Çanakkale'de teröre tepki

Çanakkale'de çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda ''Teröre Hayır'' mitingi düzenlendi.

Ülkenin bölünmez bütünlüğünü koruyan, bu uğurda şehit ve gazi olanları anmak amacıyla, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Türk Kadınlar Birliği, Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri Birliği öncülüğünde düzenlenen "Teröre Hayır" mitingi öncesinde, Atatürk Anıtı'na çelenk konularak, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Necdet Erdinç, mitingde yaptığı konuşmada, bazı devletlerin, Türkiye'nin sanayileşmesini, daha çağdaş ve demokratik bir yapıya kavuşmasını terörle engellemeye çalıştığını söyledi. Milletin bölünmez bütünlüğünü bozmak, ülke varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, insanları bezdirmek, dehşet ve korku salmanın bu örgütlü hareketin besin kaynakları olduğunu ifade eden Erdinç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bazı devletler, ülkemizin sanayileşmesini, daha çağdaş ve demokratik bir yapıya kavuşmasını terörle engellemeye çalışmaktadır. Bugün topraklarımızda vatan içinde vatan arayanların, hayal haritalarında hayal tüccarlığı yapanların bu cüreti nereden aldıklarını Türk milleti çok iyi bilmektedir. Terör, çeşitli amaçlarla zehir yayarken bilgi ve ilgi eksikliğini fırsat biliyor, bununla besleniyor. Toplumun teröre karşı direnişi, mücadelenin temel koşuludur.''

ÇYDD Başkanı Dr. Ersin Gin ise Türkiye üzerinde yüzyıllardır gözü olan sömürgeci güçlerin, savaşla ülkeyi istila edemeyeceklerini anladıkları için gizli oyunlarla ülke halkını birbirine düşürmenin yollarını aradıklarını söyledi.

Atatürk'ün ''Yurtta Barış Dünyada Barış'' ilkesinin, Türkiye'de ve tüm dünyada gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Gin, şunları kaydetti:

''Gelibolu'da, Samsun'da, Erzurum'da, Ankara'da, Maraş'ta, Antep'te vatan ve bağımsızlık için ırk, din, dil mezhep farklılıklarını görmeden, bayrağımız altında ulus olmanın bilinciyle emperyalist güçlere karşı savaşan, onları ülkemizden atan, analarımız, babalarımız, dedelerimiz değil miydi? Bu nedenle, barış ve kardeşlik içinde, insan onuruna yakışır, terörsüz, darbesiz bir yaşamı amaçlayarak çalışmalıyız.''

Çanakkale Savaşları kahramanlarından Ezineli Yahya Çavuş'un torunu Söyler Çetiner de anneannesinin dedesiyle ilgili anılarını mitinge katılanlarla paylaştı. Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı dönemde anneannesinin şehit çocuklarının mağduriyetinden bahsettiğini belirten Çetiner, ''Şimdi de de aynı durumdayız. Şehit çocukları ve aileleri yine mağdur. Yeter artık, şehitler olmasın, anneler ağlamasın'' diye konuştu.


A.A. 11 Temmuz 2007


Balıkesir’de "Teröre Hayır" mitingi

Coşkun YAMAN / BALIKESİR (DHA) 28 Haziran 2007

BALIKESİR’de sivil toplum örgütleri, "teröre hayır" mitingi düzenledi. Atatürk Anıtı’na "teröre hayır" yazılı çelengin sunulmasıyla başlayan etkinlik saygı duruş ve İstiklal Marşı ile sürdü.

"Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK", "Orduya uzanan eller kırılsın", "Analar babalar ağlamasın", "Ne mutlu Türküm diyene", "Şehitlerin katili Amerika" yazılı pankartlar taşındı. Mitingde Başbakan Erdoğan’ın Balıkesir’de söylediği "Askerlik yan gelip yatmak değildir" sözü de unutulmadı. Şehit yakınları ve mitinge katılanlar, "Yan gelip yatmadık, vatanı satmadık" diye bağırdı.

ACILAR YAŞANMASIN

Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Tetik, Balıkesir’in bugüne dek 238 şehit verdiğini anımsatırken, "Türkiyemiz terör belasından çok çekti. On binlerce vatandaşımız canından oldu. Artık eşler, anneler, babalar, çocuklar bu acıları yaşamasın. Ülkem bu acıları bir daha görmesin" dedi.

BAÇEV Başkanı Emekli Albay İlhan Öner, terörizmin taşeron olarak kullanıldığını belirtirken, ülkemizin bölünmesinin amaçlandığını vurguladı.

MAYINLAR BİZİ PARÇALASIN

Şehit anneleri adına konuşan Jandarma Teğmen Cengiz Evranosoğlu’nun annesi Fikriye Evranosoğlu da, "Devlet millet el ele vermeli ve terörün üstesinden gelmelidir. Biz şehit anneleri olarak diyoruz ki bizi de askere alın. Biz önden gidelim. Patlayan mayın bizi parçalasın, gelen kurşun bizi öldürsün. Yavrularımız, fidanlarımız yaşasın, çınar olsun. Bu savaş neden, niçin, o canlar kimin için, ağlayan annelere ne olur bir çare bulun" diye konuştu. 10. Yıl Marşı’nın da topluca söylendiği mitingde "Memleketim" şarkısıyla duygusal anlar yaşandı. Şehit anneleri ve yakınlarının okuduğu şiirler ise mitinge katılanları ağlattı.


Sessiz miting bir gün öne alındı - 23 Haziran 2007

Genelkurmay’ın “teröre karşı kitlesel refleks” çağrısı üzerine harekete geçen sivil toplum kuruluşlarının daha önce açıkladığı 24 Haziran Pazar günü saat 11.00′de İstanbul Çağlayan’da yapılacak olan “teröre karşı sessiz miting” aynı gün başka bir derneğin düzenleyeceği miting nedeni ile 23 Haziran 2007 tarihine alındı. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği ile siyasi partilerin kadın kolları temsilcileri yaşanan terör olaylarını kınayarak barıştan yana olan herkesin 23 Haziran’da gerçekleştirilecek olan sessiz mitinge katılma çağrısında bulundular.

Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Sözcüsü Prof. Dr. Necla Arat, gazetemize yaptığı değerlendirmede, mitingin Türkiye’nin dört bir yanındaki Cumhuriyet mitinglerini düzenleyen çekirdek kadro tarafından organize edildiğini anımsatarak 23 Haziran Cumartesi günü saat 10.00′da Okmeydanı Perpa önünde toplanarak Çağlayan’a, oradan da sessiz bir biçimde Türk bayrakları ve pankartlarla Şişli’deki Atatürk evine yürüyeceklerini söyledi. Bütün siyasi partilere katılım yönünde çağrıda bulunduklarını söyleyen Arat, “Mitinge gelecek olan yurttaşlarımız, orada siyasi kimliklerinden ayrılmalılar. Mümkün olduğu kadar yanlarında yalnızca Türk bayrağı dışında bir şey bulundurmasınlar” dedi.


Her yerde tepki vardı

TERÖR Zonguldak, Hatay, Adana, Mardin ve Tunceli'de de STÖ'lerin düzenlediği yürüyüşlerle kınandı. Zonguldak'ta ADD Karadeniz Platformu'nca düzenlenen 'Teröre Karşı Birlik B.Karadeniz Mitingi'nde vatandaşlar Madenci Anıtı önünde Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle toplandı, saygı duruşunda bulundu.

Teröre Lanet

'Sessiz yürüyüşe' sıcak engel 

Murat KEKLİKÇİ - Zülfikar Ali AYDIN /MERKEZ  Sabah 24 Haziran 2007

İstanbul'da 100 sivil kuruluşun teröre karşı düzenlediği "Sessiz Yürüyüş"e katılım, hava çok sıcak olduğu için beklenenin altında kaldı.. 

Genelkurmay Başkanlığı'nın teröre sivil toplumun refleks göstermesi gerekir" açıklamasından sonra, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (Ulusal STKB) ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) de aralarında bulunduğu 100 sivil kuruluşunun tertiplediği "Sessiz Yürüyüş" sıcak engeline takıldı. Yürüyüşe sadece bin 500 bin kişi katıldı. Okmeydanı'ndaki Perpa İş Merkezi önünde dün sabah saat 10.00'da toplanmaya başlayan kalabalık nedeniyle polis geniş güvenlik önlemi aldı. Kortejin geçeceği güzergaha Özel Harekat timleri yerleştirildi. 'Sessiz toplumun gürleyen sesiyiz", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" pankartları ile "Teröre hayır", "Ordu millet el ele" yazılı dövizler taşıyan grup, kortej oluşturarak Çağlayan Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

SLOGAN ATANLAR TERK ETTİ
Yürüyüş sırasında kendilerine Milli Mücadele adı veren grup, AK Partİ İl Binası önünden geçerken "Ordu Irak'a", "Katil ABD işbirlikçi AKP" sloganları atınca, düzenleme kurulu müdahale etti. Grup ile görevliler arasında tartışma yaşandı. 60 kişilik grup, tepkiler üzerine korteji terk etti. 45 dakika süren yürüyüşün sonunda kortejdekiler miting alanına tek tek aranarak alındı. ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Meriçli yaptığı konuşmasında, "Bugün de terörün toprağa düşürdüğü Mehmetçiklerimiz, yolda yürürken veya çocuğuna ayakkabı alırken terör eylemiyle yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımız için toplandık'' dedi. Meriçli, "Bebeklerden, masum çocuklardan teröristler yaratanları, onlara silah sağlayanları lanetliyoruz" diye konuştu.


Sessiz çığlık

Hürriyet 23 Haziran 2007  

Dün Türkiye’nin birçok ilinde, "teröre lanet" mitingleri düzenlendi. Aşırı sıcağa rağmen ellerinde bayraklarla alanlarda toplanıp yürüyüş düzenleyen gruplar, "Türk Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir", "Kahrolsun PKK" sloganları attı.

Dün Türkiye’nin birçok ilinde, "teröre lanet" mitingleri düzenlendi. Aşırı sıcağa rağmen ellerinde bayraklarla alanlarda toplanıp yürüyüş düzenleyen gruplar, "Türk Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir", "Kahrolsun PKK" sloganları attı.

İstanbul’da düzenlenen sessiz yürüyüşte yine kadınlar ön plandaydı. Aşırı sıcak sebebiyle 2 bin kişinin katıldığı mitingi, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) de aralarında bulunduğu 100’e yakın sivil toplum kuruluşu düzenledi. "Teröre Karşı Sessiz Yürüyüş", PERPA’dan Çağlayan Meydanı’na kadar sürdü. Yürüyüşe PKK’yla mücadele sırasında çocukları şehit olan anneler de çocuklarının fotoğraflarıyla katıldı. Cumhuriyet mitinglerinin mimarlarından Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Türkan Saylan ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Filiz Meriçli de kürsüden kalabalığı izledi.

Şehitlere karanfil

Eskişehir’de düzenlenen ve çok sayıda sivil toplum örgütünün desteklediği "Teröre karşı el ele" mitingine 500 kişi katıldı. Vilayet Meydanı’ndaki miting öncesi, Hava Şehitliği Mezarlığı’nı ziyaret eden grup, şehit mezarlarına kırmızı karanfil bırakıp dua okudu.

400 bayrak dağıtıldı

Zonguldak’ta Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Karadeniz Platformu tarafından 1000 kişinin katıldığı, "Teröre Karşı Birlik Batı Karadeniz Mitingi" düzenlendi. ADD Zonguldak Şubesi, mitingde 400 bayrak dağıttı. Vatandaşlar sloganlarla teröre karşı tepkilerini gösterdi.

Dayısıyla yürüdü

Adana’daki "Teröre Lanet" yürüyüşüne 1000 kişi katıldı. Ahmet Biçen (13) 1994’te Şırnak’ta şehit düşen dayısı Teğmen Ahmet Kılınç’ın asker şapkası ve fotoğrafıyla yürüdü. Mersin ve Balıkesir’in Ayvalık ilçelerinde de teröre lanet yürüyüşleri düzenlendi.

* * *

Hürriyet Emin COLASAN  22 Haziran 2007  

BİR YÜRÜYÜŞ, BİR MİTİNG VAR

SEVGİLİ okuyucularım, yarın İstanbul'da büyük bir yürüyüş, pazar günü ise Bursa'da bir miting yapılacak.

Yarın İstanbul'da
-saat 10.30'da- "Bölücü teröre hayır" yürüyüşü var. Her gün şehit cenazesi kaldırdığımız bu ortamda terör karşısında ulusal duyarlılık sergilenecek, şehit ve gazilerimiz anılacak. Çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından düzenlenen yürüyüş İstanbul Şişli'de, Perpa'nın önünden başlayacak.

Pazar günü ise Bursa'da görkemli bir miting var. Ayrılıkçı-bölücü teröre, emperyalist-küresel güçlere karşı, ulusal devlet için, Cumhuriyet'e ve değerlerine sahip çıkmak için "Teröre lanet, şehitlere saygı. Önce vatan mitingi" düzenlendi.

Bunu da çok sayıda sivil toplum kuruluşu düzenliyor.

Bu miting Bursa Gökdere Meydanı'nda pazar günü saat
11.00'de başlayacak ve art (Avrasya) televizyonu tarafından canlı yayınlanacak. (Bu canlı yayın nedeniyle biz pazar günü Mustafa Balbay'la art'deki programı yapmayacağız.)

Yarın İstanbul, pazar günü Bursa, sizlerin katılımıyla güç kazanacak.


Sessiz miting

“Terör bitsin anaların gözyaşı dinsin” pankartların taşındığı mitingte hiç slogan atılmadı

ULUSAL Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum örgütlerinin teröre karşı düzenlediği ‘Sessiz Yürüyüş’ aşırı sıcakların azizliğine uğradı.
Yürüyüşe katılanlar “Terör bitsin anaların gözyaşı dinsin”, “Ordu-millet el ele”, “Bu vatana hepimiz şehidiz” yazılı pankartlarla sabah Çağlayan Meydanı’na doğru “sessiz yürüyüş” e geçti. AKP İl Başkanlığı’nın önüne gelindiğinde kalabalık içinde bir grup, “Tayyip oğlunu askere gönder”, “Alt üst kimlik yok, ne mutlu Türk’üm diyene” şeklinde slogan attı.
Polis bazı katılımcıların taşıdığı, “Tayyip gidecek terör bitecek” ve “Ordu Irak’a” yazılı dövizlere, tertip komitesinin önceden bildirmediği gerekçesiyle el koydu.

Mitinge aralarında ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan ile SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve sendikaların temsilcilerinin de bulunduğu bin kişi katıldı.
Sıcaklar yüzünden bile olsa katılımın bu kadar az olması katılımcıları üzdü. Bazı yürüyüşçüler, “Havalar sıcak diye buraya gelmeyenler bu vatan için kendini ateşe atanları bir kez daha düşünsünler” diyerek, sitemlerini dile getirdi.

Tertip Komitesi’nden Türkan Saylan, Genelkurmay’ın “Teröre karşı kitlesel karşı koyma refleksi gösterin” bildirisinin ardından gündeme gelen yürüyüşün, askerlerin yönlendirmesiyle yapılmadığını vurguladı.

VATAN 24 Haziran 2007 Haber: Seyhan SEVİNÇ