TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAN PROTESTO

Tüm yurtta terörü protesto mitingleri düzenleniyor  

Afyonkarahisar.jpg (30822 bytes) Adana.jpg (56894 bytes) Ankara3.jpg (43004 bytes) Bilecik2.jpg (50333 bytes) Bilecik.jpg (77566 bytes)

Bursa3.jpg (61295 bytes) Bursa.jpg (74391 bytes) Bursa2.jpg (72676 bytes) Denizli.jpg (41580 bytes)

Gaziantep.jpg (61072 bytes) Erzurum.jpg (64006 bytes) Istanbul.jpg (35806 bytes) Istanbul2.jpg (44813 bytes)

Izmir.jpg (51430 bytes)  

Yalova.jpg (74439 bytes) Mersin.jpg (61844 bytes)


TÜRKİYE TERÖRE KARŞI AYAKTA (tıklayınız)
VATANDAŞ TERÖRE İSYAN ETTİ
Şehit düşen askerler için tüm yurtta yürüyüşler düzenlendi.
Şehitlerimize Allah'tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
Teröre karşı tek ses


Hakkâri Dağlıca'da 12 askeri şehit eden PKK, yurdun Doğu ve Güneydoğu illeri de dahil hemen her kentinde düzenlenen kitlesel gösterilerle protesto edildi. Törenlerde, kardeşlik vurgusu yapıldı, oyuna gelinmemesi istendi

İSTANBUL, ANKARA Milliyet DHA, AA
23 Ekim 2007

Türkiye 48 saattir sokakta

23 Ekim 2007 www.gazetevatan.com 

Kahpe saldırıya tepki dün de tüm yurtta sürdü. Bayrağı alan yüz binler meydanlara aktı

Öğrencilerden profesörlere, esnaftan işçilere tüm Türkiye PKK’ya lanet yağdırdı. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi düzenlediği “meşale yakma töreni” de, “teröre lanet, şehitlere saygı” mitingine dönüştü. Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılan mitinge ellerinde Türk bayrakları ile 4 ay önce şehit olan Hasan Güreşen’in fotoğrafları ve “’Şehitler ölmez, vatan bölünmez” yazılı pankartlarla gelen gruplar, “Kahrolsun PKK”, “Bu vatan bizimdir, bizim kalacak”, “Katil ABD” ve “Hükümet istifa” sloganları attı.

Hepimizi askere alın
Yurdun dört bir yanında da vatandaşlar askerlik şubelerine başvurarak gönüllü asker olmak için dilekçe verdi. İstanbul Üsküdar Asker Alma Daire Başkanlığı önüne dün öğle saatlerinde büyük bir bayrak eşliğinde gelen kabalık bir grup da, sloganlar atarak terör örgütünü protesto etti. “Şehitler ölmez. Vatan bölünmez” “Her Türk asker doğar” sloganlarının ardından gönüllü asker olmak istediklerini söyleyerek dilekçelerini Askerlik Şubesi görevlisine teslim ettiler.

İNTERNETTE ÖRGÜTLENME

Hain saldırıya tepki eylemleri için internette yoğun bir örgütlenme sürüyor. Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ün 12 şehit için 12 gün boyunca 1 dakikalık “ışık kapatma eylemi” yapılması çağrısı, e-posta zinciriyle yayılıyor. Ayrıca bazı e-postalarla da tüm Türkiye’ye siyah giyme çağrısı yapılıyor.

Rektörler Komitesi: "Öfkemiz, iç barışımızı bozmasın"

İÜHA 25.10.2007  www.istanbul.edu.tr 
İÜHA - Terör gündemiyle toplanan Rektörler Komitesi, halka sağduyu çağrısı yaptı. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, ''Öfkemiz ne denli büyük olursa olsun, bunun iç barışımızı tehdit etmesine izin vermeyeceğiz'' dedi.

Üniversitelerin rektörleri, "terör" konusunu görüşmek üzere Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında YÖK'de toplandı.
 
Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Teziç, Rektörler Komitesi adına açıklanması kararlaştırılan bildiriyi okudu.
 
Bildiride, "Yıllardır devam etmekte olan terörün iç ve dış desteklerine bakıldığında verilen mücadelenin, yalnızca bir terör örgütü ile mücadele etmenin çok ötesinde olduğu görülür. Bu mücadelenin ısrarla ve kararlılıkla devamında hepimize sorumluluklar düşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve güvenlik güçlerine bölücü teröre karşı verdikleri mücadelede güvenimiz ve inancımız tamdır" denildi.
 
Rektör Komitesi'nin bildirisinde, "Asırlar boyu aynı topraklarda birlikte yaşayan insanlarımız arasında nefret ve husumet yaratarak birbirleriyle çatışacakları bir ortam oluşturmayı amaçlayan terör örgütünün bu tür eylemleri, hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaktır. Türk ulusu, teröre karşı alınacak her tedbirin ve sergilenecek kararlılığın arkasında bulunacaktır" ifadesine yer verildi.
 
Bildiride, şehitlerin saygı ve rahmetle anıldığı, kederli ailelerinin ve yakınlarının derin acılarının paylaşıldığı belirtilerek, "Öfkemiz nedenli büyük olursa olsun, bunun iç barışımızı ve huzurumuzu yok etmesine asla izin vermeyeceğimizi, Rektörler Komitesi olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz" denildi.
 
Hakkari'deki saldırıdan sonra, üniversite kampüsleri de hareketlendi. Öğretim üyeleri ve öğrenciler art arda  terörü protesto eden yürüyüşler düzenledi.


Rektörler Komitesi’nden ‘barış’ bildirisi

ANKARA - Üniversitelerin rektörleri, “terör” konusunu görüşmek üzere Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında toplandı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Teziç, Rektörler Komitesi adına açıklanması kararlaştırılan bildiriyi okudu.

Teziç, açıklamayı okumadan önce bugün terör konulu tek gündem maddesiyle toplandıklarını belirterek, terör örgütünün faaliyetlerinin yol açtığı gergin ortamda üniversitelerin görüşlerini topluca ortaya koymak istediklerini ifade etti. Teziç, daha sonra bildiriyi okudu.

Bildiride, “Bölücü terör örgütünün son günlerde artan hain saldırılarının ulusun acısını ve öfkesini doruk noktasına çıkardığı” vurgulanarak, özetle şöyle deniyor:

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE TSK’YA İNANCIMIZ TAM
“Bu mücadelenin ısrarla ve kararlılıkla devamında hepimize sorumluluklar düşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve güvenlik güçlerine bölücü teröre karşı verdikleri mücadelede güvenimiz ve inancımız tamdır.

BAZI BATILILARA TEPKİ
“Terör örgütünün, yabancı askeri görevlilerin gözleri önünde, ayrıca Irak’taki merkezi hükümetin ve kuzeydeki yerel yönetimin himayelerinde eylemlerini sürdürdükleri herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanı sıra maalesef bazı batılı siyasi çevre ve yayın organları, söylem ve yazılarında terör örgütü mensuplarını sözde ‘özgürlük savaşçısı’ olarak tanıtarak, bu eylemleri batı kamuoyunda haklı göstermeye çalışmaktadırlar.

ASIRLAR BOYU BİRLİKTE YAŞADIK
“En üstün güç olan ulus egemenliği, bizleri kaderde, kıvançta ve tasada birleştirmektedir. Asırlar boyu aynı topraklarda birlikte yaşayan insanlarımız arasında nefret ve husumet yaratarak birbirleriyle çatışacakları bir ortam oluşturmayı amaçlayan terör örgütünün bu tür eylemleri, hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaktır. Türk ulusu, teröre karşı alınacak her tedbirin ve sergilenecek kararlılığın arkasında bulunacaktır.

BARIŞI YOK ETMEYE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ
“Öfkemiz ne denli büyük olursa olsun, bunun iç barışımızı ve huzurumuzu yok etmesine asla izin vermeyeceğimizi, Rektörler Komitesi olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Teziç, bildiriyi okuduktan sonra rektörler ayağa kalkarak bir süre alkışladı. Teziç, bu hassas konu üzerine soru almak istemediklerini belirterek, “Biz düşüncelerimizi, görüşümüzü, hissiyatımızı, hepsini bir yazılı metinle ortaya koyduk. Sorular, hepimizin kendi kendimize sormamız gereken sorulardır aslında...” dedi. AA 26 Ekim 2007


Rektörler Komitesi'nden TSK'ya Güven Desteği

Rektörler Komitesi 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve Güvenlik Güçlerine Bölücü Teröre Karşı Verdikleri Mücadelede Güvenlerinin ve İnançlarının Tam Olduğunu' Bildirdi.

Üniversitelerin rektörleri, ''terör'' konusunu görüşmek üzere Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında YÖK'de toplandı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Teziç, Rektörler Komitesi adına açıklanması kararlaştırılan bildiriyi okudu.

Teziç, açıklamayı okumadan önce bugün terör konulu tek gündem maddesiyle toplandıklarını belirterek, terör örgütünün faaliyetlerinin yol açtığı gergin ortamda üniversitelerin görüşlerini topluca ortaya koymak istediklerini ifade etti. Teziç, daha sonra bildiriyi okudu.

Bildiride, ''Bölücü terör örgütünün son günlerde artan hain saldırılarının ulusun acısını ve öfkesini doruk noktasına çıkardığı'' vurgulanarak, şöyle denildi:

''Yıllardır devam etmekte olan terörün iç ve dış desteklerine bakıldığında verilen mücadelenin, yalnızca bir terör örgütü ile mücadele etmenin çok ötesinde olduğu görülür. Bu mücadelenin ısrarla ve kararlılıkla devamında hepimize sorumluluklar düşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve güvenlik güçlerine bölücü teröre karşı verdikleri mücadelede güvenimiz ve inancımız tamdır.

Terör örgütünün, yabancı askeri görevlilerin gözleri önünde, ayrıca Irak'taki merkezi hükümetin ve kuzeydeki yerel yönetimin himayelerinde eylemlerini sürdürdükleri herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanı sıra maalesef bazı batılı siyasi çevre ve yayın organları söylem ve yazılarında terör örgütü mensuplarını sözde 'özgürlük savaşçısı' olarak tanıtarak, bu eylemleri batı kamuoyunda haklı göstermeye çalışmaktadırlar.

En üstün güç olan ulus egemenliği, bizleri kaderde, kıvançta ve tasada birleştirmektedir. Asırlar boyu aynı topraklarda birlikte yaşayan insanlarımız arasında nefret ve husumet yaratarak birbirleriyle çatışacakları bir ortam oluşturmayı amaçlayan terör örgütünün bu tür eylemleri, hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaktır. Türk ulusu, teröre karşı alınacak her tedbirin ve sergilenecek kararlılığın arkasında bulunacaktır.''

Bildiride, şehitlerin saygı ve rahmetle anıldığı, kederli ailelerinin ve yakınlarının derin acılarının paylaşıldığı belirtilerek, ''Öfkemiz ne denli büyük olursa olsun, bunun iç barışımızı ve huzurumuzu yok etmesine asla izin vermeyeceğimizi, Rektörler Komitesi olarak kamuoyuna saygıyla duyururuz'' denildi. (Anadolu Ajansı) 25.10.2007


Tüm yurtta teröre öfke seli

23 Ekim 2007 www.sabah.com.tr 

12 askerin şehit edilmesinden sonra tüm yurtta önceki gün başlayan tepkiler, dün de çığ gibi büyüdü. Başta İstanbul, Ankara olmak üzere yurdun birçok yerinde gösteriler düzenlendi..

108.jpg (34535 bytes)

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi yakınlarında önceki gün teröristler tarafından 12 askerin şehit edilmesine yönelik tepkiler dün de tüm yurtta devam etti. Başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere birçok ilde çeşitli eylemler yapıldı. Sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler de saldırıyı kınadı. İstanbul'da önceki gece boyunca Beşiktaş, Ortaköy, Taksim, Şirinevler, Yenibosna Bahçelievler ve Esenler'de toplanarak teröre lanet yağdırdı. Bahçelievler'deki 500 kişilik grup E-5'i trafiğe kapattı. Esenler ve Şirinevler'deki gruplar ise DTP binaları önünde protesto gösterisi yaptı. Taksim Meydanı'nda gece yarısı toplanan yaklaşık 500 kişilik grup ise Harbiye Orduevi'ne yürüdü.

IŞIK KAPATMA EYLEMİ
Sabaha karşı 03.00 sıralarında ise 30 kişilik bir grup, Boğaziçi Köprüsü'nü trafiğe kapatıp Türk bayrağı açtı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, hain saldırı nedeniyle 29 Ekim fener alayı ve konser etkinliklerini iptal etti. Bu arada Ankara Ticaret Odası Başkanı sinan Aygün vatandaşlara 12 gün boyunca 12 şehit için 1 dakikalık "ışık kapatma eylemi' çağrısı yaptı. Adana'daki eylem sırasında havaya ateş edilmesi sonucu Şafak Gürbüz (20) bacağından yaralandı. Şehit er Abdurrahman Doğan'ın memleketi Adıyaman'daki mitingde ise 5 bin kişi, "Üzülme ana hepimiz Abdurrahmanız" sloganları attı.

 

 Kadıköy’de terörü protesto mitingi
İstanbul Kadıköy’de, “Teröre lanet ve Şehitlere saygı” mitingi

İSTANBUL - CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlediği miting için İstanbul’un birçok bölgesinden gelen vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı doldurdu.

Kadıköy Belediyesi çalışanları ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı mitingde konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bu 22 ekim’de de Kadıköy Meydanı’nda cumhuriyeti kutlamak için meşale yaktıklarını anlattı, ancak bu 22 Ekim’in, 12 şehit haberi nedeniyle üzüntülü geçtiğini vurguladı.

Mitinge katılan İstanbullular ise, “Hükümet istifa” sloganları attı. NTV 22 Ekim 2007


Teröre öfke sokaklara sığmadı

Hakkâri Dağlıca'da gece yarısı Avaşin Köprüsü üzerinde Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Taktik Tugay Komutanlığı'na bağlı komando taburunun 200 kadar PKK'lının saldırısına uğraması sonucu 12 askerimiz şehit düştü, 16'sı yaralandı

Protestolar.jpg (41039 bytes)

Saldırı sonrası Türkiye meşru müdafaa hakkını kullanarak Kuzey Irak'ta sıcak takip başlattı. Hava destekli operasyonda da 32 terörist öldürüldü. TSK'nın Kuzey Irak sınırına geçtiği bilgisi ilk defa Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bir açıklamaya, "Olay bölgesinin güneyinde teröristlerle yeniden temas sağlanmıştır" cümleleriyle yansıdı. Güneydoğu kırsalında operasyonlar devam ediyor. Askeri birliklerin teyakkuzda olduğu bölgede, sivillerin kullandığı yol güzergahları da mayın kontrolünde geçiriliyor.

Hakkari'deki şehit haberlerinden sonra Türkiye tek yürek oldu. Ülkenin dört bir yanında teröre lanet mitingleri düzenleniyor.

Ülkenin her yerinde olduğu gibi Adana'da da öfkeye dönüştü. Şehrin her köşesinde gece geç saatlere kadar terörü protesto eylemleri düzenlendi. İlin cadde ve sokaklarda gerçekleştirilen araç konvoylarının yanı sıra dakikalar süren yürüyüşlerle de terör örgütü lanetlendi. Şehrin bir çok noktasında çıkan gruplar Kasım Gülek Köprülü Kavşak'ta buluştu. Çocuk, kadın, genç, yaşlı; her yaş grubundan binlerce insan ellerindeki Türk bayraklarıyla Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Burada İstiklal Marşı okuyan kalabalık, yol boyunca "Şehitler ölmez, vatan bölünmez." sloganını attı. Trafiğin altüst olduğu eylemlerde Atatürk Anıtı'ndaki program sonrası Çevik Kuvvet Polisi, kalabalığın dağılmasını istedi. Ancak gruplar, uyarıları dikkate almayarak teröre tepkisini sürdürdü. Sokaklarda dolup taşan kalabalığa çevre sakinleri de alkışlarıyla destek verdi. Klakson sesleriyle uyanan aileler ise apartman lambalarını yakıp söndürerek protestoya katıldı.

*HAİN SALDIRIYA TEPKİ YAĞIYOR 

Bu arada teröre tepki gösterileri sırasında şehrin bazı noktalarında tabanca ve pompalı tüfeklerle havaya ateş edildiği gözlendi.

ŞEHİT HABERLERİNDEN SONRA TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU

Hakkari'deki şehit haberlerinden sonra Türkiye tek yürek oldu. Türkiye'nin her yerinde teröre lanet mitingleri düzenlenirken sivil toplum örgütleri vatandaşları aklıselim davranmaya davet etti.

Elazığ Genç İş Adamları Derneği (ELGİAD) yönetim kurulu toplanarak halkı sağduyuya ve tek yürek, tek vatan ve tek bayrak şuuru içerisinde hareket etme davetinde bulundu.

ELGİAD yayınladığı mesajda, "Kahraman milletimize ve ordumuza yönelik kalleşçe saldırıların temelinde, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve istikrarının hedef alındığını görmekteyiz. Güçlü bir Türkiye bölge adına şer güçlerin hesaplarını bozacak yegane kuvvettir. Asırlardan beridir bölge coğrafyasına hamilik yapan bu necip Millet yine bölgesi ve dünya adına tek huzur kaynağı olacaktır. Aziz milletimiz şunu iyi bilmelidir ki; bir Devlet, duygularıyla değil, sağduyu ve sükunetle hareket eder. Karar verildiğinde de gerekeni yapmaktan çekinmez. Ama bu topraklarda asırlık kardeşlik devam edecektir." ifadelerine yer verildi.

Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Başkanı İbrahim Gök, bu topraklarda yıllardır herkesin kardeşçe yaşadığını ve yaşamaya devam edeceğini ifade etti.

Başkan Gök, "Türkiye'nin her zamankinden daha fazla birliğe ihtiyacı var. İşgal edilmiş Irak'ın durumu ortada. Bu nedenle herkes birlikte yaşamanın kıymetini bilsin. Herkes tek yürek olsun ve kardeşçe yaşasın. Bu topraklarda herkes kardeşçe yaşadı ve yaşamaya devam edecek." şeklinde konuştu.

AVRUPA KONSEYİ, PKK SALDIRILARINI KINADI

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, PKK terör örgütünün yaptığı saldırıları kınadı.

"Türkiye'nin güneydoğusunda durumun kötüleşmesinden endişeli" olduğunu belirten Davis, PKK terörünü "şiddetle kınadığını" kaydetti. Davis, Türkiye'nin uluslararası hukuk ve Avrupa İnsan Hakları Konvensiyonu çerçevesinde alacağı kararları uluslararası toplumun desteklemesi gerektiğini belirtti. Davis, "Irak hükümeti ile yapılacak direk görüşmelerle sorunun çözülmesi yönündeki adımı destekliyorum." dedi.

MENEMEN'DEKİ SENDİKALAR TERÖRE KARŞI ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

İzmir'in Menemen ilçesinde, teröre karşı ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Türk Eğitim Sen, Diyanet Sen, Türk Diyanet Vakfı, Türk Emekli Sen ve Birlik Emekliler Derneği temsilcileri katıldı.

Açılışta, şehitlerimizin anısına saygı duruşu yapıldıktan sonra Hakkâri Dağlıca'daki 12 şehidin isimleri okundu.
Toplantıda konuşan Türk Eğitim Sen Menemen İlçe Temsilcisi Osman Göçmen, terör saldırılarını kınadıklarını belirtti. Millet olarak çok üzüntülü olduklarını söyleyen Göçmen, herkesin tepkisini dile getirmekte haklı olduğunu, ancak sağduyuyu elden bırakmamak gerektiğini hatırlattı.
Göçmen, "İç ve dış mihrakların payandası olan bölücü terör örgütü, bugüne kadar ülkemizde 40 bin insanımızın hayatını kaybetmesine yol açtı. 300 milyar dolarlık millservetimiz de heba oldu. Yüce Meclis toplanarak, nihayet sınır ötesi operasyona da izin veren bir tezkere çıkarmaya karar vermiştir. Bunun içindir ki o ulvi çatı altında tezkereye evet oyu veren her vatanseveri teker teker kutluyoruz" dedi.
Sınır ötesi operasyonda bir yandan PKK'nın kampları ve yandaşları yok edilirken, diğer yandan Kuzey Irak'ta oluşturulmaya çalışılan sözde devlete, dolayısıyla peşmergelere haddinin bildirilmesi gerektiğini belirten Göçmen, 4.5 milyon Türkmen'in de huzur ve güven içinde yaşamasının garanti altına alınmasını istedi.

Öte yandan, Menemende bugün, belediyenin organize ettiği PKK'ya tepki amaçlı bir halk yürüyüşü düzenlenecek. Saat 12.00'de başlayacak yürüyüşe sivil toplum kuruluşları, oda başkanları ve diğer vatandaşların katılması bekleniyor.

LAHEY BÜYÜKELÇİSİ VE ROTTERDAM BAŞKONSOLOSU, TERÖR SALDIRISINI KINADI

Hakkari'de 12 askerin şehit edilmesi ile sonuçlanan hain saldırıya tepkiler sürüyor. Hollanda'nın Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar ve Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ hain saldırıyı kınayan sert açıklamalar yaptı.

Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar Bu terör belasını PKK'nın hain saldırısını şiddetle ve nefretle kınadıklarını söyledi. Alpar, "Hain saldırı ile maalesef 12 askerimiz şehit oldu.Türk milleti yıllardır terör belasından çok çekti. Artık Türk Milleti olarak birlik zamanı ve dayanışma zamanıdır. Bunu yapanlara Türk ordusu gereken cevabı verecek. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, yakınlarının acılarını paylaşıyoruz.'' dedi.

Hollanda'nın Rotterdam Başkonsolosluğuna yeni atanan Esen Altuğ, şehit ailelerinin acılarını paylaştığını, terörü lanetlediğini söyledi. Başkonsolos Altuğ, "Ülkemizde meydana gelen bu bölücü saldırı yüreğimiz derinden yaraladı. Şehitlere, Allah'tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Türk milletinin bununda üstesinden geleceğinden ümidim tamdır." ifadelerini kullandı.

TRT'DE MESAİ ÖNCESİ ŞEHİTLER İÇİN SAYGI DURUŞU

TRT çalışanları Hakkari'de hain saldırı sonucu şehit olan askerler anısına saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okudu. Mesai başlamadan TRT sitesi önünde toplanan personel, terör örgütü PKK'yı kınadı.

TRT Çalışanları, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Vatan sana canım feda" sloganı atarken, "Kahrolsun bölücülük, kahrolsun hainler", "Türk milletinin başı sağolsun", "Hepimiz mehmetçiğiz" dövizleri açtı.

Site önünde şehitler anısına bir dakika saygı duruşunda bulunan TRT çalışanları, daha sonra hep birlikte İstiklal Marşı okudu. İstiklal Marşı'nın ardından yapılan basın açıklamasında, teröre destek verip terörü lanetlemeyen siyasi temsilcileri kınandı.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ SENATOSU TERÖRÜ KINADI

Fırat Üniversitesi Senatosu yayınladığı bir bildiriyle, Hakkari'de terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırıları kınadı.

Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından yayınlanan bildiride, "21 Ekim 2007 günü Hakkari'de gerçekleşen terörist saldırı sonucunda 12 askerimizin şehit olması bizleri yürekten yaralamıştır. Fırat Üniversitesi senatosu olarak bu hain ve alçak saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyoruz." denildi. Ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik olarak, yıllardır yapılan bu tür hain saldırıların bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da milletimizin sağduyusu karşısında neticesiz kalacağının vurgulandığı bildiride, "Hain saldırıda şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin ailelerine, Türk Silahlı

Kuvvetleri mensuplarına ve büyük Türk Milletine başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

REKTÖRLER OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Üniversitelerin rektörleri, 25 Ekim Perşembe günü olağanüstü toplantı yapacak. Alınan bilgiye göre, Rektörler Komitesi, Hakkari'deki terörist saldırıyla ilgili olarak YÖK'te toplanacak.YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığındaki toplantının ardından bir bildiri yayımlanması bekleniyor. AJANSLAR 23 Ekim 2007 

Şehitleri Onbinler Uğurladı

Şehit cenazeleri bugüne dek görülmemiş kalabalıklara sahne oldu. Onbinlerce kişi cenazelerin arkasından yürüdü.

Şehit Cenazeleri - Törenlerde Acı ve Gözyaşı Hakım - (NTV Video
Şehitlerin memleketleri Adıyaman, Afyon, Aydın, Eskişehir, Yozgat, Ordu, Kars, Kırıkkale, Bursa, Antalya, ve Gaziantep'te gözyaşı, keder ve teröre lanet var... 

Şehitlerimizi Uğurluyoruz
 
Türkiye'nin dört bir yanından feryatlar yükseliyor. Şehitlerin yaşam öyküleri yürekleri burkuyor...Hepsinin ayrı bir öyküsü var.

Şehit düşen askerler için memleketlerinde törenler düzenlendi
Vatan evlatları son yolculuğuna uğurlandı

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


Öğretmen ve öğrencilere 'protesto' yasak

Terörü protesto eylemlerine öğrenci yasağı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, terörü protesto eylemlerine öğrenci ve öğretmenlerin katılmasını yasakladı.

ANKARA - Bir genelge yayımlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, terör saldırılarını protesto amacı taşıyan eylemlere öğrenci ve öğretmenlerin katıldığının belirlendiğini söyledi ve bu durumun eğitim-öğretimin aksamasına neden olabileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı, hem öğrencilerin zarar görmemesi hem de infial ortamına katkı sağlanmaması için protesto eylemlerine öğrenci, öğretmen ve bakanlık personelinin katılımına izin verilmeyeceğini duyurdu.
NTV-MSNBC VE AJANSLAR 26 Ekim 2007


Öğretmen ve öğrencilere miting yasağı

(AA 24 Ekim 2007) - Milli Eğitim Bakanı Çelik, eğitim - öğretimin aksatılmaması, öğrencilerin istenmeyen bazı durumlarla karşılaşmaması bakımından, gösteri ve yürüyüşlere öğretmen ve öğrenci lerin katılmasına kesinlikle izin verilmeyeceğini bildirdi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Eğitim öğretimin aksatılmaması, öğrencilerin istenmeyen bazı durumlarla karşılaşmaması ve zarar görmemesi, terör örgütünün kamuoyunda yaratmayı amaçladığı tedirginlik ve infial ortamına katkı sağlanmaması bakımından, söz konusu gösteri, toplantı ve yürüyüşlere yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelin katılmasına kesinlikle izin verilmeyeceğini'' bildirdi. Alınan bilgiye göre, Çelik, bir genelge yayımlayarak uyarılarda bulundu.

Çelik, genelgede ''terör örgütünün son günlerdeki kanlı eylemleri sonucu güvenlik güçlerinin ve sivil vatandaşların şehit edilmesinin toplumun tüm kesimlerini derinden etkilediğini ve yürekleri sızlattığını'' ifade etti.

''Verilen her şehidin, ülkemizin her yerinde ve her vatandaşında aynı ıstırabı ve acıyı uyandırdığından asla şüphemiz bulunmamaktadır'' diyen Çelik, şunları kaydetti: ''Bu durum haklı olarak kamuoyunda da infial derecesinde tepki ve hassasiyetlerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bölücü terör örgütünün amacı, yıkıcı, kırıcı, korkutucu ve yıldırma hareketlerinde bulunarak ülkemizin huzur ortamını, milli birliğini ve bütünlüğünü bozmaya çalışmaktır. Bölücü terör örgütünce gerçekleştirilen kanlı eylemleri protesto amacıyla bazı sivil toplum kuruluşlarınca toplantı, gösteri ve yürüyüşler düzenlendiği, bu faaliyetlere okullarımızdaki yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelin katılmalarının da teşvik edildiği duyumları alınmaktadır.

Eğitim öğretimin aksatılmaması, öğrencilerimizin istenmeyen bazı durumlarla karşılaşmaması ve zarar görmemesi, bölücü terör örgütünün kamuoyunda yaratmayı amaçladığı tedirginlik ve infial ortamına katkı sağlanmaması bakımından, söz konusu gösteri, toplantı ve yürüyüşlere yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelimizin katılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.''


Haber yasağını KanalTürk kaldırttı

DANIŞTAY, ŞEHİT HABERLERİNE GETİRİLEN YASAĞI, KANALTÜRK'ÜN İTİRAZI SONUCU KALDIRDI

Dağlıca’daki terörist saldırıya ilişkin hükümetin basına getirdiği yayın yasağını Danıştay kanuna aykırı buldu. Danıştay “Sınırları belli olmayan karar demokratik rejimin yayın özgürlüğüne aykırıdır” dedi

Kanaltürk Televizyonu’nun, hükümetin yayın yasağına karşı, “yürütmenin durdurulması” ve “iptali” talebiyle açtığı dava üzerine Danıştay 13’üncü Dairesi, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Karar gerekçesinde, hangi tür yayınların yasaklandığının açık ve somut olarak belirtilmediği, kapsamı ve sınırları belli olmayan yayın yasağının, demokratik rejimin “yayın özgürlüğü” ilkesine ve RTÜK Yasası’na aykırılık oluşturduğu vurgulandı. Bu kararla, hükümetin yayın yasağı ortadan kalkmış oldu.

Danıştay’ın sürpriz kararı, dava konusu olay “yayın özgürlüğü” ilkesini doğrudan ilgilendirdiği için Başbakanlığa dün elden tebliğ edildi. Böylece yasak, dün itibarıyla uygulamadan kalkmış oldu.

Hükümet, yayın yasağının durdurulmasına ilişkin Danıştay kararına itiraz edebilecek. Ancak itiraz neticeleninceye kadar yayın yasağı uygulanmayacak. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda incelenerek itiraza yönelik karar bağlayıcı olacak.

Hükümetin, itiraz sürecinde ikinci bir seçeneği daha bulunuyor. Hükümet, Danıştay’ın kararında vurgulanan, “hangi tür yayınların durdurulacağının açık ve somut olarak belirtilmesinin zorunlu olduğu” gerekçesini dikkate alarak, yeni bir yayın durdurma kararı vererek uygulamaya koyabilir.

BİZ ALINAN KARARA UYARIZ

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, yayın yasağının Danıştay tarafından durdurulmasını, “Yargı kararlarına uymak ve uygulamak zorunludur. Danıştay karar vermiş, itirazımız yok” diye değerlendirdi. Bakan Çiçek, terör olayları nedeniyle toplumda büyük acılar, infial ve tepki oluştuğunu ifade ederek, “Bunu anlıyoruz ama bazı kanallar tarafından maksadı aşan şekilde bunların yansıtılması, toplumda istenmeyen sonuçlara yol açabilirdi” dedi. Çiçek, “Devletler de bu gibi durumları düşünerek, böyle tedbirler uyguluyorlar. Biz de o günkü şartlarda böyle bir karar aldık ama Danıştay’ın kararına da uyarız” Bu açıklama siyasi kulislerde, “Danıştay’ın kararına karşı hükümetin itiraz hakkını kullanmayacağı” şeklinde yorumlandı. 26 Ekim 2007  www.kanalturk.com.tr 

Danıştay'dan ikinci yasak istemine de ret
Danıştay'ın Hakkari Dağlıca'daki terör saldırısına ilişkin yayın yasağını durdurmasına itiraz eden Başbakanlık, ikinci kez ''ret'' kararıyla karşılaştı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Başbakanlığın Danıştay 13'üncü Dairesi'nin kararına yaptığı itirazı reddetti.

Danıştay 13'üncü Dairesi, Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde düzenlenen terörist saldırılarla ilgili yayınların durdurulmasına ilişkin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imzalı kararın yürütmesini durdurmuştu.

Kanaltürk televizyonu, yayınların durdurulmasına ilişkin 23 Ekim tarihli kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Danıştay 13'üncü Dairesi de, söz konusu kararın yürütmesini oybirliğiyle durdurmuştu.

Davalı Başbakanlık, Danıştay 13'üncü Dairesi'nin kararına itiraz ederek, kararının kaldırılmasını istedi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazı bugün görüştü. Kurul, Başbakanlığın itirazını yerinde görmedi ve reddetti.

Danıştay 13'üncü Dairesi, dava konusu kararın iptal istemini daha sonra karara bağlayacak.

13'üncü Daire'nin yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararının gerekçesinde, "sınırları belli olmayan bu tür yayın durdurmanın, yayıncı kuruluşları yapılacak yayınlarla ilgili olarak bu yasağa uyma konusunda tereddüte düşüreceğinin kuşkusuz olduğu"na işaret edilmişti.
2 Kasım 2007

Başbakan Erdoğan Danıştay ve KanalTürk'e kızdı

BUNLAR BİZİ DÜŞÜNDÜRÜYOR: Düşünebiliyor musunuz, terörün o acımasız sahnelerini sergileyen görsel medyaya karşı hükümetimiz bir yayın konusunda yasak getirmek istiyor. Bununla ilgili hukuki yolları çalıştırıyor ki, verilmiş haklar var. Bu haklarını kullanmak istiyor, ama bakıyorsunuz ki bir müracaat bir televizyon (Kanaltürk) tarafından yapılıyor. Onun üzerine farklı bir kurum (Danıştay) o müracaat istikametinde karar alabiliyor. Bunlar bizi düşündürüyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde bunun benzerini göremezsiniz. İşte bıçak buraya dayanıyor (Eliyle boğazını gösteriyor). Niye, niçin bu adımlar atılıyor, ülkenin birliği beraberliği için. Burada bize verilmiş olan yetkileri biz kullanmak durumundayız.

SANKİ HER YERDE SAVAŞ VAR: Televizyonlarımızda her gün bizim bu şehitlerimizin bütün bu operasyonların şu veya bu şekilde ajite edilerek gösterilmesi doğru mu? Bu ülkeyi o televizyon kanalarında izleyenler sanki bu ülkenin her yerinde savaş var sanır. Gittiğimiz ülkelerde söylüyorlar, ’turizmi nasıl etkiler?’. Arkadaşlar bunlar bir hassasiyet gerektiriyor, bu hassasiyeti bütün kurumlarımızdan bekliyoruz.

HÜKÜMETE TAVIR ANLAMINA GELİR: Eğer bu hassasiyet aynı şekilde gösterilmezse, ister istemez biz burada başka türlü düşünmeye başlarız. Yani bu hükümete karşı tavır takınma anlamına gelir. Bu devlete zarar verir. Bunu açık söylememin nedeni canım yandığı içindir, benim canım ülkem için, milletim için yanıyor. Bu dert sadece başbakanı, 24 bakanıyla hükümetin derdi değil, hepimizin ortak derdi, bütün kurumlarımızın ortak derdi.

ÖN KESMEYİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL: Birbirimizin işini zorlamaya değil kolaylaştırmaya mecburuz. Nasıl katkıda bulunmanın gayreti içinde olması gerekenlerin ön kesmeye çalışmasını anlamak mümkün değil. Kim olursa olsun. O bakımdan bunu çok açık net söylemek durumundayım ve söylüyorum.
VATAN 2 Kasım 2007

Dikkat tehlike!

Biliyorsunuz, hükümet Hakkâri’deki terör saldırısı ardından yayın yasağı getirmişti.
Kanal Türk televizyonu itiraz etti. Danıştay 13. Dairesi itirazı haklı buldu. Yasağın sınırları belirli olmadığı için yayın yasağı iptal edildi. Başbakanlık ısrar etti, yeni bir başvuruda bulundu. Toplanan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Başbakanlık’ın bu başvurusunu da reddetti.

Vay sen misin?..Başbakan dün parti merkezinde il başkanlarına hitap ederken, ileride çok pişman olacağından emin olduğumuz korkunç berbat şeyler söyledi. “Hükümetimiz yayın konusunda yasak getirmek istiyor. Hukuki yolları çalıştırıyor. Ama bakıyorsunuz ki bir müracaat bir TV kanalından yapılıyor, malûm (Kanal Türk). Onun üzerine farklı bir kurum (Danıştay) bakıyorsunuz o müracaat doğrultusunda karar alıyor.
Bunlar bizi düşündürüyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde bunun benzerini göremezsiniz. (...) İşte biz burada başka türlü düşünmeye başlarız. Yani bu, hükümete karşı tavır takınma anlamına gelir!”

Başbakan’ın konuşmasındaki en doğru tespit “Dünyanın hiçbir yerinde benzerini göremezsiniz” sözüdür.
Evet doğru, bir yüksek mahkemenin başbakan tarafından bu kadar açıkça suçlandığı bir hukuk devletini dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Çağdaş bir devlette yargı niçin bağımsız olmalı?.. Başbakan’ın saldırgan tutumu, bağımsız yargının hayati gerekliliğini, dehşet saçan bir inandırıcılıkla ispatlamaya yetiyor. Yargıdan, hukuk devletinden böylesine isyan içinde şikâyetçi bir iktidar, demokrasi güçleri tarafından aralıksız takibe alınmalıdır. Çünkü bu cüretin biz uyurken ne yapacağını kimse bilemez! VATAN 3 Kasım 2007


Uyan Türk milleti!
30 kupona alınmadı bu vatan!

Hakkari’de 12 askerin şehit edildiği, 16 askerin yaralandığı saldırı yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi. Halk terörü lanetledikleri gösterilerde bayrak asarak ve taşıyarak tepkilerini gösterdi

Yozgat’ta, Hakkari’de askeri birliğe teröristlerce düzenlenen saldırıyı protesto etmek üzere Bozok Üniversitesi öğrencilerinin başlattığı yürüyüşe vatandaşlar da destek verdi. Ellerinde Türk bayrağı bulunan kalabalık, topluca Askerlik Şubesi önüne gelip, asker olmak istediklerini bildirdi, ardından Cumhuriyet Alanı’nda protesto mitingi yaptı.

Yozgat’ta sabah Lise öğrencilerinin başlattığı protesto yürüyüşü, polis tarafından engellenip, öğrenciler okullarına gönderilirken, Bozok Üniversitesi öğrencilerinin başlattığı protesto yürüyüşüne vatandaşlar da destek verince, polis önlem alıp, yürüyüşe izin verdi. Atatürk Anıtı’nın bulunduğu Cumhuriyet Alanı’nda toplanan kalabalık, Askerlik Şubesi Başkanlığına yöneldi. Askerlik Şubesi görevlilerine "biz de asker olmak istiyoruz" dediler. Protestocular, İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra Cumhuriyet Alanı’na geçerek, miting yaptı. Yürüyüş ve mitingde "Her Türk Asker doğar", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde slogan atıldı.

MUĞLA

Muğla’da yaklaşık 5 bin kişi, Hakkari’de 12 askerin şehit edildiği, 16 askerin yaralandığı terörist saldırıyı protesto etti. Etkili yağmura rağmen, ellerinde Türk bayraklarıyla Muğla Aylin Karaca Kavşağı’nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi, terör örgütü PKK aleyhinde sloganlar atarak, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na yürüdü.
Yürüyüş esnasında "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Hepimiz Mehmetiz", "Her Türk asker doğar", "Ne mutlu Türk’ün diyene" sloganları atan gruptakilere, evlerinin balkonlarına ve pencerelerine Türk bayrakları asan vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.Vatandaşlar, Atatürk Anıtı’nın önünde, Hakkari’de şehit olan 12 asker için 12 dakika saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nı okudu.Vatandaşlara, grevdeki Türk Telekom işçileri ellerinde taşıdıkları Türk bayrakları ile destek verdi.

EDİRNE

Edirne Ülkü Ocakları, Hakkari’de 12 askerin şehit edildiği saldırıyı yürüyüşle protesto etti.Atatürk Anıtı’nda toplanan 250 kadar genç, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okuyarak, anıta karanfil bıraktı.Grup adına basın açıklaması yapan Altan Ağbaba, terörle mücadelenin, Türk Milleti’nin milli davası olduğunu söyledi.Ağbaba, toplumun her kesiminden bölücü terör örgütü PKK ve işbirlikçilerine karşı topyekun mücadele kararlılığının sürdürülmesini istediklerini ifade etti.

ORDU

Ordu’da bir grup lise öğrencisi yürüyüş yaparak terörü protesto etti.Ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla Yeni Mahalle’de toplanan öğrenciler, terör örgütü PKK aleyhine sloganlar atarak Sırrıpaşa Caddesi’ne kadar yürüdüler.Yürüyüşe, öğretmenlerin ve bazı vatandaşlar da eşlik etti.

İSKENDERUN

Hatay’ın İskenderun ilçesinde, Türk Haber-Sen ve Türk Büro-Sen İskenderun şubelerince organize edilen toplantıda, Vergi Dairesi ile Sanayi PTT’si önünde toplanan kurum personeli ve vatandaş, şehitler anısına saygı duruşunda bulundular ve İstiklal Marşı okudular.Terörün protesto edildiği toplantılara katılanlar, Türk bayrağı açtılar ve sloganlarla terör örgütü PKK’yı lanetlediler.

ERZURUM

Erzurum’un Şenkaya ilçesinde düzenlenen mitingde, Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde 12 askerin şehit olması ve 16 askerin yaralandığı terör saldırısı şiddetle kınandı.Şenkaya’da sivil toplum örgütleri tarafından Hükümet Meydanı’nda düzenlenen mitinge katılanlar, "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Hepimiz askeriz hepimiz Mehmetiz" şeklinde sloganlar attılar.Türk bayraklarının açıldığı miting yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

DÜZCE

Düzce’de Meslek Lisesi öğrencileri ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyerek teröre lanet yağdırdı.Anıtpark önünde toplanan Meslek Lisesi öğrencileri, asker selamı vererek saygı duruşunda bulundular. Vatandaşlar alkışlayarak öğrencilere destek verdiler.

GAZİANTEP

Gaziantep Anadolu Lisesi ve Gaziantep Lisesi öğrencileri, Hakkari’de askeri birliğe teröristlerce düzenlenen saldırıyla ilgili olarak terör örgütü PKK’yı protesto yürüyüşü yaptı.Yaklaşık bin kişilik öğrenci grubu, ellerindeki Türk Bayrakları ve terör örgütünü lanetleyici yazıların yer aldığı dövizlerle Demokrasi Meydanı’na kadar yürüdü.Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde şehitler için bir dakika saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı okuyan öğrencilere vatandaşlar da destek verdi.Terör örgütü aleyhine sloganlar atan öğrenciler, daha sonra Atatürk Bulvarı’ndaki Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti, şehitler için dua okudu.

İZMİR

İzmir'in Narlıdere İlçesi'nde sokağa dökülen yaklaşık 3 bin kişi, Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde şehit edilen 12 asker için ‘Teröre Lanet’ mitingi düzenledi. Yağmur altında yapılan mitingin ardından yürüyüşe geçen protestocular, şehitlikte gösterilerini sona erdirdi.Narlıdere Belediyesi'nin organize ettiği ve sivil toplum örgütlerinin de desteklediği miting, vatandaşların Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Alanı'nda toplanmasıyla başladı. Sık sık ‘Askere uzanan eller kırılsın’, ‘Şehitlerin hesabı sorulsun’ sloganları atan kalabalık adına açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Narlıdere Şube Başkanı Mükerrem Demir, PKK'nın her gün yeni canlar aldığını, asrer sivil ayırt etmeden acımasızca saldırdığını söyledi. Demir, “Terör örgütü PKK'nın, ABD ve AB tarafından beslenip, güçlendirildiği, emperyalist güçlerin Türkiye üzerine planları bir sır değildir. Bu lanet terör bitinceye kadar, PKK'nın kökünü kazınıncaya kadar ayrılıkları, karşıtlıkları bir tarafa bırakıp birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki hiç kimseye verilecek bir karış toprağımız yok. Tıpkı Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında o6lduğu gibi kadın, çoluk çocuk cepheye çıkıp savaşırız. Yine de bu toprakların parçalanmasına izin vermeyiz' dedi.

Trabzon'da teröre öfke

Trabzon’da terör örgütünü protesto etmek için düzenlenen gösteriye yaklaşık 10 bin kişi katıldı.Şehirdeki tüm sivil toplum örgütlerinin desteği ve katılımıyla Atatürk Alanı’nda düzenlenen gösteri, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Alandaki dev ekranda şehitlerin fotoğrafları yer alırken, sivil toplum örgütü temsilcilerinin terörü lanetleyen kısa konuşmalar yaptı. Alanı dolduran binlerce kişi, ‘Mecliste PKK istemiyoruz’, ‘İmralı basılsın Apo asılsın’, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganlarıyla PKK’ya tepki gösterdi. Bu sırada kalabalığın arasından 8 el silah sesi duyuldu. Kurusıkı olduğu belirtilen tabancayla havaya ateş eden kişi kaçarak izini kaybettirdi. Göstericilerden oğlu Siirt’te asker olan Adil Virdiloğlu ise, 1972 yılında terhis olduğunu belirterek, bağlı olduğu Askerlik Şubesi’ne yeniden askere alınmak için dilekçe yazdığını söyledi ve dilekçeyi gazetecilere gösterdi.

Bu arada, alana okul kıyafetleriyle çok sayıda öğrencinin de gelmesi dikkat çekti. Öğrenciler ve vatandaşların ellerinde, ‘Ne potamyalıyız, ne ermeniyiz, gökte Tanrı yerde biz delikanlıyız, şu düzensiz dünyayı düzenleriz’, ‘Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye’, ‘Hükümet uyuma Barzani’yi koruma’, ‘İstiklal yalan ülkemiz talan’, ‘Kınalı kuzuların hesabı mutlaka sorulacak’, ‘Bayrak şereftir, şerefsizler ne bilir’, ‘Türkün tarihinde boyun eğmek yoktur’, ‘Kelle değil, şehitler vatan için öldüler’, ‘Dişe diş, intikam’, ‘Kahraman Mehmetlere kurşun sıkan nerdesin, nereye gidersen git öleceğin yerdesin’, ‘Hepimiz askeriz, PKK’ya yeteriz’, ‘Bir papa öldü hıristiyan oldular, bir Hrant öldü Ermeni oldular, yedi günde 35 şehit verdik, hangisi Türk oldu?, ‘Hepimiz Türk’üz, hepimiz Mehmet’iz’, ‘Çanakkale’de üç yıl mezun vermedik, gerekirse yine vermeyiz’, ‘Trabzon Lisesi, bütün mevcudu ile emirlere hazırdır Türkiyem’ pankartları dikkat çekti.

KAYSERİ

Kayseri’de, Erciyes Üniversitesinde (EÜ) 10 binden fazla öğrenci, terör olaylarına tepki gösterdi. Hakkari’de şehit edilen askerler için saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı söyleyen öğrenciler, ellerinde Türk bayraklarıyla terör örgütü PKK aleyhine sloganlar attılar.

ADANA

Adana’da, lise öğrencilerinin oluşturduğu grup, ellerinde Türk Bayraklarıyla İstasyon Meydanı önünde toplandı. Öğrenciler, şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudular.Terör örgütü PKK aleyhine çeşitli slogan atan öğrenciler, şehitlerin ismini tek tek okuyup hep bir ağızdan "burada" diye bağırdılar. Bu arada yoldan geçen Kore Gazisi Kadir Tekin de öğrencilere destek verdi.Öte yandan, Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksek Okulu öğrencileri de Türk bayrakları, Atatürk posterleriyle yürüyüş yaparak, terör örgütünün saldırılarını kınadı.

GİRESUN

Giresun’da, Gazi Caddesi Debboy mevkisinde toplanan bir grup Giresun Üniversitesi ile Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencisi, Türk bayrakları ile Gazi Caddesi yönünden Atapark’a yürüyüş yaptı.

RİZE

Rize’de, terör örgütü PKK’yı protesto amacıyla yüzlerce araçtan oluşan ve Türk Bayraklarıyla donatılan konvoy, caddelerde dolaşarak klakson çaldılar. Rize Belediyesine ait bir midibüsten Mehter Marşı’nın çalındığı gösteri sırasında, yol kenarlarında bulunan vatandaşlar da alkışlarla destek oldu.Daha sonra Atatürk Meydanı’nda binlerce öğrenci ve vatandaşın katıldığı gösteride terör örgütü PKK protesto edildi. Gösterisi sırasında, daha önce akrabaları şehit olan bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.Daha sonra yürüyerek Rize Askerlik Şubesine giden göstericilerden bir grup, gönüllü askerlik yapmak istediklerine dair dilekçe verdiler.


SAKARYA

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Esentepe Kampüsü’nde öğrenciler teröre tepki mitingi düzenledi.

ANTALYA

Antalya’da, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri ile öğrencileri, yemekhane önünden yürüyerek, üniversitedeki tören alanında toplandı.
Bir grup lise öğrencisi de ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’nda toplandılar. Yürüyüş boyunca sloganlar atan öğrencilere, vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunan öğrenciler, daha sonra İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular.

İZMİR’DE TAKSİLERE SİYAH KURDELE VE TÜRK BAYRAĞI

İzmirli taksiciler, Hakkari’deki terör saldırısını protesto için araçlarına siyah kurdele ve Türk bayrağı astı.İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, yaptığı yazılı açıklamada, İzmirli taksicilerin terör eylemlerine karşı çok duyarlı olduğunu belirtti.Anık, "Taksilerimize astığımız Türk bayrakları, vatanın bölünmezliğini, hepimizin kardeşliğini, siyah kurdele ise bu vatan için şehit olanların anısına astığımız semboldür" dedi.

BOLU DAĞI’NDA TÜRK BAYRAĞI DAĞITILDI

Bolu Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, terör örgütünü protesto etmek amacıyla D-100 Karayolu’nun Bolu Dağı kesiminden geçen araç sürücüleri ve yolculara, 2 bin Türk Bayrağı verdi.

İŞTE YURTTAN TERÖRE LANET KARELERİ... TIKLAYIN...

23 Ekim 2007 www.gazetevatan.com 


Öğretmen ve öğrencilere 'protesto' yasak  

Ankara (AA - 24.10.2007)- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Eğitim öğretimin aksatılmaması, öğrencilerin istenmeyen bazı durumlarla karşılaşmaması ve zarar görmemesi, terör örgütünün kamuoyunda yaratmayı amaçladığı tedirginlik ve infial ortamına katkı sağlanmaması bakımından, söz konusu gösteri, toplantı ve yürüyüşlere yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelin katılmasına kesinlikle izin verilmeyeceğini'' bildirdi.

Çelik, bir genelge yayımlayarak uyarılarda bulundu. Genelgede ''Verilen her şehidin, ülkemizin her yerinde ve her vatandaşında aynı ıstırabı ve acıyı uyandırdığından asla şüphemiz bulunmamaktadır'' diyen Çelik, ''Bölücü terör örgütünce gerçekleştirilen kanlı eylemleri protesto amacıyla bazı sivil toplum kuruluşlarınca toplantı, gösteri ve yürüyüşler düzenlendiği, bu faaliyetlere okullarımızdaki yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelin katılmalarının da teşvik edildiği duyumları alınmaktadır. Eğitim öğretimin aksatılmaması için söz konusu gösteri, toplantı ve yürüyüşlere yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelimizin katılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir'' dedi.

Teröre karşı ışık kapatma eylemi
23 Ekim 2007 www.gazetevatan.com 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, terör örgütü PKK'nın Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca mevkiinde gerçekleştirdiği saldırıyı protesto etmek amacıyla 12 şehit için 12 gün boyunca 1 dakikalık “ışık kapatma eylemi” yapılması çağrısında bulundu.


Aygün yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların, bugünden itibaren saat 21.30'da ışıklarını 1 dakika süreyle açıp kapamalarını istedi.

Saldırıyı kınayan Aygün, “resmi ve özel kuruluşların, ev ve işyerlerinin, milli birlik ve beraberliğin sembolü olan Türk bayrağı ile donatılması” çağrısı yaptı.

Trabzon'da Teröre Büyük Tepki

Hakkari Dağlıca'da teröristlerce gerçekleştirilen hain saldırıda 12 askerin şehit edilmesi Trabzon'da infiale neden oldu. Acı haberi duyan bir vatandaş Meydan Parkı'nda kuru sıkı tabanca ile hava ateş ederek teröre tepki gösterdi. Şehrin iki ayrı noktasında toplanan vatandaşlar da Meydan Parkı'na kadar yürüdü ve terör lanetledi.

Trabzonspor Taraftarlar Derneği öncülüğünde Uzun Sokak girişinde toplanan kalabalık bir grup, ellerinde Türk bayrakları ve 'Trabzonlu Savaşa Hazır, Dişe Diş Kana Kan, intikam İntikam, Yeter Daha Kaç ana Oğlu Yerine Tabuta Sarılacak' yazılı dövizlerle Meydan Parkı'na doğru yürüdü. Yürüyüş boyunca, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez, Kana kan dişe diş intikam intikam, İmralı' açılsın Apo asılsın, Hepimiz askeriz PKK'ya yeteriz, Tüm Türkiye Irak'a, Trabzon hazırdır emir bekliyor, Ya Allah Bismillah Allahu Ekber' gibi çeşitli sloganlar attı. Çevredeki vatandaşlar da gruba alkışlarla destek verdi. (Cihan Haber Ajansı) 21.10.2007


Terör protestoları devam ediyor

Güneydoğu'dan gelen şehit haberleri üzerine dün başlayan terör protestoları bugün de devam ediyor.

22 Ekim 2007 www.cnnturk.com

100.jpg (20679 bytes) 

Şehit haberleri üzerine başlayan terör protestoları sürüyor

CHP İstanbul İl Başkanlığı'nca da İstanbul'da "Teröre lanet, şehitlere saygı. Önce Vatan" mitingi düzenlendi.
 
Ellerinde Türk bayrakları ile "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" yazılı pankartlar taşıyan grup, Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanarak "Kahrolsun PKK", "Bu vatan bizimdir, bizim kalacak", "Katil ABD" ve "Türkiye laiktir, laik kalacak" şeklinde sloganlar attı.
 
Mitingte konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Etnik ayrımcılık oyunlarına gelmeyeceğiz. Kardeş kavgası çıkarmak isteyenlere karşı, 'teröre lanet, şehide saygı. Önce vatan' diyoruz" diye konuştu.
 
Öztürk, "Tezkereyle almış olduğu yetkiyi Genelkurmay'a devretmeyenler, teröre davetiye çıkarmaktadır. Kıbrıs'ta tek başına karar alan Ecevit'i saygıyla anıyoruz" dedi.
 
Mitinge, gazeteci Tuncay Özkan, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Nazan Moroğlu, şehit er Hasan Güreşen'in babası Nuri Güreşen, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, CHP üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri, Türkiye Gençlik Birliği üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Üniversiteler de tepkili
 
Teröre karşı üniversiteler de tepkilerini gösteriyor. Ankara Gazi Üniversitesi'nde bir araya gelen öğrenciler ve öğretim üyeleri şehitler için saygı duruşunda bulundu. İstiklal marşının ardından Anıtkabir'e yürüyüşe geçildi.
 
Yürüyüş sırasında terör örgütünü lanetleyen sloganlar atıldı. Üniversiteden yapılan açıklamada "Canlarımız çocuklarımızın bu hain saldırılara hedef olmaları kanımıza dokunuyor, onurumuzu zedeliyor. Gazi Üniversitesi olarak devletin yürüttüğü bu mücadelede kanımızın son damlasına kadar ulusumuzun ve ordumuzun yanında yer almaya hazırız" denildi.
 
Öğrenciler saygı duruşunda bulundu
 
Bu sabah birçok okulda, öğrenciler ders başı yapmadan önce şehitler için saygı duruşunda bulundu.
 
Adana: 
Adana'da bine yakın lise öğrencisi Atatürk Parkı'na yürüdü. Öğrenciler, oturma eyleminin ardından polis ve okul yönetiminin uyarısıyla okullarına geri döndü.
 
Kocaeli:
Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki Ford Otosan fabrikasında çalışan bin 500 işçi de sabah vardiya çıkışında ilçe merkezinde yürüyüş yaptı. Atatürk Anıtı önünde toplanan işçilerin protesto gösterisine ilçe sakinleri alkışlarla destek verdi.

Muğla:
Muğla'nın Marmaris ilçesinde ise gazeteciler Atatürk Anıtı önünde toplanarak terörü lanetledi.
 
Mersin:
Mersin'de de lise öğrencilerinin oluşturduğu grup, ellerinde Türk bayrakları ile Atatürk Evi önünde toplandı. Öğrenciler, şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu. 
 
Bilecik:
Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde de çok sayıda vatandaş katıldığı yürüyüş, 5'inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı önünden ellerinde Türk bayraklarıyla terör örgütü aleyhine sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.
 
Bilecik'in Bozüyük ilçesinde eğitim gören yaklaşık 13 bin öğrenci ile öğretmenleri, okullarında, şehit edilen 12 asker için saygı duruşunda bulunduktan sonra ders başı yaptı.
 
Bursa:
Bursa'nın Karacabey ilçesinde de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalık grup, terörü lanetleyen sloganlar ve dövizler eşliğinde, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Askerlik Şubesi'ne kadar yürüdü. Vatandaşlar, yeniden askere alınmalarını istedi.
 
Yozgat: 
Yozgat'ta, Bozok Üniversitesi öğrencilerinin başlattığı yürüyüşe vatandaşlar da destek verdi. Ellerinde Türk bayrağı bulunan kalabalık, topluca Askerlik Şubesi önüne gelip, asker olmak istediklerini bildirdi, ardından Cumhuriyet Alanı'nda protesto mitingi yaptı.
 
Yürüyüş ve mitingde "Her Türk Asker doğar", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde slogan atıldı.
 
Muğla:
Muğla'da yaklaşık 5 bin kişi, Hakkari'deki saldırıyı protesto etti. Etkili yağmura rağmen, ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan kalabalık, terör örgütü PKK aleyhinde sloganlar attı.
 
Edirne:
Edirne Ülkü Ocakları, saldırıyı yürüyüşle protesto etti. Atatürk Anıtı'nda toplanan 250 kadar genç, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okuyarak, anıta karanfil bıraktı.
 
Ordu:
Ordu'da bir grup lise öğrencisi yürüyüş yaparak terörü protesto etti. Ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla Yeni Mahalle'de toplanan öğrenciler, terör örgütü PKK aleyhine sloganlar attı.
 
İskenderun:
Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Türk Haber-Sen ve Türk Büro-Sen İskenderun şubelerince organize edilen toplantıda, Vergi Dairesi ile Sanayi PTT'si önünde toplanan kurum personeli ve vatandaş, şehitler anısına saygı duruşunda bulundu.
 
Erzurum:
Erzurum'un Şenkaya ilçesinde düzenlenen mitingde, terör saldırısı şiddetle kınandı.Mitinge katılanlar, "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Hepimiz askeriz hepimiz Mehmetiz" şeklinde sloganlar attı.
 
Düzce:
Düzce'de Meslek Lisesi öğrencileri ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyerek teröre lanet yağdırdı. Anıtpark önünde toplanan Meslek Lisesi öğrencileri, asker selamı vererek saygı duruşunda bulundu. Vatandaşlar alkışlayarak öğrencilere destek verdi.
 
Gaziantep:
Gaziantep Anadolu Lisesi ve Gaziantep Lisesi öğrencileri, terör örgütü PKK'yı protesto yürüyüşü yaptı. Yaklaşık bin kişilik öğrenci grubu, ellerindeki Türk bayrakları ve terör örgütünü lanetleyici yazıların yer aldığı dövizlerle yürüdü.


Gereken yapılsın, beklenti karşılansın

Türkiye'nin en fazla üyesi olan 13 sivil toplum kuruluşu, hükümet ve askerin alacağı kararları destekleyeceğini belirtti. Açıklamada, diğer ülkeler PKK'ya karşı çifte standart uyguladığı için eleştirildi

RADİKAL 23/10/2007 - ANKARA - Odalar, 'teröre karşı ortak tavır' için bir araya geldi ve yaptıkları ortak açıklamada, "Teröre ve destekçilerine en
ağır darbenin vurulması için ne gerekiyorsa yapılmalı ve Milletimizin beklentilerine cevap verilmelidir. Tüm dünya ülkelerinde teröre karşı oluşan müşterek tavrın PKK terörüne karşı gösterilmemesi ve bu çifte standart milletimizde büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır" denildi. Türkiye'nin en fazla üyesi olan 13 sivil toplum kuruluşu ortak açıklamalarında şöyle dediler:
Bizler aşağıda isimleri bulunan ülkemizin sivil toplum kuruluşları; TOBB, TİSK, TZOB, TESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, KAMU-SEN, MEMUR-SEN, TUSİAD, MUSİAD, ASKON, TUSKON, TBB olarak, son günlerde tırmanan ve ülkemizde can ve mal güvenliğini tehdit eden PKK terör eylemlerini nefretle kınıyoruz. Bu nedenle aşağıdaki görüşlerimizi ülkemiz ve dünya kamuoyunun bilgilerine sunmayı gerekli görmekteyiz.
Biz sivil toplum kuruluşları olarak olaylara soğukkanlı, metanetli ve sağduyulu yaklaşımın gereğini vurguluyoruz.
Son günlerde tırmanan terör eylemleri nedeni ile, gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi harekât yapabilmesi için hükümete yetki veren tezkere TBMM'de 507 rekor oyla kabul edilmiştir.
Bu tezkere ile; terörle mücadele konusunda TBMM, hükümete tam destek vermiştir. Bu destek Türk milletinin müşterek tavrının parlamentodaki tezahürüdür.
PKK terörüne karşı bu milli tavır tezkere ile sınırlı kalmamış, tüm yurtta yapılan gösterilerle de PKK teröristlerine karşı yurt sathında ve sınırlarımız dışında yapılacak askeri harekâta milletçe tam destek verilmiştir.

Hayal kırıklığı yarattı


STK'lardan teröre karşı ortak tavır

103.jpg (81075 bytes)

Halk arasında teröre tepki büyüyor

Ankara'da 13 sivil toplum örgütü terörle mücadelede hükümete destek vermek için bir araya geldi. Teröre en ağır darbenin vurulmasını isteyen örgütler ''Hükümetin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin alacağı her kararın sonuna kadar arkasında olduğumuzu ilan ediyoruz '' dediler.

Toplantıya TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB, Türk-İş ve Kamu-Sen'in de aralarında bulunduğu 13 sivil toplum örgütünün temsilcileri katıldı.
 
Toplantı sonrası yapılan açıklamada "terör ve destekçilerine en ağır darbenin vurulması için ne gerekiyorsa yapılmalı, milletin beklentilerine cevap verilmeli" denildi.
 
Hükümetin terörle mücadele için dış politikadan, ekonomiye, iç siyasete kadar her alanda yeni politikalar benimsemesi gerektiği vurgulandı. 
 
13 sivil toplum örgütü ;11 Eylül saldırılarından sonra tüm dünyada teröre karşı oluşan müşterek tavrın PKK'ya karşı da gösterilmesini istedi. Açıklamada,  “Türkiye' yi bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” denildi.
22 Ekim 2007 www.cnnturk.com


Provokatörler fırsatı kaçırmıyor

İSTANBUL - Hakkâri'deki PKK saldırısının ülkede yarattığı infial hali bazı yerlerde çığrından çıktı. İstanbul, İzmir ve Manavgat'ta Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP)ilçe binaları yakılmak istendi, taşlandı.
Adıyaman: Bir grup saldırgan binayı taşlamak istedi.
İzmir: Ege Üniversitesi'nde PKK saldırısını protesto eden 300 öğrenci ile 25 muhalif öğrenci arasında gerginlik çıktı. DTP Buca ilçe binasının camı kırıldı, Gaziemir ilçe binasına silahlı saldırı düzenlendi.
İstanbul: DTP İl Başkanı Halil Aksoy'un verdiği bilgiye göre, önceki gün saat 04.00'te kimliği belirsiz dört kişi partinin bulunduğu apartmanın dış kapısını kırıp içeri girdi. Saldırganlar eski eşyaları kapı önünde tutuşturdu. Bahçelievler ilçe örgütünün camları kırıldı. Zeytinburnu ilçe binasına pompalı tüfekle ateş edildi.
Antalya: Manavgat DTP ilçe binası saat 20.30 sıralarında ateşe verildi. Binada büyük maddi hasar var.
Bursa: Tabelası indirilerek parçalanan, yakılmak istenen DTP'nin yanı sıra önceki gün Temel Haklar Derneği de saldırıya uğradı. Dernekten yapılan açıklamada, binaya giren 150 saldırgan, odaları dağıttı. Ayrıca saldırganlar Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası'nı da yakmak istedi. Altıparmak Caddesi'ndeki bir alışveriş merkezinin camlarını kırıldı, bazı eğlence merkezleri taşlandı. Grup, Santral Garaj Semti'nde de sahiplerinin Doğu ve Güneydoğulu olduğu öğrenilen bazı işyerlerinin kepenklerini kırarak, içeri girmek istedi. Bir aracın camı kırıldı.
Samsun: Bir grup önceki gün TKP il binası ve Haklar ve Özgürlükler Cephesi binalarını taşladı. Grup bina önünde de bir kişiye saldırdı.
Eskişehir: Kimliği belirsiz kişiler önceki gece TKP il binasına ve Halkevi'ne molotofkokteyli attı.
Mersin: SDP il binasına önceki akşam taş ve soda şişeleri atıldı. İl Başkanı Serkan Kaya, Çay, Siteler ve Yeni Mahalle'deki Kürt esnafın dükkânlarına saldırıldığını belirtti. 

23.10.2007 www.radikal.com.tr (Radikal, dha, aa)


Şehitler için Hakkari'de tören düzenlendi

22 Ekim 2007 www.cnnturk.com

Türkiye teröre doğusundan batısına 11 ilden şehit verdi. 12 aile teröre kurban verdikleri çocuklarının yasını tutarken şehit askerler için bugün tören düzenlendi. Törenin ardından şehitlerin cenazeleri toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Türkiye dün Hakkari'de doğusundan batısına 11 ilden şehit verdi. Kars'tan Antalya'ya, Gaziantep'ten Afyon'a 12 eve ateş düştü.
 
Şehit aileleri yakınlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, şehitler için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi.
 
Törenin ardından şehit cenazeleri helikopterle Van Havalimanı'na götürüldü, cenazeler daha sonra buradan hava yoluyla memleketlerine uğurlandı.
 
Genç yaşta hayatlarını kaybeden 12 asker geride acı ve gözyaşı bıraktı.
 
20 yaşındaki Zekeriya Yatı'nın Ordu'nun Kumru ilçesindeki baba ocağına ateş düştü. Oğlunu evlendirmek için hazırlık yapan baba Hasan Yatı şehit haberiyle yasa boğuldu.
 
Gaziantepli er Mehmet Cücük de evlilik hayalleri kuruyordu. Askerliğinin bitmesini bekleyen Cücük'ü terör ailesinden ve nişanlısından ayırdı.
 
Afyonlu er Yavuz Öztürk'ün annesi de oğlunu kaybetmeni acısı içinde. Adıyamanlı er Abdurrahman Doğan'ın annesinin feryatları herkesi ağlattı.
 
Şehitler için memleketlerinde de tören düzenlenecek. Astsubay Soner Özübek Eskişehir'de, asteğmen Mehmet Bozkuş Uşak'ta, uzman çavuşlar Mustafa Uysal Antalya'da, Selçuk Gürdal Afyon'da, erler Lokman Eker Yozgat'ta,  Tarık Emeket Kars'ta, Vedat Kutluca Kırıkkale'de, Samet Saraç Bursa'da toprağa verilecek. 
 
HAKKARİ'DE ÇİFTE PUSU: 12 ŞEHİT
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca beldesinde 21 Ekim saat 00.20'de bir askeri bölük terör örgütü PKK tarafından pusuya düşürüldü. Ağır silahlarla düzenlenen saldırıda 12 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı. Çıkan çatışmada, 34 terörist de öldürüldü.
 
Öğle saatlerinde de, aynı bölgede bir düğün konvoyundaki sivil minibüse mayınlı saldırı düzenlendi. Mayının patlaması sonucu 2'si ağır 17 kişi yaralandı.


12 şehit veren birlikten son fotoğraflar

12 şehit vererek yüreklerimizi yakan Dağlıca Birliği'nden son fotoğraflar ortaya çıktı. Şehit er Mehmet Cücük'ün ailesine yolladığı fotoğraflarlarda birbirlerine sarılmış Mehmetçikler, arkadaşlığın ve cesaretin simgesi olarak objektife poz veriyorlar.
      Bir başka fotoğrafta ise operasyon dönüşü yemeklerini yerken görüntülenen Mehmetçikler, asker arkadaşlığının ne anlama geldiğini anlatır gibiler. Tümümün yüzündeki temiz ve umut dolu ışık, kısa bir süre sonra bugün Türkiye'yi hüzünlendiriyor.
      Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesinde, terör örgütü mensuplarınca askeri birliğe düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Komando Er Mehmet Cücük’ün Gaziantep’teki evinde büyük üzüntü yaşanıyor.
      Şehit erin, Şehitkamil ilçesine bağlı Göksuncuk Köyünde oturan ailesi askeri yetkililerin, kendilerine oğlunun şehit düştüğünü resmen bildirdiklerini söylediler.
      Evin girişine Türk bayrağı asan, Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Şefliğinden emekli olan baba Cabbar Cücük, anne Yeter Cücük ve şehit askerin ağabeyleri ve kardeşleri metanetle taziyeleri kabul ediyor.
      Cabbar Cücük, AA muhabirine, oğluyla son olarak Ramazan Bayramı’nın birinci gününde telefonla görüştüklerini, bir daha kendisinden haber alamadıklarını belirterek, "Isparta’daki acemi birliğinden sonra buraya dağıtımı çıktı. Bayramın birinci günü aramıştı. Her fırsatta arardı.
      Bize görevi ile ilgili birçok şeyi anlatmazdı" dedi.
Acılı baba Cücük, sözlerini şöyle sürdürdü:
      "Meclistekine bir şey diyemiyorlar. O kadar asker öldü, terörist kaçar mı? Bunun başındaki komutan nasıl bir komutan. Biz çoluğumuzu çocuğumuzu toprağa veriyoruz, gerekiyorsa biz de gitmeye hazırız. 4 oğlum daha var onları da göndermeye hazırım. Cumhurbaşkanı bunlarla görüşüyor, ne görüşüyorlar bunlarla. Bunlar teröriste terörist bile diyemiyor.
      Barzani, Talabani ile görüşülecekmiş. ’Bir kediyi bile vermem’ diyen adamla sen ne görüşeceksin. Ben bu köyün eski muhtarıyım, gerekiyorsa köy halkı olarak hepimiz tekrar askere gideriz, dağa çıkarız. Henüz 5 aylık askerdi yiğidim. Vatan sağ olsun diyorum." Şehit erin annesi Yeter ile kız kardeşleri ise terör örgütünü lanetleyerek, şehit erin kanının yerde kalmamasını istediler.
      Sık sık fenalık geçiren anne ve kızlarına 112 Acil Servis görevlileri tarafından müdahalede bulunuluyor.
      Göksuncuk Köyü Muhtarı Mehmet Horoz ise köyden daha önce askere giden 3 kişinin çatışmada yaralandığını, köyden ilk şehidin ise Mehmet Cücük olduğunu söyledi.
      Horoz, "Şehidimiz halasının kızı Pembe Bilici ile nişanlıydı. Henüz 5 aylık askerdi. Dağıtımdan sonra Yüksekova bölüğüne dağıtımı yapıldı.
      Askerlik bitiminde Pembe ile evlenecekti. Şimdi şehidimizi yarın törenle toprağa vereceğiz" diye konuştu.
     
      "Nişanlısını beklerken acı haberi aldı"
      Pembe Bilici ise Ramazan bayramının birinci günü nişanlısı Mehmet’in kendisini arayarak bayramını kutladığını ifade ederek, "Ona ’kendine iyi bak, dikkatli ol’ dedim. Bana operasyona gideceğini söylemişti.
      Fırsat buldukça arardı. Sürekli ’kimin kimden önce öleceğini Allah bilir’ derdi. Perişan oldum. Allah bunların belasını versin, kökünü kurutsun" dedi.
      Bu arada, şehit erin evinin bulunduğu sokağın girişi ile komşu evlerin balkon ve pencerelerine Türk bayrakları asıldığı görülürken, belediye görevlileri ve vatandaşlar şehit Piyade Komando Er Mehmet Cücük için köy mezarlığında mezar yeri hazırladı.


Kız öğrenciler asker olmak için dilekçe verdi!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Kız Teknik, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi öğrencileri askerlik şubesine giderek, silah altına alınmak için dilekçe verdi...

Kız Teknik, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi'nin 750 öğrencisi adına 50 kişilik öğrenci grubu, Okul Müdürü İsmet Temizkan ve Müdür Başyardımcısı Salim Çıtır'ın nezaretinde asker olmak için dilekçe verdi. 750 öğrenciye ait dilekçeleri İnegöl Askerlik Şubesi Başkanı ve Garnizon Komutanı Mehmet Terzi'ye veren Okul Meclisi Başkanı Selma Gök, "Kırdıkları her bir dala inat, döktükleri her bir damla yaşa inat, her şehidin al kanına inat yılmadık, yıkılmadık, çığ olduk, dünden daha güçlü ayaktayız." dedi.

Gök, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk önce şehit analarına başsağlığı diliyoruz. Askerlerimizi vuranların elleri kırılsın diyoruz. Mehmetçiklerimiz görevlerini yerine getirdiler ve hepsi her insanın gidemeyeceği yere sorgusuz sualsiz ulaştı. Ağabeylerimizin haberlerini izlemek yerine, artık onlarla beraber milletin sırtındaki bu yükü tutup atacağız. Hem öyle uzaklara atacağız ki, yaşadıkları toprakların kıymetini bilmeyenler, bir daha bu toprakları sadece hayallerinde canlandıracaklar. Biz şehit bacısı değil, şehit olmak istiyoruz."

Konuşmanın ardından kız öğrenciler birlikte asker selamı vererek, okullarına döndü.


Kızlar askerlik kuyruğunda         

Gençler, işçiler, memurlar 'bizi askere alın' diye akın akın askerlik şubelerine koşuyor. Kızlar da onlara katıldı...

Kız öğrenciler: "Bizi de alın askere"

Milliyet 23 Ekim 2007 www.milliyet.com.tr

      Manisa'da 85 DSİ çalışanı, Kastamonu ve Bursa'da ise 750'si kız 950 öğrenci askere alınmak için dilekçe verdi.
     
      750 KIZ ÖĞRENCİ BAŞVURUDA BULUNDU
  
    Bursa'nın İnegöl ilçesinde Kız Teknik, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi öğrencileri askerlik şubesine giderek, silah altına alınmak için dilekçe verdi. Kız Teknik, Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi'nin 750 öğrencisi adına 50 kişilik öğrenci grubu, Okul Müdürü İsmet Temizkan ve Müdür Başyardımcısı Salim Çıtır'ın nezaretinde asker olmak için dilekçe verdi. 750 öğrenciye ait dilekçeleri İnegöl Askerlik Şubesi Başkanı ve Garnizon Komutanı Mehmet Terzi'ye veren Okul Meclisi Başkanı Selma Gök, "Kırdıkları her bir dala inat, döktükleri her bir damla yaşa inat, her şehidin al kanına inat yılmadık, yıkılmadık, çığ olduk, dünden daha güçlü ayaktayız" dedi.
      Gök, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk önce şehit analarına başsağlığı diliyoruz. Askerlerimizi vuranların elleri kırılsın diyoruz. Mehmetçiklerimiz görevlerini yerine getirdiler ve hepsi her insanın gidemeyeceği yere sorgusuz sualsiz ulaştı. Ağabeylerimizin haberlerini izlemek yerine, artık onlarla beraber milletin sırtındaki bu yükü tutup atacağız. Hem öyle uzaklara atacağız ki, yaşadıkları toprakların kıymetini bilmeyenler, bir daha bu toprakları sadece hayallerinde canlandıracaklar. Biz şehit bacısı değil, şehit olmak istiyoruz." Konuşmanın ardından kız öğrenciler hep birlikte asker selamı vererek, okullarına döndü.
     
      KASTOMONU'DA 200 ÖĞRENCİ DİLEKÇE VERDİ
      Kastamonu'da Yaklaşık 200 üniversite öğrencisi, askerlik şubesine gönüllü askere gitmek için dilekçe verdi.
      Nedime Kaya Kız Öğrenci Yurdundaki öğrenciler, binanın çatısına çıkarak, Türk Bayraklarıyla ''Kahrolsun PKK, İmralı Apo'ya mezar olacak'' ve ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' şeklinde sloganlar attı. Yurt binasının önünde toplanan erkek öğrenci grubu, protestoya destek verdi. Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait öğrenci yurdu ile Özel Ata Erkek Öğrenci Yurdunda da protesto gösterileri yapıldı. Üniversite öğrencilerinin başlattığı protesto gösterilerine vatandaşlar da katıldı. Cumhuriyet Meydanında devam eden gösteriler sırasında yaklaşık 200 öğrenci meydanın yakınındaki askerlik şubesine gönüllü askere gitmek için dilekçe verdi. Daha sonra, protestocu öğrenciler dağıldı.
     
      KİLİS'DE ÖĞRENCİLER GÖNÜLLÜ ASKER OLMAK İSTEDİLER
      Kilis'te, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ve çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu topluluk, terör ve terör örgütü aleyhine sloganlar atarak, Kilis İl Jandarma Komutanlığı önüne kadar yürüdü. Burada kendilerini karşılayan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mürsel Şahin'e gönüllü olarak asker olmak istediklerini bildiren öğrenciler, terör örgütünü lanetledi.
      Alay Komutanı Albay Şahin ise ''Hepimizin başı sağ olsun. Sizlerdeki bu heyecan ve bu vatan aşkı olduğu sürece bu vatanı parçalamaya kimsenin gücü yetmez. Hepinizle gurur duyuyorum'' dedi. Yürüyüş sırasında evlerinin balkon ve damlarına çıkan kimi vatandaşlar da ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak, protesto eylemine katılanlara destek verdi.


350 Türk kadını asker kuyruğunda

23 Ekim 2007 www.haberturk.com

Hakkari’de kalleş saldırıda şehit düşen 12 Mehmetçiğin ardından tüm Türkiye’de başlayan gösteriler dün de sürdü, onbinlerce Türkiye vatandaşı, terör örgütünü lanetledi, Türkiye’nin kenetlendiği mesajını verdi. Bu arada Türkiye çapında 4 bin 500 gönüllü, askere yazılmak istedi. Kuyruğa girenlerden 350’si, kadınlardı...

ŞEHİT düşen askerlerin bu ay içerisinde 22’ye yükselmesi üzerine gönüllü olarak askere gitmek üzere askerlik şubelerine başvuranların sayısı 4 bin 200’ü buldu. Başvuranların 350’si kadın, 1200’ü daha önce askerlik yapmış olanlar. Askerliğini yeniden yapmak üzere ya da erkene aldırmak üzere gönüllü askerlik için başvuranların çoğunluğu ise Orta Anadolu ve Karadeniz’den geliyor. Askerliğini daha önce yapmış olanlara askerlik kanunu gereği ikinci bir defa asker olamayacağı ancak yasal şartlara uyması halinde uzman asker olmak üzere başvuruda bulanabileceği ifae ediliyor. Askerliğini erkene alarak bir an önce Güneydoğu’ya gitmek isteyenlerin ise pek çoğunun başvurusunun kabul edildiği öğrenildi.

FAKSLA BAŞVURAN VAR Başvuruları anlatan bir yetkili, şunları söyledi: "Askerlik şubelerine tek tek ya da grup halinde gelip dilekçe veriyorlar. Hemen askere alınmak istediği belirterek faksla başvuruda bulunan da var. Başvuranlar arasında 1950 doğumlular dahi var. Onların heyecanını, öfkesini, kızgınlığını en az onlar kadar hissediyor ve anlıyoruz ancak onlara çay kahve ikram ediyor yatıştırıyoruz."

 


Minik Rabia'dan örnek davranış

Bayram harçlığı Mehmetçiklere

TAYLAN YILDIRIM İzmir - Milliyet

İzmir'de ilköğretim okulu 4'üncü sınıf öğrencisi Rabia Şerife Yıldırım (10), Ramazan Bayramı'nda elini öptüğü büyüklerinin verdiği harçlıkları biriktirip Mehmetçik Vakfı'na verilmesi için bir mektupla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a gönderdi.
Rabia, Büyükanıt'a içine Mehmetçik Vakfı'na bağışladığı 50 YTL'yi koyarak şu mektubu gönderdi:
"Sayın Paşam, şahsınızda kahraman ordumuzun geçmiş Ramazan Bayramı'nı kutluyor, siz büyüklerimin ellerinden öpüyorum. Paşam, bu Ramazan Bayramı'nda büyüklerimin el öpme hediyesi olarak vermiş oldukları paraları biriktirdim, 50 liram oldu. Bunları Mehmetçik Vakfı'na verilmek üzere gönderiyorum. Sözümü, dedemin öğrettiği şu sözle bitiriyorum. (Atamıza ait) Ne mutlu bana ki, Türk yaratıldım. Gönlümün gururudur bu, ne esir oldum ne satıldım. Türklüğümün şuurudur bu. (Ne mutlu, Türklüğüyle gurur duyabilene)"
Genelkurmay Başkanlığı, Rabia'nın duygu yüklü mektubunu internet sitesinde yayımladı.

ARKANIZDAYIZ - "TÜRKİYE ŞEHİTLERİNİN YANINDA"

'Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası' Fransız Le Monde gazetesinde geniş yer buldu.

ANKA 23.10.2007

Fransız Le Monde gazetesi, 'Bu görülmemiş şefkat hareketi, Türkiye'nin şehitlerinin yanında olduğu işarettir' diye yazdı.

Le Monde gazetesi, 13 Ekim'de başlatılan 'Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası' nı değerlendirdiği haberinde bir hafta içerisinde 830 bin kişinin elini cebine attığına ve 80 milyon YTL'ye (45 milyon euro) yakın para toplandığına dikkat çekti.

Kampanya için 'Görülmemiş bir şefkat atılımı' ifadesini kullanan gazete, kampanyayı Türkiye'nin şehitlerinin yanında olduğunun bir göstergesi olarak yorumladı.

Ekim ayı başlarında 15 askerin şehit olmasının Türkiye'de 'bir duygu ve öfke dalgası' tetiklediğini belirten Le Monde, kampanya fikrinin milli takım antrenörü Fatih Terim'den geldiğini belirtirken 'vatansever' olarak adlandırıldığı Terim için şunları yazdı:

'Cumartesi 13 Ekim'de Moldova ile oynanan maçta milli marş çalınırken 11 oyuncusuna askeri selam verdirdikten sonra hareketi başlattı.'

ON BİNLERCE SMS ATILDI

Fransız gazetesi, Türkleri kampanyaya katılmaya çağıran kliplerin ekranlara aktığını kaydederek her biri 5 YTL (3 euro) olan on binlerce SMS mesajının gönderildiğine, 24 saat içerisinde 40 milyon YTL sağlandığına dikkat çekti.
Büyük patronların çek imzaladıklarını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kızı Kübra'nın da İstanbul'da masraftan kaçınılmadan yapılan düğünde verilen hediyelerden 115 bin euroyu bağışladığını yazdı.

Kampanyaya ayrıca Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın canlı yayına katılarak destek verdiğini de belirten Le Monde, Büyükanıt'ın kampanya için 'Bu benim için sürpriz değil. Bu ordu, milletin ordusu. Bu askerler, milletin askerleri' sözlerini de aktardı.


Düzce'de "Şehitlere Saygı Teröre Lanet" Mitingi

Düzce'de "Şehitlere Saygı Teröre Lanet" Mitinginde Binlerce Kişi Türk Bayraklarıyla Yürüdü.

Hakkari'de askeri birliğe teröristlerce düzenlenen saldırıyla ilgili PKK terör örgütüne tepki göstermek amacıyla İstanbul Caddesi'nden Anıtpark'a kadar protesto yürüyüşü yapıldı. Ellerinde bayraklarla İstanbul Caddesi'nden Anıtpark'a kadar yürüyen binlerce kişi PKK terör örgütüne tepki göstererek, "Askere uzanan eller kırılsın", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı. 

Yürüyüş yapanlar bir ara İstanbul Caddesi'nde oturdu. Hakkari'de şehit olan askerlerin isimleri tek tek okunurken, kalabalık bir ağızdan "Burada" diye karşılık verdi. Anıtpark'ta bir ağızdan İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şehitler için dua edildi.


Mehmetçik Adımları (Fotoğraflar için tıklayın) 

Mehmetçik Takipte 
Sınırdan Sıcak Görüntüler 
Sınırdan kareler 
Büyük Sevkiyat (FotoGaleri) 

Sınırda olağanüstü hareketlilik (FotoGaleri)
Hakkari-Dağlıca'da 12 askerin şehit düşmesinden sonra bölgedeki askeri hareketlilik dün en üst düzeye ulaştı. İşte dün Cizre ile Uludere arasında, 90 kilometrelik hatta yaşananlar...

HaberTurk.com 23.10.2007 

Son bir haftadır Cizre ile Uludere arasındaki en büyük askeri sevkiyat.Kayseri, Eğirdir ve Bolu Dağ Komando Tugayı’na bağlı askeri birlik dün önce trenle Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne getirildi ve sabahın erken saatlerinden itibaren Şırnak’a hareket etti. Zırhlı tank ve BTR ile güvenlik önlemi alınan 39 araçlık sevkıyatta 20 mühimmat ve mühimmatı taşıyan askeri kamyon, 16 ağır havan topu ve bu topları taşıyan 16 askeri kamyon, 1 ambulans ve 2 asker taşıyan kamyonet ile içinde tam teçhizatlı komandoların olduğu 2 otobüs Kasrik Boğazı’nda bir süre bekletildi. Askeri yetkililer, sınırdaki yeni birliklerin Cudi, Gabar ve Bestler dereler ile Meşe ve Kurt Dağı’nda sınırda güvenlik önlemleri alacağını bildirdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN


Hain saldırı Türkiye'nin her köşesinde protesto edildi. Nneredeyse tüm illerde onbinlerce kişi ellerinde bayraklarla yürüdü.

Şırnak ve Diyarbakır'daki terör saldırılarında 15 askerin şehit edilmesine tepkiler sürüyor.

12 Ekim 2007
Sivas'ta terör olayların kınanması amacıyla Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği tarafından düzenlenen ''Şehide Saygı, Ülkene Sahip Çık ve Teröre Lanet'' yürüyüşüne çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye Kamu-Sen Sivas İl Temsilciliğince organize edilen yürüyüş öncesinde vatandaşlar, Kültür ve Turizm Müdürlüğü önünde toplandı.

Şehit aileleri ve gazilerin de ellerinde şehitlerin fotoğraflarıyla en ön sırada yer aldığı yürüyüşe, ilköğretim, lise, üniversite öğrencileri ve binlerce vatandaş katıldı. Şehit ailelerinin hemen arkasında ''Bu vatan için biz bir can verdik'' şeklinde bir döviz yer aldı.

Ellerinde ''Hepimiz Mehmetçiğiz'' yazılı ve teröre tepki gösteren çeşitli dövizler ile gazetelerdeki şehit haberlerini taşıyan kalabalık, daha sonra İstasyon Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Terör örgütü aleyhine sloganların atıldığı yürüyüşte, Sivas nüfusuna kayıtlı şehitlerin ve son dönemdeki terör olaylarında şehit düşen askerlerin isimleri tek tek sayılarak ''burada'' diye bağırıldı.

Yürüyüş sırasında bazı şehit yakınlarının ve gazilerin zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi. Bazı vatandaşların evlerinin pencerelerine Türk bayrağı astıkları, bazılarının ise pencerelerinden ellerindeki Türk bayrağını sallayarak yürüyüşe destek verdikleri görüldü.

Yürüyüşün sona ermesinin ardından grup Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Burada da çeşitli sloganlarla terör olayları kınandı.

Türkiye Kamu-Sen Sivas İl Temsilcisi Musa Akkaş, yaptığı konuşmada, ''Artık hain, kalleş teröre karşı toplumsal bir tavır, milli bir duruş göstermenin zamanı geldi de geçiyor'' dedi.

Konuşmanın ardından şehitler için Kur'an-ı Kerim ve dua okundu. Daha yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından grup sessizce dağıldı.

RİZE

Kamu-Sen Rize İl Başkanlığının düzenlediği gösteride Atatürk Meydanı'nda Türk askerlerinin şehit edilmesi protesto edildi.

Protesto gösterisi, son olarak şehit edilen askerlerin adlarının okunmasının sonra temsili olarak birer kişinin ''burada'' demesiyle başladı.

Kamu-Sen Rize İl Başkanı Celal Akarsu, burada yaptığı açıklamada, ''Şırnak'ta 12 vatandaşın şehit edilmesinin acısı dinmemişken 15 Türk askerinin şehit edilmesinin acısını yaşıyoruz'' dedi.

Akarsu, Türkiye'yi yönetenlerin terörü önlemek adına ortaya hiçbir ciddi tedbir koymadıklarını iddia etti.

BOLU

Bolu'da, Şırnak'ta şehit düşen 13 asker için 13 dakikalık saygı duruşu yapıldı. İzzet Baysal Caddesi Bankalar Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılan vatandaşlar 13 şehit için 13 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

PKK aleyhine sloganların atıldığı mitingde öğrenciler şehit askerlerin fotoğraflarını ve terör örgütüne tepkilerin ifade edildiği pankartlar taşıdılar.

BURSA

Bursa'da, 15 askerin şehit edilmesini yürüyüş yaparak protesto eden Büyük Birlik Partisi (BBP) üyesi bir grup, Ulucami'de gıyabi cenaze namazı kıldı.

Çakırhamam Mahallesi'ndeki il başkanlığı binası önünde toplanan 30 kişilik grup, terör örgütü PKK ve ABD aleyhinde sloganlar atarak Orhangazi Parkı'na kadar yürüdü.

BBP Bursa İl Başkanı Tahir Kahveci, burada yaptığı basın açıklamasında, kanlı terörün bayram sevincini öncelikle şehitlerin ailelerine, sonra da bütün Türk Milleti'ne zehir ettiğini dile getirdi.

Kahveci, BBP olarak uluslararası anlaşmalar ve uluslar arası hukuktan doğan hakların kullanılarak sınır ötesi operasyonun yapılması gerektiği görüşünde olduklarını belirtti.

Açıklamanın ardından grup, Ulucami'de, şehit askerler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

BURSA

Bursa'da, askeri kamuflaj kıyafeti giyen Türk Eğitim-Sen üyesi bir grup, terörü protesto etti.

Gazcılar Caddesi'ndeki toplanan ve kamuflaj kıyafeti giyen sendika üyeleri, ellerindeki Türk bayrakları ve terörü lanetleyen pankartlarla Bursaray Osmangazi Metro İstasyonu önüne kadar yürüdü.

Türk Eğitim-Sen İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, burada yaptığı açıklamada, şehit haberlerinin artık sıradan hale geldiğini, bu konudaki toplumsal tepkinin azaldığını ifade etti.

Türkoğlu, şöyle konuştu:''Türkiye Cumhuriyeti Devleti bağımsız bir devlettir. Bağımsızlık ülke ve milletle ilgili her kararı kendi başına alabilmek ve uygulayabilmektir. Ancak terör konusunda sağlam bir iradenin bugüne kadar ortaya konulmamış olmasını üzülerek görüyoruz.''

Daha sonra, şehitler için fatiha okuyan sendika üyeleri, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.

KAYSERİ

Kayseri'de bayraklarla donatılan alışveriş merkezine gelen vatandaşlar, alışveriş merkezinin girişine konulan anı defterine şehitlerle ilgili duygu ve düşüncelerini yazıyorlar.

Kayseri Park Alış Veriş Merkezi Genel Müdürü Muzaffer Gülöz, sayfaları biten anı defterini GenelKurmay Başkanlığına göndermeyi düşündüklerini söyledi.

Gülöz, şöyle konuştu: ''Eli kanlı PKK terör örgütünün işlediği cinayetleri dünya biliyor. Ancak, vatandaşlarımız geçtiğimiz günlerde 15 askerimizin şehit edilmesine dayanamadı. Biz de alışveriş merkezimizin girişine bir anı defteri açarak vatandaşlarımızın bu konuda duygu ve düşüncelerini almak istedik.''

ANTALYA

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova beldesinde düzenlenen yürüyüşte, terör örgütü PKK protesto edildi.

Tekirova beldesindeki oteller tarafından düzenlenen yürüyüşe katılanlar terör örgütü aleyhine sloganlar attılar ve pankartlar taşıdılar.

Yürüyüşte, Onuncu Yıl Marşı eşliğinde beldedeki Atatürk Anıtı önünde toplanan vatandaşlar, burada da protesto eylemlerine devam ettiler.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Phaselis Princess Otel Teknik Müdürü Bahattin Ukan, ''Artık daha fazla ocağın sönmemesi, daha fazla canın yanmaması için, burada bir kez daha 'Yeter' diyoruz'' dedi.

EDİRNE

Edirne'nin Havsa ilçesinde, Milli Egemenlik Parkı'nda toplanan 300'e yakın sivil toplum örgütü üyesi, Türk bayrakları ve terörü kınayan dövizler dağıttı.

Terör örgütü aleyhine sloganlar atan topluluk Fatih Caddesi'nden geçerek, hükümet binası önündeki Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

Grup, daha sonra Atatürk Anıtı'na ''lanetliyoruz'' yazılı siyah bir çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okuyan grup, olaysız dağıldı.

HATAY

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde, Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası (Sağlık-Sen) Hatay İl Başkanı Fatih Sönmez, sendikanın yönetim kurulu üyeleri Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunduktan sonra saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okudular.

Sönmez, burada yaptığı açıklamada, vatanın bölünmez bütünlüğünü, Türk ulusunun huzur ve güveni için şehit edilen askerlerin kanının yerde kalmayacağını söyledi.

Sönmez, ''Ülkemizi bölüp parçalamak isteyen bütün şer güçlere 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' diye haykırıyoruz. Şırnak'ta, Diyarbakır'da şehit olan asker ve polislerimizi ayrıca bugüne kadar canını seve seve veren tüm şehitlerimizi bir kez daha yürekten anıyoruz'' dedi.

Konuşmalardan sonra, sendika yöneticileriyle üyeler ve vatandaşlar ellerindeki bayraklarla Cumhuriyet Meydanı'ndan Özel İdare İş hanına kadar terör örgütü aleyhine sloganlar atarak yürüdüler.

KAÜ REKTÖRÜ

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, ''Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelik terör saldırılarını şiddet ve nefretle kınıyorum'' dedi.

Prof. Dr. Güven, yaptığı yazılı açıklamada, Son günlerde belirgin bir artma eğilimi gösteren terör olaylarının toplumun her kesimini derinden üzdüğünü, yapılan saldırılara karşı birlik ve beraberlik duygularının daha da artırılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Güven, saldırılarda hayatlarını kaybeden şehitlerin ailelerine sabır diledi.

KONYA

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Konya Şube Başkanı Yaşar Öner, Türkiye'nin zor günler geçirdiğini, böyle bir durumda tek yumruk olunması gerektiğini söyledi.

Yaşar Öner, her şehit haberinde ocaklara ateş düştüğünü belirterek, ''Bayram öncesi yaşananlar oldukça üzücü. Bunun karşısında yılmamalıyız. Her zaman dosta güven düşmana korku vermesini bilmeliyiz'' dedi.

Çatışmada hayatını kaybeden askerlerin tüm Türkiye'nin evladı olduğunu, en az şehit ailesi kadar kendilerinin de acı çektiğini ifade eden Öner, şunları kaydetti:

''Yaşananları biz gaziler olarak kınıyoruz. Gerekirse canımızı seve seve veririz. Biz bu vatan toprakları için gazi olduk. Gazi olduğumuz gibi şehit de olabiliriz. 3 kuruşluk teröre taviz verilmemeli. Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Böyle bir durumda tek yumruk olmalıyız.''


TV'lerdeki eğlence programları iptal

Hakkâri Dağlıca'daki pusu sonucu 12 askerin şehit edilmesi tüm yurdu yasa boğarken, TV kanalları da toplumsal acıya duyarsız kalmadı. Pazar gecesi ekrana gelen bütün eğlence programları iptal edildi. atv "İbo Show"u, Show TV "Buzda Dans 2" ve "Pazar Keyfi"ni, Star TV "Popstar Alaturka'yı yayımlamadı. Altın Portakal Film Festivali kapsamında planlanan dünkü eğlence etkinlikleri de iptal edildi.
Festival organizasyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, festivalde yarışan filmlerin dünkü gala gösterimleri öncesi sanatçıların ve davetlilerin katılımıyla düzenlenen kokteyller ve Hillside Su Oteli'nde sanatçılar için düzenlenen gece partisi de yapılmadı. Milliyet 22 Ekim 2007


Rektörler teröre karşı olağanüstü toplanacak

Hakkari’deki saldırılar üzerine Perşembe günü olağanüstü toplanacak Rektörler Komitesi’nin bir bildiri yayımlaması bekleniyor.

ANKARA (AA - 23 Ekim 2007) - Üniversitelerin rektörleri, 25 Ekim Perşembe günü olağanüstü toplantı yapacak.

Alınan bilgiye göre, Rektörler Komitesi, Hakkari’deki terörist saldırıyla ilgili olarak YÖK’te toplanacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığındaki toplantının ardından bir bildiri yayımlanması bekleniyor.


İstanbul Barosu Avukatları Terörü Kınadı

İstanbul Barosu Avukatları, Tünel'den Taksim Meydan'a Kadar Yaptıkları Sessiz Yürüyüşle Hakkari'deki Hain Saldırıyı Kınadı. Avukatlar Zaman Zaman Slogan Atarak Terörü Lanetledi.

İstanbul Barosu avukatları, Tünel'den Taksim Meydan'a kadar yaptıkları sessiz yürüyüşle Hakkari'deki hain saldırıyı kınadı. Avukatlar zaman zaman slogan atarak terörü lanetledi.

Hakkari'deki hain saldırının ardından İstanbul'un kalbi olan Taksim Meydanı terörün kınandığı merkez haline geldi. Gün boyu devam eden eylemlere İstanbul Barosu avukatları da katıldı. İstiklal Caddesi'nde bulunan İstanbul Barosu merkez binasının önünde toplanan avukatlardan oluşan yaklaşık 250 kişilik grup, teröre kınadı. Avukatlar adına açıklama yapan İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, "İstanbul Barosu mensubu avukatlar olarak bölücü terörün alçak hain sularda şehit verdiğimiz askerlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Gazilerimize acil şifa diliyoruz. Bu hain saldırıyı lanetliyor ve kınıyoruz. Terörün tarihini ve amaçlarını çok iyi bilen avukatlar bugün öfkelerini denetleyerek yapacakları yürüyüşte tasada ve kıvançta ortak üyeler olarak özgürce yaşamanın erdemini sessizce ifade edeceklerdir. Bugün burada kol kola yürüyen avukatlar barış için kenetlenirken birbirlerinden aldıkları gücü yurttaşlarıyla paylaşıp onlara örnek olacaklardır. Açıkça ifade ediyoruz ki, bu son saldırı öteden

bu yana sürmekte olan terörün yeni bir aşamaya ulaştığının göstergesidir. Şehit askerlerimize rahmet ulusumuza ve Türk Silahlı Kuvvetleri ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından grup üyeleri, ellerindeki Türk bayraklarıyla sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Zaman zaman alkış tutulan yürüyüş sırasında kendilerini tutamayan bazı avukatlar "Kahrolsun PKK", "Hepimiz Mehmetçiğiz" şeklinde slogan attı. Vatandaşların da destek verdiği avukatlar, Taksim Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra sessiz bir şekilde dağıldı.
(İhlas Haber Ajansı) 23.10.2007


Tıbbiyelilerden Terör Protestosu

Aralarında Doktorların da Bulunduğu Yaklaşık Bin Tıp Fakültesi Öğrencisi, Yürüyüş Düzenleyerek Hakkari'deki Hain Saldırıyı Kınadı. Beyaz Önlükleriyle Saldırıyı Lanetleyen Öğrenciler, "Çanakkale'de Şehit Olan Tıbbiyeliler Gibi Beyaz Kefenlere Bürünmeye Hazırız" Dedi.

Aralarında doktorların da bulunduğu yaklaşık bin tıp fakültesi öğrencisi, yürüyüş düzenleyerek Hakkari'deki hain saldırıyı kınadı. Beyaz önlükleriyle saldırıyı lanetleyen öğrenciler, "Çanakkale'de şehit olan tıbbiyeliler gibi beyaz kefenlere bürünmeye hazırız" dedi.

Hakkari'deki hain saldırıda 12 askerin şehit düşmesinin ardından İstanbul'da çeşitli kesimlerin tepkisi sürüyor. Çapa'da toplanan yaklaşık 500 tıp fakültesi öğrencisi ve doktorlar, Millet Caddesi boyunca yürüyerek Fındıkzade Meydanı'na geldi. Gruba burada Cerrahpaşa'dan gelen 500 kişilik öğrenci grubu katıldı. Ellerinde Türk bayrakları bulunan öğrenciler, "Kahrolsun PKK" sloganları attı. Beyaz önlükleriyle toplanan öğrenciler, yol kapattı. Şehitler için 3 dakikalık saygı duruşunda bulunan grup, ardından İstiklal Marşı okudu. Terör saldırılarını protesto eden doktor ve öğrencilere, yoldan geçen vatandaşlar alkışlarıyla, sürücüler de korna çalarak destek verdi.

Grup adına yapılan basın açıklamasında son zamanlarda Türkiye'nin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya yönelik siyasi ve fiili saldırıların hat safhaya ulaştığı belirtilerek, "Gerek ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nda onaylanan sözde Ermeni yasa tasarısı gerek artan hain terör olayları, bunun en temel göstergesidir. Bilindiği üzere son dönemde onlarca vatan evladı gencecik yaşta beyaz kefenlere bürünmüş ve sonsuzluğa intikal etmiştir. Acımız büyüktür. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, başta

aileleri olmak üzere tüm Türk milletine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Biz tıbbiyeliler, bu hain saldırının yegane amacının ülkemizde huzuru bozmak ve kardeşi kardeşe kırdırmak olduğunun bilincindeyiz. Bu aşağılık planlara alet olmayacağız" denildi.

Çanakkale Savaşı'ndaki görev alan tıbbiyelilerin kahramanlıklarının da hatırlatıldığı açıklamada, "Şu da bilinmelidir ki bugün beyaz önlükleri giyerek buraya gelen duyarlı tıp öğrencileri gerekirse yaklaşık 93 yıl önce Çanakkale'de şehit olan tıbbiyeliler gibi beyaz kefenlere bürünmeye hazırdır. Duyarlı tıp öğrencileri adına ülkemize üzerinde oyunlar tezgahlayan iç ve dış mihraklara sesleniyoruz. Ülkemizi bölmeye kimsenin gücü yetmez, yetmeyecektir" ifadeleri kullanıldı. 23.10.2007


PKK Stockholm'de Protesto Edilecek

Hakkari'deki Hain Saldırının Ardından Türkiye'de Yapılan Gösteriler Etkisini Avrupa'da da Gösterdi. 28 Ekim Pazar Günü Stockholm'un Merkezi Sayılan Sergel Meydanı'nda Büyük Bir Gösteri Düzenlenecek.

Hakkari'deki hain saldırının ardından Türkiye'de yapılan gösteriler etkisini Avrupa'da da gösterdi. 28 Ekim Pazar günü Stockholm'un merkezi sayılan Sergel Meydanı'nda büyük bir gösteri düzenlenecek.

PPK'nın protesto edileceği gösteri dünden itibaren SMS yolu ile duyurulmaya başlandı. Gösteriye büyük ilgili olacağı tahmin ediliyor.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde teröristler tarafından düzenlenen saldırı Türkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülke genelinde çeşitli gösterilerle protesto edilmişti.

* * *

Brüksel'de terörü protesto eden 25 Türk gözaltında

Brüksel'de, terörü protesto gösterileri büyüdü:

Polis panzerleri Türk Mahallesi'ne girdi, göstericilerin üzerine yürüdü.

BRÜKSEL'de, terörü protesto amacıyla gösteri düzenleyen Türk vatandaşlarına polis müdahale etti.

Brüksel'de, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Schaerbeek ve Saint Josse mahalleleri, polis tarafından abluka altına alındı. 500'den fazla Türk genci, terörü protesto amacıyla bölgedeki Ch D'Haecht Caddesi'ne yürüdü.

İzinsiz yapıldığı belirtilen gösteriye, Belçika polisi müdahale etti. Polis, panzerlerle göstericilerin üzerine yürüyerek su sıktı. Olayda en az 25 Türk gözaltına alınırken Türk mahallelerinin polis tarafından abluka altına alındığı öğrenildi.
24 Ekim 2007


Terörü protesto eylemlerine öğrenci yasağı
NTV (24 Ekim 2007) - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, terörü protesto eylemlerine öğrenci ve öğretmenlerin katılmasını yasakladı.

ANKARA - Bir genelge yayımlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, terör saldırılarını protesto amacı taşıyan eylemlere öğrenci ve öğretmenlerin katıldığının belirlendiğini söyledi ve bu durumun eğitim-öğretimin aksamasına neden olabileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı, hem öğrencilerin zarar görmemesi hem de infial ortamına katkı sağlanmaması için protesto eylemlerine öğrenci, öğretmen ve bakanlık personelinin katılımına izin verilmeyeceğini duyurdu.


 29 Ekim şenlikleri iptal
Hakkari'de 12 askerin şehit edilmesi nedeniyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde program değişikliğine gidildi. Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri konserleri iptal etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri İstanbul Valiliği'nin 28 Ekim'de Taksim Anıtı'na çelenk koymasıyla başlayacak. 29 Ekim Pazartesi günü ise saat 10.30'da Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni düzenlenecek.

Tören dolayısıyla Vatan Caddesi'ne açılan tüm yollar sabah saat 06.00'dan itibaren kapalı olacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı her yıl büyük coşkuyla kutlayan İstanbul'da, bu yıl pek çok gösteri iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hakkari'deki saldırının ardından Cumhuriyet Bayramı'nda Taksim'de düzenlenecek ses ve ışık gösterisini iptal etti. Bunun yerine yalnızca boğazda havai fişek ve ışık gösterisi yapılacak.

Saat 19.00'da başlayacak havai fişek gösterisi bir saat sürecek. Saat 20.00'de ise Boğaz Köprüsü ile Kız Kulesi arasında 15 dakikalık havai fişek, lazer ve ışık gösterileri yapılacak.

Bu sırada Tuluyhan Uğurlu'nun Cumhuriyet için bestelediği eser seslendirilecek. Gösteri esnasında Boğaziçi Köprüsü'nde 800 metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturulacak. Ayrıca gemiler de ışıklandırılacak.

Gösteriler Anadolu Yakası'nda Kuzguncuk, Paşalimanı, Üsküdar ve Salacak sahilinden, Avrupa Yakası'nda ise Sirkeci'den başlayarak Kabataş, Dolmabahçe, Beşiktaş ve Ortaköy sahillerinden izlenebilecek.

Kadıköy Belediyesi, Mazhar-Fuat-Özkan konseri ve havai fişek gösterisini iptal ederken, Bağdat Caddesi'nde her yıl düzenlenen "Cumhuriyet'e Bağlılık Yürüyüşü"nün de adını değiştirdi. Kadıköy'deki yürüyüş "Cumhuriyete Bağlılık ve Şehitlere Saygı" adı altında gerçekleştirilecek.

Saat 19.00'da Suadiye'den başlayacak yürüyüşe Beşiktaş, Bakırköy ve Avcılar Belediyeleri de destek verecek. Göztepe'ye kadar sürecek meşaleli yürüyüş boyunca Atatürk posterlerinin yanı sıra şehit fotoğrafları da taşınacak. 24.10 2007

Türkiye'nin terör öfkesi dinmiyor

Terör örgütüne karşı protesto sesleri durulmuyor. Türkiye'nin dört bir yanından protesto ve kınama haberleri gelmeye devam ediyor.

İstanbul:
Terör olaylarını protesto amacıyla Marmara Üniversitesi (MÜ) Göztepe yerleşkesinden Kadıköy'e kadar yürüyen öğrenci grubu, 1'inci Ordu Komutanlığı'nda bir subaya Türk bayrağı teslim etti.
 
Öğrenci grubu, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Bu vatan bizimdir, bizim kalacak", "Kahrolsun PKK", "Üniversitede PKK istemiyoruz", "Her Türk, asker doğar", "İmralı Apo'ya mezar olacak", "Marmara burada, hainler nerede?", "Hepimiz askeriz silah isteriz" şeklinde sloganlar attı.
 
Öğrencilerin yürüyüşü sırasında, vatandaşlar alkışlarla araç sürücüleride korna çalarak eyleme destek verdi. Öğrencilerin yürüyüşü nedeniyle güzergahtaki yollar bir süre araç trafiğine kapandı.
 
Bakırköy'de toplanan Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları üyesi bir grup da terörü protesto etti.
 
Sabancı Üniversitesi Yönetim Kurulu, "Terör örgütü mensuplarının kimi yabancı siyasetçiler tarafından hala 'özgürlük savaşçısı' olarak nitelendirilmelerini büyük bir hayretle gözlemlemekteyiz. Yüzyıllardır birlikte yaşayan insanlarımızı birbirine düşürmek ve çatışma ortamına sürüklemek için uğraşan bu terör örgütünün eylemlerinden asla yılmayacağımız açıktır" açıklamasında bulundu.
 
Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Haber-Sen) üyesi bir grup ad terör olaylarını kınadı. Grup, Sirkeci'deki Büyük Postane önünde toplanarak Türk bayrakları açtı.
 
Ankara:
Abdi İpekçi Parkı'nda bir araya gelen vatandaşlar,terörü protesto etmek için Ulus'taki Birinci Meclis Binası'na kadar yürüdü.
 
Türkiye Gençlik Kulübü Federasyonu üyesi gençler de Ulus Atatürk heykeli önünde, terörü lanetleyen dövizler açtı. Bağımsız Haber-Sen üyesi bir grup postacı da Akdere'de bulunan Ankara Askerlik Şubesi'ne başvurarak, "askere alınma isteklerini" içeren dilekçe verdi.

Beypazarı, Elmadağ, Ayaş, Akyurt ve Şereflikoçhisar ilçeleri ile Yenikent beldesinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla düzenlenen mitinglerde terör örgütü PKK protesto edildi. 

Çankaya Belediye Başkanlığı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda şehitler anısına "Hepimiz Mehmetiz" adı altında meşaleli yürüyüş düzenleyecek.
 
Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, "Hepimiz Mehmetiz adı altında gerçekleştirilecek Cumhuriyet yürüyüşümüzde buluşmak için tüm yurttaşlarımızı ellerinde bayraklarıyla 29 Ekim günü saat 18.00'de Tandoğan'daki buluşma noktamıza davet ediyoruz" dedi.

Kahramanmaraş:
7 sivil toplum örgütünün öncülüğünde yürüyüş organize edildi. Uzundere semtinden yürüyüşe başlayan grup, Trabzon Bulvarı güzergahını takip ederek, Müftülük Meydanı'na kadar geldi ve burada toplandı. Ellerinde Türk bayrakları ile yürüyüşe katılan grup terör örgütü aleyhine sloganlar attı.
 
Zonguldak:
Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı, üyeleriyle birlikte Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Yorulmaz'ı ziyaret etti.
 
Eskişehir:
Ülkü Ocakları Başkanı Ufuk Özel, saldırının, sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik olmadığını, söz konusu saldırının Türk milletine yapılan bir meydan okuma olduğunu söyledi.
 
Hoşnudiye Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda toplanan Özel ve beraberindekil erellerindeki döviz ve sloganlarla Vilayet Meydanı'na kadar yürüdü. İki Eylül Caddesi'nde devam eden yürüyüşte Barzani ve Talabani'nin kuklaları yakıldı.

Kocaeli:
Kocaeli Barosu'na bağlı çok sayıda avukat, Merkez Bankası Kocaeli Şubesi önünde toplanarak ellerinde Türk bayrakları ve terör karşıtı pankartlarla Sabri Yalım Parkı'na kadar yürüdü.
 
Avukatlar yürüyüş sırasında 10'uncu Yıl Marşı'nı okudu ve "Kahrolsun PKK, şehitler ölmez, vatan bölünmez, hepimiz askeriz, hepimiz Mehmetiz" şeklinde slogan attı.
 
Elazığ:
"PKK'ya Lanet Mitingi"ne katılmak isteyen vatandaşlar, İstasyon, Gazi, Hürriyet ve Şehit İlhanlar caddesinden PTT Meydanı'na geldi. Burada toplanan kalabalık sık sık "Şehitler ölmez vatan bölünmez, kahrolsun PKK, askere uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan attı.
 
Aksaray:
Sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu platform tarafından organize edilen yürüyüş, Ulu Camii önünden başladı. Kıbrıs ve Kore gazileri, öğrenciler, siyasi parti temsilcileri, mesleki odaların başkan ve üyeleri, merkeze bağlı köylerin muhtarları, şehit aileleri ile vatandaşların katıldığı yürüyüş, Atatürk Bulvarı'ndan Aksaray Şehitliği önüne kadar devam etti.

Aydın:
Söke ilçesinde yağmura rağmen çok sayıda vatandaşın katıldığı mitingde teröre lanet edildi. İlçede sivil toplum örgütleri tarafından organize edilen yürüyüşe katılanlar ellerinde Türk bayrakları ile Söke Kemalpaşa Şehitler Parkı'nda toplandı. Kalabalık İstasyon Caddesi ve Aydın Caddesi'nden Söke Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

Edirne:
Karadenizliler Derneği üyeleri, 201 imzanın yer aldığı bir dilekçeyi Edirne Askerlik Şubesi Başkanlığı'na vererek, "Her görevi şeref ve onurla almaya hazırız" dedi.
 
İzmir:
Ellerinde Türk bayraklarıyla Emekli Sandığı binasının önünde toplanan Kamu-Sen'liler terör örgütü lanetleyen sloganlar attı.
 
Artvin:
Sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin organizasyonuyla hükümet konağı önünde toplanan vatandaşlar, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu.
 
Çorum:
Ülkü ocaklarının düzenlediği miting, terör örgütü aleyhine slogan atan vatandaşların ellerindeki Türk bayraklarıyla yürüdü.
 
Karaman:
Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Askerlik Şubesi'ne, yeniden askere alınmaları için dilekçe verdi.

Samsun:
Asri Mezarlık'taki şehitlik önünde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşları ile şehit aileleri ve gazi dernekleri, üyeleri saldırıları protesto etti.
 
Katılımcılar adına açıklama yapan Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Albay Halil Şenbaş, terörü içerde ve dışarda destekleyen tüm çevreleri kınadıklarını söyledi.
 
Antalya:
Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu, 27 Ekim Cumartesi günü "Teröre Lanet" mitingi düzenleyecek.
 
Bitlis:
Adilcevaz ilçesinde esnaf kepenk kapattı. Hükümet konağı önünden yürüyüşe başlayan vatandaşlar, daha sonra Adilcevaz Askerlik Şubesi'ne kadar yürüdü.Askerlik Şubesi önünde bir araya gelen vatandaşlar "Hepimiz askeriz, silah isteriz" şeklinde slogan attı. 

Muğla Üniversitesi:
Öğretim elemanları ve öğrenciler, terörist saldırıyı protesto etti. Etkili yağmura rağmen ellerinde Türk bayraklarıyla üniversitenin Kötekli mevkiindeki kampüsünde toplanan öğretim elemanları ve öğrenciler,"Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK", "Allah'ım şehitlik nasip et bize", "Hepimiz Mehmet'iz, PKK'ya yeteriz", "Bu vatan bizimdir, bizim kalacak" sloganları attı.
 
Gruptakiler, alkışlar ve ıslıklarla terörü ve Öcalan'ı protesto etti.
 
Terörü protesto eylemine katılan yaklaşık 15 bin kişi, Hakkari'de terörist saldırı sonucu şehit olan askerlerin adlarını okudu, protestoculardan "burada" sesleri yükseldi.

Muğla Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencisi bir grup da ellerinde Türk bayrakları ile üniversitenin Kötekli mevkiindeki kampüsünden, şehir merkezindeki Meslek Yüksekokulu binasına kadar yaklaşık 5 kilometre yürüdü.
 
Marmaris ilçesinde de bir grup vatandaş saldırıyı protesto etmek için "şehitlere taziye çadırı" kurdu. Şehir merkezindeki Türkmenistan Parkı'nda kurulan ve Hakkari'de şehitolan askerlerin fotoğraflarının konulduğu çadırda, şehit askerler için bir de taziye defteri açıldı.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Senatosu:
Senato, Hakkari'de 12 askerin şehit edildiği, 16 askerin yaralandığı terörist saldırıyı kınadı.
 
Senato'dan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin sınırlarının güvenliği, Kuzey Irak'taki Amerikan uşaklığı ile tescili aşiret reislerinin keyfine bırakılmayacak kadar önemlidir. Aldatılmış ve emperyalist emellerin kuklası haline gelmiş eli kanlı katiller ve yandaşları bilmelidirler ki ülkemizdeki kardeşlik duygusunu ve bölünmez bütünlüğümüzü bozmaya yönelik terör eylemleri hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır" denildi.
 
Beykent Üniversitesi Senatosu:
Senato, Hakkari'de12 askerin şehit edilmesini ve terörü kınadı. Senatodan yapılan açıklamada, "Bu acı günümüzde izlediğimiz, dost ve müttefikimiz denilen ülkelerle içimizdeki karanlık odakların suni açıklamaları ile yapmacık tavır ve sözlerine artık tahammülümüzün kalmadığının iyi bilinmesi gerekir" denildi.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi:
Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir, akademik personel ve öğrencilerin katılımıyla "Terörü Telin" mitingi düzenlendi.
 
Rektörlük binası önündeki mitingde rektör Akdemir, "Son hain saldırılarda olduğu gibi devletimiz, silahlı kuvvetlerimiz gerekli sert cevabı her düzeyde ve her yerde verebilecek güçtedir" dedi.
 
Mardin:
Mardin'de çeşitli sivil toplum örgütlerince ortaklaşa "terörü telin" mitingi düzenlendi.
 
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği, Mardin Geçici Köy Korucuları, Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Türk Eğitim-Sen İl Temsilciliği, Türkiye Muharip Gazileri Derneği, Mardin Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Türk Yerelsen İl Temsilciliği işbirliğiyle Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinge çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Esnaf, işyerlerine Türk bayrağı asarak, yürüyüşe destek verdi. Şehit düşen Halit Toparlı ve Şeyhmus Öncül'ün aileleri, miting boyunca çocuklarının fotoğraflarını ve Türk bayraklarını taşıdı.
 
Yürüyüşte "Barzani şaşırma, sabrımızı taşırma", "Katil PKK", "İmralı Apo'ya mezar olacak", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıldı.
 
Aksaray:
Aksaray'da Ülkü Ocakları şubesince "Teröre Lanet, Şehitlere Saygı Yürüyüşü" düzenlendi. Dev Türk bayrakları ve terör örgütünü lanetleyen sloganlar yazılı pankartlarla gruplar halinde Ulu Cami önünde toplanan topluluk,"Şehitler ölmez", "Vatan bölünmez", "Hepimiz Türküz", Türk- Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir" sloganları attı.
 
Konya:
Konya'da TOKİ İlköğretim Okulu velilerinden Solmaz Uğurlu, 7-8 yaşlarındaki 5 ilköğretim okulu öğrencisiyle Konya Şehitliği'ne doğru yürüyüşe geçti.
 
Türk bayrağının yanı sıra üzerinde "Türk-Kürt kardeştir", "Hain PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Vatan bizimdir bizim kalacak" yazılı dövizleri taşıyan öğrenciler, yürüyüş boyunca terörü protesto eden sloganlar attı.
 
İzmir-Selçuk:
İzmir'in Selçuk ilçesindeki 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğrencileri, terörle mücadelede şehit düşenler için açılan destek kampanyasına, harçlıklarından biriktirdikleri 880 YTL ile katıldılar.
 
Batı Karadeniz Üniversiteleri Senatoları:
Batı Karadeniz Bölgesi üniversiteleri senatoları ile Sinop Üniversitesi ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi senatoları, Kocaeli, Sakarya, Abant İzzet Baysal, Zonguldak Karaelmas ile Karabük üniversitesinin oluşturduğu Batı Karadeniz Üniversiteleri senatoları terörü kınadı.
 
Yazılı açıklamada, "Unutulmamalıdır ki alınan her nefes, bir şehit hediyesidir. Şehitlerin kanı yerde kalmamalıdır. Türk milletinin kutsal değerlerinden biri Türk ordusu, artık yılanın başını ezmelidir" denildi.

Foto Muhabirleri Derneği:
Dernekten yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizde son zamanlarda artış eğilimine girdiği gözlemlenmekte olan ve anaların yüreklerini dağlayan ayrılıkçı PKK terörünü şiddetle telin ediyoruz" denildi. 
CNNTurk 24.10.2007


Türkiye şehitlerin acısı ile sokağa döküldü

Hakkari'de 12 askerin şehit edildiği, 16 askerin yaralandığı saldırı, yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

ERZURUM

Erzurum'daki protesto gösterisinde kalabalık bir grup, Mahallebaşı Semti'ndeki DTP İl Başkanlığı'na yürümek istedi.

Burada gruba seslenen emniyet yetkilileri, vatandaşların DTP binası yerine Karskapı Şehitliği'ne yürümesini istedi. Bunun üzerine grup, Karskapı Şehitliği'ne yöneldi.

E-80 kara yolunu trafiğe kapatarak, Karskapı Şehitliğine yürüyen grup, daha sonra sloganlar atarak ulaştıkları Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı önünde İstiklal Marşı ve Fatiha okuduktan sonra dağıldı.

Erzurum'da, Havuzbaşı semtinde toplanan bir başka grup da Cemal Gürsel Caddesi'ni takiben Erzurum Askerlik Şubesi önünde toplandı. Burada yetkililerle görüşen vatandaşlar, askere alınmak için dilekçe verdiler. Askeri yetkililer, dilekçelerinin değerlendirileceğini söyledi.

ANTALYA

Antalya'da Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup, terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” yazılı pankartlar taşıyan grup, şehitler anısına saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu.

Öte yandan, Selekler Çarşısı önünde toplanan diğer bir grup, Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Dev boyutlarda bir Türk Bayrağı açan grup, Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulundu. “Hepimiz Türk'üz, hepimiz askeriz”, “Hepimiz Türk'üz, PKK'ya yeteriz”, “Kahrolsun PKK”, “Askere uzanan eller kırılsın” sloganları atan grup daha sonra dağıldı.

YOZGAT

Hakkari'deki terör saldırısında şehit olan Piyade Onbaşı Lokman Eker'in doğum yeri olan Yozgat'ta da bir grup, Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Alanı'na gelerek, “Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz” sloganları atti.

Alanda toplanan binlerce kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla sloganlar atarak Lise Caddesi'nde yürüdü.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de ellerindeki Türk bayraklarıyla Köprübaşı mevkisinde toplanan grup, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Kahrolsun PKK”, sloganları attı.

Grup adına konuşan bir genç, hiçbir ülkede teröre bu kadar kişinin feda edilmediğini belirterek, “Bu ülkeyi bölmek isteyen herkes bilsin ki, değil binler, milyonlar şehit olmaya hazır. Terör örgütü amacına hiçbir zaman ulaşamayacaktır. Bu ülke için şehit olmaya hazırız” dedi.

KONYA

Konya'da, Türk bayrakları taşıyan bir grup, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” “Kahrolsun PKK” sloganları atarak yürüdü ve Konya Valiliği önüne geldi. Çevredeki vatandaşların destek verdiği protesto, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla son buldu.

SİVAS

Sivas'ta, “Ağlamasın analar, akmasın kanlar, ölmesin artık gencecik canlar, kahrolsun PKK” yazılı döviz ve “Bende asker olmak istiyorum” yazılı pankartlarla yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na gelen Ergün Uğur (46) adlı vatandaş, kent merkezindeki jandarma lojmanları önünde terör olaylarını kınadı.Bir süre terör olaylarını protesto eden Uğur, burada baygınlık geçirdi.

ELAZIĞ

Elazığ'da Öğretmenevi önünde toplanan vatandaşlar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez, hepimiz gönüllü erleriz, kana kan, dişe diş, intikam intikam” şeklinde slogan atarak PTT Meydanı'na kadar yürüdü.

BURSA

Bursa'da Altıparmak ve Setbaşı'nda toplanan vatandaşlar, Heykel'deki Atatürk Anıtı önüne kadar yürüyerek, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Hepimiz Mehmetiz, hepimiz şehidiz” şeklinde slogan attılar.

Fatih Mahallesi'nde toplanan vatandaşlar da sloganlar eşliğinde Yalova yolunu kullanarak, Osmangazi Metro İstasyonu önüne kadar yürüdü.

Bir başka grup da DTP İl Başkanlığı'nın tabelasını indirdi, camlarını kırdı.

Önceden il başkanlığı binası önünde geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri, parti görevlilerini binadan çıkardı.

GAZİANTEP

Gaziantep'te bir grup vatandaş ellerinde bayrakla Şelale Kavşağı'ndan yürüyerek, Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk anıtı önünde toplandı.

Şehitler için saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı'nı okuyan gruptakiler, slogan atarak terörü lanetlediler.

Maarif Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na yürümek isteyen vatandaşlar, polisin yönlendirmesiyle protesto gösterisine, Demokrasi Meydanı'nda devam etti.

TRABZON

Trabzonspor Taraftarlar Derneği'nce düzenlenen “Teröre Lanet Mitingi” kapsamında Uzun Sokak'ta toplanan çok sayıda vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ve “Bu vatan size minnetle dua eder. Kanınız yerde kalmaz, aziz şehitlerimiz” yazılı pankart eşliğinde sloganlar atarak yürüyüşü geçtiler.

Atatürk Alanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan grup, terör örgütü aleyhine sloganlar atarak terörü lanetlediler ve açıklama yaptılar.

Miting, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi.

KÜTAHYA

Kütahya'da, Atatürk Bulvarı'nda toplanan çok sayıda vatandaş, Zafer Meydanı'na kadar Türk bayraklarıyla yürüyüp terörü lanetledi.

Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisine yoldan geçen vatandaşlar da destek verdi.

SAMSUN VE ORDU

Samsun'da kentin çeşitli bölgelerinde gruplar halinde toplanan vatandaşlar hain saldırıyı protesto ederek, terör örgütü aleyhine gösteride bulundu.

Ordu'da da bir grup vatandaş Atatürk Anıtı'nın önünde toplanarak burada İstiklal Marşı okudu. Daha sonra Sırrıpaşa Caddesi'nden yürüyüşe geçen vatandaşlar, Düz Mahallesi'ne kadar sloganlar atarak yürüdü.

Düz Mahallesi'ndeki Askeri Gazino'nun önünde sona eren protesto gösterisine katılanlara çevrede bulunan vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

YALOVA

Yalova'da kentin değişik noktalarından Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyarak, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen bir grup vatandaş, “Kahrolsun PKK” ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” şeklinde sloganlar attı.

Bu sırada, caddeleri dolduran kalabalığa, diğer vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.

Öte yandan, Yalovalılar terörü protesto etmek için ev ve iş yerlerinin camlarına bayrak astı.

AKSARAY

Aksaray'da, 12 güvenlik görevlisinin şehit olduğu haberini alan vatandaşlar, Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Hükümet Konağı önünde toplanmaya başladı.

Bir grubun Türk Bayrakları ile Bankalar Caddesi Hükümet Konağı önünde başlattığı protesto yürüyüşüne, çevredeki esnaf ve vatandaşlar da katıldı.

Hükümet Meydanı'nda çeşitli sloganlar atan grup, terör örgütü ve DTP milletvekillerini protesto etti.

EDİRNE

Edirne'de İstasyon Mahallesi'nde toplanan grup, Eski İstanbul ve Saraçlar Caddesi'nde terör örgütü aleyhine sloganlar atarak Atatürk Anıtı'na geldi.

Burada şehitler için saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşı'nı okudu.

Grup adına açıklama yapan Hüseyin Kırcı, sınır ötesi operasyon için daha fazla beklenmemesi gerektiğini ifade ederek, “Şehitlerimizin aziz ruhları için, kanlar yerde kalmamalı, terörün kökü kazınmalı” dedi.

MANİSA

Manisa'da bir grup, terörle mücadelede görev almak üzere askerlik şubesine müracaatta bulunmak istedi.

Türk Bayrağı taşıyan grup, Manisa Askerlik Şubesi yetkililerine daha önce askerlik görevlerini yapmış olmalarına karşın, terörle mücadelede görev almak üzere yeniden askere alınmak üzere başvuruda bulunmak istediklerini bildirdi.

MUĞLA

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir grup vatandaş, ellerinde Türk Bayraklarıyla Bodrum Gümbet kavşağındaki Atatürk Heykeli önünde toplandı.

Terör örgütü aleyhine sloganlar atan gruptakiler, Atatürk heykelini Türk bayraklarıyla donattılar.

Protestocu gruba, araçlarıyla yoldan geçen vatandaşlar da korna çalarak destek verdi.

BİLECİK

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde belediye binası yakınında toplanan grup, Bozüyük-Eskişehir kara yolunda ellerindeki Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçti.

Kara yolunu trafiğe kapatan ve terör örgütünü lanetleyen sloganlar atan grup, daha sonra güzergah değiştirerek, Bozüyük-Bursa kara yolunu trafiğe kapattı.

MERSİN

Mersin'de Metropol İş Merkezi önünde toplanan bir grup Mersin Üniversitesi (MEÜ) öğrencisi, ellerindeki Türk bayraklarıyla Hastane ve İstiklal caddeleri boyunca sloganlar eşliğinde yürüyerek İl Jandarma Alay Komutanlığı önüne geldi.

Yürüyüş boyunca çevredeki vatandaşların da desteğini alan grup, burada şehitlerin anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okudu.

KOCAELİ

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, aralarında şehit ailelerinin de bulunduğu topluluk, Cumhuriyet Meydanı'nda ellerinde Türk bayrağı ve PKK'yı protesto eden pankartlarla toplandı. Burada terör örgütü PKK aleyhine slogan atan ve tekbir getiren grup, Eskiçarşı Caddesi'nden yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca esnaf ve vatandaşlar alkışlarla araç sahipleri de kornalarıyla yürüyüşe destek verdi. Cumhuriyet Meydanı'na dönen topluluk, Atatürk Anıtı önünde saygı duruşuna bulunup İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.

DENİZLİ

Denizli'de Delikliçınar Meydanı'nda toplanan bir grup, terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Gruptakiler, Atatürk ve Lise caddelerini trafiğe kapattı. Gruba, caddeden geçen sürücüler klakson çalarak destek verdi.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, Denizli Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin güvenlik önlemleri aldığı Delikliçınar Meydanı'nda, Türk bayrakları taşıyarak gösteri yaptılar.

SAKARYA

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde, ilçe meydanında toplanan çok sayıda kişi saldırıyı protesto etti.

Ellerinde Türk bayraklarıyla askerlik şubesine yürüyen kadınlı erkekli grup, terör örgütüne lanet yağdırdı.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'da bir grup vatandaş, Afyonkarahisar Valiliği önünde toplanarak, saldırıyı protesto etti. Grup adına konuşan Ata Kemal Orbuk, bu saldırılara “dur” denilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmanın ardından İstiklal Marşı ve şehitler için dua okunurken, vatandaşlar göz yaşlarını tutamadı.

ADANA

Adana'da bir grup vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla Atatürk Anıtı önünde toplandı. Vatandaşlar, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okuduktan sonra Atatürk Caddesi'nden İnönü Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Terör örgütü aleyhine sloganlar atan kalabalık, parkta bir süre gösteri yaptıktan sonra, Merkez Komutanlığı önüne geldi.

Komutanlık önünde de saygı duruşunda bulunan vatandaşlar, İstiklal Marşı ve askere desteklerini dile getiren marşlar okudular.

ÇANAKKALE

Çanakkale'de ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'na gelen bir grup, terör örgütü aleyhine çeşitli sloganlar attı.

Daha sonra İstiklal Marşı'nı okuyan grup, siyasi parti temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunarak tümünü, Cumhuriyet Meydanı'nda, terör örgütünü protesto etmeye davet etti.

ZONGULDAK

Hakkari'deki hain saldırı, Zonguldak'ın Alaplı ve Ereğli ilçesinde de protesto edildi.

Alaplı'da Hükümet Caddesi'nde ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan bir grup vatandaş, sloganlar atarak İlçe Jandarma Komutanlığı önüne kadar yürüdü.

İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Hasan Şahin'i ziyaret ederek başsağlığı dileyen vatandaşlar, saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşını söylediler.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'da bir grup vatandaş, Cumhuriyet Alanı Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi.

Aydınlar Ocağı Tekirdağ Şube Başkanı Ersin Bilmeç, yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK'yı lanetledi. Gruptakiler, terör örgütü aleyhine sloganlar attılar.

İZMİR

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan İzmirliler, Hakkari'deki askeri birliğe düzenlenen saldırıyı lanetledi.

Saldırının duyulmasının ardından çeşitli internet sitelerinden yapılan çağrılara uyan İzmirliler, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Topluluk, Atatürk Anıtı önünde şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okudu.

Şehit aileleri de meydandaki protesto gösterilerine destek verdi.

İzmir'in Bergama ilçesinde Şehit Aileleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği öncülüğünde 300 kişilik bir grup, ellerinde Türk bayraklarıyla “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez” sloganları atarak, Endüstri Meslek Lisesi önünden Emniyet Müdürlüğü'ne kadar yürüyerek terörü protesto etti. Grup, Emniyet Müdürlüğü önünde saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı'nı okudu.

SAKARYA

Sakarya Ülkü Ocakları üyeleri Adapazarı'nda teröre lanet gösterisi düzenledi.
Atatürk Bulvarı'nı trafiğe kapatan 200 kişilik grup, şehitler anısına saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu.
21 Ekim 2007


Türkiye Teröre Karşı Ayakta
(tıklayınız)