verince yola çıktık.
Aydeniz Alisbah Tuskan: Yıllarca çok suskun kaldık. Hep birlikte miting alanına çıkalım, ulusal egemenliğin halkta olduğunu haykıralım dedik. Cumhuriyet'in değerleri ayaklar altındaydı. Ben artık kadın olarak tedirgindim. Halk Eğitimdeki toplantı ve konferans için talepte bulunduğumuzda dahi iş "Kim ne konuşacak?" noktasına geldi. "Konuşmanızı bir görelim" diyorlar.
Necla A.: Bıçak kemiğe dayanmıştı. "Yapmayın" diye uyardılar. "Zaman dar, bu kadar kısa sürede bu yapılamaz, Ankara üç ay çalıştı" dediler. Bu yönde bir kaygı vardı. Biz çarşamba günü yemekte buluştuk, perşembe günü bir sonraki pazar günü için yasal müracaatımızı yaptık.

Yani sadece dokuz gün içinde yapıldı bütün hazırlıklar. Bu dokuz günlük süreç nasıl geçti?
Aydeniz A.T.: Avukatım ama hazırlıklara başladığımız günden beri büroya bir veya iki defa yarım saatliğine uğradım. Bel fıtığı olduğum için Ankara mitingine de katılamamıştım ama Çağlayan mitingi bittiğinde ayaklarımın üstüne basamıyordum. O gün 12 saat ayakta kaldım ama hiç umurumda değildi.

"Cumhuriyet'in tehlikeye girmesi cüzamdan beter"
Türkan hanım hele siz sabah kemoterapi, akşam toplantı... Canınızla uğraşırken koşturup durdunuz.
Türkan Saylan: Serumum giderken koluma bakıyorum, saate bakıyorum toplantıya yarım saat kaldı, bir an evvel bitse diyorum.
O arada bana ne oldu, bulantım mı geldi, yorgun muyum hiç bunu düşünmüyorum. Köşeme çekilirsem çoktan giderdim gürültüye. Bu beni besliyor. Yıllarca bilimsel olarak cüzzamla mücadele ettim ama Cumhuriyet'in tehlikeye girmesi cüzamdan da beter. Onun tedavisi var hiç olmazsa. Önyargıların tedavisi yok.

Bu süre içinde size haddinizi bildirmek isteyenler oldu mu hiç?
Aydeniz A.T.: Hayır, öyle bir durum olmadı. Ankara'nın gölgesi altında kalabilir diye çok baskı altında tutulduk.
Necla A.: "Sakın bu mitingi İstanbul'da yapmayın, kalabalık olmazsa Ankara'nın başarısını da ortadan kaldırmış olur. Külfet altına girmiş olursunuz" dediler.
Pervin Öztabağ: Sosyal baskı hissettik.
Türkan S.: Can güvenliğimizden endişe ettiler.

İzin alırken bir zorluk çıktı mı?
Necla A.: Hemen "olur" geldi.
Aydeniz A.T.: Düzenleme komitesinde emniyetten sorumluydum. Emniyetle çok iyi ilişkiler içindeydik. Bu yüzden 1 Mayıs gibi nahoş hadiselerle karşılaşmadık.
Necla A.: Sultanahmet'te yapmak istedik vermediler, Beyazıt'ı da vermediler. Kadıköy'le Çağlayan arasında seçim yapmak durumunda kaldık. Biz Çağlayan'a razı olduk.
Türkan S.: Sultanahmet şık, hoş bir şey olurdu. Sultanahmet'i Cumhuriyet öncesi ilk mitingin yapıldığı yer olduğu için istedik.
Aydeniz A.T.: Sloganlarımıza kadar emniyete verdik. Bunların haricinde Cumhuriyet Mitingleri Organizasyon Komitesi (CMOK) sorumlu oldu, arkadaşlarımız kendi gruplarımızı kontrol etti. Yanlış bir slogan bile atılmadı diye düşünüyorum.
Necla A.: Arada kaçamaklar oldu
Türkan S.: Çok az zorlukla karşılaştık. Günlerce emniyette toplantılar yapıldı, güzergahlar belirlendi vs.

"1989'daki ilk buluşmamız da Çağlayan'daydı"

Kendi içinizde güvenliği kaç kişi sağladı?
Necla A.: Her örgütün kendi üyelerini denetlemek üzere ve yabancıların karışmasını engellemek üzere ikişer görevlisi vardı. Alanın tamamında 250'nin üzerinde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve CMOK'tan gençler görev aldı.

Ne kadara mal oldu?
Necla A.: Büyük maliyeti olan ses düzeni ve platform karşılandığı için ötekiler önemli değil.

23.30'daki Genelkurmay açıklamasının katılıma etkisi oldu mu?
Necla A.: 450 örgüt o zamana kadar katılımcılar listesinde yerini almıştı. O bildirinin bizi etkilediği kanısında değilim. Hatta tersi olabilir dediler. Bu bildiri sizi negatif etkiyebilir, bu işle ilgilenenler var, artık güvenli bir ortamdayız, gitmeyebiliriz diyenler olabilir düşüncesinde olanlar oldu.
Aysel Ekşi: Televizyon başındaki insanlar tehlikenin farkına vardı.
Pervin Ö.: Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adayı ilan edilmesi şok etkisi yarattı. Katılımı etkiledi.

Grupça kaç yıldır birbirinizi tanıyorsunuz?
Necla A.: Pek çoğumuz 1988'den beri beraberiz. ÇYDD'yi birlikte kurduk.

Dokuz kadın bir araya geldiniz, ortak paydanız cumhuriyet ve demokrasiydi. Siyasi görüşleriniz de aynı mı?
Türkan S.: Sanıyorum hepimiz sosyal demokratız, Atatürkçüyüz. Ayrıldığımız konular da olabilir tabii. Ama biz görüş birliğine, ortak paydaya varmayı bilen insanlarız. Hepimiz mutfakta çalışmaya alışmış insanlarız. Ben öne geçeyim durumumuz yoktur.
Aysel E.: Bizim ilk çalışmalarımız, ilk beraberliğimiz yine Çağlayan'da başladı. 1989'da ÇYDD'nin ilk kurulduğu günlerde yine Çağlayan'da buluştuk. O zaman ben başkandım, Türkan Saylan, Necla Arat, Aysel Çelikel ve bütün arkadaşlar vardı.

Neden kadınlar var sadece düzenleme komitesinde? Tesadüf mü? Aranıza erkek almayı düşündünüz mü?
Türkan S.: Cumhuriyetin ve laik düzenin en önemli parçası biziz, bizi çok ilgilendiriyor, bu işi biz ele alalım dedik. Ayrıca bir ayrıcalığı olsun istedik. Görüntüde kadınlar, arka planda kadın ve erkeklerden hepimizin orduları var. Erkek ordumuz var.

İsimsiz kahraman

Her ne kadar miting düzenleme komitesinin resmi listesinde adı olmasa da dokuz Cumhuriyet annesiyle kol kola çalışanlardan biri de Kadıköy Kadın Konseyi Başkanı İnci Beşpınar'dı.

"Belediye bazı ilçelere astığımız bez afişlerimizi indirdi"

Hiç olumsuzluklarla karşılaşmadınız mı?
Necla A.: İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı ilçelerdeki bez afişlerimiz indirilip atıldı mesela. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni aradığımızda, "Çevre kirliliğini önlemek için indiriyoruz" yanıtıyla karşılaştık.
Pervin Ö.: Kadıköy'de de indirildi bu afişler.
Nazan Moroğlu: İETT otobüslerinin sabah erken saatlerde müşteri almadığı, yollara çıkmadığı yolunda çok telefon aldık.
Pervin Ö.: Metro yavaşlatılmış.
Nazan M.: Özellikle Şişli'de belki 20 otobüsün yürüyenleri engelleyici bir şekilde boş olarak kalabalık arasından geçtiğini söylediler.
Türkan S.: Küçükçekmece ve Büyükçekmece'den gelen otobüsler dolusu insan durdurulmuş, otobüslere sen götürmeyeceksin denmiş. Otobüslere paraları ödenmiş. "Ortada kaldık, ne yapalım?" diye telefon ettiler. Şişli Belediyesi otobüs gönderdi, onları aldırdı. Kalanlar hepimizi aradılar. Toplu tutulan otobüslerin paraları ödenerek indirilmişler. Bunlar tatsız şeyler.

Sanatçı organizasyonu?
Türkan S.: Sezen Aksu Kıbrıs'taydı.
Aysel E.: Gençler Kenan Doğulu'yu sever dedik ama o da yurtdışındaydı.

Mitinge katılanların profili nasıldı?
Gülseven Güven Yaşer: Gençlerimizi ilk defa alanda gördük. Ankara'da da bu vardı. Kadınlarımız başörtülerinin üzerine "Atam izindeyiz" bandını takmışlardı. Başı kapalı kadın sayısı çoktu. Son miting hepimizi kaynaştırdı.
Aysel E.: Gençleri ilk kez bu kadar coşkulu gördük dediler.

"Turizme çok büyük katkısı olacak"

O gün hiç endişeniz oldu mu? Duygularınız neydi?
Nazan M.: Kaç kişi gelecek, katılım nasıl olacak düşüncesi birbirimize söylemesek bile hep aklımızdaydı.
Necla A.: Çok heyecan verici bir tabloydu. Aslında olmayan bir şeyleri bekliyor ve olacağını seziyorduk. Kadınca bir sezgi de diyebilirsiniz buna belki.
Nazan M.: 14 Nisan'daki uyanışı medya görmezden geldi. Ama 29 Nisan'da tam sayfa verdiler manşetten. Dünyaya tanıtıldı Türkiye. Turizme büyük katkısı olacak. Büyük tanıtımdır, Mustafa Kemal Atatürk'e armağan bu.
Türkan S.: 14 Nisan'daki miting sanki darbe çağrıştıracak gibi bir izlenim aldığı için basının temkinli davrandığını biliyoruz. İlk toplantımızdan sonra ortaya çıkan sloganlarımızda "Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye" sloganı, ayrıca "Biz şeriata, ırkçılığa, bölücülüğe, darbelere karşıyız" söylemimiz bence birçok insanda büyük rahatlık getirdi. Basının da katılımını sağladı. İş dünyasından birçok kişi belki uzak kalmış olabilir ama pek çok ticari kurumla sponsorumuz olduğu için iç içeyiz. Birçok telefon aldım, "Bedenen orada değiliz ama yüreğimiz sizinle" dediler.
Aydeniz A.T.: Sabahtan akşama kadar açtık, hiçbir şey yemedik. Tuvalet yok, şekerle kaldık.

Polise göre 180 bin kişi katılmış. Ne diyorsunuz?
Türkan S.: Keşke hiç konuşmasalar. Çünkü inandırıcılıklarını yitiriyorlar. İşkembeden atmaya alışıyoruz. Keşke sussalar da güvenilirliklerini yitirmeseler.

"Hırsızlık olmadı; içi dolu dört cüzdan bulundu"

"Mitinge giderken kocasını çekiştiren bir kadın gördüm. İhtiyar eşi bayrak almak istiyor, kadın ise 'Sakın alma, bütçemiz sarsılır' diyor. Satıcıya sordum, 5 milyon liraymış bayrak. O parayı bile veremeyecek insanlar Atatürk için mitinge geliyor"

Çağlayan'dan ilginç anılarınız ve gözlemleriniz var mı?
Nazan M.: Çağlayan'da yapılan miting, en çok bayrakçıların yüzünü güldürdü. İnanılmaz sayıda bayrak sattılar. Bir arkadaşımız da böyle düşünerek bayrak aldığı adama takılmak istemiş ve "İktidara dua et. Onların sayesinde bol bol bayrak satıp para kazanıyorsun" demiş.
Bayrakçı öyle bir cevap vermiş ki arkadaşımız gözyaşları içinde kalmış: "Ben vatanımı satmıyorum, vatanını sevenlere bayrak satıyorum. Üç kuruş kazanmak için vicdanını satanlara dua mua etmem. Ver bayrağımı geri!"
Gülseven G.Y.: Tam arabadan indim geliyorum, kadın kocasını çekiştiriyor, "Gel, bütçemiz yeterli olmaz" diyor. İhtiyar eşi de bayrak almak istiyor. Kaç lira diye sordum, satıcı "5 milyon" dedi. Kadın "Bütçemiz sarsılır, sakın alma" diyor. "Müsaade eder misiniz ben bizim vakıftan size bir bayrak hediye etmek istiyorum" dedim. 5 milyonu veremeyecek bir aile oraya Cumhuriyet ve Atatürk için geliyor.
Nazan M.: Oraya kimler gelmemişti ki? 1 yaşındaki kızı pusetin içinde, kendisi de üç ay sonra yine bir kız çocuğu bekleyen hamile bir kadın vardı. Diyordu ki, puseti ve karnını göstererek, "Bu kızım ve işte bu kızım için Cumhuriyet'i korumaya geldim" diyordu.
Türkan S.: Bu hanımı ben gördüm. Karnını okşadım. "Bu çocuğun adı Çağlayan olsun" dedim. Durdu, "Ama ben kız çocuğu bekliyorum" dedi. "Olsun kız da ne güzel olur" dedim. "Tamam bebeğin adını Çağlayan koyacağız" deyip gittiler.
Nazan M.: Kürsüye yakın olan bir yerde Türkiye'nin hemen hemen ilk hukukçularından olan, Hukukçu Kadınlar Derneği'nden bir üyemiz vardı. 82 yaşında ve inanın sabah 09.00'da onu gördüm. Saat 17.00'de ayrılıyorduk, hâlâ oradaydı. "Ata'nın devrimlerine sahip çıkan halkımı gördüm, artık gözüm açık gitmez" dedi.
Türkan S.: Evimize temizliğe gelen başı örtülü yardımcım, "Biz bütün Hisarüstü orada olacağız" dedi. Ben bir doktor olarak onların birçok hastalığıyla uğraştım. Çünkü o kapalılık içerisinde, stres içinde müthiş hastalıklar oluyor. Halkın bizi örtünme düşmanı gibi görmediğini anladık.
Nur Serter: Mitinge katılanların ahlakı dikkatimi çekti. En ufak bir hırsızlık, kapkaç, taciz olmadığı gibi içi dolu dört cüzdan ve bir cep telefonu bulundu.

Milliyet 6 Mayıs 2007 www.milliyet.com.tr/2007/05/06/pazar/apaz.html 


Sandık kurulmuş bile

Manisa

Seçim havası gelmiş yurduma... Sultan Meydanı, nispeten küçük olduğu için daha önce Çağlayan'da da olduğu gibi mitinge akan insan seli, caddelerde, sokaklarda birikti. Ucu görünmüyor.
Bir gün önce AKP'li belediyenin zabıtası, bayrak satışlarını engellemeyi amaçlayan müdahaleler yapmış.
Buna rağmen... Meydan ve caddeler gelincik tarlası gibi.
Bayraklarla kırmızı bir deniz dalgalanıyor.
Paraşütçüler kırmızı bayraklarla Manisa'ya iniyorlar.
Laik ve demokrat Atatürk Türkiye'sinin yüreği gümbür gümbür burada atıyor.
Heyecanlı ve kararlı bir topluluğun kolektif ruhu hissediliyor.

Sorun şu
Bu heyecan seçim sandıklarına yansır mı?
İzlenimim o ki, gelgeç bir heyecan değil bu. Sandıklarda da kanıtlanacak. Pankartların çoğu 22 Temmuz seçimleriyle ilgili.
Örneğin...
- Bir "ampul" resmi ve yanında "SON KULLANMA TARİHİ: 22 TEMMUZ"
- "Sandıkta gömeceğiz." (Bu pankartlardan çok sayıda var.)
- "Şimdi meydanlarda, yarın sandıklarda..."
Ve bir de mizah pankartı:
"Recep Tayyip Erdoğan'ın attan düştüğü an çekilen fotoğrafı..." Yanındaki yazı şöyle:
"At kadar olamadık."

AKP GERİLEMİŞ
Yeni Asır'ın Manisa'da yaptığı son kamuoyu araştırması, AKP'nin Manisa'da hayli oy kaybettiğini gösteriyor. Gerçekten oy kaybetmiş.
2002 yılında oy oranı yüzde 33 dolaylarındayken, şimdi yüzde 19 dolaylarında... CHP birkaç puan kaybetmiş.
Buna karşılık... AKP'yi bırakanlar MHP'ye odaklanmış görünüyor.
MHP de yüzde 19 dolaylarında...
DYP yüzde 13'ü aşıyor, ama ANAP'la birleşme sonucu oluşacak Demokrat Parti sinerjisi, oylarda sıçrama yaptırabilir.
Bu araştırmanın ortaya koyduğu oy dağılımı Sultan Meydanı'na da yansımış.
"AKP nasıl olsa kazanır" gibi bir "teslimiyetçi psikoloji" yok.

MAZİYE BİR BAK
Meydana kurulan büyük ekrana Erdoğan'ın hâlâ belleklerde olan bazı söylemleri görüntülerle getirildi:
-1993- "Hem laik hem Müslüman olunmaz."
-1997-ABD- "Demokrasi amaç mı olacak, araç mı olacak?"
-2006- "Askerlik yan gelip yatma yeri değildir."
........................
Bu arada yeni pankartlar da açılıyor:
"Türkiye laiktir, laik kalacak."
"Cumhuriyete sahip çık, yarın çok geç olacak."
........................
Atatürkçü Düşünce Derneği öncülüğünde sıkı çalışma yapılmış.
Manisa'da konuştuğum İzmirliler, gelecek hafta yapılacak İzmir mitingi için "Çağlayan kadar olmasa bile, Tandoğan'ın gerisine düşmez" diyorlar. İzmirli fena halde alınmış durumda.
Çok sayıda "gâvur İzmir burada" pankartı açılmıştı.
İzmirliyi böylesine kıracak sözü, bir siyasi parti lideri nasıl söyler?

ARINÇ OLAYI
Bir hafta sonra zaten İzmir'de miting yapılacakken neden Manisa?
Sorunun cevabı, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın başta "Çankaya'ya dindar biri çıkacak" söylemi olmak üzere bazı rahatsızlık üreten sözleri... Manisa, "Arınç imajıyla" örtüşmek istemiyor.
Zaten AKP burada yüzde 20'nin de altına inmiş.
Bülent Arınç'ı hedef alan pankartlar da açılmış.
Ama... Hakaret sloganları yok. Taşkınlık yok.
Miting meydanının sadece 100 metre ötesinde olan Arınç'ın evine yönelen de olmadı. Zaten o caddeye giriş, polis barikatıyla kapatılmıştı.
Belirteyim ki polis, sevecen ve sağduyuluydu.
Mitinge katılımı engelleyecek gizli ya da açık hiçbir tavrı olmadı.
Çağlayan'daki gibi Manisa'da da demokrasi olgunluğu egemendi.
Bunda kadınların yüksek sayıda katılımı da önemli bir neden.
Manisa'da da çok sayıda başı açık kadının arasında başı örtülüler de vardı.
Fakat... Türbanlılar değil.
Kürsüde Türk kadınının simgesi, bu mitinglerin "demokrat-laik" ruhunu veren ve "militer" iddialarını silen Profesör Türkân Saylan, "işlevini" sürdürmeli.
........................
Manisa, her seçim öncesi Türkiye'de siyaset nabzının yansıdığı örnek illerden biridir.
Manisa'ya bu nabzı tutmak için geldim.
Seçim kampanyasını izlemeyi buradan başlatmış bulunuyorum.

Milliyet Güneri CIVAOĞLU 6 Mayıs 2007


3 miting tek mesaj: Sağı sollu birleşin

Manisa, Çanakkale ve Marmaris’te meydanlar, birleşme kararı alan merkez sağı alkışladı, sola da “Zaman dar, mazeret yok. Bir an önce birleşin” diye bağırdı

Cumhuriyet seli: 100 bin

MANİSA’nın Sultanönü Meydanı ’Cumhuriyetine Sahip Çık’ mitingiyle tıklım tıklım doldu. Çevre illerden gelenlerle birlikte meydanı dolduranların sayısı 100 bine ulaştı

Tandoğan ve Çağlayan’ın ardından büyük cumhuriyet mitinglerinden birinin adresi de Manisa’ydı. Sabah saatlerinden itibaren başta İzmir, Uşak, Denizli ve Aydın olmak üzere Ege’nin her şehrinden Manisa’ya on binler akın etti. Vatandaşların astıkları bayraklar, şehrin ana ve ara caddelerini kırmızı beyaza boyadı.

‘Bir şey yapmalı...’

Büyük cumhuriyet mitingi saat 11:45’te Atatürk ve silah arkadaşlarıyla cumhuriyet uğruna canlarını veren şehitler için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından, İstiklal Marşı, gelincik tarlasından farksız olan Sultanönü Meydanı’nda hep bir ağızdan söylendi. Mitingi düzenleyen tertip komitesi yetkilileri bu sırada Öğretmen Evi’nden alana uzanan bin 300 metre uzunluğundaki iki şeritli ana yolun tamamen dolduğu anonsunu yaptı. Sultanönü alanını dolduranlar Moğollar’ın solisti Cahit Berkay’ın söylediği “Bir şey yapmalı” şarkısıyla coşarken, bu şarkı merkez sağdaki birleşmenin ardından solun liderlerine de bir çağrı gibiydi.

Merkez sağa alkış

Sultanönü Meydanı’nda DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in adı anons edildiğinde kalabalıktan ’birleşin, birleşin’ sloganları yükseldi. DYP ve Anavatan’ın Demokrat Parti adı altında birleştiği haberine ise, kalabalıktan büyük bir alkış geldi. Ardından da ’solda birlik’ sloganları atıldı.

Halk istiyor, sol niye birleşmiyor?

Sağda birleşme haberinden sonra kalabalığın yarısı buruk bir sevinç yaşadı. Bu mutlu haberin soldan gelmesini sabırsızlıkla bekleyen vatandaşlara uzattık mikrofonu...

Cumhuriyet kararmasın

Durkal Sönmez (67): Merkez sağ nasıl birleştiyse, ülkenin, cumhuriyetin kararmaması için solun da birleşmesi gerekiyor. Deniz Bey’den de Rahşan Hanım ve Zeki Bey’den de bunu istiyoruz.

Baykal inat etmesin

Sabiha Arapoğlu (23): Sağlık sorunu yaşamasına rağmen Prof. Dr. Türkan Saylan solda birlik için çaba gösteriyor. CHP ve DSP’nin de Türkiye’yi düşünmelerini istiyoruz.

Nedeni açıklasınlar

Olkan Günel: (30) Türkiye’nin sola da sosyal demokratlara da ihtiyacı var. En son 2002 seçimlerinde sandığa ayrı gittiler ve güç yitirdiler. Bu partilerin liderleri, birleşemiyorlarsa bile neden ayrı olduklarını açıklamalı.

BÜLENT Arınç’ın evine barikat

TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın memleketi olan Manisa’daki mitingde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Polis, Arınç’ın miting alanına 500 metre mesafedeki evinin bulunduğu caddede ve çevresinde kuş uçurtmadı. Arınç’ın evinin bulunduğu İzmir Caddesi’ni, yan sokaklarıyla birlikte trafiğe kapattı. Sokak başları büyük polis otobüsleriyle tutuldu. Mitinge gelenlerin İzmir Caddesi’ne toplu çıkışları yasaklandı.

Sezer: SORUN TABANDA DEĞİL

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, meydana gelirken Bülent Arınç’ın evinin önünden geçti. Bu sırada da DHA mikrofonuna “Ankara Tandoğan, İstanbul Çağlayan’dan sonra Manisalı da birlik ve beraberliğini gösterecek. Biliyorum, burada bize alanda birleşmemiz konusunda da haykıracaklar. Sorun tabanda değil. Sorun meydanda değil, Nerede olduğu malum. Bugün burada uzlaşmak için inşallah daha güzel işaretler veririz” dedi.

Çanakkale: Şeriata geçit yok

Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı Çanakkale’deki miting, büyük bir Cumhuriyet şölenine dönüştü.

DÜŞMANA geçit vermeyen Çanakkale cumhuriyet ve laikliğe de sahip çıktı. Sabah 10.00’dan itibaren kente gelmeye başlayan vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanı’na 7 ayrı arama noktasında üst araması yapıldıktan sonra alındı. Kalabalık, Türk Bayraklarıyla meydanı gelincik tarlasına dönüştürdü. Meydan kalabalığı almayınca, bitişiğindeki Demircioğlu Caddesi’nin bir bölümü trafiğe kapandı. Sıcak hava nedeniyle mitinge katılan 10 kişi baygınlık geçirdi. Bayılanlar, ambulanslarla Çanakkale Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Marmaris 30 derecede, 3 kilometre

Türkİye’nİn en turistik yörelerinden Marmaris’te de dün Cumhuriyet coşkusu vardı. ’Cumhuriyet’e Sahip Çık’ sloganıyla düzenlenen yürüyüş ve mitinge yaklaşık 8 bin kişi katıldı. Renkli geçen yürüyüş ve mitingde, kadınlar çoğunluktaydı.

Polis, sabahın erken saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri aldı. Yürüyüşün yapılacağı Kemal Seyfettin Elgin Bulvarı ve Atatürk Caddesi, saat 09.30’da trafiğe kapatıldı. Binlerce Türk Bayraklarıyla sabah saat 10.00 sıralarında Emniyet Kavşağı’nda toplandı. Sayıları 5 bine yaklaşan grup, 11.00’de kortej oluşturarak 3 kilometre uzaklıktaki Atatürk Heykeli’ne doğru yürüdü.

Uzunluğu 1 kilometreyi bulan kortejde katılımcıların pankart ve döviz açmasına izin verilmedi, sık sık 10’uncu Yıl Marşı çalındı, çeşitli sloganlar atıldı.

Turistler dans etti

Yürüyüşü, ilçedeki binlerce yabancı turist, meraklı bakışlarla izledi. Etraftakilerden yürüyüşün sebebini öğrenen turistler, etkinliği demokratik bulduklarını söyledi. Bazı turistler de 10’uncu Yıl Marşı çalarken tempo tuttu, dans etti. Mitingde en çok merak edilen konulardan biri ilçede ikamet eden 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in gelip gelmeyeceği oldu. Kenan Evren, yürüyüş ve mitinge katılmadı. Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de Evren’e özel bir davette bulunmadıklarını açıkladı.

VATAN 6 Mayıs 2007 Haber: Alper Uruş-Ender TÜRKKAN - Ali GÜNDOĞAN- Erdem SÜREK-Burak GEZEN


'SOL'A ÇANAKKALE ÇAĞRISI:

Zaman dar, birleşin

Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı Çanakkale mitinginde soldaki partilere seslenen Prof. Nur Serter, 'Haykırıyoruz meydanlardan, birleşin' dedi

ÇANAKKALE DHA Milliyet 6 Mayıs 2007


Çanakkale'de, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) düzenlediği 'Cumhuriyete Sahip Çıkalım' mitingi çok sayıda ilden kente gelen 15 bin kişinin katılımıyla cumhuriyet şölenine dönüştü.
Sabah 10.00'dan itibaren kente gelmeye başlayan vatandaşlar, mitingin gerçekleşeceği Cumhuriyet Meydanı'na yedi ayrı noktadan alındı. Türk bayraklarıyla gelincik tarlasına dönen Cumhuriyet Meydanı kalabalığı almayınca, bitişiğindeki Demircioğlu Caddesi'nin bir bölümü de trafiğe kapandı.

'Türkiye'ye sesleniyoruz'

Meydanda toplanan gruplar, 10. Yıl Marşı'yla coştu. Çevredeki binalarda oturan vatandaşlar da ellerinde Türk bayraklarıyla mitinge destek verdi. ADD Çanakkale Şube Başkanı Necmi Akyalçın, mitinge katılımın yoğun olduğunu, tüm illerden gelen vatandaşın cumhuriyete sahip çıkmak için Çanakkale'de buluştuğunu söyledi.
Mitingde konuşan ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, "Cumhuriyete sahip çıkmak için meydanlara dökülen vatanseverler olarak" özgürlük ve bağımsızlığın kalbinin attığı topraklarda, şehitler ve kahramanlar diyarında buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Serter, miting alanlarında sevgi, coşku, heyecan, vatan sevgisi, tam bağımsızlık ateşinin hâkim olduğunu, meydanlarda toplananların laik, demokratik, cumhuriyete sahip çıkmak, yolsuzluklara son demek için Türkiye'ye seslendiklerini kaydetti.
Sol partilere "birleşin" çağrısında bulunan Serter, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Haykırıyoruz meydanlardan; 'Birleşin' diyoruz. Ulusalcı sol partiler, solu birleşmek için atacağınız her adım milletin kalbinde yer bulacaktır. Türk ulusu yalvarıyor diyor ki; biz Türk ulusu olarak özveriye hazırız. Biz ulusalcı sol partilerden özveri istiyoruz. Ulusalcı sol partiler bir çatı altında birleşmenizi bekliyoruz.Çok bekleyemeyiz zaman dar. Birleşmezseniz vebalini ödeyemezsiniz. Meydanlar bunun için toplanıyor."

Rektör: TSK'ya dil uzatılamaz

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran da yaptığı konuşmada, "Kimse Türk Silahlı Kuvvetleri'ne dil uzatmaya cesaret edemez" dedi. Türk ulusunun ciddi tehlike altında bulunduğunu, tehlikenin boyutunun Türkiye'yi karanlığa sürükleyecek düzeyde olduğunu savunan Yurtkuran, "Birileri şehit kanıyla sulanmış bu toprakları yabancılara satmak istemektedir. Ekonomimiz risk altındadır, fabrikalar sırayla yabancıya satılmaktadır. Bu vatanın bir karış toprağı satılamaz" diye konuştu.
Mitingde, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi"ni seslendiren üniversite öğrencisine, katılımcılar bir ağızdan "Gençliğin Ata'ya Cevabı" ile karşılık verdiler.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla 14.15'te 45 dakika gecikmeli olarak başlayan mitingde 400 polis görev yaptı. Mitinge, 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, CHP milletvekilleri İsmail Özay ve Ali Kemal Deveciler, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve bazı ilçelerin belediye başkanları da katıldı.


 


Türkiye mitingleri çok sevdi

Ankara Tandoğan, İstanbul Çağlayan Meydanı'ndaki cumhuriyet mitinglerinden sonra Manisa'nın mesir macunu dağıtma şenliklerinin yapıldığı Sultan Meydanı da tarihi bir mitinge ev sahipliği yaptı

Milliyet 6 Mayıs 2007

MEHMED HAKKI ÖZBAYIR ERTAN KORKMAZ EVREN KASIRGA Manisa DHA


Ankara Tandoğan Meydanı'nda rekor katılımla yapılan ve İstanbul Çağlayan Meydanı'nda tarihi bir gösteriye sahne olan cumhuriyet mitinglerine dün de Manisa ev sahipliği yaptı. Mesir saçma törenlerinin yapıldığı Sultan Meydanı, "Manisa, Cumhuriyetine Sahip Çıkıyor" mitingiyle son yılların en kalabalık ve tarihi günlerinden birini yaşadı.
"Dindar bir cumhurbaşkanı" söylemiyle tepki çeken TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın evine 500 metre mesafede ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan on binlerce kişi, "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları attı.
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) öncülüğünde çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve kadın örgütünün desteğiyle düzenlenen mitinge Türkiye'nin çeşitli yörelerinden binlerce kişi destek verdi. İzmir, Afyonkarahisar, Denizli, Uşak, Aydın, Antalya ve Kütahya başta olmak üzere çevre illerden de çok sayıda katılım oldu.

Otobüsleri beklettiler

Anadolu Ajansı'nın haberinde, mitinge katılmak üzere birçok il ve ilçeden gelen otobüsün, yol çalışması nedeniyle bekletilmesi üzerine Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk'ün devreye girerek yolları açtırdığı belirtildi.
Erken saatlerden itibaren otobüslerle gelen katılımcıların bir kısmı doğrudan miting alanına geçerken büyük çoğunluk Manisa Öğretmenevi'nin yanında toplandı. Binlerce Türk bayrağıyla alanı kırmızıya boyayan grup daha sonra ellerinde pankartlarla, slogan atarak İbrahim Gökçen Bulvarı üzerinden meydana doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada çevre evlerdeki bayraklar ve balkonlardaki coşku dikkat çekti.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Müjdeci, CHP İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa milletvekilleri, ADD Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan da mitinge katıldı.

Islıklı protesto

Komite görevlisi "Bugün Manisa'da toplandık. Biliyorsunuz, birilerinin memleketinde toplandık" deyince, kalabalıktan ıslıklar yükseldi. Topluca okunan İstiklal Marşı'nın ardından da alkış tufanı koptu.
Konuşmacılardan Tuncay Özkan, "DYP ve Anavatan birleşiyor. Şimdi sıra sizde CHP ve DSP. Birleşin. Size bir hafta süre. Birleşmeyen sınıfta kalır" dedi. CHP'li milletvekilleri ve Zeki Sezer'in alana geldiğinin anons edilmesi sırasında da "birleşin" sloganları atıldı.
Sanatçılar Tolga Çandar ve Yunus Kırılmış'ın türkülerden oluşan konserlerinin ardından kalabalık, "Dağ Başını Duman Almış" ve "10. Yıl Marşı"nı hep birlikte söyledi.

Sezer: Sorun meydanda değil

Meydana Arınç'ın evinin önünden geçerek gelen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "Biliyorum, burada bize birleşmemiz konusunda da haykıracaklar. Sorun tabanda değil. Sorun meydanda değil. Nerede olduğu malum. Bugün burada uzlaşmak için inşallah daha güzel işaretler veririz" dedi.

Arınç'ın sokağına barikat kuruldu

Geniş güvenlik önlemi alan polis, Arınç'ın evinin bulunduğu İzmir Caddesi'ni yan sokaklarıyla birlikte trafiğe kapattı. Cadde ve sokak başları büyük polis otobüsleriyle kapatılırken, Arınç'ın evinin önü ve çevresinde sivil polislerle Özel Harekât timleri önlem aldı. Miting sırasında çevre illerden takviye kuvvetlerle birlikte toplam 1600 polis görev yaptı.

 


Sol partilere "birleşin" çağrısı


Manisa, Çanakkale, Marmaris'teki mitinglere binlerce kişi katıldı


CNNTurk 5 Mayıs, 2007

Manisa'daki mitinge
binlerce kişi katıldı
Ankara ve İstanbul'un ardından Manisa, Çanakkale ve Marmaris'te Cumhuriyet Mitingi düzenlendi. Onbinlerce kişinin katıldığı mitinglerde, sol partilere ''birleşin'' çağrısı yapıldı. Manisa Emniyeti, mitinge 80 bin kişinin katıldığını açıkladı.

İzmir'deki Cumhuriyet Mitingi ise 13 Mayıs'ta yapılacak. Aynı tarihte Almanya'nın Duisburg kentinde de bir miting düzenlenmesi planlanıyor.

MANİSA:

Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın memleketi olan Manisa'daki miting ise saat 12.30'da başladı.
 
Manisa'da Atatürkçü Düşünce Derneği öncülüğünde düzenlenen mitinge katılanlar ellerinde Türk bayraklarıyla toplandıkları öğretmenevi önünden yürüyerek, mitingin yapılacağı Sultan Meydanı'na ulaştı.
 
Yürüyüş sırasında Türk bayrakları taşıyan kalabalık, laiklik sloganları attı ve Onuncu Yıl Marşı'nı söyledi. Katılımcılar ellerinde "Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana", "Cumhuriyete sahip çık, yarın çok geç olacak", "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Çankaya'da türban istemiyoruz" yazılı pankartlar taşıdı.
 
  

CHP'li milletvekillerinin alana geldiğinin anons edilmesi üzerine de kalabalık "birleşin" sloganları attı. Kalabalık, daha sonra "Dağ Başını Duman Almış" ve "10. Yıl Marşı"nı hep birlikte söyledi.
 
Tertip komitesi miting sırasınca sık sık, yalnızca Türk bayraklarının havaya kaldırılmasını, kurum ve derneklerin bayrak ve flamalarının aşağıda tutulmasını istedi.
 
Manisa Dağcılık ve Yamaç Paraşütü takımı da miting sırasında gösteri atlayışı gerçekleştirdi.
 
Atatürkçü Düşünce Derneği, Emekli Subaylar Derneği ve çeşitli meslek odalarının tertip komitesini oluşturduğu mitinge Manisalıların yanı sıra İzmir, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Uşak, Aydın, Antalya ve Kütahya başta olmak üzere çevre illerden çok sayıda katılım oldu.
 
Emniyet kaynaklarına göre mitinge yaklaşık 80 bin kişi katıldı. Ancak Tertip Komitesi bu rakamın çok daha yukarılarda olduğunu söylüyor.
 
Bu arada, güvenlik güçleri TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın evinin önünde de geniş önlemi aldı.

ÇANAKKALE:
 
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan gruplar, miting öncesinde aralıklarla çalınan 10'uncu Yıl Marşı ile coştu.
 
Manisa'daki mitingte sona yaklaşıldığında Çanakkale'deki miting başladı. Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan mitinge çevre illerden arabalı vapur ve otübüslerle giden çok sayıda kişi de katıldı. 

Bugünkü Çanakkale mitinginin organizasyonunu yine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği birlikte yürüttü.
 
Türk bayraklarıyla donatılan alanda kalabalık sık sık "Türkiye laiktir laik kalacak", "Orduya uzanan eller kırılsın" sloganları atıldı. 

Miting öncesinde bayrak satıcıları da Çanakkale'ye akın etti.
 
MARMARİS:
 
Muğla'nın Marmaris ilçesinde düzenlenen "Cumhuriyete Sahip Çıkalım" mitingine katılanlar Atatürk anıtı önünde "Atatürk'ün Gençliğe Hitabı ve Gençliğin Ataya yanıtı"nı okudu.
 
Marmaris Adliyesi önünde başlayan toplanan vatandaşlar, "Türkiye laiktir, laik kalacak", "Orduya uzanan eller kırılsın" sloganları eşliğinde Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

Büyük bir bölümü üzerinde "Atatürk" portresi bulunan beyaz tişörtler giyen vatandaşlar, zaman zaman 10'uncu Yıl Marşı'na eşlik etti.
 
Manisa ve Çanakkale kadar olmasa da havanın sıcak olmasına rağmen Marmaris'teki mitinge de 5 binin üzerinde kişi katıldı.
 
Seyyar bayrak satıcılarından protesto
 
Manisa'da bugün yapılacak Cumhuriyet Mitingi öncesinde başta İstanbul olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinden geldikleri belirtilen seyyar satıcılar, bayrakların zabıta görevlileri tarafından toplandığını öne sürerek, protestoda bulundu.
 
100'e yakın seyyar bayrak satıcısı Manisa’ya giderek, satış yapmaya başladı.
Kent merkezinde ellerinde bayraklarla dolaşan satıcılar, zabıtanın müdahalesiyle karşılaştıklarını öne sürdü.
 
Manisa Belediyesi Zabıta Müdürü Hakkı Doymaz ise bayrak toplama şeklinde bir girişimlerinin olmadığını iddia etti.


"Cumhuriyet'e sahip çık" mitingleri dün Manisa, Çanakkale, Marmaris ve Almanya'da yapıldı.

Manisa'da, geleneksel Mesir saçma törenlerinin yapıldığı Sultan Meydanı, 'Manisa Cumhuriyetine Sahip Çıkıyor' mitingi nedeniyle tarihi günlerinden birini yaşadı. Polis, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın miting alanına 500 metre mesafedeki evinin bulunduğu caddede ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Mitinge, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de katıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin öncülüğünde gerçekleştirilen mitinge, başta çevre iller İzmir, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Uşak, Aydın, Antalya, ve Kütahya olmak üzere Türkiye'nin her yerinden on binlerce kişi geldi.

MANİSA'DA TARİHİ GÜN
Çok sayıda vatandaş da balkonlarına Türk bayrakları asarken, öğretmen evi önünde toplanan kalabalık saat 10.00'da "Türkiye laiktir laik kalacak", "CHP-DSP-SHP birleşin", "Meclis Başkanı Cumhuriyet düşmanı", "Ülke bütünlüğü için laik eğitim", "Atatürk'ün gençliği görev başında", "Genciz güçlüyüz Atatürkçüyüz", "Çankaya yolları mollalara kapalı" "Atatürkçü Türkiye", "Birleşin", "Çankaya'da imam istemiyoruz" sloganlarıyla ve Onuncu Yıl Marşı'nı söyleyerek Sultan Meydanı'na kadar yürüdü. Ancak her yıl Mesir Macunu Şenlikleri'ne sahne olan Sultan Meydanı, daha sabah saatlerinde 100 bin kişiye ulaşan kalabalığa dar geldi. Miting başlamadan İbrahim Gökçen Bulvarı ve Çarşı Caddesi olmak üzere meydan çevresindeki tüm yollar toplanan yaklaşık 150 bin kişilik kalabalıkla doldu taştı.

"BİRİLERİNİN MEMLEKETİ"
Yaklaşık 150 sivil toplum kuruluşunun katıldığı mitingde yapılan anonsta, Manisa'nın bu güne kadar bu kadar kalabalık bir mitinge ev sahipliği yapmadığı vurgulandı. Bu arada anonsu yapan görevli, "Bugün Manisa'da toplandık. Biliyorsunuz, birilerinin memleketinde toplandık" şeklinde anons yaparak Arınç'a gönderme de bulununca kalabalık Arınç'ı ıslıkladı.

Caddeler gelincik tarlasına dönüştü

Manisa'da Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Müjdeci, ADD Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan ile bölge illerinin CHP milletvekillerinin de katıldığı mitinge, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Arınç'ın evinin önünden geçerek alana geldi. Kürsüden Sezer ve CHP milletvekilleri anons edilirken, kalabalık "Birleşin, birleşin" diye slogan attı. Açılış konuşmasını yapan ADD Manisa Şubesi Başkanı Nalan Güner "Cadde ve meydanlarımız gelincik bahçesine döndü" dedi. Mitingin ilk konuşmasını yapan Tuncay Özkan, çağdaş, bağımsız ve birbirini kucaklamış bir millet olarak yaşamanın yolunun bağımsızlıktan geçtiğini belirterek, sosyal demokratların da mutlaka birleşmesi gerektiğini vurguladı. Gazeteci Hulki Cevizoğlu, ise ilk kez bir mitinge konuşmacı olarak katıldığını söyleyerek, Mustafa Kemal'in tutkun olduğu bağımsızlığa Türk halkının da sahip çıktığını kaydetti. Sol partilere birleşme çağrısı yapan Cevizoğlu, 22 Temmuz'da yazlığında, tatilde, yaylada, plajda olan herkesin sandık başına gitmesini istedi.

Her yerde Cumhuriyet aşkı

EGE5Mayis2007Miting.jpg (35473 bytes)

ÇANAKKALE.. Ankara ve İstanbul’dan sonra "Cumhuriyet’e sahip çık" mitingleri bu kez Ege’ye doğru uzandı. İki kent ve bir ilçede yapılan mitinglerde yüz binlerce kişi coşkuyla yürüdü.

Marmaris'te sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen "Cumhuriyete Sahip Çıkıyoruz" yürüyüşü de coşkulu geçti. Sabah saat 11.00'de ellerinde Tük bayrakları ve Atatürk posterleriyle Emniyet Müdürlüğü Kavşağı'nda toplanan yaklaşık 3 bin 500 kişi, marşlar ve şarkılar eşliğinde Ulusal Egemenlik Caddesi'nden yürüyüşe geçti. Cumhuriyet'e sahip çıkmak için geldiğini söyleyen 90 yaşındaki Hatice Zeybek'in en önde yer aldığı kortej, "Türkiye Laiktir Laik Kalacak" " Tayyip Baksana kaç kişiyiz saysana" "Orduya uzanan Eller Kırılsın" "Mollalar Çankaya'ya çıkamaz" sloganları atarak, dev bir Türk bayrağı da taşıdı. Yollardaki vatandaşlar da yürüyüş yapanlara destek verdi.

YEMİN ETTİLER
Tatil için Marmaris'te bulunan yabancı turistlerin de meraklı bakışlarla izlediği yürüyüşçüler, 1 saat süren 2 kilometrelik yürüyüşün sonunda Pamukkale Meydanı'na ulaştı. Burada Atatürk ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunup Cumhuriyet'e bağlılık yemini edildi.
SABAH 6 Mayıs 2007 www.sabah.com.trLaiklik için birleşin

 
Laiklik için birleşin
Manisa'da düzenlenen mitinge çevre illerden de çok sayıda kişi katıldı. Mitingde kadınların çokluğu dikkat çekti. FOTOĞRAF: MEHMET ÖZDOĞRU / AA
Çanakkale, Marmaris ve Manisa'da laiklik sloganları atıldı

Radikal 6 Mayıs 2007 www.radikal.com.tr 

DHA - MANİSA - Cumhuriyet ve laiklik mitinglerinin dünkü merkezi TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın memleketi Manisa'ydı. Geleneksel mesir macunu törenlerinin yapıldığı Sultan Meydanı, 'Manisa Cumhuriyetine Sahip Çıkıyor' mitingi nedeniyle son yılların en kalabalık günlerinden birini yaşadı. Yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı mitingde, DYP-Anavatan birleşmesini alkışlarla karşılayan katılımcılar, bizzat alanda yer alan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve CHP milletvekilleri meydana girdiğinde 'Birleşin, birleşin' sloganları atıldı.
Atatürkçü Düşünce Derneği öncülüğünde düzenlenen miting için çevre illerden on binlerce kişi, otobüslerle Manisa'ya aktı. Manisa Öğretmenevi yanında toplanan gruplar sloganlar atarak Sultan Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. İzmir'den gelen takviye Çevik Kuvvet ekipleriyle birlikte sayıları 1600'e ulaşan polis, geniş güvenlik önlemleri aldı. Güvenlik önlemleri kapsamında TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın evinin bulunduğu İzmir Caddesi de yan sokaklarıyla birlikte trafiğe kapatıldı. Sivil polislerle Özel Harekât timleri Arınç'ın evinin civarında kuş uçurtmadı.
Manisalılar mitinge evlerine bayrak asıp alkışlarla destek verirken, güzergâh boyunca 'Çankaya yolları mollalara kapalı', 'Türkiye laiktir laik kalacak', 'Meclis Başkanı Cumhuriyet Düşmanı' sloganları atıldı. İzmir Tabip Odası'nın 'Tıbbiye vatanı ve Cumhuriyet'i savunuyor' pankartıyla katıldığı mitingte 'Anamı da Atamı da aldım geldim', 'Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana', 'Çankaya'da türban istemiyoruz' pankartları dikkati çekti.

'Birilerinin memleketi'
Sultan Meydanı mitingin başladığı saatlerde hıncahınç doldu. Katılımın 100 binin üzerine çıktığı belirtilirken, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Hürparti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, ADD Genel Başkan Yardımcısı Ali Ercan, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da mitingte yerlerini aldı. Hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından alkış tufanı koptu ve 'IMF defol, bu memleket bizim' sloganı atıldı. Komite görevlisi "Biliyorsunuz, birilerinin memleketinde toplandık" deyince, kalabalıktan ıslıklar yükseldi. ADD Şube Başkanı Nalan Güner de, Manisa'nın 'antilaik' görüntüyü hak etmediğini söyledi.


Üç Meydan, Üç Miting, Tek Ses

Erdoğan'ın İstanbul'da bir açılış sırasında attan düşmesine gönderme yapan afiş herkesi gülümsetti.Ankara ve İstanbul'daki Cumhuriyet mitingleri, turneye çıktı! Manisa'da 100 bini aşkın kişinin katıldığı mitingde TBMM Başkanı Arınç'ın evinin bulunduğu bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Laiklik sloganları atan göstericiler sol partilerin birleşmesini de istedi. Çanakkale ve Marmaris'teki gösterilerde de hem AKP iktidarı eleştirildi hem de birleşemeyen sol partiler.

Çanakkale'ye araba vapurlarıyla çıkarma

Radikal 6 Mayıs 2007 www.radikal.com.tr 
Çanakkale'ye araba vapurlarıyla çıkarma
Yedi arama noktasından geçip Cumhuriyet Meydanı'na gelenler 'Laik Türkiye' sloganları attı. Sıcaktan bayılan 10 kişi hastaneye kaldırılırken bir eylemci güneşten bandıyla korundu. FOTOĞRAF: HÜSEYİN YEŞİLKAVAK / AA

DHA - ÇANAKKALE - Atatürkçü Düşünce Derneği'nce düzenlenen 'Cumhuriyet'e sahip çıkalım' mitingi çok sayıda ilden Çanakkale'ye gelen 15 bin kişinin katılımıyla Cumhuriyet şölenine dönüştü. Çanakkale mitinginde de Manisa'da olduğu gibi sola 'Birleşin' çağrısı yapıldı.

Bayrakçılar kapıştı
Otobüsler kent merkezindeki yoğunluk nedeniyle Eceabat ilçesinde bekletildi. Vatandaşlar da otobüslerden inerek araba vapurlarıyla Eceabat'tan Çanakkale'ye geçti. Miting yapılacağını duyan yaklaşık 100 bayrak satıcısı da Çanakkale'ye geldi. Bayrak satıcıları, müşteri kapma nedeniyle iskele meydanında kavga etti. Polis olayı kısa sürede yatıştırdı.
Dün saat 10.00'dan itibaren kente gelmeye başlayan vatandaşlar, mitingin gerçekleşeceği Cumhuriyet Meydanı'na yedi ayrı arama noktasında üst araması yapıldıktan sonra alındı. Gazilerin de aralarında olduğu katılımcılar miting saatine kadar 'Türkiye laiktir laik kalacak', 'Çankaya'nın yolları şeriata kapalı', 'Birleşin', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları attı, Saat 13.30'da başlaması gereken miting, konuşmacılar meydana geç ulaşınca saat 14.15'te başlayabildi.
ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ve televizyoncu Tuncay Özkan konuşmalarında solda birlik çağrısı yaptı. 'Ampulü sandıkta kıracağız', 'Anamızı da aldık geldik', pankartları açıldı.DUISBURG... Almanya'daki Türkler anavatandaki büyük coşkuya ortak oldu.

SABAH 6 Mayıs 2007 

Miting heyecanı yurtdışına taştı

 

Almanya'nın Duisburg kentinde 
"Cumhuriyete sahip çıkın! Tehlikenin farkında mısınız?" mitingi düzenledi.
 

Mitinge bin kişi katıldı. Cumhuriyet İnisiyatifi adı altında düzenlediği mitingdte 
CHP, DSP ve SHP'ye birleşme çağrıları yapıldı. 
Sanatçılar Selda Bağcan, Hasan Yükselir ve Mahmut Yalın da şarkılarıyla katılımcıları coşturdu.


ÇAĞLAYAN RUHU DUİSBURG'TA YAŞATILACAK

ALMANYA’nın Duisburg kentinde 5 Mayıs Cumartesi günü yapılacak "Tehlikenin Farkında mısınız, Cumhuriyete Sahip Çık" mitingi ile Çağlayan ruhu Duisburg’da.

Hürriyet - Almanya 5 Mayıs 2007 www.hurriyet.com.tr


"Cumhuriyet Mitingleri" düzenleniyor...

Halktan gelen yoğun istek üzere Samsun'da miting yapılması için "Cumhuriyet Mitingi" düzenleniyor.

Türkiye’de dalga dalga yayılan Cumhuriyet mitinglerinin en anlamlılarından biri, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da ayak bastığı ve Kurtuluş Savaşı meşalesini yaktığı Samsun’da yapılacak.

Samsun’da büyük miting
20 Mayıs Samsun’da

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) 20 Mayıs’ta düzenleyeceği "Cumhuriyete Sahip Çıkıyoruz" mitinginin hazırlıkları sürerken, Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe de davet edildi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek olan miting için binlerce Türk Bayrağı hazırlandığını ifade eden ADD Samsun Şube Başkanı Şükrü Kumbasar, çevre illerden çok sayıda insanın Samsun’a otobüslerle gelmesini beklediklerini söyledi. Kumbasar, Hürriyet’e şunları söyledi: "14 Nisan’da başlayan mitinglerin en anlamlısının, 19 Mayıs ruhunu yaşatan Samsun’da düzenlenmesi için çalışmalarımıza başladık. Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin de mitinge katılmasını sağlayacağız. Şişli Belediyesi’nin hazırladığı ve Samsun Valiliği’ne verdiği 3.8 kilometrelik dev Türk Bayrağını da mitingde kullanacağız. O gün Samsun kırmızı beyaz renklere bürünecek."
Arda AKIN / ANKARA 6 Mayıs 2007 Hürriyet


Turks step up pro-secular protest
There have been a series of pro-secular rallies in Turkey

Tens of thousands of Turks have taken to the streets in recent weeks to show their support for Turkey's secular system.

The protest in the western town of Manisa comes a day before a key vote in parliament on the presidency.

The ruling AK party, whose roots are in political Islam, will again try to have its candidate, Foreign Minister Abdullah Gul, elected.

A court ruled out an earlier vote after an opposition boycott meant there was no valid quorum in parliament.

Early election

The protest is the third this month to be organised by supporters of Turkey's secular constitution.

Another rally was held on Saturday in the town of Canakkale.

Earlier protests in Ankara and Istanbul drew more than a million.

An early election aimed at ending the crisis will be held on 22 July.

Prime Minister Recep Tayyip Erdogan had said the constitutional court ruling was like "firing a bullet at democracy".

Mr Erdogan reacted with a series of electoral reform proposals.

He said he wanted the president to serve up to two five-year terms, instead of one seven-year term, and for parliament's term to last four years instead of five.

Mr Erdogan also said he wanted the president elected by the people not parliament.

On Saturday, Mr Gul said he would win easily if that were the case.

"Support for me is 70% [among the public]," he said.

The opposition accuses Mr Gul of having a hidden Islamist agenda and says that if he becomes president it will threaten Turkey's secular tradition. He and the prime minister deny the accusations.

BBC 5 May 2007 http://news.bbc.co.uk


Three demonstrations, one message

“Republican rallies” in Manisa and Çanakkale, organised by the Association for Kemalist Thought (ADD), have begun. Security measures have been taken in front of Head of Parliament Bülent Arınç’s home in Manisa.

Manisa
Protestors taking part in the rally from Manisa and nearby provinces have started gathering in front of Manisa teachers’ building. 1,600 police officers from Manisa and Izmir are in charge of security at the rally. Roads on the rally itinerary have been closed off to traffic. Citizens have draped Turkish flags on their balconies in support of the rally.

Çanakkale
Protestors have started to gather at Republican Square in Çanakkale from different regions around Turkey. It has been revealed that 400 police officers will be present at the protest, organised by the Association for Kemalist thought (ADD) as well as other non-government organisations. Protestors are being admitted into the protest area after a thorough police search at seven different points.

Izmir
A similar rally has been organised in Izmir for 13th May. The protest, coinciding with Mother’s Day, is being dedicated to mothers. The rally, to be lead by the Turkish Federation of Women’s Associations, Izmir Union of Women’s Organisations and Ege University Women’s Issues Research and Enforcement Centre, will celebrate ‘The Republic, secularism and democracy’.

Hurriyet May 5, 2007 www.hurriyet.com.tr/english


Thousands Protest Religion in Turkish Government

Pro-Secular rallies held in Manisa, Çanakale and Marmaris

In recent weeks, demonstrators have taken to the streets in massive numbers in support of Kemalist secularism.

Tens of thousands flood the streets in Aegean towns of Manisa, Çanakale and Marmaris in support for secularism and against the possibility of the ruling AKP getting its candidate elected as president.

  Protest rallies in favor of a secular state and against government were held across Turkey on Saturday, a day before parliament voted again on whether to name Foreign Minister Abdullah Gül as the country's new president.

  About 80,000 demonstrators gathered in the small western city of Manisa, according to the police, denouncing the governing Justice and Development party (AKP) and calling for Turkey to remain secular. AKP candidate Foreign Minister Gül narrowly missed being elected president on April 27 and the necessary number of deputies was not president at the second first round of presidential elections on Sunday. The prospect of his victory has alarmed Turkey's secularists. More than a million people rallied in Istanbul last weekend following a similar demonstration in Ankara on April 14. "Our message is clear: we are telling Gül not to be a candidate," one protester said.

Protests in Germany:

  Turkish associations in and around the German city of Duisburg organized a demonstration called "Republic Initiative" on Saturday in support for the similar rallies held in Turkey.

  Approximately 2,000 people from Germany, as well as the Netherlands and Belgium attended the rally.

  "Turkey is secular, it will remain so" and "we want a fully independent Turkey" were among the slogans of the demonstration held in front of the municipality building.

  Prof. Dr. Necla Arat who was among the organization committee in Çaglayan demonstration in Istanbul, attended the meeting from Turkey.

  She said, "We are in Tandogan, Caglayan and Duisburg. Children of secular Turkey, continue to voice your mutiny and reaction."

  Opposition Republican People's Party (CHP) deputy from Istanbul Ali Kemal Kumkumoglu was among the speakers at the rally.

Turkish Daily News May 7, 2007 www.turkishdailynews.com 


Protests across Turkey ahead of presidential vote

(AFP) 5 May 2007

ANKARA - Protests in favour of a secular state were held across Turkey on Saturday, a day before parliament votes again on whether to name a former Islamist as the country’s new president.

About 80,000 demonstrators gathered in the small western city of Manisa, according to the police, denouncing the governing Justice and Development party (AKP) and calling for Turkey to remain secular.

AKP presidential candidate Foreign Minister Abdullah Gul narrowly missed being elected president on April 27 and faces a new vote in parliament on Sunday.

The prospect of an AKP president has alarmed secularists, with more than a million people rallying in Istanbul last weekend following a similar demonstration in Ankara on April 14.

“Our message is clear: we are telling Gul not to be a candidate,” one protester said.

Demonstrators chose Manisa because parliament speaker Bulent Arinc, also an influential AKP member, represents the area. Arinc provoked controversy by declaring that the next president should be a “believer.”

Protests were also held in northwestern Canakkale and in Marmaris in the southwest, attended by 25,000 and 7,000 people respectively, according to television reports.

Further demonstrations have been scheduled for May 13 in Izmir, Turkey’s third-largest city.

Gul’s candidacy has sparked conflict between Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s government and the country’s secular army, which has toppled four governments in as many decades.

After last week’s parliament vote on Gul’s candidacy, the army issued a statement accusing the government of tolerating rising Islamist activity and threatening action.

The government responded equally harshly, calling the army to order.

On Tuesday the Constitutional Court quashed the first-round parliamentary vote on an application from the opposition saying the required quorum had not been fulfilled.

The crisis forced Erdogan to bow to opposition calls for early general elections. Parliament on Thursday approved bringing the polls forward to July 22 from November.

However Erdogan decided to rerun the first round parliamentary vote on Sunday, which the opposition has again vowed to boycott.

The AKP on Friday moved to rush a major reform package through parliament that would see the president elected by popular vote and not by lawmakers.

On Saturday, Gul said he hoped to be his party’s candidate in a direct election, telling the British Financial Times daily: “Support for me is 70 percent (among the public). That is why we have decided to go to the people.”


Turkish official withdraws candidacy

Over the past three weeks huge anti-government rallies have drawn tens of thousands of people to the streets in Turkey's major cities 

Los Angeles Times Monday, May 7, 2007

Istanbul -- Turkey's foreign minister said Sunday he would withdraw his candidacy for president, a largely procedural move made amid a wrenching nationwide upheaval over the role of Islam in public life.

Turkey is headed for early elections in July after a bitter confrontation over whether the ruling party, which has its roots in political Islam, should put forward a candidate for the presidency.

The post has been held by avowed secularists since the republic's founding more than eight decades ago.

It had been clear since last week that the candidacy of Abdullah Gul, a respected diplomat but an observant Muslim, could not go forward because opposition parties had the ability to deny a quorum for a vote in parliament, which elects the president.

Gul's Justice and Development Party holds a substantial parliamentary majority.

But the opposition, bolstered by the country's Constitutional Court, was successful in its push to annul a preliminary vote for president last week.

Over the past three weeks, the secular-minded opposition has orchestrated huge anti-government rallies, drawing tens of thousands of people to the streets in Turkey's major cities to protest not only Gul's candidacy, but the candidacy of anyone from his party. That prompted Prime Minister Recep Tayyip Erdogan to move for early elections, now set for July 22.

The death blow to Gul's candidacy for president, at least until after general elections, was delivered by the Constitutional Court after heavy pressure from Turkey's pro-secular military, which said it would oppose any candidate who did not adhere to the secular principles laid out in the country's Constitution.

Gul repeatedly has said he would abide by the guiding ideals of the republic's founder, Kemal Ataturk. But many secular Turks mistrust Gul and his party.

Gul said Sunday that there was no point in continuing for the moment with his effort to gain the presidency, a largely symbolic post that nonetheless carries a few important powers, such as the ability to veto laws and make judicial appointments.


A Journey to Defend Turkey's Secular Ideals

Protesters Converge to Warn Against Growth of Islamic Influence in Government

By Anthony Shadid Sunday, May 6, 2007
Washington Post Foreign Service www.washingtonpost.com

CANAKKALE, Turkey (May 5) It was dawn Saturday, and a still ascendant full moon shared the sky with a pale light. Young and old, students and retirees -- together, defenders of Turkey's eight decades of resolute secularism -- had already arrived for the trip. There were posters and portraits of the country's founder, Mustafa Kemal Ataturk, signs quoting his aphorisms, pins intoning his principles.

Their messages were the same. "Turkey is secular and will remain secular," one of the placards read.

Through the morning, hundreds, perhaps thousands, flocked from Istanbul and other Turkish cities to the seaside town of Canakkale, along the Dardanelles, one of a series of demonstrations every week or so to rally the ranks of secularists defending their ideology with the fervor of faith. The journey was part homage, part pilgrimage and part mobilization, as contestants in a mounting struggle over Turkey's identity seek to draw the lines ahead of a July 22 election, one of the country's most important ballots in years.

Since it was founded in 1923, this republic of 74 million has been the most avowedly secular and modern of Muslim countries. Even today, at least publicly, no party questions those principles decreed by Ataturk in the devastating aftermath of World War I -- neither secularists from across the spectrum nor the religiously rooted Justice and Development Party of Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, which captured a majority in parliament in 2002.

Rather, the debate is often propelled by suspicions and fears, talk of hidden religious agendas, complaints of reflexive secular intolerance and questions that boil down to "what if," namely what if Erdogan's party fully controls a state whose institutions -- the military, courts and civil service -- deeply distrust his intentions?

"It's clear what's about to happen," said Kivilcim Kilicarslan, a 41-year-old theater actress, draped in a red Turkish flag.

For Kilicarslan, the rally began on the bus as it headed to Canakkale, its windows adorned with six portraits of Ataturk.

"Long live Ataturk's republic!" she shouted in the aisle.

Passengers joined her in nationalist songs and anthems from Turkey's founding days. She thrust her fist in the air, and others clapped. An elderly woman looked to the quiet back of the bus and grimaced. "Hey, young people, are you sleeping?" she asked.

"Turkey woke up," Kilicarslan shouted to them, "and the imam fainted."

For five hours, the bus passed through the pine forests and rolling hills of Thrace before disgorging its passengers in Eceabat, across the Dardanelles from their destination. They were met by a plethora of hawkers selling resonant paraphernalia: flags with the traditional star and crescent, others emblazoned with Ataturk, and caps offering him fealty: "My father, we are in your footsteps," they read.

"I'm a daughter of the republic, and the republic is in its worst moment," Kilicarslan said as she walked to the ferry.

Labels are notoriously fickle in Turkish politics -- a confused array of sometimes indecipherable right and left. Opponents of Erdogan's party often criticize the United States and Europe in the same breath. A streak of fierce nationalism occasionally courses through their remarks: that Erdogan's economic reforms are selling the country to foreign interests, that political reforms -- allowing broadcasting in Kurdish, for instance -- are empowering the country's minorities and undermining the ideology Ataturk insisted on.

But symbolic gestures -- prayers in public places and proposals to criminalize adultery -- matter. Especially upsetting to Kilicarslan was Erdogan's choice for president, Abdullah Gul, whose candidacy was effectively canceled by Turkey's high court this month. It was less his politics, though those made her suspicious; it was more the idea of his veiled wife becoming the first lady.

"Maybe it's symbolic, but it frightens me," she said. "We aren't against religion, but if the head scarf goes to the presidential palace, then the Turkish republic is over. Secularism is over." She shook her head. "We don't want to become Saudi Arabia."

The contest over religion in politics in Turkey has lasted a generation. The government closed down predecessors of Erdogan's party in 1998 and again in 2001. Many trace the rise of those parties to the 1980s, when they contend that Turkey's late president, Turgut Ozal, created a more permissive environment, allowing Muslim foundations and charities to flourish and making possible Islamic access to broadcasting. In particular, he saw in "moderate Islamism" -- a mix of capitalist norms with religious mores and culture -- a way to appeal beyond Turkey's borders, particularly to Central Asian states emerging from the collapse of the Soviet Union.

"For us, mild Islamists don't exist. It's just a transition to radical Islam," insisted Bedri Baykam, a critic of Ozal's approach and an activist with the Ataturk Thought Association, a group that organized the bus caravan and helped plan the rally.

"People think the destination of our train is Brussels, Paris or Luxembourg," said Baykam, a 50-year-old painter with hair that rivals Beethoven's, woven with shocks of gray, whose inspirations span Ottoman calligraphy and pop icons like James Dean. "In reality, this train is headed full speed toward Iran and Saudi Arabia. Full speed. At this point, we are fighting for our freedoms."

At midday, the ferry carried the protesters to Canakkale, across the Dardanelles. Nearby was the ancient city of Troy. So was Gallipoli, where Ataturk helped create his almost mythical status as a war hero by defeating the Allies at a battle during World War I. A story remains famous. When a soldier complained that a lack of supplies and ammunition was preventing the force from fighting, Ataturk is said to have responded: "I am not ordering you to fight. I am ordering you to die." Tens of thousands did.

"Tayyip," passengers chanted, addressing the prime minister, "look at us. Run away while you have the chance."

"When you look at Iran, they, too, had a modern lifestyle before -- culture and everything else. Suddenly, it changed," Tugrul Ergin, 27, a student, said aboard the ferry. "If we don't hold on to Ataturk's principles, I think we'll face the same future."

Ergin and the others joined the rally, already in full swing. The street was awash in Turkish flags; others draped from balconies, as if marking a parade route. Martial songs evoked Ataturk's era and the war that led to Turkey's founding. "I was shot at Canakkale," one went. A minute of silence was marked for the soldiers who died in that war, observed by all but crying children. Handwritten banners addressed Erdogan's ruling party. "Be the same in both words and practice," one warned.

"We will never accept you who are helping those trying to divide our country," the speaker declared.

"We are here to shout, 'Enough is enough!' "

The national anthem followed. Its first words are "Don't fear." But fear was perhaps the defining sentiment this day.

"This is the first time I've done something like this in my life, but there's a time when you have to stand united against the religious ones," said Ugur Kahan, a 21-year-old medical student in Edirne, carrying a Turkish flag.

Like others, he invoked the examples of Iran and Saudi Arabia. He accused the ruling party of exploiting the religious sentiments of the uneducated: "This is not a lie. A third of the people in this country are uneducated." In a sentiment heard often, he hoped the military -- as it has done four times since 1960 -- would step in if the ruling party decisively won this summer's election.

"Sometimes it's like surgery," he said. "You have to harm your patient to heal him. I hope things don't come to that point, but if I have to choose between living in a country ruled by Islamists and a country ruled by the military, I'll choose the military."

By late afternoon, the demonstrators -- by appearances well off, smartly dressed and seemingly urban, hardly a veil in sight -- began to trickle away. As they left, vendors hawked what was left of their flags, fluttering in a breeze off the Dardanelles. On the curb sat Fatma Durmaz, a 27-year-old computer technician who had boarded the bus in Istanbul at dawn. A lazy smile crossed her face.

"It's good to be with people with the same thoughts, the same feelings and the same excitement," she said.

Durmaz worried about what was ahead. "Islamic law," she feared, "and that would change everything, from A to Z."

"But we won't let it happen," she added. "We won't let them do what they want."