TSK MEHMETÇİK VAKFI
Online BağışTarihi Oylama ve Operasyon

Vote supports operations
against PKK terror organization
 
English


Türkiye Mehmetçik'e, Mehmetçik Türk Milletine Emanettir.

Terörü Protesto Mitingleri Düzenleniyor
(tıklayınız)

Türkiye Teröre Karşı Ayakta
(tıklayınız)

Teröre karşı tek ses
Cumhuriyet Bayramı

TARİHE GEÇTİLER
Aralık 2007 Irak Operasyonu


Mehmetçiğe Destek

Tezkere 507 oyla kabul edildi

Hükümete sınır ötesi operasyon için 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören tezkere, Meclis Genel Kurulu’nda 507 oyla kabul edildi. 19 milletvekili tezkereye ret oyu verdi. 

ANKARA (17 Ekim 2007) - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyi ile mücavir alanlara gönderilmesi için hükümete 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi 19'a karşı 507 oyla TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.  Tezkere üzerinde elektronik cihazla yapılan açık oylamaya, 526 milletvekili katıldı. TBMM, son tezkerenin de Genel Kurul'da kabul edilmesiyle, 1950'den bu yana yurt dışına asker göndermek için 21'inci kez izin vermiş oldu.  Rekor oylama: 19 kişinin ret oyu kullandığı tezkere 1964, 1967 ve 1974’teki Kıbrıs’a asker gönderme kararlarından da yüksek oyla Meclis’ten çıkmış oldu.

Türk silahlı kuvvetlerine sınır ötesi operasyona olanak sağlayan tezkerenin TBMM'de rekor oyla kabul (507 kabul 19 ret) edilmesi batı basınında manşet oldu. Haber ve yorumlarda tezkerenin ezici bir çoğunlukla kabul edildiği, olası bir sınır ötesi operasyonun Irak'taki durumu daha da kötüleştireceği ve Irak'ın kuzeyindeki istikrarı bozacağı öne sürüldü.

Dünyanın Gözü Mehmetçik'te

Memetcik24.jpg (36440 bytes)Memetcik19.jpg (47495 bytes)Memetcik26.jpg (19702 bytes)Memetcik21.jpg (55267 bytes)Memetcik25.jpg (42510 bytes)Memetcik23.jpg (46700 bytes)

                                                        Fotoğraf galerisi için tıklayınız
                Memetcik20.jpg (46019 bytes)  Dünya, Mehmetçiği Böyle Moralli Gördü

(1) Mehmetçik fotoğrafları için tıklayın
(2) Mehmetçik fotoğrafları için tıklayın

İşte tarihi oylamanın dünyadaki yankıları...
Batı basınından manşetler:
Telegraph: Egemen bir devlet, komşusunun sınırları içinde belirgin bir rahatlıkla faaliyet gösteren teröristlerin saldırısına uğruyorsa kendisini savunma hakkını kimsenin engellememesi gerekir. PKK her türlü insani ölçünün dışında acımasız bir terör örgütü.
The Times: Washington’un güçlü muhalefetine karşın tezkere onaylandı.
Guardian: ABD’nin Türkiye üzerindeki etkisi azaldı.
BBC: Tezkere, Türkiye’den itidal isteyen ABD ve Irak’tan gelen baskılara karşı meydan okuma.
Financial Times: Türklerin Kürtlere yönelik saldırısı ABD tarafından tercih edilebiliyordu. Ancak Irak’taki savaş ve istikrarsızlık sürerken Türkiye’nin Kürtlere saldırısı ABD için kábus olur.
New York Times: Oylama, ABD’nin tavrının Türkiye’de yarattığı hayalkırıklığının sonucu.
Washinton Post: Tüm dünyanın itidal çağrılarına karşın, TBMM tezkereyi geçirdi. Oylamaya saatler kala Türk liderleri, tüm dünyadan gelen telefonlar ile kuşatıldı.
CNN International: Türkiye’de milliyetçi duyguların yükselmesinde ABD’nin PKK ile mücadelede ihtiyaç olan desteği vermemesi ve Irak’ın kuzeyindeki Kürt yönetimini desteklemesi etkili oldu.
Le Figaro: Türk hükümeti duygusal şantaja boyun eğdi, sertlik taraftarlarına katıldı.
Liberation: Tezkere, Türk-ABD ilişkilerinde krizi körükleyecek. Ankara, İncirlik Üssü’yle ’şantaj’ yaptı.
Le Monde: Türkiye’nin mesajı, Bağdat’a iletildi. ABD, askeri müdahale olmaması için baskıları sürdürüyor.
El Pais (İspanya): Tezkerenin çıkması, ABD ve AB’nin çaresizliğini kanıtladı. Türkiye milliyetçi saldırıya yenik düştü. Ankara, Irak politikasını, Avrupa politikasından daha çok önemseyerek stratejik hata yapıyor.
Le Soir (Belçika): Türkiye Irak’ı vurmaya hazır. Karar büyük çoğunluk ve siyasi uzlaşmayla alındı.
El Cezire (Katar): Tezkere ABDBaşkanı Bush’un uyarılarına karşın büyük oy farkıyla geçti.

Tezkere çıkardık, dünya tutuştu: Türkiye'nin yıllardır Irak'ın kuzeyindeki PKK unsurları için yaptığı çıkışları ciddiye almayan dünya, TBMM'nin aldığı sınır ötesi harekat kararının ardından tutuştu.
Birbiri ardına açıklama yapan dünya liderleri, Türkiye'ye itidal çağrısında bulundu.
Dünyada Türkiye Korkusunun Hikayesini Okumak İçin Tıklayınız

* * *

Terörle mücadelede çifte standartlar:

* Not: AB ve ABD’ye göre "terörist," basına göre "özgürlük savaşçısı." 
(
PKK basına göre: "isyancılar," "savaşcılar,"  "militanlar," "asiler," "ayrılıkçı Kürt grup, "aşırı Kürtler," "direnişçi Kürtler," ve "yasaklanmış Kürt partisi.")

AB ve ABD PKK’yı terör listelerine alalı yıllar oldu; ancak Avrupa ve ABD basını PKK’ya hala “terör örgütü” ifadesini yakıştırmıyor. Bu çifte standart Türkiye'nin terörle mücadelesini ve "terörle global savaşı" engelliyor.

2007'de Kadil'e gidenler:
BBC, Reuters, AP, AFP, El Cezire, New York Times, Washington Post, The Independent, The Guardian, Daily Telegraph, The Sunday Times, The Times.


16-17 Aralık 2007 NTV/VATAN

Irak'ın kuzeyindeki PKK kampları Türk uçakları tarafından bombalandı

16 Aralık gece saat 01.00 sıralarında Türk savaş uçakları Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK'ya ait hedeflere saldırı düzenledi.

TARİHE GEÇTİLER

Türk pilotlar gece karanlığında yüksek hızla derin vadilere daldı, 30 metre kadar alçalıp tek bir hedefi bile ıskalamadı. Bunu başarabilecek dünyada sadece 5 ülke var.

Farklı üslerden havalanan F-16 ve F-4 2020'lerin PKK'nın Kandil'deki ana karargah ile üç kampını yerle bir etmesi dünyada büyük yankı uyandırdı. PKK'nın lojistik altyapısı bir gecede yok edilirken, Türk Hava Kuvvetleri dünyaya gövde gösterisi yaptı. Son saldırının bir benzerini en son İkinci Körfez Savaşı'nda ABD gerçekleştirmişti. 

Bandırma'dan kalkan 161'nci Yarasa Filo ile Diyarbakır'daki 181'inci Pars Filo'nun LANTIRN  sistemi takılı F-16'ları saldırıda başı çekti. Van Gölü üzerinde havada yakıt ikmali yaptılar; tek bir hedefi şaşırmadan, hiçbir sivil hedefi vurmadan görevi tamamladılar. F-16'lar saldırıda TÜBİTAK'in geliştirdiği lazer güdümlü füzeleri de kullandı.

Tarihimizde İlk Kez

Türk Hava Kuvvetleri tatbikatlar dışında tarihinde ilk kez “gece koşullarında paket taarruz” gerçekleştirdi.

Tarihinde ilk kez bu çapta bir operasyon yapan TSK’nın bu baskınına askeri literatürde “Paket taarruz” adı veriliyor. ‘Paket taarruz’ taarruz eden filonun yanısıra, bu filoyu destekleyen elektronik harp kabiliyetli uçaklar ve tanker uçaklar gibi destek unsurlarının da farklı üslerden havalanarak operasyona katılması anlamına geliyor. 

PKK’ya ilk sınırötesi operasyonu 1983’te düzenleyen TSK, ilk hava harekatını 14 Ağustos 1986’da gerçekleştirdi ve 10 uçak Sinad ve Haftanin’i bombaladı. Bugüne kadarki en büyük hava harekatı 28 Ocak 1994’te, Zeli kampına düzenlendi ve herakatta 50 uçak yer aldı. Ancak bu harekatın temel farklılığı, gündüz koşularında gerçekleşmiş olmasıydı. Çekiç Güç döneminde de az sayıda uçağın katıldığı hava saldırıları zaman zaman düzenlendi. Bu harekatlar da gündüz koşullarında yapıldı.

Harekatın önemini yükselten diğer boyutu da gece koşullarında geçekleştirilmiş olması. 

Türk Hava Kuvvetleri tarihinde ilk kez gece operasyonu düzenlendi. Son yıllarda sahip olunan LANTIRN sistemleri, pilotların uçaklarını gündüz koşullarında görev yapıyormuşçasına rahat yönlendirmelerini sağlıyor.

Harekatın ardından ilk kez füzeler atıldı

Füze atışının tamamlanmasının ardından, Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndan Cobra ve Sikorsky tipi helikopterler havalanarak Gabar ve Küpeli dağlarına doğru yöneldi. Helikopterlerin herhangi bir sıcak çatışmaya katılıp katılmadığı netlik kazanmadı. Hava harekatından hemen sonra PKK kamplarına bu kez de karadan uzun menzilli füzelerle vuruldu. Başta Hakkari’nin Çukurca ilçesinden olmak üzere, sınır bölgesinden topçu atışı başladı. Füze sistemleri de ilk kez ateşlendi. Yarım saatte K. Irak'a 21 top mermisi ateşlendi. Kısa bir aradan sonra saat 06.15 sularında ikinci dalga topçu ateşi başladı. Toros, Kasırga, Yıldırım ve ATACMS füze sistemlerinin kullanıldığı kara atışıyla hedefler yerle bir edildi.

Genelkurmay açıklaması şöyle: “Irak’ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesindeki PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedeflerin, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 16 Aralık 2007 günü saat 01:00’dan itibaren icra edilen hava harekatı ve karada konuşlu ateş destek vasıtaları ile vurulduğu kamuoyuna açıklanmıştır.

Önce F-16'lar sonra topçular vurdu

F-16 uçaklarının vurmasının ardından topçu birlikleri karadan Kandil'i top yağmuruna tuttu. Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile derinlikteki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçakları tarafından vuruldu.

Genelkurmay'ın açıklamasında, "Uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla, Irak'ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir" denildi. Açıklamada, operasyonların devam edeceği bildirilirken şöyle denildi: "Baştan beri açıklandığı gibi, operasyonlar tamamen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne yönelik olup; Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı değildir."

Irak'ın kuzeyindeki Zap, Avaşin, Hakurk bölgeleri ile Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerindeki hedefler, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vuruldu.

Keşif uçakları optik ya da lazer hedefleme yöntemiyle önce hedefleri işaretledi. Ardından her hava koşulunda isabet sağlayan bir sisteme sahip F-16'lar atış yaptı. Yakıt taşıyan tanker uçaklarda katıldı. Bu tarz bir hava harekatını son 20 yıl içinde ABD dışında hiçbir ülke tek başına gerçekleştirmedi.

Dünya operasyonu konuşuyor. 

150 kilometre güneydeki Kandil'e kadar uzanan harekâta olumsuz tepki yok. 
AB itidal tavsiyesiyle yetindi, Rusya ve ABD, Türkiye'ye destek mesajları verdi.

Açıklamalarda, 'kınama' (condemn), 'protesto' gibi ağır sözcükler yerine 'kaygı' (concern), 'itidal' (restraint) ve 'kaçınmak' (refrain) gibi düşük tonlu diplomatik sözcükler seçildi. AB Dönem Başkanlığı açıklamasında "Türkiye'yi itidale, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygıya çağırıyoruz" dendi.

IRAK’IN PKK TERÖRİSTLERİNİN YUVALANDIKLARI KUZEY BÖLGESİ 

16 Aralık 2007 günü saat 01:00'dan itibaren 
F-16'ların vurduğu bölgeler (haritayı tıklayınız)

OperasyonHarita.jpg (596193 bytes)

PKK'nın Merkez Komuta Karargahı yok edildi

TSK'nın Kandil Dağı'na düzenlediği harekatın yankıları sürüyor :

ABD: PKK bitirilsin
Almanya, teröre karşı savunma hakkını hatırlattı. AB ülkelerinin Ankara elçileri terörle mücadeleye destek verileceği konusunda söz birliği etti. Rusya Büyükelçisi de, "Türkiye'nin mücadelesine destek veriyoruz" dedi. ABD: "PKK'ya son verecek eylemleri kesinlikle görmek istiyoruz."

‘Şimdiye kadarki en agresif saldırı’

LOS ANGELES TIMES: Saldırı, şimdiye kadar Kürt asilerine karşı gerçekleştirilen en agresif saldırı. Köylüler sivillerin vurulduğunu söylüyor.

ABD onayladı

NEW YORK TIMES: Türk askerleri, Pazar günü şafaktan önce, Amerika’nın onayladığı, Kürt gerillasını zayıflatmaya yönelik bir çabanın parçası olarak K. Irak’ta gizlenen Kürt militanlarını bombaladığını söyledi.

Yeni bir cephe

WASHINGTON POST: Operasyon, Irak savaşında yeni bir büyük cephe açılması korkularını canlandırdı. Türk ordusu operasyonun ABD tarafından onaylandığını söyledi. Ancak ABD bunu yalanlandı.

Büyük operasyon

BBC: Türkiye PKK’ya karşı çizgisini sertleştiriyor. Daha önce de Irak’taki PKK hedeflerine yönelik saldırılar olmuştu ancak bu çaptaki bir operasyonun ilk kez olduğu sanılıyor.

THE DAILY TELEGRAPH: Türkiye, Kürdistan İşçi Partililerin (PKK) işgal ettiğini öne sürdüğü Irak'ın kuzeyindeki mevzilere son yılların en büyük saldırısını düzenledi.

Üsler bombalandı

THE TIMES: Türkiye, Kürt asilerinin üslerini bombaladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, operasyonun gerçekleşmesi için ABD’nin Irak'ın kuzeyindeki hava sahasını açtığını söyledi.

Operasyon sürecek

LE MONDE: Türkiye, hava operasyonlarının sürdürüleceğini açıkladı. Ankara, sınır bölgesine on binlerce asker yığdı.

Geniş çaplı harekat

DEUTSCHE WELLE: Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’nın Kandil Dağı’ndaki mevzilerine büyük çaplı hava harekatı düzenledi. Türk hükümeti, “Gereken neyse o yapılmaktadır” açıklamasını yaptı.

WP: ABD, TSK’ya hedefleri verdi

Washington Post Gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak'ın kuzeyindeki operasyona ilişkin uzun analizinde ABD’nin sağladığı “gerçek zaman” istihbaratın Türk ordusunun hedef belirlemeye yardımcı olduğunu belirtti. Gazeteye konuşan ABD’li askeri yetkilisi ise, ABD’nin operasyona katkısı için “Aslında onlara hedefleri veriyor” dedi. Operasyonun, ABD’li yetkilerinin Türk muhataplarıyla PKK’ya karşı “daha kapsamlı bir strateji” yi görüştükleri dönemde gerçekleştiğine dikkat çeken gazete, PKK mevzillerini belirlemek amacıyla ABD’nin, Irak’ın diğer bölgelerinden keşif uçaklarını ve insansız hava araçlarını kaydırdığını da yazdı. 

Rice İncirlik'te kaldı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Irak temaslarından sonra 18 Aralık geceyi İncirlik hava üssünde geçirdiği ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey tarafından bildirildi.

ABD istihbarat verdi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un sözcüsü Bryan Whitman, ABD’nin Türkiye’ye “eyleme geçilebilir” istihbarat sağladığını söyledi. Hafta sonu Türk uçaklarının düzenlediği operasyon için istihbarat sağlanıp sağlanmadığına dair detay vermekten kaçınan Whitman, Pentagon’un “bu terörist tehditle başa çıkmada yararlı” istihbarat sağladığını kaydetti. Gazetecilerin, “Cevaplarınız Pentagon’un, istihbarat verdiğini ima ediyor” sözlerine karşılık Whitman, “Bunun muhtemelen bir sakıncası yok” yanıtını verdi. “Eyleme geçilebilir istihbarat”, askeri bir hedefin tam koordinatlarının verilmesi olarak tanımlanıyor.

Pentagon: Operasyondan önce bilgi verildi.

Operasyonun geç haber verildiği haberlerini ise Pentagon yalanladı: "Bize yeteri kadar önceden haber verildi. Türkiye'nin bizim iznimize ihtiyacı yok."


MGK: Operasyonlar gerek görüldükçe sürecek

Son Milli Güvenlik Kurulu, hükümetin elinde tuttuğu sınırötesi operasyon tezkeresini nasıl kullanacağı sorusunun gölgesinde yapıldı.

ANKARA - Toplantı sonunda yayınlanan bildiride operasyonlarda sivillerin hedef alınmadığı ve gerek görüldüğünde harekatların devam edeceği belirtildi.

MGK’nın Aralık ayı olağan toplantısının ardından MGK Genel Sekreterliğince yayımlanan basın bildirisinde, toplantıda, TBMM’de kabul edilen tezkere ve hükümet tarafından verilen yetki çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü mevcudiyetine karşı gerçekleştirilen sınır ötesi harekatın sonuçlarının değerlendirildiği ifade edildi.

Harekatta sadece bölücü terör örgütünün hedef alındığı, sivil yerleşim bölgelerinin zarar görmediği ve terör örgütüne verdirilen ağır kayıpların yanında örgütün haberleşme ve ikmal sisteminin de önemli ölçüde tahrip edildiğinin müşahede edildiğine yer verilen bildiride şöyle denildi:

“Güvenlik güçlerimizin icra etmekte olduğu başarılı operasyonların gerekli görüldüğünde kararlılıkla sürdürülmesinde mutabık kalınmıştır. Terörle mücadelenin diplomatik, ekonomik, sosyal ve diğer boyutlarına ilişkin önlemler gözden geçirilmiş ve bunların geliştirilerek devam ettirilmesinin önemi vurgulanmıştır.

Milletimizin muhtemel olumsuz girişimler karşısında her zaman olduğu gibi sağduyusunu koruyacağına olan inanç teyit edilmiştir.

Ülke genelinde güvenlik ve asayişin korunmasına teminen güvenlik güçlerimizce alınmakta olan tedbirler de değerlendirilmiştir.

Irak’ta son dönemde meydana gelen gelişmeler ele alınmış, Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine verilen önem teyit edilmiş, bu hususların uluslararası toplumca genel kabul gören ve savunulan ilkeler haline gelmesinden ve İstanbul Nihai Bildirisi’nde yer almasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir. Türkiye’nin güvenliğini etkileyen dış gelişmeler de gözden geçirilmiştir.”

221. MADDE
Pakistan Büyükelçiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MGK toplantısında, Türk Ceza Kanunu’nda etkin pişmanlığı düzenleyen 221. maddenin değiştirilmesinin ele alınıp alınmadığı yönündeki soru üzerine, daha önce de belirttiği şekilde maddenin üzerinde durulabileceğine yönelik görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, terörle olan mücadelede çok daha kısa zamanda hangi şekilde nasıl başarılı olunabileceğinin önemine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Kullanılabilecek ne kadar enstrüman varsa, bu enstrümanların hepsini kullanmaktır. Olayın sadece askeri, güvenlik boyutu yok. Olayın siyasi,diplomatik, sosyal, ekonomik boyutu var. Tüm bunların hepsini değerlendirmek suretiyle ülkemizin maalesef kaybedilmek istenen huzurunu, mutluluğunu bizler asla kaybettirmek istemiyoruz. Ona yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Onun için başta bizlere, bunun dışında tabii ki tüm halkımıza düşen görevler var. Güvenlik güçlerimiz, askeriyle polisiyle elinden geleni yapıyor. Bundan sonra da yapmaya devam edecek.”

Medyaya da bu konuda önemli görev düştüğünü anlatan Erdoğan, “Hangi haberi nerede nasıl kullanacağını da çok daha iyi değerlendirirse, inanıyorum ki bu süreçteki mücadelemiz çok daha başarılı olacaktır” diye konuştu.
NTV - 28 Aralık 2007


TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ  -  25 ARALIK 2007 BASIN AÇIKLAMASI  -  TSK.mil.tr

      Türk Silahlı Kuvvetlerinin, PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne karşı, 16 ve 22 Aralık 2007 tarihlerinde, Irak'ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesinde icra ettiği harekatın hasar ve zayiat tespiti ile ilgili değerlendirmeler devam etmektedir.

      16 Aralık 2007 tarihinde icra edilen harekat esnasında, Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk bölgelerinde 22, Kandil Dağı bölgesinde 11 olmak üzere; her birinin içinde pek çok tali hedef bulunan, ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edilmiş, defalarca doğrulanmış ve sadece teröristlerin kullandığı tesislerden oluşan toplam 33 adet hedef grubu (200'den fazla münferit hedef) savaş uçaklarımız ve karada konuşlu ateş destek unsurlarımız tarafından ateş altına alınmıştır.

      En gelişmiş hedef tespit ve atış kontrol sistemlerinin kullanıldığı hava harekatında, ateş altına alınan tüm hedefler tam isabetle vurulmuştur.

      Bu kapsamda; PKK terör örgütünce kullanılan 3 adet komuta, 2 adet muhabere, 2 adet eğitim ve 9 adet lojistik tesisi ile 182 adet muhtelif sığınak/barınak, 10 adet uçaksavar mevzii (mürettebatı ile birlikte) ve 14 adet silah/mühimmat deposu tahrip edilmiştir. Söz konusu tesislerde bulunan çok miktarda silah, mühimmat ve malzeme tamamen kullanılamaz hale getirilmiştir.

      Terörist kayıpları konusundaki çalışmalar devam etmekle birlikte; ilk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 teröristin etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır. Bu rakamlara hava harekatı sonucunda çöken sığınak ve mağaralarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı dahil değildir. Ayrıca, çok sayıda yaralı teröristin, Irak'ın kuzeyinde yer alan Erbil, Raniyah, Kaladiza ve Choman'daki hastanelere götürüldüğü tespit edilmiştir.

      22 Aralık 2007 tarihinde uçaklarımız ve ateş destek vasıtalarımız tarafından icra edilen harekatta ise, Zap bölgesinde bulunan PKK terör örgütüne ait barınaklar ve uçaksavar mevzileri vurulmuştur.

      Harekata katılan uçaklar tarafından çekilip basın mensuplarına dağıtılan filmlerde, hedeflerin ne kadar özenle seçildiği ve büyük bir doğrulukla vurulduğu açıkça görülmektedir. Hava fotoğrafları ise hedeflerin vurulmadan önceki ve sonraki durumlarını göstererek, hava harekatının hedefler üzerindeki etkisini analiz etme imkanı sağlamaktadır.

      Öte yandan, 24 Aralık 2007 tarihinde Irak'ın kuzeyi ve merkezi hükümeti temsilen yapılan basın toplantısında, bir yetkilinin ağzından verilen "hava harekatında bir çok sivilin hayatını kaybettiği" şeklindeki beyanat tamamen gerçek dışıdır. İnsanlığın ortak düşmanı terörü cesaretlendirecek bu tür asılsız iddiaların, sadece sahiplerine zarar vereceği açıktır.

      Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine verilen yetki çerçevesinde operasyonlarına kararlılıkla devam edecektir.

      Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

BİLGİ NOTLARI
25 Aralık 2007 günü, Şırnak ili Küpeli Dağı bölgesinde; eylem yapma hazırlıkları içinde bulunan bir terör örgütü grubu tespit edilmiş ve anılan bölgede helikopter destekli bir operasyon başlatılmıştır. Aynı gün sabahın erken saatlerinde teröristlerle ilk temas sağlanmış; çıkan çatışmada ikisi kadın olmak üzere beş terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca, güvenlik güçleri tarafından söz konusu terörist grubun üs bölgesine girilerek barınma yerleri tahrip edilmiş ve teröristlere ait altı adet Kaleşnikof piyade tüfeği, üç adet kullanıma hazır patlayıcı düzenek, telsiz, cep telefonu, bol miktarda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Bölgedeki görevlerini başarıyla tamamlayan birliklerimiz üs bölgelerine dönmüşlerdir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün unsurları, terör örgütünün etkisiz hale getirilmesine yönelik faaliyetlerine kararlılıkla devam etmektedir.


TSK operasyonuna dünya ne dedi?
TSK'nin K. Irak'taki PKK terör örgütünün kamplarına düzenlediği operasyonlarla ilgili olarak Genelkurmay'ın açıklaması, dünya medyasında da geniş yankı buldu.

BBC

Türk askerinden yapılan açıklamada Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde PKK'ya karşı son 10 günde düzenlediği operasyonlarda 200 noktayı vurduğu ve yüzlerce teröristi öldürdüğü açıklaması yapıldı. Açıklamada sadece 16 Aralık'ta yapılan operasyonda 175 teröristin öldüğü vurgulandı.

Reuters

Türk Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyine PKK'ya karşı yapılan 16 Aralık'taki operasyonda 150-175 teröristin öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada PKK'nın komuta merkezi, kampları ve savaş mühimatlarının etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

Der Spiegel Online

Türk ordusundan yapılan açıklamada, PKK'ya karşı Irak'ın kuzeyinde son bir buçuk hafta içinde yapılan operasyonlarda 150 teröristin öldürüldüğü belirtildi. Der Spiegel, Türk ordusunun ayrıca bugün Irak'ın kuzeyine sınırlı bir operasyon düzenlediğini haberini de duyurdu.

AP

Türk ordusundan yapılan açıklamada sadece 16 Aralık'taki operasyonda 175 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Türk ordusu son 10 gün içinde Irak'ın kuzeyinde 200 PKK hedefini vurduğunu da duyurdu. Türk ordusunun açıklamasında mağaralarda ölen ve yaralı teröristlerin bu sayıya dahil olmadığı vurgulandı.

AFP
Türk ordusu salı günü yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyine yaptığı operasyonlarda terör örgütü PKK'ya ağır kayıplar verdirdiğini belirtti. Açıklamada sadece 16 Aralık'taki operasyonda 150-175 teröristin etkisiz hale getirildiği vurgulandı. Açıklamada operasyonlar sırasında yaralanan onlarca teröristin ise başta Erbil olmak üzere birçok bölgede tedavi edilmek üzere hastanelere götürüldüğu belirtildi.

Washington Post

Gazete internet sitesinde duyurduğu haberinde Türk Ordusu'nun Irak'ın kuzeyinde düzenlediği operasyonlar sonrası yaptığı açıklamaya yer verdi. Türkiye'nin sınır ötesi operasyonda 200'den fazla PKK hedefini vurduğunu ve 150-175 arasında teröristi etkisiz hale getirdiği belirtildi.

VATAN 25.12.2007


 

Genelkurmay düzenlenen operasyonlar sonucunda PKK'ya verilen zaiyatı açıkladı.

GENELKURMAY'IN YAYINLADIĞI OPERASYON FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


Genelkurmay 16 ve 22 Aralık’taki hava harekatlarının bilançosunu açıkladı:
* U2 ile teröristlerin kardaki ayak izleri bile tespit edildi
* 200 hedef 12’den vuruldu
* 150-175 terörist öldürüldü
* 16 tesis tahrip edildi
* 14 silah deposu ve 10 uçaksavar mevzii yerle bir edildi
* 182 sığınak ve barınak dümdüz edildi

Genelkurmay Başkanlığı 16 ve 22 Aralık’ta Kandil Dağı’na ve Kuzey Irak’ın farklı kesimlerindeki kamplarına düzenlenen hava harekatlarına dair kapsamlı bir açıklama yaptı. Daha önce 1 dakikalık video görüntüsü dağıtan Genelkurmay, dün de 2 dakikalık görüntüyle operasyon öncesi ve sonrası çekilmiş fotoğrafların yer aldığı 22 slayt karesi dağıttı. Görüntülerde PKK hedeflerinin hassas analizler sonucu belirlendiği ve yanlışlığa yol açmayacak şekilde 12’den vurulduğu gözleniyor. PKK’nın 3 komuta, 2 muhabere, 2 eğitim ve 9 lojistik tesisi, 182 barınağı, 10 uçaksavar mevzii ve 14 mühimmat deposu tahrip edildi.

İstihbarat ABD’den

Genelkurmay Başkanlığı basına dağıtılan görüntülerin hangi vasıtalarla elde edildiğini açıklamadı. Ancak fotoğrafların operasyon öncesinde ABD’ye ait istihbarat uydusu ve U2 casus uçaklarından çekilerek “istihbarat paylaşımı” çerçevesinde Türkiye’ye verildiği öğrenildi.

Casus uçaklar çekti

Hakurk bölgesi Resur Kampı’nın bombalanması öncesinde çekilen fotoğrafta teröristlerin kar üzerindeki ayak izleri görülüyor. Dağdaki gölgeden bu fotoğrafın operasyondan önce gündüz koşullarında tespit edildiği anlaşılıyor. Fotoğrafları ABD’ye ait U2 casus uçakları çekti.

Yarasalar işaretledi

Operaayon öncesi ve sonrasına ait video görüntüler ise TSK’nın kullandığı Heron insansız hava aracı ile RF-4 keşif uçakları tarafından çekildi. PKK noktalarının yerle bir edildikleri anları ise Lantirn özelliğine sahip F-16’lar görüntüledi. Genelkurmay’ın medyaya verdiği 2 dakikalık video kayıtlarında “Yarasa Filo” olarak adlandırılan Lantirn donanımlı F-16’ların hedefleri işaretlediği görülüyor.

Türk F-16’ları vurdu

Yarasaların işaretlediği bu hedefleri diğer Türk F-16’lar vurdu ve tam isabet kaydedildi. Görüntülerde, Zap bölgesindeki Kani Miran, Dihuk, Razhava, Şivi, Chameju, Bibakir, Shaya ve HPG YJA kampları; Hakurk bölgesindeki Malamaka ve Resur kampları; Kandil Dağı’ndaki Kanicenge, Bıyalan, Levze ve Bokrıskan kampları ile Alatukan Komuta Merkezi ve Surade uçaksavar mevzileri yer alıyor.

200 hedef, 175 ölü

Genelkurmay Başkanlığı operasyonların bilançosunu ise şöyle açıkladı: “TSK’nın, PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne karşı, 16 ve 22 Aralık 2007 tarihlerinde, Irak’ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesinde icra ettiği harekatın hasar ve zayiat tespiti ile ilgili değerlendirmeler devam etmektedir. Operasyonlarda 200’den fazla münferit hedef tam isabetle vurulmuştur. İlk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 teröristin etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır. Bu rakamlara hava harekatı sonucunda çöken sığınak ve mağaralarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı dahil değildir. Ayrıca, çok sayıda yaralı teröristin, Irak’ın kuzeyinde yer alan Erbil, Raniyah, Kaladiza ve Choman’daki hastanelere götürüldüğü tespit edilmiştir...”

Sivillere zarar verilmedi

“...24 Aralık 2007’de Irak’ın kuzeyi ve merkezi hükümeti temsilen yapılan basın toplantısında, bir yetkilinin ağzından verilen ”hava harekatında bir çok sivilin hayatını kaybettiği“ beyanatı tamamen gerçek dışıdır. İnsanlığın ortak düşmanı terörü cesaretlendirecek bu tür asılsız iddiaların, sadece sahiplerine zarar vereceği açıktır. TSK, operasyonlarına kararlılıkla devam edecektir.”

EĞİTİMDEKİ TERÖRİSTLER VURULDU

Kandil Dağı Kanicenge Kampı’ndan çekilen görüntüde eğitim yapan teröristler görülüyor. Ayrıca vurulan Roj TV’nin anteni de hedefler arasında.

Fotoğraftaki hedefe GBU-12’nin atıldığı görülüyor. GBU-12, lazer güdüm sistemiyle çok hassas nokta hedeflere etkin kullanılabiliyor. 500 libre ağırlığındaki füze, 7-14 kilometre menzilden atılabiliyor.

VATAN  25.12.2007


 

TSK: 200’den fazla hedef vuruldu

Genelkurmay Başkanlığı 16 Aralık’ta Irak’ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesinde yaptığı operasyonlarda 200’den fazla hedefin vurulduğunu, 150-175 arası PKK’lının öldürüldüğünü duyurdu.
25 Aralık 2007 Salı
 
ANKARA - Genelkurmay’ın internet sitesinden yapılan açıklamada “PKK terör örgütünce kullanılan 3 adet komuta, 2 adet muhabere, 2 adet eğitim ve 9 adet lojistik tesisi ile 182 adet muhtelif sığınak/barınak, 10 adet uçaksavar mevzii (mürettebatı ile birlikte) ve 14 adet silah/mühimmat deposu tahrip edilmiştir. Söz konusu tesislerde bulunan çok miktarda silah, mühimmat ve malzeme tamamen kullanılamaz hale getirilmiştir” denildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin, PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne karşı, 16 ve 22 Aralık 2007 tarihlerinde, Irak’ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesinde icra ettiği harekatın hasar ve zayiat tespiti ile ilgili değerlendirmeler devam etmektedir.

Hava fotoğraflarıyla K. Irak operasyonu

16 Aralık 2007 tarihinde icra edilen harekat esnasında, Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk bölgelerinde 22, Kandil Dağı bölgesinde 11 olmak üzere; her birinin içinde pek çok tali hedef bulunan, ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edilmiş, defalarca doğrulanmış ve sadece teröristlerin kullandığı tesislerden oluşan toplam 33 adet hedef grubu (200’den fazla münferit hedef) savaş uçaklarımız ve karada konuşlu ateş destek unsurlarımız tarafından ateş altına alınmıştır.

En gelişmiş hedef tespit ve atış kontrol sistemlerinin kullanıldığı hava harekatında, ateş altına alınan tüm hedefler tam isabetle vurulmuştur.

Bu kapsamda; PKK terör örgütünce kullanılan 3 adet komuta, 2 adet muhabere, 2 adet eğitim ve 9 adet lojistik tesisi ile 182 adet muhtelif sığınak/barınak, 10 adet uçaksavar mevzii (mürettebatı ile birlikte) ve 14 adet silah/mühimmat deposu tahrip edilmiştir. Söz konusu tesislerde bulunan çok miktarda silah, mühimmat ve malzeme tamamen kullanılamaz hale getirilmiştir.

Terörist kayıpları konusundaki çalışmalar devam etmekle birlikte; ilk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 teröristin etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır. Bu rakamlara hava harekatı sonucunda çöken sığınak ve mağaralarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı dahil değildir. Ayrıca, çok sayıda yaralı teröristin, Irak’ın kuzeyinde yer alan Erbil, Raniyah, Kaladiza ve Choman’daki hastanelere götürüldüğü tespit edilmiştir.

22 Aralık 2007 tarihinde uçaklarımız ve ateş destek vasıtalarımız tarafından icra edilen harekatta ise, Zap bölgesinde bulunan PKK terör örgütüne ait barınaklar ve uçaksavar mevzileri vurulmuştur.

Harekata katılan uçaklar tarafından çekilip basın mensuplarına dağıtılan filmlerde, hedeflerin ne kadar özenle seçildiği ve büyük bir doğrulukla vurulduğu açıkça görülmektedir. Hava fotoğrafları ise hedeflerin vurulmadan önceki ve sonraki durumlarını göstererek, hava harekatının hedefler üzerindeki etkisini analiz etme imkanı sağlamaktadır.

Öte yandan, 24 Aralık 2007 tarihinde Irak’ın kuzeyi ve merkezi hükümeti temsilen yapılan basın toplantısında, bir yetkilinin ağzından verilen “hava harekatında bir çok sivilin hayatını kaybettiği” şeklindeki beyanat tamamen gerçek dışıdır. İnsanlığın ortak düşmanı terörü cesaretlendirecek bu tür asılsız iddiaların, sadece sahiplerine zarar vereceği açıktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine verilen yetki çerçevesinde operasyonlarına kararlılıkla devam edecektir.”

NTV.com


F-16'lar mağaraları havaya uçurdu

26 Aralık 2007 Hurriyet

Türk savaş uçakları bu sabah saatlerinde Kuzey Irak'ın Zap bölgesindeki mağara ve barınakları bombaladı.

Kuzey Irak'taki Peşmerge sözcüsü Cabbar Yaver, Türk uçaklarının Dahuk bölgesindeki dağları 1 saat boyunca vurduğunu açıkladı.

Reuters'in haberinden kısa bir süre sonra Genelkurmay başkanlığı konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde uzun süreden beri izlediği büyük bir terörist grubun, Zap bölgesinde bulunan 8 adet mağara ve barınaklarda kışı geçirmeye hazırlandığı tespit edilmiştir.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarımız, 26 Aralık 2007 günü sabah saatlerinden itibaren, söz konusu terörist gruba ait hedefleri etkili bir nokta operasyonu ile vurmuşlardır.

İşte sınırın sıcak bölgesinden son fotoğraflar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde teröre karşı yürüttüğü mücadeleye paralel olarak, yurt içi operasyonlar da aynı yoğunluk ve kararlılıkla devam etmektedir. Bu kapsamda, 25 Aralık 2007 günü Şırnak/Küpeli Dağı'nda icra edilen operasyonda, ikisi kadın 5 terörist silahları ile birlikte etkisiz hale getirilmiş ve teröristlere ait bol miktarda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

Operasyonlarda elde edilen başarılar; mevsim koşulları, görüş durumu ve arazi yapısının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre karşı verdiği mücadeleye engel oluşturmadığının en açık göstergesidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, kutsal vatan savunma görevini her türlü koşulda yerine getirme azim, irade ve kararlılığına sahiptir.

ŞIRNAK'TA HAREKETLİLİK 

Sabah saat 06.00 sıralarında, Çukurca'nın Irak sınırında bulunan, Darsinki, Çayırlı, Pınarlı, Kınık ve Karasu bölgelerinde uçaklar görüldü.

Uçakların bir süre sınır hattı semalarında uçuş yapmasının ardından yeniden bölgede uçak sesleri duyulmaya başlandı.
Şırnak'ta da terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla bölgede başlatılan operasyonlar aralıksız sürdürülüyor. Sabah saatlerinde havalanan skorsky ve kobra helikopterinin Gabar ve Küpeli dağlarına doğru uçuşları devam etti.

Hava destekli operasyonların yanısıra kara birlikleri de dün sıcak temasın sağlandığı 2'i kadın 5 teröristin ölü ele geçirildiği bölgede arazi arama tarama faaliyetlerini sürdürüyor.

Genelkurmaydan Sok Goruntuler
www.hurriyet.com.tr/gundem

PKK mağaraları vuruldu

26 Aralık 2007 CNNTURK

Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü PKK'ya karşı bu sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde operasyon düzenlediğini açıkladı. Operasyonda büyük bir terörist grup vuruldu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzun süredir izlediği büyük bir terörist grubun, Zap bölgesindeki 8 adet mağara ve barınaklarda kışı geçirmeye hazırlandığı tespit edildi.
 
Bunun üzerine Türk savaş uçakları, bu sabah saatlerinden itibaren söz konusu terörist gruba ait hedefleri etkili bir nokta operasyonu ile vurdu.
  
Genelkurmay açıklamasında, "Operasyonlarda elde edilen başarılar; mevsim koşulları, görüş durumu ve arazi yapısının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teröre karşı verdiği mücadeleye engel oluşturmadığının en açık göstergesidir" ifadesi kullanıldı.

Ordunun bu açıklamasından önce, Reuters haber ajansı da Iraklı Kürt güvenlik güçlerine dayanarak Türk savaş uçaklarının Irak'ın kuzeyini bombaladığını duyurmuştu.
 
Kürt yetkililer, "küçük çaplı" saldırıların can kaybına yol açmadığını duyurdu.

Anadolu Ajansı da, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları kapsamında Irak sınırında uçak sesleri duyulduğunu bildirdi.
 
Sabah saat 06.00 sıralarında, Çukurca'nın Irak sınırında bulunan Darsinki, Çayırlı, Pınarlı, Kınık ve Karasu bölgelerinde uçaklar görüldü.
 
Şırnak'ta durum
 
Şırnak'ta da terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla bölgede başlatılan operasyonlar aralıksız sürdürülüyor.
 
Sabah saatlerinde havalanan Skorsky ve Kobra helikopterinin Gabar ve Küpeli dağlarına doğru uçuşları devam etti.
 
Hava destekli operasyonların yanısıra kara birlikleri de dün sıcak temasın sağlandığı 2'i kadın 5 teröristin ölü ele geçirildiği bölgede arazi arama tarama faaliyetlerini sürdürüyor.

TSK'nın operasyonları
 
1 Aralık 2007: Terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay, 'Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini duyurdu.
 
16 Aralık 2007: Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) yapıldı. Genelkurmay, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıkladı.
 
17-18 Aralık 2007: Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan teröristlere müdahale edildi. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip yapıldı. Operasyon, Şemdinli Yeşilova bölgesinde sınırdan birkaç kilometre derinlikte gerçekleştirildi.
 
22 Aralık 2007: Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonda Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.
 
Operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu.
 
26 Aralık 2007: Sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde savaş uçaklarıyla operasyon düzenlendi. 8 mağaranın vurulduğu harekatta, büyük bir terörist grup etkisiz hale getirildi.
 


 
Genelkurmay'dan açıklama

26 Aralık, 2007

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde uzun süreden beri izlediği büyük bir terörist grubun, Zap bölgesinde bulunan 8 adet mağara ve barınaklarda kışı geçirmeye hazırlandığı tespit edilmiştir.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarımız, 26 Aralık 2007 günü sabah saatlerinden itibaren, söz konusu terörist gruba ait hedefleri etkili bir nokta operasyonu ile vurmuşlardır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde teröre karşı yürüttüğü mücadeleye paralel olarak, yurt içi operasyonlar da aynı yoğunluk ve kararlılıkla devam etmektedir. Bu kapsamda, 25 Aralık 2007 günü Şırnak/Küpeli Dağı'nda icra edilen operasyonda, ikisi kadın 5 terörist silahları ile birlikte etkisiz hale getirilmiş ve teröristlere ait bol miktarda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

Operasyonlarda elde edilen başarılar; mevsim koşulları, görüş durumu ve arazi yapısının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre karşı verdiği mücadeleye engel oluşturmadığının en açık göstergesidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, kutsal vatan savunma görevini her türlü koşulda yerine getirme azim, irade ve kararlılığına sahiptir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.25 Aralık, 2007

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'taki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik hava harekatlarında 200'ü aşkın hedefin vurulduğunu, 150-175 teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

Bugün internet sitesinde bir açıklama yayınlayan Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'nin "Hava harekatında birçok sivil öldü" açıklamasının da "gerçek dışı" olduğunun altını çizdi

Türk Silahlı Kuvvetleri, 16 ve 22 Aralık tarihlerinde Irak'ın kuzeyinde ve Kandil Dağı bölgesinde hava harekatları düzenlemişti.
 
Genelkurmay açıklamasına göre;

16 Aralık harekatı:
Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap, Avaşin ve Hakurk'ta 22, Kandil Dağı bölgesinde 11 olmak üzere; her birinin içinde birçok tali hedef bulunan, ayrıntılı bir analiz sonucu tespit edilen, defalarca doğrulanan ve sadece teröristlerin kullandığı tesislerden oluşan toplam 33 adet hedef grubu (200'den fazla münferit hedef) Türk savaş uçakları ve karada konuşlu ateş destek unsurları tarafından vuruldu.
 
En gelişmiş hedef tespit ve atış kontrol sistemlerinin kullanıldığı harekatta, ateş altına alınan tüm hedefler tam isabetle vuruldu.
 
PKK terör örgütünce kullanılan 3 adet komuta, 2 adet muhabere, 2 adet eğitim ve 9 adet lojistik tesisi ile 182 adet muhtelif sığınak/barınak, 10 adet uçaksavar mevzii (mürettebatı ile birlikte) ve 14 adet silah/mühimmat deposu tahrip edildi.
 
Söz konusu tesislerde bulunan çok miktarda silah, mühimmat ve malzeme tamamen kullanılamaz hale getirildi.

Hava harekatı sonucu çöken sığınak ve mağaralarda ölenlerin yanı sıra ilk belirlemelere göre, açıkta veya korunaksız yapılarda bulunan 150-175 terörist etkisiz hale getirildi.
 
Çok sayıda yaralı terörist, Irak'ın kuzeyindeki Erbil, Raniyah, Kaladiza ve Choman'daki hastanelere götürüldü.
 
22 Aralık harekatı:
Savaş uçakları ve ateş destek araçlarıyla düzenlenen harekatta, Zap bölgesinde bulunan PKK barınakları ve uçaksavar mevzileri vuruldu.
 
Bu harekata katılan uçaklar tarafından çekilen video görüntüleri basına dağıtıldı.
 
Barzani'nin sözlerine yalanlama
 
Genelkurmay, dün bir açıklama yapan Mesud Barzani'nin "Hava harekatında birçok sivil hayatını kaybetti" beyanatını yalanladı.
 
Açıklamada, "Bu beyanatlar tamamen gerçek dışıdır. İnsanlığın ortak düşmanı terörü cesaretlendirecek bu tür asılsız iddiaların, sadece sahiplerine zarar vereceği açıktır" denildi.
 
Genelkurmay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendisine verilen yetki çerçevesinde operasyonlarına kararlılıkla devam edeceğinin altını çizdi.
 
TERÖRİSTLERE AİT "AYAK İZLERİ"
 
TSK'nın harekat öncesine ait fotoğraflara, komuta ve lojistik binalarının yanı sıra Kandil Dağı'ndaki terör kamplarında eğitim yapan teröristler ile Hakurk bölgesinde bulunan teröristlere ait "ayak izleri" yansıdı.
 
Harekatın ardından elde edilen görüntü ve fotoğraflarda ise, terör örgütüne ait bina, sığınak, mağara ve çadırların yok edilişi belgelendi.
 
Genelkurmay Başkanlığı'nın dağıttığı 22 fotoğrafta;
 
- Zap bölgesindeki Kani Miran kampındaki 3 binanın
- Zap bölgesi barınma alanındaki 2 faal kamp binasının
- Zap bölgesi Dihuk güneybatısı barınma alanında kamufle edilmiş 3 barınağın
- Zap bölgesi HPG YJA kampındaki 3 binanın
- Razhava-Zap kampındaki 2 binanın
- Zap bölgesi Şivi kampındaki terörist barınakları, mağara ve çadırların
- Zap bölgesi Chameju kampınadaki 2 binanın
- Zap bölgesindeki 3 binanın
- Zap bölgesi Bibakir mevki güneydoğusundaki 2 kamp binasının
- Zap bölgesi Shaja kuzeyinde teröristlerin barındığı çadır ve mağaranın tahrip edilmesinden önceki ve sonraki durumları yer aldı.
 
Hakurk bölgesinde bulunan Resur kampından harekat öncesi alınan görüntülerde, teröristlerin "ayak izleri" açıkça görülürken, darbe sonrasına ilişkin fotoğrafta kamp binalarının tamamının kullanılamaz hale geldiği anlaşılıyor.
 
Kandil bölgesindeki tabur Kanicenge'den alınan harekat öncesi görüntüde gözetleme yerleri ile arazideki 1 terörist fark edilirken, harekatın ardından bölgedeki binaların tamamen tahrip edildiği görülüyor.
 
Yine, Kandil bölgesi Alatukan kampında eğitim yapan teröristler ile çevredeki binaların ısıtılmasında kullanılan ısı kaynağı da hava fotoğraflarında belirgin bir şekilde yer alıyor.
 
CNNTURK

ABD: Türkiye ile çok yoğun çalışmalar yapıyoruz

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, "PKK ile mücadele konusunda Türkiy ile çok yoğun çalışmalar yapıyoruz" dedi ve ekledi: "Türkiye bunun için bizden onay istemedi. Bize sadece önceden bilgi verdi."

Schalow, Türk savaş uçaklarının Irak'ın kuzeyinde gerçekleştiği operasyon için ABD ’den onay istemediğini belirtti ve "Bu operasyonu yapmak, Türkiye’nin kararıdır ve bize önceden bilgi verildi" dedi.

Kathy Schalow'ı yanıtlarken, "Türkiye, bunun (operasyon) için bizden onay istemedi. Bu operasyonu yapmak Türkiye’nin kararıdır ve bize önceden bilgi verildi" şeklinde konuştu. Operasyonun ABD ’den alınan istihbarat ile gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bilgi vermeyen Schalow, buna karşın, Başkan George W. Bush’un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ekim'de Beyaz Saray’daki görüşmesi sırasında PKK ile mücadele için Türkiye ile istihbarat paylaşımı konusunda çalışmalar yaptıklarını ve Türkiye ile birlikte bu çalışmaları sürdüreceklerini söylediğini anımsattı.

ABD Büyükelçisi Ross Wilson ise harekatın başlamasına 2 saat kalıncaya kadar, rezidansında dar kapsamlı bir "DVD partisi" veriyordu. Misafirleriyle tek tek ilgilendi, sohbet etti ve film izledi. 3.5 saat süren etkinlik sırasında Büyükelçi'nin harekata yönelik bir trafik içerisinde olmadığı gözlendi.

ABD: Saygı duyuyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Dairesi sözcüsü Chase Beamer, yaptığı açıklamada, ''Türkiye'nin Irak içinde PKK'ya karşı hava saldırıları düzenlediğini anlıyoruz. Bu, Türkiye'nin kendi kararı. Türkiye'nin, kendisini terörizme karşı savunmasına saygı duyuyoruz'' dedi. 16 Aralık 2007 VATAN / HaberTurk


Pentagon iddiaları yalanladı
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, TSK’nın Irak'ın kuzeyindeki operasyonu öncesi bilgi verildiğini, aksi yöndeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

WASHINGTON (NTV 19 Aralık 2007) - ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK hedeflerine karşı düzenlediği hava harekatının, ABD’li yetkililere geç bildirildiği ve Washington’ın bundan rahatsızlık duyduğu yönündeki haberleri kesin bir dille yalanladı.

Morrell, “Hava taarruzundan önce kendilerine bilgi verildiğini ve bu konuda bir şikayetlerinin olmadığını kaydetti. Morrell, Irak’taki ABD’li komutanların geç bilgi almaktan rahatsızlık duyduğu iddiasıyla ilgili olarak da Bağdat’taki ABD’li komutanlardan da kaynaklanan herhangi bir şikayet olmadığını kaydetti.

Pentagon sözcüsü, “Türkiye, egemen bir ülke, kendini savunmak için harekete geçiyor ve bizim iznimize ihtiyacı yok, koordinasyon var, bilgilendirme var, ancak aranan bir izin yok, bize yapılan bilgilendirme yeterliydi” şeklinde konuştu.

Koordinasyon merkezinde Türk ve ABD’li yetkililerin beraber çalıştığını hatırlatan Morrell, harekat öncesinde Türkiye’nin kararının Genelkurmay Başkanlığı’ndan koordinasyon merkezine, oradan da ABD’li yetkililere iletildiğini kaydetti.

ABD SAVUNMA BAKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI 19 Aralık 2007 (Tıklayınız)
PENTAGON NEWS BRIEFING - DECEMBER 19 2007 (Defenselink.mil/transcripts) 


AP’NİN İDDİASI

Kasım Cindemir - Washington Hurriyet 20 Aralık 2007

PKK’ya Kuzey Irak’ta darbe üstüne darbe vuran Türkiye ile teröristler konusunda istihbarat sağlayan ABD’nin arasında "rahatsızlık" yaşandığı haberleri, dün Pentagon tarafından anında yalanlandı.

ABD’li yetkililerce basına sızdırıldığı iddia edilen "Türk uçakları sınırı geçtikten sonra haberimiz oldu" yolundaki haberler, dünün sıcak gündemini oluşturdu. Kulislerde Washington’un bu haberlerle, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın açıklamasına "tepkisi"ni yansıttığı iddia edildi. Büyükanıt, Kuzey Irak’taki PKK mevzilerine karşı düzenlenen operasyondan sonra, ABD’nin Irak hava sahasını Türk F-16’larına açıp harekata onay verdiğini bir televizyon programında açıklamıştı.

AP ajansı, ABD’li yetkililere dayandırdığını öne sürdüğü önceki günkü haberinde; Irak’taki ABD komutanlarının, operasyonu Türk uçakları sınır geçtikten sonra öğrendiğini bildirdi. Bazı kaynaklar da, AP haberinin, Iraklı Kürtler’in ABD’ye tepkileri üzerine kasıtlı olarak sızdırıldığını ifade ettiler. Bu kaynaklar, "Irak’taki durum nedeniyle Washington bir denge politikası izliyor. Orada Kürtler’in desteğine çok ihtiyacı var. Büyükanıt’ın açıklaması rahatsızlık yarattı. Bu da Ankara’ya iletildi. ABD’nin onayı olmasa Türk uçaklarının operasyonu mümkün değil" diye konuştular.

ŞİKAYETİMİZ YOK

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK hedeflerine karşı düzenlediği hava harekatının, Amerikalı yetkililere geç bildirildiği ve ABD tarafının bundan rahatsızlık duyduğu yönündeki haberler, dünün sıcak gündemini oluştururken, Pentagon’dan kuvvetli bir tonda yalanlama geldi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Geoff Morrell, "Hava taarruzundan önce bize bilgi verildi. Bazı haberlerin iddia ettiğinin aksine önceden bize bilgilendirme yapıldı. Hiçbir şikayetim yok" dedi.


Asker Irak'ın kuzeyine girdi

Kandil'e yapılan hava saldırısı sonrasında 300 bordo bereli gece yarısı Irak'ın kuzeyine girdi.

Türk Hava Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarını bombalamasının ardından dün de Türk Silahlı Kuvvetleri Hakkari sınırından sızmaya çalışan teröristlere yönelik sıcak takip başlattı. 

Irak'ın kuzeyine yönelik TSK'nin yürüttüğü geniş çaplı operasyon, Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullandı.

TSK’nın özel eğitimli 300 Bordo Bereli’si gece yarısı Irak'ın kuzeyine girdi. Bordo Bereliler yaklaşık 2 saat süren çatışmada Türkiye’ye sızmaya çalışan PKK’lılara yönelik ”Süpürge Harekatı” yürüttü...

TÜRK Hava Kuvvetleri’nin pazar günü Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarını F-16’larla yerle bir etmesinden sonra, önceki gece yarısı da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en seçkin komando birliği, eski adı Özel Harp Dairesi olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olan Bordo Bereliler, Irak'ın kuzeyine girdi. Bordo Bereliler’in, kampları bombalandıktan sonra Irak'ın kuzeyinde barınma imkanı kalmayan, bu nedenle Türkiye’ye geçmeye çalışan PKK’lılara karşı “Süpürme Harekatı” yürüttüğü öğrenildi.

Gece yarısı Irak'ın kuzeyine giren Bordo Bereliler, akşam saatlerinde de döndüler. Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olan Bordo Bereliler, dünyanın sayılı özel birlikleri arasında gösteriliyor. Tamamen gönüllülük esasına göre seçilen adaylar, 3.5 yıllık zorlu bir eğitimden sonra timlerde görev alıyor. Bordo Berelilere üye askerlerin kimlikleri MİT tarafından korunuyor.

19 Aralık 2007


 

Sınırın ötesine ikinci operasyon

(NTV/AA - 22 Aralık 2007) Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak’ta PKK’ya ait bazı hedeflerin Türk savaş uçakları tarafından vurulduğunu bildirdi.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, “Irak’ın kuzey kesiminde, bugün öğlen saatlerinde tespit ve teşhis edilen PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait önemli bazı hedefler, Türk Hava Kuvvetlerine mensup savaş uçakları tarafından 14.25-15.00 saatleri arasında vurulmuştur. Görevlerini başarıyla tamamlayan uçaklarımız emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir. Ayrıca, aynı hedefler 16.55-17.10 saatleri arasında da sınıra yakın bölgelerde konuşlu kara ateş destek vasıtalarımız tarafından etkili olarak ateş altına alınmıştır” denildi.

Açıklamada, 16 Aralık tarihinde gerçekleştirilen operasyonunun ardından yapılan bazı yorumlara tepki gösterilerek şöyle denildi: “16 Aralık 2007 tarihinde Irak’ın kuzeyi ve Kandil Dağı bölgesinde gerçekleştirilen harekat, kamuoyunda çok olumlu ve başarılı bulunmasına rağmen; art niyetli bazı çevrelerde harekatı ve sonuçlarını küçümseyen yorumlara rastlanmıştır. Milletçe teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi olumsuz etkilemeye yönelik bu yaklaşım, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ibretle ve esefle karşılanmaktadır.”

Genelkurmay’ın açıklamasında, operasyonlarda yüzlerce teröristin etkisiz hale getirlidiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmış olduğu operasyonların tespit edilen sonuçları, önümüzdeki hafta içinde görüntülü olarak Türk ve dünya kamuoyuna yansıtılacaktır. Vurulan mağara ve sığınaklardaki terörist sayısı tam bilinmediğinden, tesirsiz hale getirilen teröristlerin sayısını kesin olarak tespit etmek de mümkün olamamaktadır. Ancak, çeşitli kaynaklara dayanarak yapılan istihbarata göre, yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği de bir gerçektir.

Operasyonların devam edeceği ifade edilen açıklamada şöyle denildi: “Operasyonların örgüt üzerinde ne kadar etkili olduğu, önümüzdeki günlerde daha iyi anlaşılacaktır. Bu kapsamda, benzer operasyonlar yurt içi ve sınır ötesinde, arazi ve iklime bağlı kalmaksızın her hal ve şartta devam edecektir. PKK terör örgütü, Irak’ın kuzeyinin artık güvenli bir bölge olmadığını yaşayarak öğrenecek ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti karşısında başarı şansının kalmadığını bir kez daha anlayacaktır.”

ABD’den ikinci operasyona destek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak’a düzenlenen ikinci sınırötesi operasyonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; Washington’un, Türkiye’nin vatandaşlarına yönelik PKK tehdidine son verme çabalarını desteklediğini bildirdi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Dairesi sözcüsü Chase Beamer, Türkiye’nin kuzey Irak’taki PKK hedeflerine karşı düzenlediği son operasyonun ardından yaptığı açıklamada, “ABD, Türkiye’nin, vatandaşlarına yönelen PKK tehdidine son verme çabalarını destekliyor. Biz, bu yönde bütün diplomatik, askeri ve istihbarata ait vasıtaları kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Sözcü, “Biz, Türkiye’yi de, bizimle ve Irak hükümetiyle işbirliğini azami düzeye çıkararak, meşru kendini savunma hakkını kullanması, Irak halkı ve bu ülkenin istikrarına olumsuz etkide bulunmaması yönünde cesaretlendiriyoruz” diye konuştu.

Beamer, hedeflerin PKK olması ve sivil kayıplara yol açılmamasının kilit önem taşıdığını da kaydetti.
NTV 23 Aralık 2007


Sınırın ötesine üçüncü operasyon

Genelkurmay Başkanlığı büyük bir terörist grubun barındığı Zap bölgesinde 8 barınağın vurulduğunu açıkladı.

NTV 26 Aralık 2007

Genelkurmay’dan yapılan açıklama şöyle: “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’ın kuzeyinde uzun süreden beri izlediği büyük bir terörist grubun, Zap bölgesinde bulunan 8 adet mağara ve barınaklarda kışı geçirmeye hazırlandığı tespit edilmiştir.

Türk Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarımız, 26 Aralık 2007 günü sabah saatlerinden itibaren, söz konusu terörist gruba ait hedefleri etkili bir nokta operasyonu ile vurmuşlardır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’ın kuzeyinde teröre karşı yürüttüğü mücadeleye paralel olarak, yurt içi operasyonlar da aynı yoğunluk ve kararlılıkla devam etmektedir. Bu kapsamda, 25 Aralık 2007 günü Şırnak/Küpeli Dağı’nda icra edilen operasyonda, ikisi kadın 5 terörist silahları ile birlikte etkisiz hale getirilmiş ve teröristlere ait bol miktarda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.

Operasyonlarda elde edilen başarılar; mevsim koşulları, görüş durumu ve arazi yapısının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre karşı verdiği mücadeleye engel oluşturmadığının en açık göstergesidir.”

Bu arada Bölgesel Kürt Yönetimi Bölge Sorumlusu Cebar El Yaver de, Türk uçaklarının bu sabah PKK’ya ait Zap ve Metina kamplarının bulunduğu bölgeyi bombaladığını açıkladı.

Yaver bombalanan bölgelerde sivil yerleşim bulunmadığını söyledi.

Öte yandan Irak Devlet Başkanı Talabani ve Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Barzani TSK’nın operasyonlarını görüşmek üzere biraraya geldi. İki Kürt liderin görüşmeden sonra açıklama yapmaları bekleniyor.


ONLAR BİZİM İÇİN ÖLDÜ

MİLLİ KAMPANYALAR
TÜRKİYE'Yİ TARİHİ BİR GÖREVE ÇAĞIRIYOR

Gaziler, canlarını ortaya koyan kahramanlarımız

 

TERÖRE KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI

-ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI-

BÜYÜK MİLLİ SEFERBERLİĞE SİZ DE KATILIN...
Şehit ve Gazilerimiz için Destek Kampanyaları
(şehit ve gazi ailelerine yardım için lütfen tıklayınız)
www.mehmetcik.org.tr

SehitAileleri.jpg (10143 bytes)

SehitCenazesi23.jpg (46253 bytes)


TSK Mehmetçik Vakfı

Mehmetçik Vakfı, bağış toplayan değil, bağış kabul eden bir vakıftır.

Devlet destekli herhangi bir gelir kaynağı olmayan TSK Mehmetçik Vakfı, Yüce Türk Ulusunun gönüllü bağışları ile şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin yakınları ile gazi ve engeli Mehmetçiklerimize ve çocuklarına sosyal ve ekonomik destek sağlamakta, çocuklarına üniversite seviyesi dahi öğrenim yardımında bulunmaktadır. 
Internet sitesi: www.mehmetcik.org.tr
E-posta: mehmetcik@tr.net 

Kurban bağışınızı kredi kartı ile Mehmetçik Vakfı'nın internet sitesinden yapmak için buraya tıklayınız
Vekâleten Kurban Bağışı

Menkul Bağışı

Gayrimenkul Bağışı
Bağışçılarımız
Kendileri Küçük Yürekleri Büyük Bağışçılarımız
Bağış Karşılığı Takdim Edilen Objeler
Geliri Bağışlanan Kitaplar


Kimse Ülkeyi Bölemez

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, “Türkiye çok güçlü bir ülkedir. Ülkemizi bölmek isteyenler olabilir ama o istekte kalır sadece. Hiçbir güç ülkemizi bölemez” dedi.

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Yaşar Orgeneral Büyükanıt, Habertürk televizyonu ile Türk Milli Futbol takımının işbirliğinde düzenlenen, “Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası” ile ilgili canlı yayına katılarak, değerlendirmelerde bulundu. Orgeneral Büyükanıt, kampanya sonuçlarını çok yakından takip ettiğini belirterek, “Türk halkının kampanyaya gösterdiği ilgi olağanüstü. Ancak bu benim için sürpriz olmadı” diye konuştu.

Türk Halkının, Kurtuluş Savaşı sırasındaki davranışının bilindiğini vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, Türkiye’nin bugün aynı sıkıntılarla karşı karşı olmadığını ancak değişmeyen tek şeyin halkın duygularının aynı kalması olduğunu ifade etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, şunları kaydetti: “Milletimizin gösterdiği duyarlılık, bunun bir göstergesidir. Bu duyarlılık, içtenlik ve vatan sevgisinin her türlü değerin üzerinde olduğunu da bir kez daha vurgulamak isterim. Bu Ordu, milletinin ordusudur. Bu asker, milletinin Mehmetçiğidir. Terör uğruna dökülen kan, milletimizin kanıdır. Dökülen her damla kan, bu kutsal vatan içindir. Zaten bu nedenledir ki, Ulu Önder Atatürk, ‘Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır’ demiştir. Vatandaşlarımızın bu kampanyaya gösterdiği içten ilgi, bize bir şeyi daha hatırlatmıştır. Üzerinde yaşadığımız, bir toprak parçası değil, vatandır. Bu vatanın üzerinde yaşayanlar ise millettir. İşte Türk Silahlı Kuvvetleri, bu vatan ve milleti için vardır. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Ülkemiz için canlarını vererek şehit olanlar, gazilik mertebesine ulaşanlar, görevlerini şerefleriyle yapmışlardır. Geri kalan bizlere iki görev düşmektedir. Birincisi, onların bize bıraktıkları görevi yerine getirmek. İkincisi ise gazilerimize ve şehitlerimizin yakınlarına sahip çıkmaktır. İşte düzenlenen bu kampanya, ikinci görevimiz içindir.”

Milletin ve devletin, şehitler ve gaziler için elinden geleni yaptığını belirten Org. Büyükanıt, kampanyanın, Türk halkının şehit ve gazileri için çok daha fazla şey yapmak istediğini gösterdiğini söyledi.

Kampanyanın hedefine ulaşacağından hiç şüphesi olmadığını kaydeden Orgeneral Büyükanıt, “Zaman zaman kendimizi güçsüz görme gibi bir hastalığımız var. Türkiye çok büyük bir ülkedir. Türkiye çok güçlü bir ülkedir. Ülkemizi bölmek isteyenler olabilir ama o istekte kalır sadece. Hiçbir güç ülkemizi bölemez. O özgüvenimizi herkese, hem ülke içinde, hem ülke dışında göstermemiz gerekir. Gücümüzün farkında olalım. Büyük bir millet, büyük bir ülke olduğumuzun farkında olalım. Ona göre de davranalım” diye konuştu.  16 Ekim 2007 (AA)Türk Silahlı Kuvvetleri Şehit ve Gazi Aileleri için Verilen İftar Yemeği

 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), şehit ve gazi aileleri için iftar yemeği verdi. 4. Kolordu Komutanlığı'ndaki iftar yemeğine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları, diğer askeri yetkililer, şehit ve gazi aileleri katıldı.

Yemeğe, eşi Filiz Büyükanıt ile gelen Orgeneral Yaşar Büyükanıt, şehit ve gazi yakınlarıyla sohbet etti. Kendisine iletilen talepleri de dinleyen Orgeneral Büyükanıt, talimat vererek bu talepleri not ettirdi. İftar saati beklenirken, duygulanan Filiz Büyükanıt, yemek salonunun dışına çıktı. İftar yemeği öncesinde bir konuşma yapan Orgeneral Büyükanıt, salonda çok anlamlı bir grubun toplandığını söyledi.

''Üzerinde yaşadığımız bir toprak parçası ve o toprak parçası üzerinde yaşayan insanlar var. Ama bazı insanlar var ki, o toprak parçasını vatan, üzerinde yaşayan insanları da ulus yapıyorlar'' diyen Orgeneral Büyükanıt, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan ve büyük ulusumuz, Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra, büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, onların silah arkadaşları ve yüce Türk milletimiz tarafından kurulmuştur. Biz, bu toprakta yaşıyoruz.

Artık bu toprak, bir toprak olmaktan çıkmış, vatan olmuştur. Peki bu vatanı kimler oluşturmuştur? Tanrı'nın verdiği o büyük varlık, insanların kanlarıyla, canlarıyla oluşturulmuştur. Biz o mübarek insanlara şehit diyoruz. Vücutlarını, uzuvlarını kaybedenlere, bu mücadeleye katılanlara da yine kutsal bir isim veriyoruz, 'gaziler' diyoruz.

Bu mübarek Ramazan ayında, bugün, işte bu kutsal insanlar, insanların yakınları anneleri, babaları, çocukları, akrabalarıyla birlikte, bu kutsal Ramazan gününün iftarını yapıyoruz. O insanlar canlarını, ülkeleri için, vatanları için, milleti için veren insanlar, bir kutsal yemin vererek, bu göreve başlamışlardır. Tüm askerler görevlerine başlarken, buna biz de dahil, ellerimizi kutsal bayrağımızın üzerine koyduk, yemin ettik.

Yemin etmek, kutsal bir söz vermektir. Ve o yemini eden insanın, o yemine sadakatle bağlı olması lazım. İşte bu insanlar, o toprak parçasını vatan, o insan gurubunu millet yapmak için, seve seve canını ülkesi için feda etmek için, yemin etmişlerdir, hepimizin ettiği gibi. Ve onlar o mertebeye ulaşmışlardır. Şehit olmuşlardır, gazi olmuşlardır. Bu akşam, bu salonda bulunan şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz, gazilerimizin yakınları, hepimiz, bu güzel günü beraber paylaşacağız.

Ben bu ülkeyi vatan yapan insanlara, şehit olanlara, Tanrı'dan rahmet diliyorum, gazilerimize şifa diliyorum, şehitlerimizin yakınlarına sabır diliyorum. Ama birşey daha söylüyorum o da onlar, bu salonda bulunan, bulunamayan herkes, şu anda hizmette olanlara emanet edilmiş kutsal birer varlıktır. Onlar, bizim ayrılmaz bir parçamızdır. Biz gücümüzü, kuvvetimizi, mücadele azmimizi onların bize bıraktığı emanetlerden alıyoruz.'' Orgeneral Büyükanıt konuşmasının sonunda yemeğe katılanların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Orgeneral Büyükanıt'ın konuşmasının ardından herkesin ayağa kalkmasıyla yemek duası okunduktan sonra iftar yemeğine geçildi. Yemek sırasında askeri bando kısa bir konser verdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, yemeğin ardından şehit ve gazi çocuklarına okul çantası dağıttı, gazilerin yakalarına da özel hazırlanmış rozetlerden taktı. 
6 Ekim 2007 (AA)


Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası

Milli Takım ve Habertürk’ün önceki akşam başlattığı (15 Ekim 2007) “Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası” çığ gibi büyüyor. Kampanyada toplanan 24 saat içinde 40 milyon YTL’ye ulaştı.

Milli Takım ve Habertürk’ün işbirliğiyle pazar akşamı başlayan “Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası” Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Bir tek kamuoyunun yakından tanıdığı isimler değil şehit ve gazilere destek olmak için, sivil toplum örgütlerinden işadamlarına , spor camiasından sanatçılara, sendikalardan medya dünyasına kadar herkes seferber oldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Meclis Başkanı Köksal Toptan, Habertürk’ün canlı yayınına bağlanıp kampanyaya desteğini açıklarken, tüm televizyon kanalları canlı bağlantılarıyla kampanyaya yer veriyor.

‘Önce vatan, gerisi teferruat’
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim bu dev kampanyanın nasıl başladığını şu sözlerle açıkladı: “Bu veya buna benzer olaylara ülkemizin duyarsız kalması mümkün değil, her insan bu tür durumlar karşısında üzülür. Ben bu düşünceyi futbolcularıma açtım. Onlara böyle bir düşüncemizin olduğunu ve bu konuda ne hissettiklerini sordum. Ve bir saniye bile sürmedi. Hemen başlayalım ve sonunda kadar sürdürelim hocam” dediler.  

“'Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası' adı altında karar verdik. Sizlerle ve Genelkurmay’ımızla paylaştık. Listeyle beraber çeki Genelkurmay’a teslim edelim diye bir önerim oldu.” “Televizyon programlara kasım ayına kadar katılmayacağımı söylemiştim. İş vatan olunca gerisi teferruat onun için bugün burada bulunuyorum. Bu desteğe herkes katılmalıdır.”

“Çığ gibi büyüdü, milli bir olay oldu”

Kampanya nasıl büyüdü?
Bu kampanyaya başlarken böyle bir coşku bekliyordum. Bu kampanya Türkiye’nin sadece kızan öfkelenen ve bağıran bir toplum olmadığını, yapıcı adım atabildiğini de gösterdi. O kadar insanların onuruna dokunmuş ki, duyurduğumuz cumartesi akşamından itibaren telefonlarımız kilitlendi. İnanılmaz vaatlerle karşılaşıyoruz. Kimisi maaşımı, evimi vereyim diyor. Sokakta da büyük heyecan var. Herkes ‘onlar kimsesiz değil’ demek istiyor. Geometrik biçimde 1, 2, 4, 8 ve 16 artış oluyor, inanılmaz büyüyor. Ben hiçbir kampanyada böyle bir şey görmedim.

Katılımcıların dağılımı nasıl?
Her yerden arıyorlar biz de şaşırıyoruz. Yeni Zelanda’daki Türk, Kanada’daki Türk, ABD’deki Türk bizi arıyor. Bir sivil toplum örgütü, “Bağışımızı yapıyoruz ama, başka ne istiyorsanız yapalım, tüm üyelerimizle emrinizdeyiz” diyor. Kampanya nereye varır bilmiyoruz. Rakam hedefi ile değil görev için yola çıktık.

Şehit ailelerinin tepkisi nasıl?
Gözyaşları içinde telefonlar aldık, çok büyük yoğunluk var. 'Yalnız değiliz, bizi çok mutlu ettiniz' diyorlar, beni en çok duygulandıran da bu oldu. Gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz.

İlk işgünü verilerine göre revize ettiğiniz bir durum var mı?
Kampanyanın rotasında bir değişiklik yok. Biz Genelkurmay Başkanlığı’na bunu takdim etmeyi düşünüyorduk. Yine onu yapacağız, adres netleşti. Hükümet ve muhalefetten de herkes kampanyayı sempatiyle karşıladı. Diyanet İşleri Başkanı da bu kampanyaya katılma çağrısında bulundu. Gayrimüslüm vatandaşlarımız, isimlerinin açıklanmasını istemeyen Ermeni işadamlarımız da var.


YAVRU VATAN'DAN KAMPANYAYA TAM DESTEK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'de Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği ve Kıbrıs Türk Platformu, Anavatan Türkiye'de yürütülen "Mehmetçiğe Yardım Kampanyası" çerçevesinde, KKTC'de de "Mücahitten Mehmetçiğe Yardım" kampanyası başlattı.

Kampanyayı yazılı açıklamayla duyuran Mücahitler Derneği ve Kıbrıs Türk Platformu halkı kampanyaya destek vermeye davet etti. Bu arada Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği 40 bin YTL, Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) ise 10 bin YTL bağışta bulunduklarını açıkladı. Lefkoşa belediye başkanı Cemal Bulutoğulları, "Türkiye'de son dönemde ard arda gelen olaylar sonrasında Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği olarak Mehmetçiğe 40 bin ytl yardımda bulunmayı kararlaştırdık" dedi.


Terörle Mücadala Kahramanlarına Destek Kampanyası bağış çeki Org. Büyükanıt'a teslim edildi.

10 Ocak 2008 HaberTurk 

Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası Final Töreni bugün saat 14:30'da Genelkurmay Başkanlığı Şeref Salonu'nda gerçekleştirildi.

86.5 milyon YTL'ye ulaşan kampanya bağış çeki HABERTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Melih Meriç tarafından Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'a teslim edildi.

Tüm denetim raporları, banka hesap hareketleri, gayri nakdi taahhütler listesi Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a takdim edildi. Törende HABERTÜRK Genel Yayın Yönetmeni Melih Meriç ve Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim konuşma yaptı. Çekin tesliminin ardından konuşan Org. Büyükanıt, destek veren herkese şahsı ve TSK adına teşekkür ettiğini söyledi. 

Büyükanıt, kanla yapılan bayrağı gösterdi:
''Bakın! İşte biz böyle büyük bir milletiz''

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır." 

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, şehid ve gazi yakınları yararına organize edilen kampanyada toplanan bağışların teslimatı için düzenlenen törende, 13 lise öğrencisi gencin kanlarıyla yaptığı Türk bayrağını göstererek, "Biz böyle büyük bir milletiz" dedi.
Habertürk televizyonunun gazi ve şehit yakınları yararına düzenlenen "Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası"nda toplanan bağışlar, Genelkurmay Başkanlığı Şeref Salonu'nda düzenlenen törenle, Mehmetçik Vakfı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı yetkililerine teslim edildi. Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın yanı sıra kampanyaya destek veren Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Melih Meriç ve diğer yetkililer katıldı.

Törende konuşan Orgeneral Büyükanıt, kampanyada toplanan para miktarının hiçte önemli olmadığını belirterek, İzmir'deki bir ilköğretim okulu öğrencisinin de bayramda el öperek topladığı 25 YTL'lik bahşişle kampanyaya katıldığını ve bunun çok anlamlı olduğunu söyledi. Hayatında hiçbir televizyon kanalına telefonla canlı yayınla bağlanmadığını anlatan Orgeneral Büyükanıt, "Ama şehitler için düzenlenen böyle bir kampanya söz konusu olduğunda buna destek vermeyi bir borç bildim ve 2 gün üst üste telefonla canlı yayına bağlandım" dedi.

Kampanyayı düzenleyen televizyon kanalına ve tüm çalışanlarına, kampanyada çok büyük bir etkisi olan Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'e, milli olan veya olmayan futbolculara ve kampanyaya destek veren diğer televizyon ve basın yayın organlarına teşekkür eden Orgeneral Büyükanıt, "Bu toplanan paradan çok daha önemlidir. Bu, toplumsal dayanışmanın bir göstergesidir. İfade ettiğim gibi bu kampanya, yalnız şehit derken sadece askeri kastetmiyorum, polisi, korucusu veya terör nedeniyle şehit edilen, katledilen kamu görevlileri için düzenlenmiştir" diye konuştu.

13 LİSE ÖĞRENCİSİNİN KANLARIYLA YAPTIĞI TÜRK BAYRAĞI
"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dizelerini hatırlatan Orgeneral Büyükanıt, lise öğrencisi 13 gencin kanlarıyla yaptığı ve kendisine gönderdiği Türk bayrağını basın mensuplarına gösterdi. Öğrencilerin Kırşehir Anadolu Öğretmen Lisesi'nde okuyan gençler olduğunu belirten Orgeneral Büyükanıt, şunları kaydetti:
"Öğrencilerin mektuplarının arkasında dilekçeleri var, 'Bizi hemen askere alın' diye. Önce kanlarıyla bayrak yapıyorlar. 18 yaş ve altı gençler bu bayrağı yapıyorlar. Biz böyle bir milletiz. Biz büyük bir milletiz. Gerçekten şehitlerimiz kutsal bir amaç uğruna şehit olmuşlardır. Bu kutsal amaç; yaşadığımız ülkeyi bir ve bütün muhafaza etmek. Tabii onlar şehit olduktan sonra geride bıraktıkları aileleri, çocukları, onlar da bize kutsal bir emanettir. Dolayısıyla onlara gözümüz gibi bakmamız lazım. Gerek
devletimizin şehitlere gösterdiği özen, gerekse bu tür kampanyalarla onların tekrar hatırlanması çok anlamlıdır."

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Mehmetçik Vakfı'na yapılan bağışların her geçen gün arttığını ve bundan dolayı şehit ailelerine yapılan rutin yardımın bu sene yüzde 100'e yakın bir oranda artırıldığını kaydetti. Mehmetçik Vakfı'nın en önemli özelliğinin rütbelilerle bir işinin olmaması olduğuna işaret eden Orgeneral Büyükanıt, şöyle devam etti:

"Hatta biz maaşlarımızla yardım yapıyoruz. Tamamen er ve erbaşlara yöneliktir. Diğer rütbelilere ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yardım yapılmaktadır. O yüzden yardım ikiye bölündü. Bu Kurban Bayramı'nda Mehmetçik Vakfı rekor kırdı ve 180 bin kurban kesti. Bu tabii vakfa çok önemli bir gelir getiriyor. Bu gelirler artınca da şehit ailelerine yapılan yardımda hemen hemen yüzde 100 oranında artıyor. Tabii Mehmetçik Vakfı bu şekilde devam ettiği müddetçe, halkın teveccühü devam ettiği müddetçe ileride çok daha fazla yardım yapılabilir. Ben tekrar kampanyayı başlatana, destek verene, herkese hem teşekkür hem de şükranlarımı sunuyorum. Milletimizin dayanışmasını gösteren bir şeydir. Bağışlanan paranın miktarı önemli değildir, 3 lirada olur 3 milyonda olur. Ama ona bir katkıda bulunma ihtiyacını duymak bile asil bir duygudur. Bu nedenle tekrar bütün ilgililere, bağış yapanlara hem şahsım hem de TSK adına teşekkür ediyorum. İnşallah başka şehit vermeyiz de böyle şeyler olmaz."

KAMPANYADA 86.5 MİLYON YTL TOPLANDI
Habertürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Meriç ise, "Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası"nın Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in öncülüğünde başlatıldığını, 70 milyonun tek yürek olarak şehidini, gazisini bağrına bastığını söyledi. Meriç, kampanyaya 845 bin 454 kişi ve kurumun katıldığını ve 86 milyon 557 bin 511 YTL bağış toplandığını belirterek, bağışların aktarılacağı TSK Mehmetçik Vakfı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzaladıklarını söyledi. SMS yoluyla 4 milyon 89 bin 617 YTL bağış toplandığını ifade eden Meriç, 5 milyon YTL bağışlayan bir bağışçının verdiği rakamın ise isteği üzerine GATA'ya bağlı TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'ne cihaz alımı için tahsis edildiğini kaydetti. Kampanyaya başından beri verdiği destekten dolayı Orgeneral Büyükanıt'a ve TSK Mehmetçik Vakfı'na teşekkür eden Meriç, kampanyaya katılanların isimlerinin yanı sıra dokümanlar ve yazışmaların kitap haline getirilmiş haliyle gayri nakdi bağışta bulunmak isteyenlerin listesinin yer aldığı dosyayı Orgeneral Büyükanıt'a takdim etti. Orgeneral Büyükanıt, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in yapacağı konuşma öncesinde, Terim'in dün dayısının vefat etmesine rağmen bugün buraya gelerek çok büyük bir jestte bulunduğunu dile getirdi. Orgeneral Büyükanıt, Terim'e Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına başsağlığında bulundu.

Fatih Terim de, geçen yıl Ekim ayında gerçekleştirilen terör saldırılarına ilişkin haberi milli takım kampında aldıklarını belirterek, hemen oyuncularını toplayarak böyle bir kampanya başlatma kararı aldıklarını ifade etti. Toplanan rakamın büyüklüğü veya küçüklüğünün hiçbir önemi bulunmadığını, şehit ve gazilerin en ufak bir zararını bile karşılayacak bir rakamın bulunamayacağını ifade eden Terim, ancak böyle bir kampanyaya katılanların da bir karşılığının olması gerektiğini söyledi. Terim, o gün kampta bulunan 22 futbolcunun bölüşeceği ortak bir rakam belirlediklerini, ancak hiç milli takıma çağrılmamış futbolcuların bile buna katılmak istemesinin bu konuda verilen en güzel mesaj olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Orgeneral Büyükanıt, 34 milyon 355 bin 53 YTL 70 YKr'lik çeki TSK Mehmetçik Vakfı Başkanı emekli Tümgeneral Melih Tunca'ya, 43 milyon 102 bin 315 YTL 30 YKr'lik çeki ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Vekili Tahsin Güney'e takdim etti. Orgeneral Büyükanıt, Terim ile Meriç'e de birer şilt vererek teşekkür etti.  ANKA 10 Ocak 2008


8 EKİM 2008 - Tezkere 18'e karşı 497 oyla TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Harekat yetkisini 1 yıl daha uzatan tezkere TBMM'de kabul edildi.

Kabul edilen tezkereyle, geçen yıl hükümete verilen sınır ötesi operasyon yetkisinin süresi, 
17 Ekim 2008 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatıldı.


Sınır ötesi operasyon tezkeresi Meclis'ten rekor oyla geçti

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarını, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidi ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere bu bölgeye göndermek için Hükümete verilen yetki süresinin, 17 Ekim 2008'den itibaren 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, 18'e karşı 497 oyla TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Oylamada, AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekilleri kabul, DTP ise ret oyu verdi.

TBMM tutanaklarına göre, elektronik cihazla yapılan açık oylamaya, 515 milletvekili katıldı. Tezkere, 497 oyla kabul edilirken, 18 milletvekili ret oyu kullandı. DTP'li milletvekillerinin yanı sıra ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da ret oyu verdi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan ile birlişimi yöneten başkanvekili Güldal Mumcu, içtüzük gereği oy kullanamadığı, 30 milletvekilinin katılmadığı tezkerenin görüşmeleri sonunda, 14 milletvekili de mükerrer oy kullandı.


TERÖRE KARŞI ÖFKE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Tüm yurtta terörü protesto mitingleri düzenleniyor
(tıklayınız)


Ataturk Gunlugu.com | Ataturkculuk.net
Ataturk Today.com